Jaka lunetka do BMK 26 (świeżak :D )

Moderator: Hiszpan63

sebu9
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-07, 12:14
Lokalizacja: Kielce

Jaka lunetka do BMK 26 (świeżak :D )

Post autor: sebu9 »

Witam
Dopiero zaczynam na forum (i zaczynam też przygodę z wiatrówkami mam nadzieję) więc proszę o wyrozumiałość :)

Mam pytanko. Na mój pierwszy sprzęt wybrałem BMK 26. Ma ona wysoką bakę (czy jak to się mówi :) i w związku z tym chcę dokupić lunetę. Ale nie wiem zbytnio co wybrać bo jestem zielony. Myślałem o tym:
http://www.bron.pl/shopbron/search?sear ... rchOrder=0

proszę o jakąś radę i jakieś propozycje. Cena max to 200 zł. Strzelam raczej dla rozrywki i więcej to nie ma sensu wydawać.

PS A może lepszy będzie kolimator ?

E: ort.
- R.
Ostatnio zmieniony 2009-01-07, 13:21 przez sebu9, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Koledze na chinolka załatwiłem taką http://www.zielonysklep.pl/index.php?pr ... rod_id=172 tyle że używaną. Obraz dość jasny i ostry, w porównaniu do innych w tym przedziale. Może jeszcze tą http://www.zielonysklep.pl/index.php?pr ... rod_id=159 ale tej nie widziałem na własne oczy.
AA EV2 + EB10x42
sebu9
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-07, 12:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: sebu9 »

jarn - te lunety które podałeś mają montaż jednoczęściowy. Ta o której ja myślałem ma 2 częściowy. Który jest lepszy ? :D
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

Zobacz w Incorsie, mają teraz duże przeceny na Nikko Gold Crown.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Jednoczęściowy może mieć mniejszą szansę na uszkodzenie lunety i większą na zachowanie stałego punktu trafienia względem celowania.
sebu9
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-07, 12:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: sebu9 »

Myślę, że kupię to co zaproponował jarn. Ale mam mały dylemat związany z mocowaniem. Czy jeśli kupię takie jak w podanym linku to czy przyrządy celownicze nie będą mi zasłaniały lunety ? Innymi słowy czy są jakieś montaże które "odstawiłyby" trochę lunetę ku górze, tak aby wystawała niejako "ponad" przyrządy ? I czy ma to jakieś znaczenie przy ustawianiu cenności ?
KWP
Posty: 653
Rejestracja: 2008-08-06, 01:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KWP »

Otwarte przyrządy celownicze najlepiej usunąć w przypadku założenia optyki. Zbyt wysoko "posadzona" lupa jest niewygodna w użytkowaniu. Co do rodzaju optyki, to radzę nie wydawać dużych pieniędzy. Kupić ze stałym powiększeniem, np. 6x32. Większe pieniądze zawsze można wydać, jak sport wciągnie i zacznie się myślenie o czymś z wyższej półki. A jeśli wciągnie, to takie myślenie szybko się zacznie :)
Pozdrawiam
KWP
sebu9
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-07, 12:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: sebu9 »

Czyli biorę tą:

http://www.zielonysklep.pl/index.php?pr ... rod_id=159

Znalazłem ją na Allegro w tej samej cenie. Mam nadzieję, że będzie ok.

PS Czy poradzę sobie sam z zamontowaniem ? Nie należę do ludzi co się boją śrubokręta ale czegoś takiego nie robiłem.
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Montaż najlepiej jednoczęściowy. Szczerbinkę można odkręcić, a muszka jak będzie zasłaniała to także można ją zdjąć. Co do montażu to nic prostszego, a z wyzerowaniem lunety to może być już gorzej, zależy jak ta BeeMKa się spisuje, jeśli w miarę trafiałeś z otwartych w ten sam punkt to wyzerujesz szybko.
AA EV2 + EB10x42
sebu9
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-07, 12:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: sebu9 »

jarn - czyli ta co podałeś (w komplecie z montażem) będzie dobra? Wolę niczego nie demontować w tej chwili. Jeszcze się nie oswoiłem ze "sprzętem" :D
KWP
Posty: 653
Rejestracja: 2008-08-06, 01:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KWP »

Pamiętaj, aby z wyczuciem przykręcać lunetę obejmami montażu. Jeżeli zbyt mocno dociągniesz śruby możesz uszkodzić tubus. Sam montaż do szyny wiatrówki przykręć mocno, pamiętając o uprzednim dokładnym wyczyszczeniu szyny jak i zaczepów w montażu. Najlepiej benzyną ekstrakcyjną. Jeżeli Twoja dmuchawka ma otwór na kołek stopujący, to dobrze, jeżeli nie, to sprawdź po pewnym czasie użytkowania, czy lupa się nie przesunęła. Co do zerowania lupy, to zależnie od możliwości użyj stojaka do przestrzeliwania broni lub wygodnej pozycji z podparciem wiatrówki. Ja używałem relingu na dachu samochodu, na nim kocyk i tarcza na 25m. Jeżeli zabraknie Ci regulacji w pionie (to się zdarza), to podłóż pod tubus na wysokości tylnej obejmy cienki kawałek plastiku (klisza od aparatu, wieczko od margaryny). Lupy nie lubią pracować na skrajnych położeniach regulacyjnych. Życzę powodzenia i radochy z wiatrowania :)
Pozdrawiam
KWP
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

PP są dość wytrzymałe. A montaż najlepiej jednoczęściowy.
AA EV2 + EB10x42
sebu9
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-07, 12:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: sebu9 »

Dzięki wszystkim za rady. Myślę, że będę jeszcze ich potrzebował ;)

PS Mam jeszcze jedno pytanie, ale nie związane trochę z tematem wątku. Mianowicie chodzi mi o śrut. Sprzedawca "wcisnął" mi (takie mam wrażenie po lekturze tego i innego forum) taki oto śrut:

http://www.swistak.pl/aukcje/3712980,SR ... IEZKI.html

Widzę, że nawet kształtem nie przypomina tego co znalazłem na forach. I zdaje się, że masą też. Powie mi ktoś czy to dobry śrut czy może mam kupić coś innego ?
KWP
Posty: 653
Rejestracja: 2008-08-06, 01:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KWP »

Od razu kup inny śrut. Ten, jeżeli nie otworzyłeś pudełka spróbuj sprzedać. Z tą masą to on się nada do wiatrówek ponadlimitowych. A i tak jest on mocno niecelny. Znajomy z klubu strzelał takim w kal. 5,5. Nawet z pozycji ustabilizowanej nie mógł wystrzelić jednego otworu w tarczy na 10m. Strzelał z daystate MK3 ustawionego na ok 24J. Spróbuj na dalsze odległości JSB exact, a do tarczy na 10m jakiś śrut pistoletowy z płaskim łebkiem.
Pozdrawiam
KWP