Przefokusowanie celownika

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Przefokusowanie celownika

Post autor: hyena »

Proszę specjalistów aby zabrali głos, co i jak się to robi. Bo ja nie mam pojęcia.
Ostatnio zmieniony 2007-11-10, 18:27 przez hyena, łącznie zmieniany 2 razy.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Żaden ze mnie specjalista, Ja to robiłem na Delcie i Gamo. Są identyczne.
Odkręcam taki pierścień z przodu obiektywu (dobrze jest dorobić coś w rodzaju klucza, niektórzy używają suwmiarki), Wtedy daje się wykręcać cały obiektyw.Kręcąc obiektywem, znajduję odległość od której widać ostry obraz. Dokręcam pierścień i gotowe.
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

Też mnie interesuje ten temat. Zdzisławie, a ile można wykręcić ten pierścień, żeby nie doszło do rozszczelnienia ? Po poluzowaniu obejmy trzeba ten pierścień wykręcić, czy wkręcić ? I jak to zrobić, żeby kręciły się oddzielnie, u mnie obejma i pierścień chodzą razem. Jakby sklejone.
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Moje lupki nie są hermetyczne, więc bez obaw je rozkręcałem. Pierścien kontrujący wykręca się oddzielnie i można go całkowicie wykręcić. Obiektyw również. Jeżeli przytrzymamy mocno obudowę obiektywu, to pierścień odkręca się niezależnie. Ale tak można się bawić lupkami jak moje. Ja tam podkładałem klocki gumowe pod wewnętrzną lunetkę.
Jak wykręcać obiektyw żeby azot nie uciekł, to może będzie ktoś mądrzejszy wiedział.
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Jakie klocki o czym ty gadasz, ja rozumiem klocki Lego ale gumowe. :shock: :shock:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Lupki te tańsze mają tendencję do gubienia zera, bo srężyna (taka wygięta blaszka) odpychająca wewnętrzną lunetkę w kierunku wieżyczek, jest za słaba aby mocno dociskać. Po każdym strzale, może nie wrócić całkowicie do pierwotnego położenia. Można to wspomóc wpychająć pod wewnętrzną lunetkę (naprzeciwko wieżyczek) dwie dość twarde gumy o wymiarach 25x5x3 mm. Tą grubość 3 mm, traktujemy orientacyjnie, bo ja musiałem pod jedną wieżyczkę wcisnąć 2.5 mm
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Acha o to ci chodziło teraz kumam. Powiedz mi taka sprawę jak odkręcisz pierścień kontrujący, to soczewka też jest umieszczona ta takim pierścieniu
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Tak. U mnie można ją wykręcać i wkręcać palcami. Jak ciężko idzie to ma takie dwa wycięcia od czoła na obwodzie i używając suwmiarki (ja dorobiłem taką blaszkę), można kręcić.
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Więc pewnie u mnie pod soczewką jest uszczelka i jak to ruszę to Azot zrobi psssss i tyle. Oczywiście domyślam się tego bo nie wiem na 100 %.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
krystianwie
Posty: 40
Rejestracja: 2007-10-28, 13:10
Lokalizacja: Gniezno/Poznań

Post autor: krystianwie »

przefuksowanie - źle
przefokusowanie - dobrze
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Bo to wszystko fuksem się robi ;)
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

hyena pisze:Więc pewnie u mnie pod soczewką jest uszczelka i jak to ruszę to Azot zrobi psssss i tyle.
Niekoniecznie, może być jak w BT, gwint posmarowany jakimś uszczelniaczem, wykręcenie o parę obrotów nie rzutuje.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

Rozmawiałem dziś o przefokusowaniu BT z Hoganem. Powiedział, że nie ma sensu tego ustawiać na 5-7m, a powinno byc dobrze od ok 12m. Muszę to sprawdzić w dzień na wolnym powietrzu...Może będzie dobrze, tak jak jest ? Za bardzo się chyba zasugerowałem tym strzelaniem na 7m, w domku. W przyszłym tygodniu Waldek ma mieć BT, sprawdzi i się wszystkiego dowiem,
pozdrawiam, Cezar
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Spróbuj z blendą, już Ci to proponowałem, ale oczywiście mnie nie słuchałeś :D
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

Spróbuję, ale muszę znaleźć chwilę wolną. Zawsze sie słucham ;)
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS