jaki kaliber śrutu stosować?

Tu dajemy porady i oczekujemy odpowiedzi na pytania

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

jaki kaliber śrutu stosować?

Post autor: maximus »

Mam pytanie do szanownej braci strzeleckiej. Jaki kaliber śrutu stosować ? W jakich wypadkach należy stosować śruty nadkalibrowe a kiedy ich unukać. Co zyskujemy przez zastosowanie większego śrutu. Prosze o odpowiedz bo ta sprawa nurtuje mnie od dłuższego czasu a powraca zawsze kiedy stoje w sklepie i kupuje peletki
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Mówiąc najprościej, śruty nadkalibrowe należy stosować wtedy, kiedy wyniki na nich osiągane są lepsze, niż na kalibrowych.

Rzecz w tym, że cykl strzału zależy od całej masy czynników. Czynnikiem, którym chyba najłatwiej manipulować, jest moment w którym śrut zaczyna swój ruch w lufie, oraz moment kiedy lufę opuszcza. Te momenty są o tyle ważne, że jeżeli ruch śruta zacznie się za wcześnie, nie wytworzy się "poduszka powietrzna", która wyhamuje tłok ponadto system nie będzie w stanie przekazać śrutowi maksymalnej możliwej energii - sprawność wiatrówki spadnie.
Z kolei śrut nadkalibrowy (podobnie jak zbyt cięzki) może stawiać zbyt duże opory, co skutkuje spadkiem sprawności i niepotrzebnym wysilaniem sprężyny.
Najlepiej wypróbować różne śruty i zobaczyć na którym uzyskuje się najlepsze wyniki.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

maximus, nie ma reguły. Kup sobie tester i strzelaj. Są dostępne na Chwaliszewskiej w Poznaniu (że tak podpowiem). Każda lufa lubi co innego. U mnie na przykład w HW najlepiej lata exact 4.52. Jest to częste dla tego modelu ale nie regułą.
I pamiętaj, że testując różne śruty różnych producentów należy zawsze przepuścić około 50 przez lufę. Każdy producent ma inny skład ołowiu. Musisz pozwolić zaołowić się trochę lufie (tak jakby przyzwyczaić ją do nowego śrutu). Mało się o tym pisze ale jest to częste zjawisko.
Podam przykład. Kupiłem śrut Gamo Pro Magnum i Pro Match. Zawsze strzelałem z exacta. Otwieram pakę i strzelam. Przez pierwsze ileś tam strzałów karabinek sieje niemiłosiernie. Myślę sobie, co za gówno kupiłem. Strzelam dalej z braku innych śrutów i okazuję się po jakiś 50-100 strzałach, że owy śrut wypada trochę gorzej od Exacta.
Jakie było moje zdziwienie. Tarczki nawet gdzieś jeszcze mam :>
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Ok. ale jak mam sprawdzać czy dany śrut jest ok ? Czy mam się kierować tylko skupieniem czy dobrze jest też sprawdzać na chrono. No i czy musze kupić całe opakowania po 500 szt srutów do testów czy może są do zdobcia takie np zestawy po 100 z każdego kalibru
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Właśnie ten śrut o który wspominał Mariusz jest przeznaczony do testów i dlatego opakowanie zawiera po kilkadziesiąt sztuk z każdego kalibru.
guntuning.com
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

gra gitara wszystko wiem. Szkoda że wczoraj chłopak w vmaxie nic nie wspomniał o tych zestawach kiedy z nim o tym rozmawiałem (może nie mieli) a jak sprawdzać chrono czy skupienie?
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Skupienie i tylko skupienie.
guntuning.com
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

oł rajt następnym razem zakupie i testuje
Diablik + Waver v10 2-10x38
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

nadkalibrowość i podkalibrowość będzie miała małe znaczenie na prędkość wylotową.Kielich śruciny i tak jest rozdmuchiwany przez ciśnienie panujące w lufie za śruciną. O dopasowanie kielicha się nie martw. Kielich zawsze ma kontakt.Chodzi raczej o prowadzenie całej śruciny przez bruzdy gwintu w lufie. Różne rodzaje śrutu różnie się prowadzą w różnym gwincie :)
Ostatnio zmieniony 2007-11-01, 23:23 przez virus, łącznie zmieniany 1 raz.
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

no to wszystko jasne . Nic tylko testować. a może ktoś ma h 80 i ma już jakieś doświadczenie ze śrutem?
Diablik + Waver v10 2-10x38