Jaką mam wybrać butlę

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

jacekkarolak
Posty: 8
Rejestracja: 2009-11-12, 00:48
Lokalizacja: Warszawa

Jaką mam wybrać butlę

Post autor: jacekkarolak »

Braci strzelecka, ratuj w potrzebie. Powodem mych mąk jest nieodparta chęć zakupu kolejnego karabinka i stosownej do niego butli. Naznaczony syndromem anankastycznym rzuciłem się do wszystkowiedzącego i wszystko oferującego Internetu. No i wpadłem w sieć. Wysłuchałem kilku rad sprzedawców, wykonałem kilka rozmów telefonicznych i na koniec odwiedziłem kilka sklepów. Teraz umęczony i ogłuszony szumem informacyjnym błagam o ratunek. Właśnie otworzyłem sobie butelczynę Bordeaux, jest wieczór i zamierzam opisać mój problem.
Co mam? Mam Twinmaster Sport i dwa kartusze.
Co chcę mieć? Weihrauch HW 100. (Tu dopiero mam problem, Naliczyłem trzynaście wersji ale to temat na kolejne roważania)
Co chcę uzyskać? Możliwość ładowania kartuszy 200bar do twimastera i do weihraucha. A jak zdarzy się coś jeszcze , no to sami rozumiecie.
Definitywnie odrzuciłem pompkę. Kto po 200 czy 300 rychach jest jeszcze w stanie strzelać. Z racji wieku to ja już się nie podejmuję.
Tak sobie umyśliłem kupić nową butlę. Licho wie co ludzie robili ze swoimi butlami. Nowa chyba bezpieczniejsza.
A co dalej? Jakiś zawór jest potrzebny. W sklepie gość brał katrusz z Twinmastera i przejściówkę z pudełka, wkręcił jedno w drugie, zrobił psss i 200bar gotowe. No to i ja poproszę tak mieć. Tylko jak się przygotować do HW 100? Jeszcze tego nie mam. Tam jest coś co nazywa się quick fill. Znaczy że się coś szybko robi. Fajnie. Na zdjęciach w Kolterze widziałem dokręcony manometr i wężyk. Coś tam dają z karabinkiem. A sprzedawca mówi coś o „pestce” redukcyjnej. Za dużo tego. To będzie sporo kosztować i nie chcę rzeczy zbędnych. Zatem co tak naprawdę jest potrzebne? Do tego jeszcze stopka, uchwyt i Bóg wie co jeszcze. Ponieważ ciśnienie w kartuszach to 300 barów no to normalne, że wypada mieć butlę 300 barową. A umknął jeszcze problem pojemności butli.. 2, 3, 6 czy 7 litrów. 300 barowe są oferowane w pojemnościach 3 , 6 i 7litrów. Myślałem o 6l co najmniej. Ale gość w sklepie mówi że pojemność nie ma tu nic do rzeczy bo to, to samo i pojemność nic tu nie pomoże gdyż powietrze się rozpręża. Jakoś mi to nie pasuje. Ale mniejsza jest lżejsza i łatwiej sobie jakiś pokrowiec zamówić.
Pomóżcie zatem światli koledzy. Oświećcie mnie bo jak to dłużej potrwa to mi się kasa rozlezie. Jacek
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Więc sprawa prosta. Jak masz blisko punktu lądującego to bierzesz tańszą butlę. Np: 2l 300bar wystarczy to na kilkanaście doładowań. Jak chcesz rzadziej napełniać butlę to 6l 300bar, wtedy na kilkadziesiąt ładowań. Sprawa napełniania kartusza zależna od karabinka/pistoletu. Są takie co kartusz przykręcasz do butli, odkręcasz zawór i patrzysz na manometr. Drugi sposób to musisz ładować poprzez wężyk(zestaw ładujący z manometrem) i na tym zestawie obserwujesz ciśnienie ładowania.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Jarn dobrze pisze. Butle możesz kupić w ciemno, bo króćce i wejścia różnych przetoczek mają ten sam rozmiar. Np. Cz200S podłączałem kartusz po każdorazowym wyjęciu do trójnika z manometrem zainstalowanego na butli, teraz do ładowania QB-PCP używam szybkozłączki z wężykiem. Butle mam dwie - wielka 6,7l jeżdzi na stałe w samochodzie, 4l jest mobilna. (muszę tak dużo, bo niestety 200-tu barowe, a tamten sprzedawca coś bredził). Zajrzyj też i pogadaj na SGS http://forum-strzelanie.com
W Warszawie jest b.dużo centrów nurkowych, ja ładuję z reguły na Bełdan 2, z racji zamieszkania, choć na Puławską mam rzut beretem, ale obsługa mi nie podchodzi, straszny mądralek.
A to hw to chyba lepiej z literką T - dobrze wygląda i układa się inaczej niż zwykłe "wiosło".
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Z tego co wiem, chyba że się mylę, zarówno twinmaster jak i hw100 ma manometr w kartuszu. Więc, żaden zestaw tankujący ci nie będzie potrzebny. Do obu karabinków w komplecie powinieneś dostać końcówki do tankowania wkręcane do butli. Co do butli to proponuję 6l. Wystarczy na dłużej i nie będziesz musiał co chwilę latać nabijać. Ewentualnie "po pieniądzach" można kupić małą 0,5L czy 1L/200bar co powinno na co najmniej 1-2 tankowania kartusza wystarczyć. Masz wtedy małą, a co najważniejsze, ultra lekką butlę na wyjścia w plener. Innym rozwiązaniem jest zakup dodatkowego kartusza do HW100. Nabijesz w domu dwa z dużej butli i można iść w plener. Możesz pogadać z kolegą na iwebie, nick KrzychoPCP, http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=65484 Kupowałem u niego nową butlę i zestaw do tankowania mojego S400. Później miałem kilka pomysłów na różne wykorzystania powietrza w butli, co wymagało różnych końcówek i przejściówek. Kilka rozmów z nim na gg i miałem wszystko co chciałem w rozsądnej cenie. Elastyczny i rzeczowy gość. Co do pokrowca to bez problemu zamówisz sobie na butlę w firmie Pokrowex. Znajdziesz ich na iwebie ale też i u nas sie ogłaszali. Na 6l maja już gotowca, na inne butle jak podasz wymiry to uszyja. Mnie szyli na moja 1L i wyszło super.
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

No to i ja coś napiszę. Najpierw o butlach. Butle kup sobie 6l 300 bar, to raz. Zawór nalepiej wolny ale z szybkim też da sie wyżyć. Kartuszy przypadkiem nie nabijaj do 300 barów tak jak piszesz ( przynajmniej w hw100 i twinku). Do ładowanie twinka dostaniesz przejściówkę i teraz żeby ładować z butli 300 barowej potrzebujesz jeszcze tzw pestki (cena na allegro 7 zł) I masz komplet do twinka. Do hw 100 z quickfillem potrzebujesz zestaw do ładowania (cena ok 200 zł) i też sprawę z ładowaniem hw 100 masz już rozwiązaną. Tyle że będziesz musiał wykecać przejściówke twinka i wyciągać pestkę z zaworu jak będziesz chciał ładować hw 100 i na odwrót, będziesz musiał wykręcać zestaw do ładowania i wkładać pestkę i wkręcać przejściówkę żeby naładować twina.
Diablik + Waver v10 2-10x38
jacekkarolak
Posty: 8
Rejestracja: 2009-11-12, 00:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jacekkarolak »

Dzięki.
Reasumując dotychczasowe porady. Twinmaster i HW100 mają manometry na kartuszach. Ale sądziłem że manometr na butli jest konieczny. Jeśli nie to właściwie po co wydawać kasę. Macie rację. Chyba że się kiedyś trafi coś co nie będzie miało manometru na kartuszu.
Oczywiście że nie zamierzałem ładować 200 barowego kartusza do 300 barów. Pomyliłem się. Myślałem o 300 barowej butli. W moim wieku wzrasta zapotrzebowanie na spokój i ryzyko przeładowania kartusza mnie nie interesuje. Wiadomo, od czerwonego zakresu z daleka.
Jakoś tak podejrzewałem że jednak większa butla to więcej ładowań. Ale facet w sklepie był pewny siebie a ja tylko pytałem. Sklep przy Solidarności a ja z Wolskiej. Mam tylko dwa przystanki albo mały spacerek. Kto pyta nie błądzi. Zatem wybieram butlę większą. I tak będzie jeździć w bagażniku. A ja lubię zawsze kilka zabawek mieć ze sobą. To i butla w pokrowcu się zmieści. Z tego co zauważyłem to zamiast uchwytu i stopy lepiej zamówić sobie pokrowiec. W kieszeniach zawsze się zmieści kilka niezbędnych drobiazgów i łatwiej to nosić.
Za punktami do ładowania butli jeszcze się nie rozglądałem. Mówiono mi o dobrym punkcie gdzieś na Siekiekach (mogłem pomylić) gdzie świadczą takie usługi i nawet butlę chłodzą w wodzie żeby weszło żądane ciśnienie. Podobno butla rozgrzewa się w czasie ładowania a jak w domu ostygnie to i ciśnienie spada. Jak wiecie gdzie są takie punkty w Warszawie na Woli to poproszę o przekserowanie.
Zawór ma być wolny. Przyjmuję to do wiadomości i ogólnego stosowania. Będę się przy tym upierał choć tylko domyślam się o co chodzi.
Pestka. Przyjmuję do wiadomości. Rzeczywiście mam stosowną przejściówkę do Twinmastera. Liczę się z wkręcaniem i wykręcaniem. Zatem do zestawu dołączam z urzędu stosowne narzędzie czyli klucz nastawny. Może jeszcze coś się będzie dokręcać.
Zastanawiam się jeszcze nad małą butelką. Kartusze są dość kosztowne i do Twinmastera i do HW100. Ale to już pieśń przyszłości.
Na razie jestem przy wersji z literką T. Też jest ich dużo. Zdanie zmieniałem już kilka razy lecz już zostanie T. Andrzej Kliszewski sugerował krótszą lufę. Pozostaje problem co ma być na jej końcu. Chyba tłumik będzie lepszy. Zawsze to trochę ciszej.
Za stosowne linki i kontakty dziękuję. Zaraz je wykorzystam. Ale jeśli jeszcze coś mi zechcecie podpowiedzieć albo czegoś nauczyć to serdecznie poproszę. Jestem otwarty. Jutro pojadę do zaprzyjaźnionego sklepu pomacać trochę karabinek. Może nawet już go zabiorę ale to nie jest akurat pewne. Mam jeszcze czas. W końcu to spory wydatek i muszę pomyśleć. A przede wszystkim odchorować. Nadal czekam na porady.
Jacek
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

W temacie pojemności butli zerknij sobie na tabele z linku: http://konceptus.iweb.pl/3.konceptus.pl ... &Itemid=26
Będziesz wiedział o co chodzi. A zawór wolny to taki w którym trzeba sporo przekręcić by poszło powietrze z pełnym ciśnieniem. Jak masz wolny zawór łatwiej regulować ciśnienie podczas tankowania. Przy szybkim trzeba uważać, żeby nie przedobrzyć :evil:
jacekkarolak
Posty: 8
Rejestracja: 2009-11-12, 00:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jacekkarolak »

Dzięki. Prosta tabelka wiele wyjaśnia. Jacek