Kaliber 5,5 a tarczka.

Szeroko i niezobowiązująco pojęte strzelectwo rekreacyjne

Moderatorzy: Hiszpan63, SlaweQ

Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Kaliber 5,5 a tarczka.

Post autor: donkihot »

Nie znalazłem podobnego tematu więc zaryzykuję takie pytanie:
Posiadam karabinek 5,5 i na razie musi mi wystarczyć (brak kaski na coś lepszego w słusznym kalibrze) i chciałbym zmierzyć swoje możliwości w lidze. Tak sobie kombinuję że różnica pomiędzy 4,5 a 5,5 to około 22% , więc gdybym powiększył tarczki o taką wartość i zwiększył dystans z 10m na 12,2m to i przestrzelina w tarczy byłaby porównywalna i stopień trudności chyba też? Tak więc proszę o podpowiedź czy prawidłowo kombinuję i czy przy takich zmianach mógłbym spróbować swoich sił w naszej lidze ? :roll:
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Pod tym adresem znajduje się przygotowany przez p. Gładyszewskiego plik z objaśnieniem skalowania tarcz, oraz, w poszczególnych arkuszach, formuły wyliczania średnicy pierścieni przy zadanym dystansie oraz kalibrze.
http://omega.pol.lublin.pl/highnoon/tt.htm
Nie testowałem, kliknąłem tylko na jedną formułę i zobaczyłem, że używa też wartości kalibru - więc może da się na bazie tego coś zmontować.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

Rlyeh pisze:Pod tym adresem znajduje się przygotowany przez p. Gładyszewskiego plik z objaśnieniem skalowania tarcz, oraz, w poszczególnych arkuszach, formuły wyliczania średnicy pierścieni przy zadanym dystansie oraz kalibrze.
http://omega.pol.lublin.pl/highnoon/tt.htm
Nie testowałem, kliknąłem tylko na jedną formułę i zobaczyłem, że używa też wartości kalibru - więc może da się na bazie tego coś zmontować.
Dziękuję za odpowiedź i za link, na pewno się przyda. Poczekam jeszcze może Pan sędzia wyrazi swoją opinię na moje zapytanie, no i wszystkich innych forumowych kolegów.
Tymczasem pozdrawiam Donkihot.
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Zawisz
Posty: 62
Rejestracja: 2011-01-30, 14:23
Lokalizacja: Jaworzno/Krk

Post autor: Zawisz »

jak mam być szczery, to ja nie widzę problemu, żebyś stanął do rywalizacji... będzie się to ciężej oceniać, ale nie będzie to niemożliwe...
zwłaszcza jeśli tarcze byś skanował, a nie robił zdjęć, tzn żeby był stały rozmiar tarczy (w pixelach). wtedy można sobie to ładnie wszystko zaznaczyć i powinno wyjść :) sytuacja podobna do strzelania śrutem grzybkowym - tyle, że wtedy przestrzelina jest za mała.

tego arkusza nie jestem w stanie ogarnąć :oops:
Ostatnio zmieniony 2011-02-20, 21:56 przez Zawisz, łącznie zmieniany 1 raz.
Kpn - FWB 300S
Kdw - Vostock CM-2 Custom
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

Zawisz pisze:jak mam być szczery, to ja nie widzę problemu, żebyś stanął do rywalizacji... będzie się to ciężej oceniać, ale nie będzie to niemożliwe...
zwłaszcza jeśli tarcze byś skanował, a nie robił zdjęć, tzn żeby był stały rozmiar tarczy (w pixelach). wtedy można sobie to ładnie wszystko zaznaczyć i powinno wyjść :) sytuacja podobna do strzelania śrutem grzybkowym - tyle, że wtedy przestrzelina jest za mała.

tego arkusza nie jestem w stanie ogarnąć :oops:
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, to ma znaczyć że nie zależnie od kalibru standardowa tarcza i dystans 10m?
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Zawisz
Posty: 62
Rejestracja: 2011-01-30, 14:23
Lokalizacja: Jaworzno/Krk

Post autor: Zawisz »

no wg mnie to tak...
wg mnie błędy i odchyły wyjdą takie same w przypadku 4.5 jak i 5.5mm. tylko wielkość dziury inna. ale ja się mam prawo nie znać :P a jak jtem w błędzie to wyprowadźcie mnie z niego z jakimś uzasadnieniem
Kpn - FWB 300S
Kdw - Vostock CM-2 Custom
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

Jak dla mnie wszystko jasne, uzbieram na jakąś lupkę i może w następnej edycji ligi i ja zaistnieję.
Tymczasem dziękuję i pozdrawiam. :D
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

donkihot pisze:Jak dla mnie wszystko jasne, uzbieram na jakąś lupkę i może w następnej edycji ligi i ja zaistnieję.
:shock: ... a czemu nie spróbujesz z otwartych ?? Masz niezłą statykę przy strzelaniu "stojaka" , a tarcze możesz zamieścić jeszcze w tej edycji Ligi , nawet z zaznaczeniem , że strzelasz po za konkurencją ... :D Będzie to również sprawdzian dla sędziego , czy da się obiektywnie ocenić tarcze ... bez gdybania i "misiania"... :D
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

Hiszpan63 pisze:
donkihot pisze:Jak dla mnie wszystko jasne, uzbieram na jakąś lupkę i może w następnej edycji ligi i ja zaistnieję.
:shock: ... a czemu nie spróbujesz z otwartych ?? Masz niezłą statykę przy strzelaniu "stojaka" , a tarcze możesz zamieścić jeszcze w tej edycji Ligi , nawet z zaznaczeniem , że strzelasz po za konkurencją ... :D Będzie to również sprawdzian dla sędziego , czy da się obiektywnie ocenić tarcze ... bez gdybania i "misiania"... :D
Statykę mam niezłą bo skupienie niezłe, ale z otwartych w zależności od tego jak się złożę do strzału to cała seria odchodzi od dyszki w jakimś kierunku i nie mogę tego opanować (jak w tracie serii próbuję robić poprawki to zaczyna mi rozrzucać)
Pomimo to propozycja godna przemyślenia, jakby kolega podesłał mi linka z takim arkuszem 5 tarcz na jednej kartce (takich typowych jak do przeziernika) to będę wdzięczny i spróbuję.
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Awatar użytkownika
Staszek 83
Posty: 64
Rejestracja: 2010-05-28, 19:23
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Staszek 83 »

Pomimo to propozycja godna przemyślenia, jakby kolega podesłał mi linka z takim arkuszem 5 tarcz na jednej kartce (takich typowych jak do przeziernika) to będę wdzięczny i spróbuję.
http://nasze-wiatrowki.pl/dload.php?act ... egory&id=3
AR2078
BMK 30
BMK 40
Walther LG90
Zawisz
Posty: 62
Rejestracja: 2011-01-30, 14:23
Lokalizacja: Jaworzno/Krk

Post autor: Zawisz »

jak tylko w jednym kierunku Ci ucieka to nie jt problem ;) albo broń krzywisz, albo przesuń nogę zakroczną trochę ;)
i w sumie to postaraj się wystartować już teraz, a przynajmniej podesłać jakieś tarcze, bo chętnie bym najpierw sprawdził czy to, że nie widzę problemu to na prawdę znaczy, że go nie ma :D
Kpn - FWB 300S
Kdw - Vostock CM-2 Custom
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

Właśnie wydrukowałem tarczki z linku który podesłał kolega Staszek83. Jak wrócę z pracy do domu (ok. 19-stej. - 20-stej. ) to spróbuję pyknąć coś i podesłać na forum. (ale niczego nie obiecuję na 100%). Niniejszym jak dam radę to wkleić w tym temacie , czy otworzyć nowy w lidze?
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Zawisz
Posty: 62
Rejestracja: 2011-01-30, 14:23
Lokalizacja: Jaworzno/Krk

Post autor: Zawisz »

moze być w lidze, sądzę, że nikt się nie obrazi ;) a tam zaglądam częściej jak tu :P
Kpn - FWB 300S
Kdw - Vostock CM-2 Custom
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

Zawisz pisze:moze być w lidze, sądzę, że nikt się nie obrazi ;) a tam zaglądam częściej jak tu :P
Dziękuję, już skrobnąłem coś tam w lidze i wkleiłem tarczkę. :oops:
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.