FWB LP 100 Konserwacja i przegląd

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCA

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Janusz FWB
Posty: 196
Rejestracja: 2011-06-01, 16:08
Lokalizacja: Polska

FWB LP 100 Konserwacja i przegląd

Post autor: Janusz FWB »

W najblizszych dniach będę rozkładał swoje FWB 100.
Bardzo proszę doświadczonych użytkowników tego modelu pistoletu o pomoc w następującej sprawie:

1. Czy zbijak zaworu strzałowego powinien być nasmarowany i jeśli tak to czy nadaje się do tego oryginalny smar feinwerkbau, który jest w komplecie wraz z pistoletem ?

2. Czy należy smarować sprężynę zbijaka i jak rozpoznać czy powinna być wymieniona na nową ?

3. W jaki sposób wyregulować napięcie sprężyny zbijaka śrubką regulacyjną - na co zwracać uwagę podczas regulacji ?

4. Czy jest konieczność rozkładania do mechanizmu spustowego celem jego nasmarowania ?, czy może jest inny sposób na taką konserwację ?

Chciałbym w jak najmniejszym stopniu ingerować w to co poskręcane zostało w Fabryce FWB.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Łuk z badyla i sznurka
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Nie jestem doświadczonym użytkownikiem tego modelu, ale rozważ co następuje:
Smaruj tylko te części, które nie są w bezpośrednim torze przelotu powietrza (a jak wymienisz uszczelki to sprawdź, czy jakieś wiekowe pozostałości w nim nie są). Smar nanoś tam, gdzie jest tarcie i gdzie jest on potrzebny oraz gdzie widać, że kiedyś był... Zaciapanie wszystkiego "na oko" może spowodować wadliwą pracę w wyższych/niższych temperaturach. Szczególnie uważaj przy smarowaniu elementów składających się na moduł spustu, bo może dojść do niekontrolowanych strzałów. Sprężyna zbijaka może być lekko nasmarowana, ale w taki sposób, żeby ten smar nie przeszkadzał w pracy jej i jej otoczeniu. Jeżeli jest krzywa, wygięta, to powinna być wymieniona. Jej napięcie reguluje, jeżeli dobrze widzę, śrubka nr 9. Kwestia wyregulowania dość indywidualna.
Janusz FWB
Posty: 196
Rejestracja: 2011-06-01, 16:08
Lokalizacja: Polska

Post autor: Janusz FWB »

Dzięki za odpowiedź.
Ale jest właśnie ten problem że nie wiem czy rozkręcać te elementy pistoletu przez które dostanę się do zbijaka i jego sprężyny (jeśli nie ma potrzeby to nie chcę tego robić , wolę jak zostanie fabrycznie złożone, może jestem trochę przewrażliwiony).
Jeżeli uszczelka zaworu strzałowego będzie wymieniona to pistolet trzyma 140 m/s jak zamurowany, czyli zbijak uderza z identyczną siłą, ale słychać podczas strzału taki krótki brzdęk sprężyny (jak w Chińskich wiatrówkach sprężynowych), nie wiem czy to objaw wypracowania tej sprężynki (jest wykrzywiona ?). Nie wiem czy taki dźwięk jest też przy nowej sprężynie.
Może był tam smar fabrycznie i może przez te 11 lat jakie ma pistolet już się wypracował (pistolet nigdy nie był od nowości rozkręcany).
Łuk z badyla i sznurka
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Janusz FWB pisze:może przez te 11 lat jakie ma pistolet już się wypracował (pistolet nigdy nie był od nowości rozkręcany).
W sumie to sam sobie odpowiedzialeś :D ... 11 lat , to kawał czasu i nawet z powodu starości mogła sprężynka przysiąść , a do wnętrza mogło się dostać sporo kurzu i paprochów. Skoro decydujesz się na rozkręcanie , to trzeba zrobić to od początku do końca by pistol służył przyjemnie kolejne 11 lat ;)
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Janusz FWB
Posty: 196
Rejestracja: 2011-06-01, 16:08
Lokalizacja: Polska

Post autor: Janusz FWB »

Hiszpan63
Masz rację !, ten pistolet ma wszystko tak spasowane że nie sposób złożyć go z błędem.
Może będzie strzelał jeszcze lepiej.
Myślę, że Niemcy przewidzieli rozkręcanie tego pistoletu w celach konserwacji.
We wtorek lub środę mam otrzymać wszystkie potrzebne części serwisowe.
Miałem szczęście że trafiłem na super człowieka i super sklep w Niemczech który wysyłki robi z terytorium Polski i wpłata też na konto w Polsce - części bardzo tanie POLECAM

http://strzelectwo.kimla.de/?feinwerkbau,71
Łuk z badyla i sznurka
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Janusz FWB pisze:Może będzie strzelał jeszcze lepiej.
To Ty masz strzelać lepiej ... pistolet sam nie strzela ;) i masz mieć spokojne sumienie , że zrobiłes w pistolecie wszystko jak należy ...
Janusz FWB pisze:Miałem szczęście że trafiłem na super człowieka i super sklep w Niemczech
... znamy , znamy ... :)
Janusz FWB pisze:Hiszpan63
Masz rację !
... wiem ... :mrgreen: ... ja tylko , zgodnie ze swoim prywatnym "widzimisie", staram się przekazać wszystkim motywację do czerpania przyjemności ze strzelania/osiągania wyników , jak również posiadania sprawnego , pewnego sprzętu ... nie ważne jakiej klasy ... :D
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Janusz FWB
Posty: 196
Rejestracja: 2011-06-01, 16:08
Lokalizacja: Polska

Post autor: Janusz FWB »

Jak wszystko przy nim zrobię to pochwalę się jego pięknym widokiem i tarczami, wszystko w odpowiednich działach.
Dzięki pozdrawiam.
Łuk z badyla i sznurka
Janusz FWB
Posty: 196
Rejestracja: 2011-06-01, 16:08
Lokalizacja: Polska

Post autor: Janusz FWB »

Z uwagi na fakt iż otrzymałem uszkodzone części do pistoletu FWB 100 oraz klucze o innym wymiarze niż zamawiałem (uniemożliwiło mi to rozkręcenie pistoletu) i uniemożliwiło mi to start w planowanych zawodach strzeleckich, postanowiłem pistolet sprzedać jako uszkodzony.

W tej chwili strzelam z pistoletu LOV 21 który radzi sobie na tarczy nie gorzej niż pistolet Feinwerkbau 100.
Łuk z badyla i sznurka