Kłopot z paralaksą ;/

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
bohun
Posty: 9
Rejestracja: 2008-07-03, 21:19
Lokalizacja: szczecin

Kłopot z paralaksą ;/

Post autor: bohun »

Zakupiłem lunetę Hawke Sport 3-9x40Ao i nie mam pojęcia o ustawieniu błędu paralaksy,
jak ktoś posiada tą lunetę i ma pojęcie o ustawieniu błędu paralaksy byłbym wdzięczny :)
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Ustawienie paralaksy polega na tym:

Bierzesz lunetę, patrzysz na przedmiot na znanej Ci odległości, i regulujesz pokrętłem. Zmieni się ostrość na bliższy i dalszy zakres. Uwaga, oznaczenia na pokrętle albo na obiektywnie rzadko naprawdę pokrywają się z rzeczywistością, więc w sumie trzeba to na czuja robić. I już.
Awatar użytkownika
bohun
Posty: 9
Rejestracja: 2008-07-03, 21:19
Lokalizacja: szczecin

Post autor: bohun »

A znasz może określenia typu 30FT, 25 YDS właśnie takie mam oznaczenia mam na pokrętle błędu paralaksy i nie mam pojęcia co mogą oznaczac :/
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

To jest odległość - odpowiednio w stopach i w jardach.
Awatar użytkownika
bohun
Posty: 9
Rejestracja: 2008-07-03, 21:19
Lokalizacja: szczecin

Post autor: bohun »

Wielkie dzięki jutro to przetestuje i przedstawię wyniki
Awatar użytkownika
arturio111
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 164
Rejestracja: 2007-10-12, 21:20
Lokalizacja: Police

Re: Kłopot z paralaksą ;/

Post autor: arturio111 »

bohun pisze:Zakupiłem lunetę Hawke Sport 3-9x40Ao i nie mam pojęcia o ustawieniu błędu paralaksy,
jak ktoś posiada tą lunetę i ma pojęcie o ustawieniu błędu paralaksy byłbym wdzięczny :)
Rozumiem że mówimy nie o błędzie paralaksy a o ustawieniu ostrości na danej odległości czyli o "AO". Błąd paralaksy można w niewielkim stopniu zniwelować ale to już całkiem odrębny temat. Błąd paralaksy widać kiedy przykładasz oko do lunety i w zależności pod jakim kątem to zrobisz to krzyż może się delikatnie przesunąć w stosunku do celu na który patrzysz pomimo że karabinek czy luneta pozostała dokładnie w tym samym miejscu. Ważne jest żeby oko do lunety przykładać zawsze w ten sam sposób. Trzeba sobie to wypracować niestety :)
stareńkie HW35 :) Gamoń PR-45, Walther CP88
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

arturio111 pisze:Rozumiem że mówimy nie o błędzie paralaksy a o ustawieniu ostrości na danej odległości czyli o "AO".
Czyli o regulowaniu błędu paralaksy dla dystansu.
Awatar użytkownika
bohun
Posty: 9
Rejestracja: 2008-07-03, 21:19
Lokalizacja: szczecin

Post autor: bohun »

Miałeś racje z opisanych odległości błędu paralaksy na lunecie, którym nie można zbyt ufać ale do określeni na oko przydają się ale i tak trzeba samemu wyłapać ostrość.

Teraz tylko zostaje mi wyzerowanie lunety, ale coś mi to nieidzie ;/
Awatar użytkownika
wonski
Posty: 257
Rejestracja: 2008-03-14, 08:58
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: wonski »

usiądź przy stoliku zroluj koc na to karabinek i strzelaj ja tak zrobiłem i tak też mi radzono ;)
Predom-Łucznik kl. 188
Awatar użytkownika
bohun
Posty: 9
Rejestracja: 2008-07-03, 21:19
Lokalizacja: szczecin

Post autor: bohun »

Oki jak mi sie jutro uda dam znac thx za pomoc :D
Awatar użytkownika
arturio111
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 164
Rejestracja: 2007-10-12, 21:20
Lokalizacja: Police

Post autor: arturio111 »

[ Dodano: 2008-07-05, 19:04 ]
bohun pisze:Miałeś racje z opisanych odległości błędu paralaksy na lunecie, którym nie można zbyt ufać ale do określeni na oko przydają się ale i tak trzeba samemu wyłapać ostrość.

Teraz tylko zostaje mi wyzerowanie lunety, ale coś mi to nieidzie ;/
Zajrzyj tutaj http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=34& ... fbf6dbd1e7
strzelnicę mamy w Policach więc daleko nie masz :) w każdą Niedzielę od ok godz 10.00-11.00 zjeżdża się kupa ludzi. Zajedź, wszystko Ci wytłumaczą. Bardzo zgrana ekipa i chętna do pomocy. Napisz w "szczecin part 4" na pewno się zdążysz z kimś umówić nawet łącznie z transportem jeżeli nie posiadasz.
stareńkie HW35 :) Gamoń PR-45, Walther CP88
Awatar użytkownika
bohun
Posty: 9
Rejestracja: 2008-07-03, 21:19
Lokalizacja: szczecin

Post autor: bohun »

Bez obrazy ale z wiatrówką na większą imprezę strzelecka,chyba nie wypada, albo brak mi odwagi ;/

Szkoda że dzisiaj nie miałem czasu na wyzerowanie lunety. Jutro zrobię to tak jak mi radzono, czyli ustawie na stoliku zwinięty koc w kulon a na tym wiatrówkę po czym zacznę się bawić w jej ustawienie :D

Czy może się zdarzyć że wykonam prawie cały obrót pokrętła aby miej więcej ustawić lunetę ??






wykasowałem podwójny post
Ostatnio zmieniony 2008-07-05, 20:36 przez bohun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Może się zdażyć że obrócisz nawet kilka razy.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
arturio111
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 164
Rejestracja: 2007-10-12, 21:20
Lokalizacja: Police

Post autor: arturio111 »

bohun pisze:Bez obrazy ale z wiatrówką na większą imprezę strzelecka,chyba nie wypada, albo brak mi odwagi ;/

Szkoda że dzisiaj nie miałem czasu na wyzerowanie lunety. Jutro zrobię to tak jak mi radzono, czyli ustawie na stoliku zwinięty koc w kulon a na tym wiatrówkę po czym zacznę się bawić w jej ustawienie :D

Czy może się zdarzyć że wykonam prawie cały obrót pokrętła aby miej więcej ustawić lunetę ??
Nie ma tam żadnej "większej imprezy strzeleckiej" :) Po prostu mamy swoje miejsce w którym się spotykamy gdzie można bezpiecznie postrzelać i potrenować. Strzelnicę mamy świetnie wyposażoną (każdy przywozi cele, łącznie to jak na zawodach się robi). dziesiątki spinnerów pełny tor silhouette karabin i pistolet. Generalnie możesz wiele skorzystać a i na pewno sam wniesiesz swój wkład (mam na myśli doświadczenia). Postrzelasz ze sprzętu który normalnie można zobaczyć tylko na zawodach a to naprawdę frajda :) Zapraszam w każdym razie. Nawet jeżeli przyjechał byś z chinką za 49zł to nikt Ci złego słowa nie powie a wręcz przeciwnie. Doradzą i dadzą "pomacać" swoje dmuchawki co jest nie ocenione w późniejszym ewentualnym wyborze :).
stareńkie HW35 :) Gamoń PR-45, Walther CP88
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Posłuchaj rady kolegi arturio111, możliwość pomacania innych dmuchawek bez konieczności ich zakupu, to gratka nie lada.
Większość z nich będzie już dopieszczona przez swoich właścicieli i jeśli któraś przypadnie Ci do gustu, dowiesz się na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej, lub chęci odkupienia używki z forum.
Ja się jakoś nie mogłem zebrać od początku na łódzkiego "Orła" i przez moje ręce przeszło kilkanaście karabinków.
Choć z drugiej strony mogłem dzięki temu mogłem je opisać :mrgreen:

Uczę się strzelać od nowa 8-)