Kliki i inne chochliki

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
tregarth
Posty: 1204
Rejestracja: 2009-07-29, 16:01
Lokalizacja: Piła

Kliki i inne chochliki

Post autor: tregarth »

Witam!

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć o co chodzi z tymi klikami w lunetkach??

Bo za nic nie kumam.

Dzięki z góry.
Awatar użytkownika
Emhyrion
Posty: 288
Rejestracja: 2009-01-09, 10:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kliki i inne chochliki

Post autor: Emhyrion »

tregarth pisze:Witam!

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć o co chodzi z tymi klikami w lunetkach??

Bo za nic nie kumam.

Dzięki z góry.
Na lunecie masz dwie wieże. Jedna służy do regulacji krzyża w pionie, druga w poziomie.
Na każdej z nich masz też podany kierunek strzałką i właściwy napis (up, right, left albo down), pokazujący, w którę stronę przesunie się punkt trafienia, jeśli będziemy kręcić wieżą w kierunku podanym przez strzałkę
Jeden klik to najmniejsza wartość, o jaką można przestawić krzyż. Zwykle jest to 1/4 MOA (minuta kątowa), czasem 1/8 lub 1/2. Generalnie im mniejszy ułamek, tym o mniejszą część kąta przesuwamy krzyż więc ustawianie będzie więc bardziej precyzyjne. Do strzelania z wiatrówek na małe odległości wystarczy 1/4, choć lepsza będzie 1/8.

Jak wspomniałem, jeden klik to najmniejsza wartość kątowa, o jaką można przestawić (przekręcić) środek krzyża. Jeśli przykładowo strzelamy przez lunetę i widzimy, że przestrzeliny idą w prawo od punktu celowania, to tak kręcimy wieżą (słuchając klików - coś jak koło zębate i zapadka), żeby ten punkt trafienia przestawić w lewo. Ile klików? To zalezy od tego, ile trzeba przestawić...
________________________________________
http://fotoplastikon-emhyrion.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Nelo
Posty: 1561
Rejestracja: 2009-03-16, 10:59
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: Nelo »

nie ma jakiegoś wzoru, algorytmu, chociażby całki?
łee nuda
Hatsan85 + PP 4x32AO
Qb78 + Hawke Eclipse 4x32
Awatar użytkownika
tregarth
Posty: 1204
Rejestracja: 2009-07-29, 16:01
Lokalizacja: Piła

Post autor: tregarth »

A jak to jest z odległościami?
Szczerbinkę podnosi się do góry wraz z rosnącą odległością do celu.
Jak to jest w lunetkach?
Czy po wyzerowaniu np. na 10m później korektę odległości wprowadzam na podstawie DOT'ów na krzyżu?
Awatar użytkownika
Emhyrion
Posty: 288
Rejestracja: 2009-01-09, 10:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Emhyrion »

tregarth pisze:A jak to jest z odległościami?
Szczerbinkę podnosi się do góry wraz z rosnącą odległością do celu.
Jak to jest w lunetkach?
Czy po wyzerowaniu np. na 10m później korektę odległości wprowadzam na podstawie DOT'ów na krzyżu?
A to zależy jak kto lubi i co strzela. Generalnie wyróżnia się strzelanie FT i HFT (niezależnie od tego, czy ktoś jeździ na zawody czy nie).
FT polega na tym, że zeruje się lunetę przed każdym strzałem - podnosząc lub opuszczając punkt celowania w zależności od odległości. Zawodnicy mają dokładnie opisane lunety, ile klików na ile metrów o ile zmieni punkt trafienia. Rekreacyjnie można się wstrzeliwać aż do skutku.
HFT z kolei to luneta ustawiona raz a dobrze, a poprawki odkłada się na strzelając czasem powyżej a czasem poniżej celu - pomagają w tym doty i inne krzyże z kropkami czy kreskami, choć są tacy, co wolą lunety z krzyżem 30/30 czy innym prostym...

W pierwszym (FT) lepiej się sprawdzi luneta z bardzo precyzyjnym układem sterowania, kliki muszą być wyraźne, nastawy powtarzalne itd. W HFT praca wież jest mniej istotna, przy założeniu że będzie się strzelało raz na zawsze na tych samych ustawieniach krzyża na dobrą sprawę wystarczy, jak lunetę wyzeruje się raz a dobrze i zapomni. Czasem moze tyko trzeba coś poprawić (ja od roku nic nie zmieniłem :) )
________________________________________
http://fotoplastikon-emhyrion.blogspot.com/
Awatar użytkownika
tregarth
Posty: 1204
Rejestracja: 2009-07-29, 16:01
Lokalizacja: Piła

Post autor: tregarth »

No i moja ciekawość została zaspokojona.
WIELKIE DZIĘKI za wyjaśnienie.

Teraz tylko uciułać kasę na lupkę i sprawdzić to w praktyce :)

Jeszcze raz dzięki!
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

Nelo pisze:nie ma jakiegoś wzoru, algorytmu, chociażby całki?
łee nuda
Jest przy 1/4 MOA. I click przesuwa punkt trafienia o 0,7 cm na 100m;
0,35cm na 50m itd. :)
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI
Awatar użytkownika
Emhyrion
Posty: 288
Rejestracja: 2009-01-09, 10:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Emhyrion »

Arnie pisze:
Nelo pisze:nie ma jakiegoś wzoru, algorytmu, chociażby całki?
łee nuda
Jest przy 1/4 MOA. I click przesuwa punkt trafienia o 0,7 cm na 100m;
0,35cm na 50m itd. :)
A analogicznie dla 1/8 MOA, jeden klik na 50 metrach to niecałe 2 mm, na 100 metrach około 3,5 mm

Pamiętać tylko należy, że w większości lunet Mildot jest wyskalowany dla danego powiększenia. Przykładowo w tej co mam True Mildot jest dla powiększenia x10. W poprzedniej, Bushnell Elite 4200 6-24x40 SF był przy powiększeniu x12.
________________________________________
http://fotoplastikon-emhyrion.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

A może wiecie przy jakim powiększeniu jest "True Mildot" w Barska 3-12x40 - przy x10 czy x12 ?? Uprzedzając : instrukcja dotyczy krzyża 30-30 :(
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
Emhyrion
Posty: 288
Rejestracja: 2009-01-09, 10:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Emhyrion »

Starszy_Pan pisze:A może wiecie przy jakim powiększeniu jest "True Mildot" w Barska 3-12x40 - przy x10 czy x12 ?? Uprzedzając : instrukcja dotyczy krzyża 30-30 :(
Nie wiem. Ale biorąc pod uwagę, że w tej lunecie x12 to max możliwości wątpię, żeby ktoś w tym miejscu wyskalowywał mildota. Prędzej na x10, albo nawet x8-9
________________________________________
http://fotoplastikon-emhyrion.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

Starszy_Pan pisze:A może wiecie przy jakim powiększeniu jest "True Mildot" w Barska 3-12x40 - przy x10 czy x12 ?? Uprzedzając : instrukcja dotyczy krzyża 30-30 :(
Ustaw kartkę papieru na 50m, zrób linie co 1 cm i będziesz mial 100% pewnośc na jakim powiększeniu :) . Może sie okazać, że na żadnym.
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI