PP 6X40

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Apetizer
Posty: 484
Rejestracja: 2010-07-25, 21:01
Lokalizacja: Stare Babice

PP 6X40

Post autor: Apetizer »

Dzisiaj założyłem folię aluminiową pod tył lunety, i wyruszyłem na strzelanie z myslą o zerowaniu. Spotkało mnie wielkie rozczarowanie, brak możliwości ustawienia zera w pionie , raz idzie za wysoko innym razem za nisko.W ten sposób wystrzelałem większa część z paczki śrutu. Na początku było podejrzenie że po zmianie sprężyny na alchemikową sprzęt się jeszcze nie ułożył ( wcześniej strzelałem na pełnym alchemiku z wyjątkiem fabrycznej sprężyny założonej na nową prowadnicę, ale ze mimo wszystko trochę brzęczała postanowiłem założyć dłuższą, tą od kompletu, co tez zrobiłem przed samym strzelaniem). Następnie koledzy ze strzelnicy podpowiedzieli że pewnie rzuciłem zbyt wiele smaru na sprężynę i teraz w wysokiej temperaturze sprzęt diesluje i stąd te wahania w pionie. W końcu znalazłem przyczynę, lunetka padła....
Moje PP 6X40 zaczęło grzechotać, a dokładniej tylna soczewka( ta od strony oka) lata jak chce. Jutro odsyłam na gwarancję wytrzymała, 14 dni, niecałe dwie i pół paczki śrutu na dociążonym, tuningowanym alchemikiem, harnasiu , z czego połowa na krótszej fabrycznej sprężynie. Zastanawiam się , czy jak luneta wróci z naprawy to nie będą parować szkła, bo pewnie przez powstałą szparę cały azot uciekł i nawet jak ja podkleją to będzie kicha. Postaram się dopłacić i wymienić na inny model np 3-9X40. zobaczymy co na to Zielony sklep. Szczególne podziękowania dla Przemka- za cierpliwość.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Dariusz pisze:Postaram się dopłacić i wymienić na inny model np 3-9X40. zobaczymy co na to Zielony sklep
Rozmawiaj , negocjuj i jeśli masz możliwość dopłaty, zamów model ze zmiennym powiększeniem.
Dariusz pisze:Szczególne podziękowania dla Przemka- za cierpliwość.
Ja nie odmawiam ; mam w tym również trochę frajdy ;) A i polecam się następnym razem :mrgreen: Oby po raz ostatni :mrgreen: :mrgreen:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Kolega 'Dariusz' opisał proces zamordowani lunetki na ucywilizowanej sprężynie.
Ponieważ kilka dni temu zakupiłem taką lupkę od kolegi 'Dadi', to chociaż przybliżę obiekt morderstwa :P

Lunetę wziąłem z czystej ciekawości.
Była ona w pierwszej ofercie lupek PoinPrecision, po czym z tejże oferty znikła.
Teraz na stronie 'Zielonego Sklepu' znów jest dostępna w sprzedaży.

Trochę informacji o tym modelu jest w temacie tasiemcu na 'Tawernie':
http://e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=1579
http://e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=5377

To teraz trochę moich wrażeń.
Pierwsze po rozpakowaniu, to uderzające podobieństwo do lupek które kiedyś miałem okazję oglądać.
Tanie 'Walthery', 'Umarexy', 'Tasco'.
Wieże, sposób mocowania okularu do tubusa, zakrywki.

Tyle że w tamtych nie było tak użytecznego krzyża, tu mamy ładnego MilDota (zdjęcie kol.'Dadi').
Druga zaleta tej lupki to jej naprawdę mała waga. Przy lekkim karabinku to ma duże znaczenie.
Kolejny atut to banalny sposób przefokusowania.
Odkręcamy pierścień i palcami wykręcamy soczewkę zerkając w obraz.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Lupka według producenta jest wypełniona azotem, o czym informuje stosowna nalepka.
Wieżyczki regulowane monetą lub śrubokrętem, klik wyraźny w obie strony.
Pokrętło regulacji ostrości (korekty wady wzroku) ma drobny gwint i chodzi dość lekko.
Do zblokowania nastaw można wykorzystać odpowiednio dobrany oring.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ten konkretny egzemplarz jest wyposażony przez kol. 'Dadi' w sunshader.
Wynalazek, który oprócz niwelowania odblasków słonecznych w niedogodnych pozycjach strzeleckich,
spełnia jeszcze jedną funkcję, a mianowicie chroni obiektyw przed kroplami deszczu.
Sama lupka mierzy sobie 31,5 cm, z 'sushaderem' równe 40 cm.

Obrazek Obrazek

Będą w plenerze postanowiłem zrobić kilka dodatkowych fotek.
Ustawiłem spinery na 30-tym metrze, przefokusowałem na tą odległość obiektyw.
Potem wystarczyło spokojnie usiąść wycelować lupke, a potem aparat.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W moim odczuci oglądany obraz przez lunetę jest neutralny.
Patrząc w domu na białą ścianę nie zauważyłem jej zażółcenia.

Podsumowując lupka raczej na łagodne sprężyny (doświadczenia kol. Dariusza i lektura topicu na Tawernie),
a przez swą niską masę dobrze może współgrać z lekkimi karabinkami CO2 i PCA.

Jak wspomniałem wcześniej wziąłem ją z czystej ciekawości (opis wyszedł przy okazji).
Niedługo lupka pojawi się w K/S.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
LocutusBorg
Posty: 585
Rejestracja: 2010-08-09, 11:02
Lokalizacja: Radom

Post autor: LocutusBorg »

Jako że to ja stałem się posiadaczem cuda, o którym rozpisał się Sławek, nie będę zaczynał nowego tematu, tylko zapytam tutaj:
1. Ten pierścień na obiektywie - czy to normalne, że sam się odkręcił? Dziś zakładając osłonki po strzelaniu zauważyłem, że jest odkkręcony, w zasadzie mało co nie spadł. Czy mogło sie tak stać samoczynnie od drgań karabinka?
Czy odkręcanie się tego pierścienia może spowodować, że wypadnie soczewka obiektywu?

2.
SlaweQ pisze:Pokrętło regulacji ostrości (korekty wady wzroku) ma drobny gwint i chodzi dość lekko.
... no dobra, zapytam wprost: Gdzie to jest??? Bo obraz mam swietny, ale warto by było wiedzieć, czym dysponuje posiadany sprzęt. :oops:
Slavia 634 + PP 6x40
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

LocutusBorg pisze:Czy mogło sie tak stać samoczynnie od drgań karabinka?
Mogło ...
LocutusBorg pisze:Czy odkręcanie się tego pierścienia może spowodować, że wypadnie soczewka obiektywu?
Nie ...
LocutusBorg pisze:... no dobra, zapytam wprost: Gdzie to jest??? Bo obraz mam swietny, ale warto by było wiedzieć, czym dysponuje posiadany sprzęt.
Tam , gdzie oko przystawiasz ... na końcu okularu ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
LocutusBorg
Posty: 585
Rejestracja: 2010-08-09, 11:02
Lokalizacja: Radom

Post autor: LocutusBorg »

O, to już wiem, jestem spokojny, dzięki :)
Hiszpan63 pisze:Tam , gdzie oko przystawiasz ... na końcu okularu ...
Tak myslałem, ale bałem się probować :P A nuż by się co zepsuło...
Slavia 634 + PP 6x40
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

LocutusBorg pisze:Bo obraz mam swietny, ale warto by było wiedzieć, czym dysponuje posiadany sprzęt.
Skoro tak , to ... nie tykać , nie ruszać , nie kręcić , bo 0 uleci w kosmos ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)