Renowacja IŻ 22

Moderator: Hiszpan63

yobi
Posty: 16
Rejestracja: 2009-06-01, 20:35
Lokalizacja: Małopolska

Renowacja IŻ 22

Post autor: yobi »

Witam. Ostatnio odkopałem starą wiatrówkę IŻ-22 ponieważ jestem laikiem (jeszcze) w tych sprawach a chciałbym ją trochę odnowić to proszę o porady jak to zrobić...(jako dziecko z wujkiem trochę strzelałem i się zajawiłem ... a teraz jak znalazłem iżyka to znowu mnie wzięło - stan wg mnie opłakany uszczelka na tłoku do wymiany oraz druga co pokazana jest na zdjęciu poniżej:
Obrazek
I tu moje pierwsze pytanie - skąd coś takiego wziąć????
co do tłoka to zakupiłem coś takiego
uszczelka tłoka
- nie wiem czy będzie się dobrze sprawowało ale zobaczymy - ew czekam na opinie
ew powiedzcie mi czy po założeniu trzeba czymś smarować tą uszczelkę /tłok?? resztę pytań będę w miarę posuwania prac pisał...poniżej kilka zdjęć - powiedzcie mi co z tym zrobić by wyglądało po ludzku...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Szanowny Kolego,
po pierwsze : dzień dobry, mam na imię Krzysztof, interesuję się wieloma rzeczami, w tym wiatrówkami, a Ty?
po drugie: na forum jest wiele osób, które przywróciły bądź przywracają blask iżykom, wystarczy poczytać;
po trzecie: cierpliwością dojdziesz do tego, że twój iżyk będzie doskonałą wiatrówką.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
yobi
Posty: 16
Rejestracja: 2009-06-01, 20:35
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: yobi »

O przepraszam... siedzę pól dnia na internecie szukając informacji co i jak więc się już zapomniałem...
Mam na imię Mariusz jestem z małopolski, interesuję się głównie komputerami (serwis i naprawa itp... ostatnio trochę mnie fotografia wciąga. Jak bylem mały strzelałem trochę z wujkiem ale nigdy rodzice mi wiatrówki nie kupili... teraz okazało się że u teścia na strychu znalazłem to cudeńko ale nie wiem gdzie do niego części dokupić wiec tak jak w początkowym poście pisałem proszę o pomoc... co do drugiej kwestii nie znam się na wiatrówkach a szukając na forum nie znalazłem nic odnośnie tej uszczelki na łamaniu w tym właśnie modelu.
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Ta uszczelka, jak mówisz "na łamaniu" to uszczelka kostki lufy. Należy wykonać ją ze skóry, bądź założyć pasujący oring. Naprawdę, poświęć ciut czasu i zapoznaj się z tym co już Koledzy napisali. Osad i metal - ich renowacja jest opisana dokładnie w wielu wątkach: Iży, Dian. Iża 22 doprowadza obecnie do stanu używalności kolega z forum - pj26, jest właśnie na etapie bebeszków. Jeśli osada jest w fatalnym stanie i na to znajdzie się rada. Nie zniechęcaj się, Iże są bardzo celnymi wiatrówkami.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
yobi
Posty: 16
Rejestracja: 2009-06-01, 20:35
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: yobi »

Osada w stanie nie najgorszym wiec zostanie na koniec. co do terminologii to jestem zielony wiec też z góry przepraszam a nigdzie nie ma napisane co jest co - tylko czytając forum można coś wywnioskować. co do montażu tego oringa to wystarczy go włożyć czy wkleić na jakimś odpowiednim kleju??
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Witaj na forum.

Zerknij do poniższego linku:

http://nasze-wiatrowki.pl/viewforum.php?f=46

Jest tam dużo interesujacych Cię informacji.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
yobi
Posty: 16
Rejestracja: 2009-06-01, 20:35
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: yobi »

jakbym znał ruski to bym tam od razu trafił ... ale teraz to już wszystko jasne...
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Oring się tylko wciska, ale wg mnie bardziej na miejscu byłaby skóra, ale se tak tylko gdybam. Sławeq podesłał Ci kopalnie wiedzy. Pilnie przestudiuj.
Ostatnio zmieniony 2009-06-01, 23:27 przez krzysztof, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Ha, faktycznie, jakbym sam nie wiedział o czym jest tamto podforum, też bym się nie domyślił. Trafna uwaga... Koledzy lingwiści ;)
pięknyzadek
Posty: 236
Rejestracja: 2008-09-23, 13:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: pięknyzadek »

yobi pisze:I tu moje pierwsze pytanie - skąd coś takiego wziąć????
co do tłoka to zakupiłem coś takiego
uszczelka tłoka
- nie wiem czy będzie się dobrze sprawowało ale zobaczymy - ew czekam na opinie
to kupiłeś od użytkownika "kometes", który też jest zarejestrowany na naszym forum. Są to dobre uszczelki. Jak jeszcze nie zapłaciłeś i nie wysłał Ci towaru to poproś go o uszczelkę lufy do iża bo też je ma.
Niemniej jeśli masz padniętą sprężynę ( a zakładam, że raczej tak) to wymiana uszczelki tłoka nic Ci nie pomoże a nawet może zaszkodzić bo jest jeszcze nie "ułożona" (będzie leżeć za ciasno). Słaba sprężyna nie da rady jej pchnąć.
Generalnie to zazdroszczę Ci znaleziska, ja swojego ściągałem z Czech
Awatar użytkownika
pj26
Posty: 99
Rejestracja: 2007-10-05, 17:29
Lokalizacja: Osieck

Post autor: pj26 »

Od siebie dodam że do mojego Iżyka kupionego od kolegi Krzysztofa włożyłem sprężynę A-28 kupioną w sklepie "Konceptus" oraz uszczelkę tłoka zepto z allegro nie montowałem na razie ciężarka. Dało to bardzo krótki i szybki cykl strzału. Energia to stabilne 5J Chyba oto chodziło :) Strzela się bardzo miodnie.
The South will rise again!
yobi
Posty: 16
Rejestracja: 2009-06-01, 20:35
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: yobi »

a nie myślałeś o ciutkę innej sprężynie - na konceptusie jest dostępnych parę innych ale ciutkę dłuższych ( o 15-20 mm)??
Awatar użytkownika
pj26
Posty: 99
Rejestracja: 2007-10-05, 17:29
Lokalizacja: Osieck

Post autor: pj26 »

yobi pisze:a nie myślałeś o ciutkę innej sprężynie - na konceptusie jest dostępnych parę innych ale ciutkę dłuższych ( o 15-20 mm)??
Długo czytałem fora i oceniłem że ta będzie najlepsza a nie chciałem żyłować iżyka. A-28 i tak była 3 cm dłuższa niż oryginalna.
The South will rise again!
yobi
Posty: 16
Rejestracja: 2009-06-01, 20:35
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: yobi »

Okazało się że poprzedniemu właścicielowi już ktoś dorabiał sprężynę i dostałem od niego dwie sprężyny - jedna jest tak samo odkształcona jak ta co mam teraz a druga jest w miarę ok ale jest wykonana z innego drutu i tak na oko wydaje się miękciejsza. Pytanie tylko czemu tak odkształca sprężynę - w tłoku siedzi idealnie ale na prowadnicy( od strony spustu) ma duży luz tzn sprężyna ma średnicę wewnętrzną 14 a prowadnica ok 11,6mm.
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

yobi pisze:w tłoku siedzi idealnie ale na prowadnicy( od strony spustu) ma duży luz tzn sprężyna ma średnicę wewnętrzną 14 a prowadnica ok 11,6mm.
I dlatego że sprężyna ma za duży luz na prowadnicy tak się dzieje.
Tak jak Ci radzono załóż koszulkę termokurczliwą , na pewno pomoże.
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40