Berkut, RM czy Blog ?

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Perswind
Posty: 19
Rejestracja: 2009-12-12, 00:13
Lokalizacja: Warszawa Gocław

Berkut, RM czy Blog ?

Post autor: Perswind »

Witam,

Jetem początkującym strzelcem. Posiadam Sharpa 1210 4,5mm i chciałby kupić do niego lupkę. Mam kilka pytań na które nie mogłem znalaźć odpowiedzi na tym Forum.

-Pytanie pierwsze :roll: : Czy jest jakaś matematyczna zależność pomiędzy powiększeniem lupki, a odległości na która się strzela ? Jeżeli nie, to jakie są optymalne powiększenia stosowane przy różnych odległościach? np. 10m - to 2x, 20m - to 4x, 40m to - 6x, 70m - to 9x, 100m - to 12x i.t d.

Pytam dlatego, że zrobienie takiej tabelki (i umieszczenie jej w łatwym do znalezienia miejscu) bardzo by ułatwiło życie wszystkim początkującym. Wartości, które tu wpisałem są wynikiem wielogodzinnego czytania wszystkich postów na tym Forum. Zakładam oczywiście optymalne warunki strzelania a więc: dobry wzrok strzelca, brak wiatru, dobre oświetlenie, dobra wiatrówka i.t.d. Bardzo proszę o ewentualne skorygowanie tych wartości.

- Pytanie drugie :roll: : Wyczytałem , że dla Sharpika 4,5mm zasięg skuteczny to 70-100m. Jaka jest definicja w/w pojęcia? Co się dzieje ze śrutem gdy przekroczy on zasięg skuteczny? Traci prędkość np. o połowę? Nie jest celny? Czy co....?

- Pytanie trzecie :roll: : Dysponuję ograniczonym budżetem , chciałem kupić lupkę (do 250,-) z AO do strzelania z Sharpa na odległość 70-100m. Po przeglądnięciu oferty internetowej wychodzi mi, że mogą to być lupki firm BLOG, BERKUT lub RM. Czy któraś z tych firm robi lepsze lupki od innych? Zaznaczam, że nie mam możliwości porównania obrazu jaki dają te lupki, a na Forum są na pewno doświadczeni Koledzy co mi doradzą. ( Dodam, że miałem możliwość porównania GAMO z BERKUTEM - ten drugi miał o niebo lepszą jakość obrazu !!!)


Dziękuję z góry za pomoc, i proszę o wyrozumiałść jeżeli moje pytania są pozbawione sensu.

Darek
Pozdrawiam Perswind

Crosman 1377mod Tactical, NicoStirling 3-7x32 AOE
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

Co do lupki , poczytaj:
http://www.zielonysklep.pl/index.php?pr ... rod_id=346
mieści się w twoim budżecie i ma ma pozytywne oceny na forum.
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Bardziej powiększenie zależne jest od wielkości celu na danej odległości. Oczywiście także preferencji strzelca. Jak dla mnie 10x na 50m to już troszkę za mało. "Zasięg skuteczny" może to pomoże http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=1193
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
Perswind
Posty: 19
Rejestracja: 2009-12-12, 00:13
Lokalizacja: Warszawa Gocław

Post autor: Perswind »

Dzięki jarn, Pytanie drugie - zasięg skuteczny już wyjaśniony :D
Pozdrawiam Perswind

Crosman 1377mod Tactical, NicoStirling 3-7x32 AOE
Awatar użytkownika
bastek_34_WALCZ
Posty: 455
Rejestracja: 2007-10-08, 19:01
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: bastek_34_WALCZ »

Berkuta sobie odpuść, ta lunetka nie ma nic wspólnego z orłem
Osiąganie zwycięstwa w zwykły sposób nie stanowi szczytu osiągnięć. Sun Tzu
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Mnie też Berkuta odradzano, i posluchalem.
Natomiast miałem przez dwa lata na besie Precision Point 3-9x40 MD i była bardzo OK., tylko raz zerowalem, potem drugi - ale to po jej ściąganiu. Koszt wtedy chyba 209 zł bez montażu. Polecam.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Z tych trzech celowników to tylko Blog . Pozostałe dwa na poziomie bazartasco. Blogów w cenie do 250 zł masz kilka modeli i na sharpie powinny bez problemu wytrzymać. :)
Zależności między powiększeniem a odległością nie ma żadnej.Strzelasz z takiego powiększenia jakie jest Ci wygodne i komfortowe.W praktyce od 10 do 30m będziesz strzelał z jednego powiększenia np. x6 , dopiero dalej 40, 50, 60m bardziej zasadne jest większe powiększenie.Wszystko jednak zgodnie z osobistymi preferencjami.Tabelka niewiele Ci pomoże, ponieważ każdy strzelec będzie miał zupełnie inny pogląd na powiększenia. Jak Ci napiszę , że od 10 do 35m strzelam z powiększenia 3.5x to wcale nie znaczy , że Tobie wogóle coś takiego będzie pasowało. Ilu strzelców tyle gustów , nawyków , przyzwyczajeń i upodobań.Strzelając , sam do tego dojdziesz. ;)
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)