Burris Timberline 4,5-14x32 Ballstc Plex

Moderator: Hiszpan63

saba11
Posty: 68
Rejestracja: 2010-01-25, 18:59
Lokalizacja: Katowice

Burris Timberline 4,5-14x32 Ballstc Plex

Post autor: saba11 »

Witam,zostałem wywołany do tablicy przez kolegę slavek_t, w sprawie lunety Burris T. Nie jestem specjalistą od optyki, więc przekażę tylko kilka uwag wynikających z użytkowania tej lunety. Niektórzy uważają, że ma za małą średnicę obiektywu i co za tym idzie słabe światło. Mnie to nie przeszkadza, a wręcz uważam, że wynikają z tego pewne plusy. Mniejsza średnica daje większą głębię ostrości ( ja przy strzelaniu HFT stosuję powiększenie x7 i zero na 25m ), i od 15m do 38 obraz jest ostry. Poniżej 15 do 10 i powyżej 38 lekko nieostry, a tylko poniżej 10m mydło. Mam bardzo niski montaż ( między obudową obiektywu, a osadą mam mniej niż 1 mm ), linia celowania i trajektoria lotu śrutu są do 30m prawie równoległe. Przy zerze na 25m drugie zero występuje na 13m. Maksymalne odchylenia wynoszą na 7,5m 1cm poniżej punktu celowania, na 18m 0,8cm powyżej i dopiero na 30m 1,5cm poniżej. Tak więc od 7,5m do 30m można z minimalnymi poprawkami poniżej 10m celować środkiem krzyża w środek celu. Powyżej 30m do 35m środek celu powinien być między środkiem krzyża, a pierwszą kreską 1/2 dot. Od 35m do 41m 1/2 dot celuję w środek celu. Użytkuję burrisa około 10 miesięcy wystrzeliwując około 6-7 tysięcy śrutów. W tym czasie nie zauważyłem żadnych zmian nastawów ( może tylko w zimie przy bardzo niskich temperaturach musiałem kilka klików przestawić ), zero trzyma idealnie. Bardzo ważną zaletą lunety jest minimalny błąd paralaksy. Jeżeli przyłożę się do osady prawidłowo i uzyskam idealny obraz to mam pewność,że celuję dobrze i powtarzalnie. Najdalszy dystans na jaki dotychczas strzelałem to 50m. Z zera na 25m do zera na 50m musiałem przestawić około 30 klików. Czekam na możliwość sprawdzenia lunety na 100m, ale na razie nie mam gdzie. Podsumowując jestem z lunety bardzo zadowolony. Przepraszam jeżeli w mojej opinii użyłem nieprawidłowych lub nieprecyzyjnych określeń, ale jak zauważyłem jestem tylko amatorem, a nie specjalistą od optyki. Pozdrawiam Piotr
Piotr
Awatar użytkownika
slavek_t
Posty: 213
Rejestracja: 2010-07-06, 10:40
Lokalizacja: zza winkla

Post autor: slavek_t »

Cieszę się, że udało się wywołać Cię do tablicy :mrgreen:
Uważam, że to bardzo ciekawa luneta, warta opisania.

Bardzo dobry opis. Jakbyś miał możliwość to zrób jeszcze test jakim odległościom odpowiadają poszczególne belki przy ustawionym zerze na 25-30 m i powiększeniu powiedzmy 9-12.
Proszę kontaktować się tylko na mail: slavek_t@interia.pl
Nie wchodzę na forum Darasa i nie odpisuję na PW