Wybór PCP

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

acidboy
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-13, 10:04
Lokalizacja: Głogów

Wybór PCP

Post autor: acidboy »

Witam wszystkich

Mam pytanie do znawców PCP. Obecnie używam sprężynówki, ale chcę kupić karabinek PCP + lunetę. W temacie PCP jestem laikiem i proszę Was o pomoc w wybraniu sprzętu. Na początek czym mam się kierować w wybraniu PCP i lunety. Chciałbym kupić juz coś lepszego w miarę rozsądnie. Na karabinek chce przeznaczyć do 4000 zł, a na lunetę tak do 2000 zł. Prosze podpowiedźcie mi co bede potrzebował do strzelania z PCP, jakie są wady i zalety?
Co lepiej kupić czy z magazynkiem czy jednostrzałowy? Jaki zestaw do nabijania wybrać? Dodam, że chciałbym strzelać na odległości do 50m.

Przeglądnąłem kilka ofert sklepów ze sprzętem i tak wybrałem przykładowo takie sprzęty:
Karabinek
1.
http://www.militaria.pl/air_arms/wiatro ... _p2310.xml
2.
http://www.militaria.pl/air_arms/wiatro ... l?cat=1179
3.
http://sklep.incorsa.pl/product,308,3899.html
4.
http://www.bron.pl/shopbron/product/WIA ... giem/32365

Luneta
1.
http://www.militaria.pl/hawke/luneta_ce ... ml?cat=183

Prosze doradźcie mi czy luneta którą wybrałem bedzie dobra no i jaki karabinek wybrac w tych pieniądzach.

Za wszelką pomoc z góry bardzo dziekuję :)

Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
DZIKIslupsk
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1180
Rejestracja: 2010-05-11, 18:16
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: DZIKIslupsk »

Oczywiście wiesz, że karabin i luneta to dopiero połowa sukcesu? Będziesz jeszcze potrzebował butli lub pompki do napełniania. Jakiś solidny kufer by sprzętowi za tyle kasy nic się nie stało.
Do czego ma Ci ten karabin służyć? Ogródek czy zawody HFT/FT?
Pozdrawiam: Mateusz
Bo zaczyna się zabawa...
CZ 550 Ebony Edition + Swarovski Z4i 2,5-10x56
ZH 304 + Zeiss 2,5-10x52
Iż 12
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Najlepszym rozwiązaniem będzie jak sam z bliska zobaczysz karabinki i przymierzysz się do nich.
Fajnie by było gdybyś uzupełnił swój profil o miejsce zamieszkania. Praktycznie w każdym większym mieście istnieje jakaś grupka strzelców i mógłbyś się umówić i pomacać sprzęt.
Tak jak napisał Mateusz musisz się liczyć z dodatkowym wydatkiem ponad tysiaka (blisko do 2000) za butle, przetoczki, zestawy do ładowania... No i autobusem z tym wszystkim nie pojedziesz :)
4 pozycja to karabinek (CR20) na co2 a jego odpowiednik na powietrze to AR20. Jego zaletą jest iż nie musisz kupować tych wszystkich ww klamotów. Wkręcasz kapsułę i strzelasz. Wada to drogie kapsuły. Istnieje możliwość tankowania z gaśnicy po przeróbkach.

Luneta Hawke szału też nie robi. Po prostu w tej cenie są lepsze.

Tak jak pisałem wcześniej musisz postrzelać troszkę z urządzeń pneumatycznych (PCP) i ocenić czy warto wydać tyle kasy. Okazać się może iż PCP nie jest dla Ciebie i co wtedy?
Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup np QB78 na co2. Tani, w miarę dobry i jakby co łatwo go sprzedaż gdy znudzi się Tobie karabinek bezodrzutowy (czyt. urządzenie pneumatyczne miotające śrut :) )
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Jak wspomniał Mateusz, zależy, jak chcesz strzelać. Jeśli masz potrzebę uczestnictwa w zawodach, to raczej jakaś" proteza". Blind sprzedaje waltherka całkiem niezłego (Dago wie).
Natomiast do zabawy AA są niezłe (również Blind w tut. K/S), FX-y takoż.
I oczywiście to, co posiadam - BSA R-10 ;) Bardzo składna, celna, jak na razie niezawodna, 10-cio strzałowa, nudna, bo co wycelujesz, to trafiasz... Obrazek
Butla 2l/300bar ok. 450 zł (napełnienie 2 zł), przetoczka ok.160 zł.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Znawcą nie jestem, ale po sprężynowaniu przesiadłem się na PCP.

1. Bardzo dobry karabinek, po wyregulowaniu można mieć 65-70 równych strzałów na zawody.
Do rekreacyjnego strzelania uzbiera się 90. Co do łoża to musiałbyś wziąć wersje TH do ręki i sprawdzić cy pedzie pasować do dłoni.
Miałem ten karabinek w wersji Clasic.

2. Ta sama konstrukcja jw w odświeżonej wersji 'f' z magazynkiem.
Przy stosunkowo niskiej bace 400-ek, posadzenie lunety na wysokim montażu uważam za takie sobie rozwiązanie.
Dodatkowo 400-ka jest dość lekka i zmienia to wyważenie zestawu. Może gibac się na boki przy składaniu się do strzału.

3. O tym karabinku nic nie powiem.

4. Karabinek z napędem na CO2 ma swoje 'zady i walety'. Odpada cały osprzęt do ładowania.
Za to trzeba być przygotowanym na wahania prędkości wylotowej śrutu ze względu na temperaturę.
O ile przy strzelaniu blisko można to pominąć, to przy 50-ciu metrach już nie bardzo, o ile mówimy o strzelaniu w punkt.
Miałem możliwość pomacać ten karabinek, można go fajnie dopasować do siebie (regulacja), jest dość ciężki.

Wypatrzona przez Ciebie luneta jest dość ciężka, więc na lekki karabinek ja bym jej nie posadził.
O innych parametrach 'misiać' nie będę bo jej nie widziałem.

Najlepiej podjedź na jakieś zawody to popatrzysz na sprzęt, a i strzelić będziesz mógł.
Praktycznie co tydzień w Polsce są jakieś zawody.

Poniżej link do terminarza i anonsów:

-> http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=35

Inna opcja spróbuj zlokalizować najbliższą Tobie grupę lokalną i umówić się z nimi na strzelanko.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Chyba pierwszy raz publicznie na forum (fotka) chwalisz się Robercie swoją R10. :)
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
acidboy
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-13, 10:04
Lokalizacja: Głogów

Post autor: acidboy »

Karabinek ma mi służyć jako "zabawka" bo na zawody to raczej nie będę się wybierał. Ale chce by ta zabawka dawała mi bardzo wiele frajdy tak jak teraz mój Webley Longbow z Buriisem FullField II 3X-9X-40MM. Bede chciał strzelać na odległość do 50m i chciałbym by ten karabinek był wmiarę celny na takie ogległości.
Zgadzam się z kolegą DZIKIslupsk, że sprzęt to połowa sukcesu. Niestety nie mam jak wziąść do ręki, pomacać i postrzelać z karabinka PCP. Poczytałem trochę o tych karabinkach i myśle, że taka zabawka spełni moje oczekiwania.
Kolego JesperKyd tu właśnie widać moją niewiedzę, gdyż chce kupić tylko karabinet PCP na powietrze, a nie jak zauważyłeś, że wybrałem tez na co2.
Ogólnie nie znam się na lunetach i na sprzęcie i dlatego proszę Was poradźcie jaką kupić lunetę i karabinek w tych pieniądzach (proszę o jakieś przykładowe linki). Luneta ma ładnie przybliżać, a karabinek dobrze strzelać :)
Kolego green_thunder właśnie taki karabinek jak masz mi się bardzo podoba :) Chciałbym wlaśnie coś w tym stylu z dobra lunetą :)
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

He, trochę OT-ujemy, ale nie miałem okazji, wstawię kilka innych fotek w innym miejscu, za chwilę...
Ale do tematu: oto bardzo dobra optyka, sprzedający i lupa znani osobiście, a lupka tp świeżak - http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=804 ... 5ecc4583db
(Piotr jest u nas jako blind1)
Awatar użytkownika
DZIKIslupsk
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1180
Rejestracja: 2010-05-11, 18:16
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: DZIKIslupsk »

A może coś ze stajni CZ. Nigdy nie trzymałem żadnego z nich w łapkach, ale komentarze są dość pozytywne.
PS.: Sporo do poczytania jest na stronie www.airguns.budu.pl
Pozdrawiam: Mateusz
Bo zaczyna się zabawa...
CZ 550 Ebony Edition + Swarovski Z4i 2,5-10x56
ZH 304 + Zeiss 2,5-10x52
Iż 12
Awatar użytkownika
slavek_t
Posty: 213
Rejestracja: 2010-07-06, 10:40
Lokalizacja: zza winkla

Post autor: slavek_t »

Proszę kontaktować się tylko na mail: slavek_t@interia.pl
Nie wchodzę na forum Darasa i nie odpisuję na PW
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Jeśli chodzi o BSA R-10, to musi mieć numer seryjny powyżej 770500 !!!, jest wtedy na pewno po fabrycznych poprawkach.
CZ-tami specjalnie bym się nie interesował, miałem dwusetkę...
acidboy
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-13, 10:04
Lokalizacja: Głogów

Post autor: acidboy »

Karabinek kolegi green_thunder BSA R-10 bardzo mi się spodobał i myślę, że takowy zakupie.
Widze, że między sklepem militaria.pl, a allegro jest dość duża rozbieżność cenowa.
Teraz proszę doradźcie mi jakąś dobrą lunetę, z dobrym przybliżeniem do tego karabinka.
Doradźcie mi też jaki zestaw do napełniania zakupic pod ten karabinek.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Zauważ, że jak weżmiesz lupę o dużej średnicy, powyżej 42 mm, to i montaż będzie wysoki, zmieni się wtedy trochę wyważenie, może być niekomfortowo z gibaniem na boki (jeśli to komuś przeszkadza, oczywiście, to moje, subiektywne odczucia).
Ja butlę i przetoczkę nabyłem w www.cekaus.pl/ przy średnich kosztach. Dobry w/g mnie - jest komplet dwóch butli, dwulitrowa na bieżąco i 4-6 l na dłuższe, wakacyjne wypady.

Koledzy w cekausie doradzają, bo chcą, a nie dlatego, żeby tylko sprzedać.
Ostatnio zmieniony 2011-06-16, 11:35 przez green_thunder, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Propozycja z innej beczki to poniższy link:

http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t ... sc&start=0

Sam obecnie używam taki karabinek, z dużego kartusza masz około 200-210 strzałów.
O lunecie nic nie powiem, choć może to być pobratymiec lupki z TEGO tematu.
Karabinek w pokrowcu i butla do ładowania.
Tu nie potrzeba żadnych zestawów bo kartusz wkręcasz w zawór (poprzez przejściówkę).

Masz gotowy zestaw do strzelania.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

SlaweQ pisze:Propozycja z innej beczki to poniższy link:

http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t ... sc&start=0

Sam obecnie używam taki karabinek, z dużego kartusza masz około 200-210 strzałów.
O lunecie nic nie powiem, choć może to być pobratymiec lupki z TEGO tematu.
Karabinek w pokrowcu i butla do ładowania.
Tu nie potrzeba żadnych zestawów bo kartusz wkręcasz w zawór (poprzez przejściówkę).

Masz gotowy zestaw do strzelania.
...nie polecałbym tego egzemplarza, dużo o nim na 50-tce gadaliśmy...
http://forum.strzelanie.com/viewtopic.p ... sc&start=0