Co to jest paralaksa?

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Co to jest paralaksa?

Post autor: maximus »

bardzo prosze żeby ktoś mi wytłumaczył co to takiego paralaksa?
Ostatnio zmieniony 2007-10-30, 22:14 przez maximus, łącznie zmieniany 1 raz.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Paralaksa – efekt niepokrywania się dwóch obrazów wynikający z obserwowania obiektów z dwóch różnych kierunków. W szczególności paralaksa odnosi się do jednoczesnego obserwowania obiektów leżących w różnych odległościach od obserwatora lub urządzenia obserwującego, a objawia się tym, że obiekty te na obu obrazach są oddalone od siebie o odmienną odległość kątową lub też nachodzą na siebie na tych obrazach w odmiennym stopniu.
To taki fachowy opis wikipedi a najprościej mówiąc jest to regulacja ostrości obiektywu
guntuning.com
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

dzięki ale i tak nic nie rozumiem :oops: tępy jestem chyba :mrgreen:
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Widzisz przypomnij sobie jaki masz zamazany obraz w tej lunecie ode mnie, właśnie po to jest ta regulacja ostrości zwana regulacją paralaksy abys obraz miał wyraźny.
guntuning.com
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

no i wszystko jasne dzieki ci Darku . jak zwykle można na ciebie liczyć :mrgreen:
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Nie prawda! zabrzmiało ostro- a oznacza tylko tyle, że wydaje mi się, że jest inaczej.
hahah.

Trzeba rozróżnić tutaj 3 sprawy - paralaxę, błąd paralaxy, ostrość widzenia.
paralaxę pominę, ostrość widzenia także, skupię się na błędzie paralaxy w lunetach celowniczych.

Błąd paralaxy wynika z nieosiowego ustawienia oka względem osi w lunetce. Zeleżnie od ustawienia "paralaxy", czyli ogniskowej w celowniku skutki tego są różne. Ponieważ jednak 1 obrazek potrafi zastąpić 1000 słów, pozwolę sobie odesłać do obrazka - a nawet ciut więcej niż obrazka:
http://www.arld1.com/parallax.html
dla nie znających angielszczyzny:
najpierw na górnym białym pasku ustawiamy sobie hipotetyczną ogniskową, zwaną w żargonie wiatrówkowym "paralaxą" cel znajduje się w odległości 22y. Natępnie kliamy na oko i przenosimy je z miejsca na miejsce - widać jak zmienia się punkt celowania POA (bodajże), Jeśli ogniskową mamy ustawioną na odległość, na której znajduje się cel błąd paralaxy nie występuje.

Kilka uwag pobocznych.
W celownikach o dużych szkłach i z dużym powiększeniem paralaxa/ogniskowa jest skorelowana z zachowaniem ostrości.
Celowniki o małej głębi ostrości mają na ogół tak zwaną regulowaną paralexę/ogniskową zwaną AO. celowniki bez regulowanej paralaxy mają na ogół większą głębię ostrości.
Błąd paralaxy można sprawdzić opierając stabilnie karabinek i obserwując zmianę punktu celowania POA (to się chyba naprawdę tak nazywa) wraz ze zmienianiem położenia oka.
Nie biorę odpowiedzialności za wszystkie powyższe uwagi, bo raz, że nie jestem ekspertem a dwa, że znów wypiłem :/
Pozdrawiam.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
krystian
Posty: 576
Rejestracja: 2007-10-05, 15:01
Lokalizacja: tuszyn

Post autor: krystian »

Z tego co mi tłumaczył Andrzej K - bład paralaksy to widzenie krzyza ze złej strony (jakoś tak to było)

Np. na przezroczystej linijce - w zależności od kąta patrzenia punkt jest w innym miejscu.Dla utrzymania osiowości - oko krzyż zakłada się świńskie ucho


krystian
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Co by to nie było regulacja paralaksy w lunetach to nic innego jak regulacja ostrości widzenia i nie cudujmy, bo nic nowego nie wymyślimy. Marcinowi napewno chodziło o tą regulacje paralaksy w lunecie więc odpowiedź na to już ma. Nazwanie tej regulacji ostrości regulacja paralaksy moim zdaniem jest błędne.
guntuning.com
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Paralaksa, to jest kąt.
Podam dwa przykłady. Mamy suwmiarkę, którą robimy pomiar. Patrzymy na skalę w celu odczytu, na zgrywające się ze sobą podziałki. Zeby odczyt był poprawny, musimy patrzeć prostopadle. Jeśli popatrzymy trchę z prawej strony, wynik będzie mniejszy, a jeżeli patrzymy na skale trszkę z lewej strony, odczyt będzie większy.
Drugi przyklad to aparat fotograficzny z celownikiem (nie lustrzanka). Ponieważ celownik aparatu jest przesunięty względem obiektywu o pewną odległość, to my widzimy w celowniku obraz przesunięty w stounku do obiektywu.
Podobnie jest w lunetce. Jeśli oko nie znajduję się dokładnie na głównej osi optycznej, to obraz jest przesunięty o pewien kąt (Kąt paralaksy), do rzeczywistego położenia przedmiotu.
Awatar użytkownika
Mein Gott
Posty: 46
Rejestracja: 2007-10-08, 15:35

Post autor: Mein Gott »

Ja od siebie dodam, że paralaksa roczna o wartości kątowej=1s wyznacza parsek :mrgreen:
'Morituri te salutant!'
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

to ja dodam, że błąd paralaksy jest szeroko wykorzystywany w fotgrametrii
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Irak
Posty: 242
Rejestracja: 2007-10-04, 22:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Irak »

Paralaksa, zejście oka z osi optycznej. Niektóre lupy mają ją zniwelowaną (siatki w pierwszym planie). To widać bardzo ładnie na przykładzie Piotra w linku. Jak zrobisz coś takiego z okiem jak tam przy lunecie zobaczysz o co chodzi. Tu jest jeszcze parę pierdół, ale to bardziej na czuja wiem, a nie chcę mieszać. Jak patrzę przez lupkę to wiem czy ma mały czy duży, właśnie robiąc coś takiego z okiem jak w przykładzie (chodzi o to żeby stracić obraz momentalnie kiedy oko schodzi z osi lunety).
PFTA
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

MASAKRA!!!!!!!!! Niby mniej więcej wiem o co biega ale jak by mnie kto zapytał to nie wiem czy bym potraił wytłumaczyć ;)
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Wystarczy jezeli powiasz: paralaksa to jest kąt. I już możesz udawać mądrego.
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

A bez tego też da się trafiać, wiele jest lupek bez AO.
Bez wiedzy o tym również :lol:
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS