Tuning BSA LoneStar - Opis i foto

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
DoktorPio
Posty: 195
Rejestracja: 2008-09-01, 19:52
Lokalizacja: Bełchatów

Tuning BSA LoneStar - Opis i foto

Post autor: DoktorPio »

I nastąpiła ta chwila, zakup pierwszej wiatrówki PCP :)
Miałem dylemat co wybrać czy AA S400 czy może coś ze stajni BSA. W przypływie chwili i okazji wybór padł na BSA LoneStar.
Karabinek pochodzi z dobrych rąk kupiłem go od pierwszego właściciela jakim był kolega Maximmus.
Oczywiście byłem pozytywnie zaskoczony nową zabawką :) Ale nie był bym sobą gdybym czegoś nie chciał w nim poprawić i usprawnić :)
Po przestrzeleniu karabinka nastąpił pomiar charakterystyki Vo w zakresie od 190bar. Następnie karabinek został rozebrany i określony zakres wymaganych poprawek.


- czyszczenie i mycie
- wyciszenie brzdęknięcia podczas strzału, dorobienie "Depingera"
- wyprostowanie charakterystyki Vo zmniejszenie średnicy kanału dolotowego i inne
- polerka i zwiększenie zakresu regulacji spustu
- dopieszczenie sprężyny zbijaka i dociążenie zbijaka
- zlikwidowanie kolidowania ranienia naciągu z elementem spustu
- likwidacja miejsc wycierających elementów naciągu spustu
- poprawienie korony lufy
- pomiar charakterystyki



A oto dobrze znana bohaterka moich poprawek :)

Obrazek




No to do dzieła !
Oczywiście przed rozbiórką musiałem wyprztykać całe powietrze z kartuszy !!!
Zaczynamy od rozbiórki wystarczy odkręcić jedną śrubkę i już oddzielamy osadę od systemu.


Obrazek



Obrazek




Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to urwana śrubka regulacji twardości drugiego stopnia spustu.


Obrazek




Odkręciłem kartusz i jak widać jest troszkę brudu na zaworze i wewnątrz kartusz, tak wiec mycie kartusza rozbiórka i mycie zaworu.


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Na zaworze też widać brud tak wiec rozbiórka i mycie. Stara szczoteczka do zębów świetnie się do tego celu nadaje :)


Obrazek


Obrazek


Obrazek




No i wszystko czyściutkie wydmuchane sprężonym powietrzem można skręcić w całość


Obrazek





Teraz zabieram się do dorobienia Depingera czyli odbrzękacza :-D dosyć nieprzyjemnym efektem podczas strzału jest brzdękniecie które wydobywa się gdzieś z wnętrza karabinka. Wiele osób pisało na forach wskazując na sprężynę zbijaka i ja tak też myślałem, ale po wnikliwym przeczytaniu wielu postów związanych z tematem brzdękania. Wszystko wskazuje na działanie wysokiego ciśnienia znajdującego się wewnątrz kartusza oddziaływając na sprężynę zaworu która ponoć brzęczy, lub rezonans wewnątrz kartusza.
Jeszce bardziej pozytywnym efektem zastosowania przegrody w kartuszu jest prostowanie się charakterystyki oddawanych strzałów !
I tutaj zauważyłem pewna prawidłowość że umieszczanie przegrody bliżej zaworu korzystnie wpływa na prostowanie się charakterystyki oddawanych strzałów w całym zakresie. Być może jest to wpływ ilości powietrza znajdującego się za przegroda od strony zaworu, i jeśli mamy objętościowo mniejsza ilość powietrza być może podczas strzału ta ilość nie działa na dociskanie iglicy zaworu. Oczywiście ilość powietrza jest w ciągu kilku milisekund wyrównywana miedzy przegrodami. Ale jest to czas który powoduje że powietrze potrzebne do oddania strzału swobodnie sobie wyleci a to powietrze za przegrodą nie dociśnie zbyt wczesne iglicy co jest powodem niższych prędkości Vo przy pierwszych strzałach wówczas kiedy mamy wyższe ciśnienie w kartuszu.



Na początek pomiar średnicy wewnętrznej kartusza. Średnica wynosi 23,5mm ale nieco głębiej średnica się zmniejsza do 23mm .


Obrazek




Odbrzękacz wykonałem z kawałka gumy wyciąłem wycinakiem krążek z gumy.



Obrazek




Następnie wywierciłem otwór mocujący wiertłem fi 4mm oraz otwory napływowe wiertłem fi 2,3mm. otwory należy wiercić na bardzo wysokich obrotach wówczas uzyskujemy ładne otworki. Zostało jeszcze dopracować średnicę zewnętrzną krążka. Krążek zamocowałem do wiertarki ręcznej a następnie przy włączonych obrotach przyłożyłem do kamienia szlifierskiego włączonej szlifierki stołowej. Tym sposobem bardzo dokładnie możemy zeszlifować nadmiar gumy.


Obrazek




Na gwint ośki daję kropelkę kleju nieuniemożliwiającego samowolne odkręcenie się nakrętek



Obrazek




No i gotowe wkręcamy w zawór :-D



Obrazek



Obrazek




Zestaw gotowy do montażu uszczelka posmarowana smarem silikonowym. Zaznaczyłem odległość przegrody od zaworu 40mm ale zamierzam zmniejszyć ta odległość do 20mm i wykonać pomiary stabilności Vo jeszcze raz.



Obrazek





Ciąg dalszy zabawy zdejmuje korek zakrywający cały system od tyłu. Pod dekielkiem znajduje się nadmiar starego zaschniętego kleju , najprawdopodobniej kleju kontrującego śrubę regulacyjna. Oczywiście nadmiar zeskrobałem i wyczyściłem.



Obrazek




Teraz mamy dostęp do śruby umożliwiającej nam regulację napięcia sprężyny zbijaka a co za tym idzie ustawienie mocy karabinka :shock:



Obrazek




Ciąg dalszy prac obejmuje odkręcenie elementów spustu oraz dostania się do tulejki w której będę zmniejszał średnicę przelotu powietrza. Odkręcam dźwigienkę popychacza śrutu była wkręcona na klej kontrujący. Musiałem delikatnie złapać szczypcami przez flanelkę żeby nie porysować.



Obrazek




Następnie popychacz śrutu wciskamy do środka i mamy dostęp do śrubki którą odkręcamy. A później to już idzie bezproblemowo odkręcamy kolejne śruby, i mamy spust odkręcony :-D



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek





Możemy wyciągnąć dekielek za którym jest sprężyna zbijaka i zbijak



Obrazek




Odkręcamy pozostałe bebeszki :) Wyciągamy blokadę iglicy popychacza śrutu



Obrazek



Obrazek




Blokada na wierzchu



Obrazek




Teraz możemy wyciągać pozostałe elementy które dadzą nam dostęp do ostatniej śruby.



Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek




Mamy dostęp od słynnej tulejki w której należny zmniejszyć średnicę. Jako że cały tuning robiłem w weekend i nie miałem dostępu do tokarza który by mi wytoczył nową tulejkę o mniejszej średnicy otworu, tak więc postanowiłem zmniejszyć światło otworu przez zastosowanie mosiężnej tulejki do zarabiania kabli elektrycznych której średnica zewnętrzna pasowała idealnie do otworu tulejki który ma średnice 2,4mm.
Niestety tulejka zmniejszyła mi średnice z 2,4mm na 2,0mm ale dobre i tyle :-D



Obrazek


Obrazek


Obrazek



Kolej na spust, pewnym mankamentem spustu jest jego myśliwski charakter. Nie jest on zbyt precyzyjny Regulacja skrócenia zakresu skoku pierwszego stopnia ma pewien mankament, a mianowicie gdy zbytnio skracamy ruch pierwszego stopnia wówczas przestaje nam działać blokada spustu :shock:
Niestety dla mnie ten zakres pierwszego stopnia jest zbyt długi w związku z tym podpiłowałem wcięcie które znajduję się w spuście co umożliwiło wydłużenie zakresu regulacji i pozostawiło możliwość blokady spustu.
Uwaga nadmierne podpiłowanie spowoduje że nawet na zablokowanym spuście będzie można oddać strzał !



Obrazek


Obrazek




Oczywiście wszystkie współpracujące ze sobą elementy spustu są szlifowane na papierze wodnym gradacji 800 a następnie polerowane na lustro za pomocą kółka filcowego na wiertarce i pasty polerskiej oraz kółka filcowego na Dremelu



Obrazek


Obrazek


Obrazek




Urwana śrubka regulacyjna była wkręcona na klej kontrujący w związku z tym miałem problem z jej wykręceniem. Musiałem delikatnie podgrzać śrubę paliczkiem i śruba wykręciła się bez problemu :-D
Nową śrubę wytoczyłem w uchwycie wiertarskim w wiertarce stołowej za pomocą pilniczka iglaka :P


Obrazek




Sprężyna zbijaka, końce sprężyny nie dość że zakończona na ostro to jeszcze oznaki korozji. Nie no u mnie takie coś nie przejdzie wiem że te zabiegi nie maja żadnego znaczenia w pracy karabinka ale jak już coś robić to robić dobrze. Szlifowanie końców i polerka ;laughing:


Obrazek



Obrazek




Zbijak też postanowiłem przeczyścić i nieco dociążyć.



Obrazek



Obrazek




Po zmontowaniu karabinka dokonałem pierwszych pomiarów i prędkość wylotowa Vo była nieco niższa niż przed modyfikacjami, możliwe ze było to wpływ zmniejszenia średnicy kanału dolotowego ? Postanowiłem dociążyć zbijak.



Obrazek


Obrazek


Obrazek




Troszkę kleju kontrującego śrubkę.


Obrazek




Po założeniu dociażnika ze śrubką energia wylotowa wzrosła o około 0,8J przy tym samym napięciu sprężyny zbijaka.


Składam wszystko w jedna całość :-D


Obrazek



Obrazek




Cięgno napinające przy powrocie do pozycji spoczynkowej uderza w element obudowy spustu, to mi sie ie podobało postanowiłem to miejsce podkleić cieniutką guma.



Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek




Delikatne smarowanie elementów spustu smarem silikonowym.


Pora się wziąć za powycierane miejsca na kartuszy i korku napinacza. Co prawda ma to znaczenia czysto estetyczne ale co tam jak się bawić to na całego :)
W miejscach które obcierają o siebie wzajemnie przykleiłem taśmę teflonowa z klejem, zapewne to zmniejszy tarcie. Odrysowuję kształty a następnie wycinam i przyklejam.



Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek




Na koniec zostało poprawienie korony lufy. Byłem troszkę zaskoczony ze BSA wypuszcza karabinek z tak nierówna korona lufy, ale co tam poprawie i to. Za pomocą freza kulistego zrobiłem odpowiednia fazę a następnie polerka papierem wodnym i odrobinką pasty polerskiej.


Obrazek


Obrazek



Na koniec całej zabawy pomiar charakterystyki karabinka.
Pomiary przed jak i po modernizacji wykonywałem przy tym samym ciśnieniu kartusza 190bar Śrut wybrałem Gamo ProMatch był on wazony i pogrupowany na różne wagi 0,490 - 0,500 - 0,508 .
Pomiar odnosił się do 103 strzałów.


Obrazek


Obrazek


Podsumowanie

Dzięki zastosowaniu "Depingera" całkowicie zniknął efekt brzęczenia podczas oddawania strzału. Domniemam że dzięki Depingerowi oraz zmniejszeniu kanału dolotowego oraz zwiększeniu masy dociażnika wyprostowała się charakterystyka Vo poprawiła się stabilność oddawanych strzałów !
Zdecydowanie poprawiła się praca spustu mam do dyspozycji szerszy zakres regulacji pierwszego stopnia. Odpowiednio dopracowane wypolerowane elementy spustu oraz dopracowane sprężynki wpłynęły na możliwość bardziej miękkiej regulacji każdego ze stopni spustu. To już nie jest ten sam spust bardziej przypomina swoja praca spust AA TX200 jak dla mnie rewelka :-D
Co do wyników na tarczy to jeszcze dokładnie nie sprawdzałem bo nie mam dobrej optyki (obecnie Chinka) ale na tej co posiadam obecnie zamontowaną wyniki na 30 m były b.dobre :)

Mam nadzieja że niedługo przyleci nowa optyka i będę mógł wstawić jakieś tarczki z wynikami :)
Zorbie też pomiar Vo przy nabiciu kartusza do 235bar możliwe że jeszcze zmniejszę kanał dolotowy na 1,8mm
Uff ale się napisałem :wink:



Pozdrawiam DoktorPio
Ostatnio zmieniony 2012-09-07, 11:16 przez DoktorPio, łącznie zmieniany 1 raz.
HW 100S FSB 4-16X50
HW 97K 3,5-10x40
AirArms ProSport 4-12x40
BSA Lightning XL 3-9x40
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

Uff ale się napisałem :wink:
Uff, ale się naczytałem ;)
Podziwiam pana Doktora :shock:
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
Nelo
Posty: 1561
Rejestracja: 2009-03-16, 10:59
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: Nelo »

Jedyne co mi się nasunęło po przeczytaniu to:
"...aa rozumiem..."
Bardzo fajny opis :mrgreen:
Hatsan85 + PP 4x32AO
Qb78 + Hawke Eclipse 4x32
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

Nelo pisze:Jedyne co mi się nasunęło po przeczytaniu to:
"...aa rozumiem..."
Bardzo fajny opis :mrgreen:
Młody jesteś - to rozumiesz ;)
Ja musiałem najmniej dwa razy przeczytać :(
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
tregarth
Posty: 1204
Rejestracja: 2009-07-29, 16:01
Lokalizacja: Piła

Post autor: tregarth »

A ja mam tylko jedno jedyne pytanie:
Skąd Ty to wszystko wiesz? (jak rozkręcić,co poprawić żeby coś konkretnego się zmieniło)
Podziwiam , podziwiam , podziwiam!!!
Ja bym się bał rozkręcić tak zbudowany karabinek.

Piękna robota, zresztą swój kunszt pokazałeś przy AirMasterze.
Oj widzę, że Hogan ma konkurencję :P
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Może zamiast dociążać zbijak, zmień sprężynę na mocniejszą.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
DoktorPio
Posty: 195
Rejestracja: 2008-09-01, 19:52
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: DoktorPio »

tregarth pisze: Oj widzę, że Hogan ma konkurencję :P
Nie stanowię żadnej konkurencji dla szanownego kolegi Hogana :)
Jestem za maluczki i jeszcze bardzo wiele mi wiedzy i praktyki do niego brakuje :/
Ale staram się i robię co mogę żeby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi :mrgreen:

tregarth pisze:A ja mam tylko jedno jedyne pytanie:
Skąd Ty to wszystko wiesz? (jak rozkręcić,co poprawić żeby coś konkretnego się zmieniło)
Podziwiam , podziwiam , podziwiam!!!
Ja bym się bał rozkręcić tak zbudowany karabinek.

Piękna robota, zresztą swój kunszt pokazałeś przy AirMasterze.


Skąd to wszystko wiem hmm....
Mam umysł ściśle techniczny i od najmłodszych lat coś zawsze naprawiałem i majsterkowałem.
Nim zacznę coś naprawiać ulepszać poprawiać staram się poznać zasadę działania urządzenia a następnie w sposób logiczny zaczynam to np. rozbierać starając zapamiętać co gdzie się znajdowało i jaką funkcję pełniło.
Do tego przydaje się wiedza z lat szkolnych fizyka, chemia, technologia, materiałoznawstwo, maszynoznawstwo, rysunek techniczny itp no i do tego warsztaty szkolne . :lol:
A w latach szkolnych wydawało mi się na jaką cholerę mi kładą do głowy co niektóre przedmioty :roll:

jarn pisze:Może zamiast dociążać zbijak, zmień sprężynę na mocniejszą.
Sprężyna w obecnym układzie nawet bez dociążania zbijaka bez problemu mogła wywindować energię nawet na FAC
Ale nie chciałem zbytnio zwiększać napięcia sprężyny wiec dociążyłem zbijak ;)
Mam też co do tego swoją teorię dlaczego tak zrobiłem a nie inaczej ale długo by pisać i znów bym musiał podeprzeć się fizyką z lat szkolnych :mrgreen:

[ Dodano: 2010-05-10, 22:46 ]
Proszę jeszcze wyniki bardziej dokładne ;)

[center]

Obrazek




Obrazek[/center]





I z podziałem na bloki po 3m/s

[center]

Obrazek




Obrazek[/center]
HW 100S FSB 4-16X50
HW 97K 3,5-10x40
AirArms ProSport 4-12x40
BSA Lightning XL 3-9x40
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

No na mnie też ten opis zrobił wrażenie, szacunken.
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Przemyślane podejście do tuningu. Elegancko ci to wyszło. Ucywilizowanie karabinka bez regulatora proste nie jest. Czy BSA ma dławik jak w S400?
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Dławić można jedynie poprzez przytkanie otworu, tak jak DoktorPio wstawił 2mm. Było to kiedyś na iwebie napisane, przy okazji regulacji BSA Scorpiona.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
DoktorPio
Posty: 195
Rejestracja: 2008-09-01, 19:52
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: DoktorPio »

Dla tych którzy by chcieli dokonać przeróbek w swoich BSA-ch dorzucam do postu rysunki przegrody do DEPINGERA i rysunek łącznika w wersji z otworem 1,8mm lub z płynną regulacją wielkości otworu za pomocą śrubki imbusowej M3.
Zapewne to ułatwi to tuning karabinka. Bez konieczności wcześniejszego rozkręcania karabinka celem wykonania potrzebnych pomiarów, możemy dorobić potrzebne elementy.
Przegroda w moim przypadku jest wykonana z gumy grubej na 6mm ale można też wytoczyć taki krążek z poliamidu lub podobnego materiału. Na przegrodzie jest też miejsce na ewentualny oring gumowy w przypadku kiedy przegroda będzie wykonana z poliamidu.
Łącznik natomiast jest wykonany z mosiądzu.

Co do tuningu mojego karabinka to obecnie jestem na etapie rysowania i wyliczania elementów regulatora ciśnienia który zaprojektowałem :D
Regulator jest to konstrukcja z odwzorowaniem ciśnienia do ciśnienia atmosferycznego co wyeliminuje efekt zapowietrzania ! Jest też możliwość zewnętrznej płynnej regulacji ciśnienie po stronie wtórnej bez konieczności rozkręcania karabinka co da możliwość swobodnej regulacji Vo :mrgreen:
Oczywiście regulator ma też wady :/ jak to że częściowo jest zewnętrzny co spowoduje że kartusz będzie wysunięta do przodu o jakieś 30-35mm co utrudni zakładanie typowego tłumika.




[center]Obrazek




Obrazek[/center]
HW 100S FSB 4-16X50
HW 97K 3,5-10x40
AirArms ProSport 4-12x40
BSA Lightning XL 3-9x40
koruss89
Posty: 87
Rejestracja: 2009-04-27, 19:24
Lokalizacja: Łapy

Post autor: koruss89 »

Witam.Kolejny fantastyczny tuning oraz opisanie go tak jak kultowy Air Master z zreszta na którym sie wzorowałem chylę :mrgreen: czoło i pozdrawiam
Dyszka i do przodu ;)
Kral 02 Wood 4.5 Tuning GAMO 9X32
Sharp Innova 5.5 Leapers 3-9x32 AO
Crosman 357, BLOW POWER AIR 4.5
Chineczka 4.5
Awatar użytkownika
DoktorPio
Posty: 195
Rejestracja: 2008-09-01, 19:52
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: DoktorPio »

Witam odświeżyłem troszkę linki do zdjęć które gdzieś zginęły w sieci :)
Mam nadzieję że opis i fotki komuś się przyda ;)
HW 100S FSB 4-16X50
HW 97K 3,5-10x40
AirArms ProSport 4-12x40
BSA Lightning XL 3-9x40
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

DoktorPio pisze:Witam odświeżyłem troszkę linki do zdjęć które gdzieś zginęły w sieci :)
Mam nadzieję że opis i fotki komuś się przyda ;)
Zdjęcia zawsze dużo wnoszą do treści tematu.
Dobrze że je podlinkowałeś z powrotem.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Trzeba przyznać, że Pan Doktor to niesamowicie cierpliwy człowiek... ;)

(...bo przecież nie tylko z lonestarem takie rzeczy wyprawiał :P )