Tania optyka do HW50s, co byłoby najlepsze

Moderator: Hiszpan63

Nodo
Posty: 15
Rejestracja: 2023-08-01, 12:15

Tania optyka do HW50s, co byłoby najlepsze

Post autor: Nodo »

Zamówiłem już HW50s z tuningiem i zastanawiam się nad tańszą lunetką.
Która z poniższych byłaby najlepsza?
Diana 3-9x32 1 AO
Vortex Crossfire II 2-7x32 1'' BDC
Delta Optical Classic 3-9x40 MD
Hawke Vantage 3-9x40

Budżet do ok 600zl
Strzelanie głównie 10-30m. Może spróbuję w coś trafić na ok 40m.
Cel to tarcza i jakieś małe figurki, coś mniejszego od puszek.

Pytanie dodatkowe, czy będzie jakiś problem, jeśli będę często zdejmował i zakładał taką lunetkę? Czy to nie wpłynie jakoś negatywnie na jej działanie? Zależy mi na możliwości strzelania też z muszki i szczerbinki na zmianę z lunetką.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 919
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tania optyka do HW50s, co byłoby najlepsze

Post autor: Yurko »

Taniej lunety Ci nie doradzę. Pewnie zrobią to nasi koledzy z "beżowego"... :mrgreen:

Moim zdaniem do tej wiatrówki fajna była by taka lunetka z AO:

Obrazek
Vortex Crossfire II 4-12x40 AO https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... ts_id=4606

Niestety to trochę więcej niż 600zł. Nowa razem z montażem wyjdzie co najmniej 300 zł drożej. Ale oczywiście można też kupić sprzęt używany. Ten model raczej nie miewa niespodzianek. Jeśli tylko wcześniej nikt nim nie wbijał gwoździ - co by się od razu dało zauważyć po wyglądzie obudowy... ;)
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Tania optyka do HW50s, co byłoby najlepsze

Post autor: Ślubek »

Nodo pisze: 2023-08-15, 16:52 czy będzie jakiś problem, jeśli będę często zdejmował i zakładał taką lunetkę? Czy to nie wpłynie jakoś negatywnie na jej działanie? Zależy mi na możliwości strzelania też z muszki i szczerbinki na zmianę z lunetką.
Nie wpłynie. Zdejmując lunetę z wiatrówki zdejmujesz ją razem z montażem, z szyny. Teoretycznie, po ponownym założeniu w tym samym miejscu, powinna celować tak samo, jak poprzednio.
Ewentualne błędy kątowe mogą mieć znaczenie, jak się strzela z palnej na > 100 m, ale na dystansach wiatrówkowych bym się tym nie przejmował.

A co do wyboru lunetki - weź Vorteksa, ma dożywotnią gwarancję producenta, tylko nie z siatką balistyczną BDC (bo ona "pasuje" tylko do jednego rodzaju pocisków, zazwyczaj w broni palnej), ale z siatką MilDot/MOA. Zwróć uwagę również na to, aby wieżyczki były wyskalowane w tych samych jednostkach co siatka.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Nodo
Posty: 15
Rejestracja: 2023-08-01, 12:15

Re: Tania optyka do HW50s, co byłoby najlepsze

Post autor: Nodo »

Ślubek pisze: 2023-08-16, 15:48
A co do wyboru lunetki - weź Vorteksa, ma dożywotnią gwarancję producenta, tylko nie z siatką balistyczną BDC (bo ona "pasuje" tylko do jednego rodzaju pocisków, zazwyczaj w broni palnej), ale z siatką MilDot/MOA. Zwróć uwagę również na to, aby wieżyczki były wyskalowane w tych samych jednostkach co siatka.
No to problem, bo przeglądam te vortex-y i zazwyczaj mają właśnie siatkę BDC
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 919
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tania optyka do HW50s, co byłoby najlepsze

Post autor: Yurko »

Niby tak, ale to raczej nie jest prawdziwe BCD tylko taka imitacja:

Obrazek
https://vortexoptics.widen.net/view/pdf ... _RI_ST.pdf

Boczne kreski są w odstępach 2 MOA. Natomiast te na dolnej belce są co 3MOA, przy czym pierwsza jest obniżona od środka o 1,5, a zgrubienie belki się zaczyna od 11 - więc do tego odstępu 3 dodano jeszcze połówkę.

Czyli ani to nie jest coś zrobionego pod konkretną amunicję, ani nie jest też specjalnie intuicyjne. Z drugiej strony to bardziej pasuje do hasła, by mieć to samo na wieżach co w celowniku. Norma w starszych lunetkach to siatka mildot czyli tak jakby MRAD, a na wieżyczkach MOA. :shock:
Życia to nie ułatwia. Nowa moda na MRAD na wieżyczkach to w raczej nowe droższe lunety albo lunety gorszych "firm" z którymi tak czasami w ogóle nie wiadomo czy te wielkości i skale w ogóle coś oznaczają... :nieznaju:

Warto też pamiętać, że MOA to mniej niż MRAD (chyba jakieś 3,45x) To znaczy, że jeśli by Ci zależało na strzelaniu benchrestowym i zamierzał celować środkiem krzyża to mając lunetę z regulacją na wieży (klikiem) 1/8 MOA możesz się ustawić ponad 2 razy dokładniej niż lunetą z regulacją 0,1 MRAD. Oczywiście większość przeciętnych lunet ma klik 1/4 ale to i tak minimalnie lepiej (ok 0,086mrad)

PS. Oczywiście "nato mil" to też nie jest dokładnie to samo co "mrad", ale na tyle blisko, że nie warto sobie tym szczegółem zawracać głowy... ;)
Awatar użytkownika
And
Posty: 86
Rejestracja: 2023-06-25, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Tania optyka do HW50s, co byłoby najlepsze

Post autor: And »

Posiadam trzy Delty Optical Entry 3-9x40 AO MD (1") Z czystym sumieniem polecam. Dioptraż, regulacja paralaksy, bardzo dobry obraz i atrakcyjna cena. Jedna z nich siedzi na Hatsanie 95 Vortex po tuningu (15 - 16 J w zależności od śrutu), druga na Crosmanie Summit Nitro Piston (około14 J), trzecia na PCA Crosman 2100 Clasisc.
Basista bluesowy, rockowy i jazzowy. Strzelec wiatrowy byle jaki.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Tania optyka do HW50s, co byłoby najlepsze

Post autor: Ślubek »

@Yurko zwrócił uwagę na bardzo istotną rzecz - przy strzelaniu benchrest rodzaj krzyża nie ma znaczenia, bo cel jest zawsze w tej samej odległości, a to można zrobić nawet siatką 30-30.

Siatki z podziałkami MD/MOA służą do dwóch rzeczy - pierwsza to odkładanie poprawek na wiatr (pozioma) oraz na odległość (pionowa). Druga to ocena odległości - wiedząc, że cel ma wysokość rzeczywistą X a na siatce sięga np. na dwie kropki, można określić (z pewną dokładnością) odległość, w jakiej się znajduje. W sporcie wiatrówkowym wykorzystuje się to do strzelania Field Target.

Tak więc wszystko zależy od tego, do jakiego celu będziesz strzelać. :^)

Zresztą, siatkę BDC też da się wykorzystać, trzeba tylko odpowiednio wyzerować lunetę, a następnie doświadczalnie określić jakim odległościom odpowiadają poszczególne kropki. W przypadku siatki MD/MOA łatwiej to wstępnie określić, bo są do tego kalkulatory balistyczne (np. Strelok)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Nodo
Posty: 15
Rejestracja: 2023-08-01, 12:15

Re: Tania optyka do HW50s, co byłoby najlepsze

Post autor: Nodo »

Mi zależy na tym, by móc brać poprawki na krzyżu, bez klikania wieżyczkami, czyli lepszy byłby chyba mil dot.
Jednak to, czego naprawdę będę potrzebował, pewnie wyjdzie dopiero w użyciu, bo to będzie pierwsza lunetka i mam w tym względzie zerowe doświadczenie.
Planuję strzelanie na początek na w miarę stałych odległościach w ogródku, później gdzieś w plenerze - i tu odległości różne, zmienne, na koniec może pobawię się w HFT2.

Dodano po 2 minutach 55 sekundach:
And pisze: 2023-08-17, 08:48 Posiadam trzy Delty Optical Entry 3-9x40 AO MD (1") Z czystym sumieniem polecam.
No to myślę, że Delta Optical Classic tym bardziej wytrzyma. A jak długo używasz?
Awatar użytkownika
And
Posty: 86
Rejestracja: 2023-06-25, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Tania optyka do HW50s, co byłoby najlepsze

Post autor: And »

Na Crosmanie Summicie od kwietnia tego roku. Około 5000 strzałów. Na Hatsanie około miesiąca. Pisałem maile do producenta DO. Twierdzą, że na karabinku w naszym limicie wytrzyma na pewno. Zresztą jest gwarancja. 24 miesiące. Kup, wypróbuj. Zawsze możesz zwrócić. Miałem taki zamiar ale nie zwróciłem. Dokupiłem jeszcze dwie :)
Basista bluesowy, rockowy i jazzowy. Strzelec wiatrowy byle jaki.
amigo
Posty: 32
Rejestracja: 2020-04-14, 11:39

Re: Tania optyka do HW50s, co byłoby najlepsze

Post autor: amigo »

Yurko pisze: 2023-08-17, 01:12 Niby tak, ale to raczej nie jest prawdziwe BCD tylko taka imitacja:



Czyli ani to nie jest coś zrobionego pod konkretną amunicję, ani nie jest też specjalnie intuicyjne.głowy... ;)
W/g instrukcji Vortex-a,siatkę BDC należy wyzerować pod konkretną amunicję i wówczas jest czytelna od 100> 400 y. :lol:
A co do wiatrówek,to też da się to zrobić i nauczyć.
Ślubek pisze: 2023-08-17, 10:09
Druga to ocena odległości - wiedząc, że cel ma wysokość rzeczywistą X a na siatce sięga np. na dwie kropki, można określić (z pewną dokładnością) odległość, w jakiej się znajduje. W sporcie wiatrówkowym wykorzystuje się to do strzelania Field Target.

Tylko,że jest jedno "ale" :lol: ani w HFT ani w FT,nie znasz wielkości celu na danej odległości.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Tania optyka do HW50s, co byłoby najlepsze

Post autor: Ślubek »

amigo pisze: 2023-08-18, 09:24 Tylko,że jest jedno "ale" :lol: ani w HFT ani w FT,nie znasz wielkości celu na danej odległości.
Jak pisałem, nie znam się na FT, ale z obserwacji dyskusji na beżowym wnoszę, że jakoś sobie ludzie z tym radzą. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."