Sprężyna zbijaka i jej prowadnica

Czyli co poprawiliśmy po fabryce

Moderator: Hiszpan63

Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Sprężyna zbijaka i jej prowadnica

Post autor: Rlyeh »

Akurat bardziej chciałbym się dowiedzieć co i jak zrobić, niż opisać co zrobiłem.

Wszyscy chyba pamiętamy rzeczy, które w przypadku wiatrówki sprężynowej "musowo" zrobić. Ten zestaw przykazań nieraz przypomina cuda na kiju w porównaniu z produktem, który opuscił fabrykę gdzieś w Turcji lub Oberndorfie, no ale czego się nie robi żeby sprzęt był fajniejszy, miał wyższą "kulturę pracy" itp. itd.

Dziś szczególny przypadek wiatrówki sprężynowej. Otóż... sprężyna zbijaka w Pardinim K60. Na focie poniżej przedstawiona wraz z prowadnicą będącą jednocześnie regulatorem napięcia wstępnego.

Fi wewn. sprężyny to 4 mm. Fi osi prowadnicy to coś koło 2 mm.

Zastanawiam się, czy pomysły takie jak:

- grubsza oś prowadnicy (konieczne dotoczenie całego elementu),
- dwie cienkie podkładki (teflon, stal),
- dzielona sprężyna

miałyby tu sens? Ostatecznie to sprzęt wyczynowy i skoro jakiś och ach znany producent zrobił to tak a nie inaczej, to coś w tym musi być.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Ja bym dotoczył nakładkę teflonową wraz z podkładką. U mnie w pcp prowadnica jest fabycznie spasowana i na spodzie podkładka teflonopodobna.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Prowadnicę na pewno można zrobić większą, nie wiadomo czy na pewno coś to pomoże, ale raczej nie zaszkodzi.
guntuning.com
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Jak przejrzysz mój temat o TAU 7, to jest tam wzmianka o powiększeniu średnicy prowadniczki sprężyny zbijaka.
Zrobiłem to przy pomocy rurki termokurczliwej, dałem również mikropodkładkę.

Według mnie poprawiło to kulturę pracy zbijaka, wyeliminowało nierówne jej układanie się przy ściskaniu,
co powinno przełożyć się (tu już raczej gdybam) na jednakowy, każdorazowy skok zbijaka przy oddawaniu strzału.

Możesz na próbę zastosować kawałek 'termokurczu' (zabieg odwracalny) i zobaczyć jaki będzie efekt 8-)

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

A czy termokurcz ony nie będzie się ścierał?
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Rlyeh pisze:A czy termokurcz ony nie będzie się ścierał?
Po założeniu na gorąco ma on dość twardą i gładką powierzchnię.
Po nim będą się ślizgać zwoje sprężynki, które są raczej równe, bez zadziorów.
Po za tym jak wynika z tekstu na razie wykorzystasz patent do celów eksperymentalnych.
Gdyby coś się działo z termokurczem, to można go szybko wymienić i ewentualnie przepolerować sprężynkę od środka.

Uczę się strzelać od nowa 8-)