Mój tłumik

Czyli co poprawiliśmy po fabryce

Moderator: Hiszpan63

Abenader
Posty: 156
Rejestracja: 2008-10-23, 20:28
Lokalizacja: gdzie indziej

Mój tłumik

Post autor: Abenader »

Jako że obiecałem wcześniej , udostępniam od razu po wykonaniu . Tłumik jest wykonany całkowicie ze stali , 3-komorowy . W zamyśle miał on głównie dociążać lufę , w sprężynówkach i tak najwięcej hałasu robi tłok , ale przy strzale nie słychać już charakterystycznego " pufff " . Waży ok. 0.5 kg , długość całkowita 20,5 cm , średnica wew 2.7 cm (sprężyna wchodzi dość ściśle) , dł komory 4.5 cm co daje nam 25 cm sześciennych na komorę . Z lenistwa , do zdjęć wyjąłem tylko jedną sprężynę (są 3) j jedną podkładkę (są 2) . Średnica otworów 6 mm przy kalibrze 5.5 . Uchwyt na śrubkę kontrującą , oksyda - wodorotlenek sodu i saletra potasowa , jak coś mogę wrzucić kilka receptur - wygrzebane z netu .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Hatsan 125 TH 6.35 , No name 6x42 .
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Te sprężynki dałeś aby dociążyć tłumik?
guntuning.com
Abenader
Posty: 156
Rejestracja: 2008-10-23, 20:28
Lokalizacja: gdzie indziej

Post autor: Abenader »

Te sprężyny regulują odległość pomiędzy podkładkami które bardzo ściśle wchodzą w cylinder tłumika , no i poza tym (podobno) rozpraszają wydostające się powietrze . Nie jest to mój patent , ale starałem się dobrać możliwie jak największe sprężyny , żeby pojemność tłumika była w miarę spora :) W sumie najbardziej dociąża ten element pierwszy z prawej na drugim zdjęciu .
Hatsan 125 TH 6.35 , No name 6x42 .
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Fakt, opisz oksydowanie. Co jak po kolei.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

Też jestem zainteresowany opisem oksydowania i użytych składników.
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Wojtek 64
Posty: 1
Rejestracja: 2008-11-28, 19:11
Lokalizacja: dolnysląsk

Post autor: Wojtek 64 »

podoba sie Twoja robota ladne wykonanie .Pytanie po co ta sruba stopujaca

[ Dodano: 2008-12-19, 23:09 ]
podoba sie Twoja robota ladne wykonanie .Pytanie po co ta sruba stopujaca .lepsze rozwiazanie gwint na lufie o skoku 1 -1.25 moze byc póltora
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Wojtek 64, łącznie zmieniany 1 raz.
Wojtek
Abenader
Posty: 156
Rejestracja: 2008-10-23, 20:28
Lokalizacja: gdzie indziej

Post autor: Abenader »

:) Trochę to trwało , ale taką mam pracę , że nie za często mogę zaglądać , musicie więc wybaczyć … Po kolei . Co do śruby stopującej . Rozważałem zrobienie gwintu na lufie , ale śruba wydaje się bardziej uniwersalna , poza tym nie chciałem drzeć stali z lufy . Tokarz zdrapał tylko z niej karby , które służyły do umocowania tej plastikowej imitacji tłumika , która jest wbita na lufę . Zostać jak było nie mogło , bo przecież nie można wbijać tłumika młotkiem … A jeśli nawet , to jak go póżniej zdjąć ? A teraz oksyda . Razem z tłumikiem oksydowałem też koniec (ten wygładzany) lufy . Zatkałem go więc śrubką nr 5 z nałożoną gumą dla uszczelnienia . TO BYŁ BŁĄD , ALE OTYM PÓŻNIEJ . Każdy element odtłuściłem płynem do naczyń i płukanie pod kranem . Następnie kąpiel , taka 3 sekundy w stężonym kwasie azotowym (daje to efekt matu) , płukanie pod kranem i do pierwszej kąpieli . SKŁAD : 1 litr wody , 800 g wodorotlenku sodu , 50 g saletry potasowej i doprowadzić do wrzenia . Podczas wsypywania wodorotlenku ostrożnie : chlapie , pryska i wrze ! W trakcie kąpieli dość często obracałem elementy . Nie wiem czy to coś daje , ale zupę też się miesza … :mrgreen: Kąpiel trwała 10 min . Płukanie pod kranem i do drugiej kąpieli na 30 min . SKŁAD : 1200 g wodorotlenku sodu , 100 g saletry potasowej , litr wody , wrzenie . Ale … po 5 min , z drugiego końca lufy , tego nie zanurzonego usłyszałem skwierczenie . Znaczy uszczelnienie zaczyna puszczać . Lufę wiec wyjąłem . W efekcie , przez skrócenie kąpieli lufy , oksyda na niej wyszła w kolorze rudo-brązowym . A po pierwszej kąpieli już był piękny czarny kolor . Choć pewnie nie trwały … Reszta elementów dotrwała do końca , potem płukanie pod kranem , wysuszenie , no i nasmarowanie wszystkiego olejem . Użyłem jadalnego . Efekty jak widać . Wszystkie czynności wykonywałem w gumowych rękawicach , mytych po każdej w płynie do naczyń . Mam dość obszerne opracowanie receptur oksydowania i brunirowania , wygrzebane z netu , więc mogę to zapodać . Zauważyłem , że Krzysztofa bardzo to interesuje , więc nie wiem , mogę na skrzynkę , albo mailem . Można by założyć nowy temat , ale dokumenty PDF nie mogą przekraczać 1 Mb , nie chcę giąć pały , nie wiem jak to zrobić … A jeszcze co do budowy tłumika . Otwory w cylindrze umieściłem pod koniec każdej komory . Mają średnicę 4 mm . Dlaczego małe ? Zawsze można powiększyć , ale w drugą stronę się raczej nie da ... Okazało się , że takie wystarczą . Może ktoś zauważył , że cylinder ma jeszcze gwint na zewnątrz . Można na wierzch nakręcić następny z wytłumieniem z materiału w środku , gdyby całość była za lekka , albo za mało tłumił ... Potem wrzucę fotkę . Chyba tyle ... :D
Hatsan 125 TH 6.35 , No name 6x42 .
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Można by założyć nowy temat , ale dokumenty PDF nie mogą przekraczać 1 Mb , nie chcę giąć pały , nie wiem jak to zrobić …
Wyślij mi na:
-
Ostatnio zmieniony 2010-07-11, 19:19 przez Rlyeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

Może nie na miejscu, ale ...
Dość ciekawe rozwiązanie zza wschodniej granicy:
http://talks.guns.ru/forums/icons/forum ... 669265.png
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Abenader
Posty: 156
Rejestracja: 2008-10-23, 20:28
Lokalizacja: gdzie indziej

Post autor: Abenader »

Przepisy na oksyde i brunirowanie dałem w RENOWACJI temat oksyda brunirowanie przepisy . PDF . Można ściągać . Kochani , życzę Wesołych Świąt , samych 10 na strzelnicy a dziś wymarzonego sprzętu pod choinką . :D
Hatsan 125 TH 6.35 , No name 6x42 .