Kłopot z wyzerowaniem lunety OWL L3 (bliźniak PARD-a NV008).

Moderator: Hiszpan63

Ruxpin
Posty: 7
Rejestracja: 2023-04-14, 21:37

Kłopot z wyzerowaniem lunety OWL L3 (bliźniak PARD-a NV008).

Post autor: Ruxpin »

Witajcie Koledzy.

Może ktoś zechce pomóc Świeżakowi. Kupiłem lunetę OWL L3 (bliźniak PARD-a NV008) i nie mogę sobie poradzić z jej wyzerowaniem. Zamontowana na PCP za pomocą oryginalnego montażu "trafia" tak dalece w prawo i w dół, że nawet systemowe przesunięcie krzyża horyzontalnie +300 (maksymalna poprawka) i werykalnie na -300 (również maksymalna poprawka) nie prowadzi do uzyskania środka celu na dystansie 10 metrów.

Co z tym należy zrobić? Jak wyjść z tego impasu?

Pomóżcie...
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 919
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kłopot z wyzerowaniem lunety OWL L3 (bliźniak PARD-a NV008).

Post autor: Yurko »

Bardzo dziwne. Masz jakąś instrukcję, która by mówiła, to to w ogóle znaczy to "300" regulacji?

Normalnie z lunetką która np. jest zamontowana 5cm od lufy (licząc od osi do osi) do wyzerowania samej tej wysokości montażu wystarczy 17,5 MOA. Czyli jeśli luneta ma cały zakres regulacji 40MOA i wszystko poza tym jest "proste" to wystarczy to z małym zapasem. Jeśli luneta ma mniejszą regulację lub trzeba ją zamontować wyżej, albo lufa trochę zwisa, wtedy przydaje się specjalny montaż np. z tzw. "mikroskosem". Np. ja kiedyś używałem SportsMatch OP15C który ma chyba ok 20 MOA.

Teraz wracając do Twojego urządzenia. Jest oczywiście duża pokusa, by coś poprawić w mechaniczny sposób. Zastosować jakieś podkładki z cienkiej blaszki itp. Ale ile tak na prawdę ten błąd wynosi? Jeśli się da (bez zagrożenia dla okolicznych mieszkańców) to zmierz gdzie trafiasz, gdy ustawisz regulacje w neutralne pozycje. Czy te ewentualne podkładki w ogóle miały by jakiś sens...

Druga sprawa jest taka, że jeśli ten feler wynika z uszkodzenia zamocowania matrycy, to nawet gdy się uda jakoś tę lunetę wyzerować - to i tak nie będzie to trwałe... :/
Ruxpin
Posty: 7
Rejestracja: 2023-04-14, 21:37

Re: Kłopot z wyzerowaniem lunety OWL L3 (bliźniak PARD-a NV008).

Post autor: Ruxpin »

Błąd wynosi (przy wyzerowanym krzyżu) około 10 cm (tyle samo w dół i tyle samo w prawo).

Zamówiłem coś takiego: https://www.pcphunters.com/montaze-do-l ... oncam.html
Może to jest lekarstwo na całe zło. Wygląda, że ma wszelkie niezbędne regulacje położenia szyny (i związanej z nią lunety).
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 919
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kłopot z wyzerowaniem lunety OWL L3 (bliźniak PARD-a NV008).

Post autor: Yurko »

I te 10 cm to jest na 10 m czy 50? Na 50 to tylko 7 MOA na 10 to już niestety aż 35. To rzeczywiście nie każda luneta daje radę bez jakiejś pomocy.

To coś, to być może jest jakieś rozwiązanie (chociaż nie bardzo wiem jak to działa).

Obrazek

Ale wiesz, im bardziej odsuwasz celownik od lufy, tym więcej jest do skorygowania.

Co do tych blaszek, to nie wiem jaka jest długość mocowania, ale np. przy 100mm blaszka 1mm powinna dać właśnie 35MOA. Mniej więcej. Trochę też zależy od tego, czy te ich podkładki są wyprofilowane w klin, czy po prosu płaskie... :nieznaju:
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Kłopot z wyzerowaniem lunety OWL L3 (bliźniak PARD-a NV008).

Post autor: Ślubek »

Ruxpin pisze: 2023-04-14, 21:38 Zamontowana na PCP za pomocą oryginalnego montażu "trafia" tak dalece w prawo i w dół, że nawet systemowe przesunięcie krzyża horyzontalnie +300 (maksymalna poprawka) i werykalnie na -300 (również maksymalna poprawka) nie prowadzi do uzyskania środka celu na dystansie 10 metrów.
Ja bym zaczął od sprawdzenia, czy montaż nie jest skrzywiony, bo to co piszesz wygląda tak, jakby azymut lunety nie był zgodny z azymutem lufy. Na dystansie 10 m nie ma prawa nie trafiać w środek. 300 (jak rozumiem klików) to bardzo duży zakres regulacji.

Sprawdź najpierw azymuty.

Połóż karabin na boku, na kocu. Ważne, żeby nie poruszał się przy dotknięciu. Połóż na zewnętrznej krawędzi lufy wskaźnik laserowy (zwykły, z bazaru) - zobacz, w które miejsce "trafia" przy systemie, a w które gdy go położysz przy wylocie lufy. Następnie połóż go na obejmach montażu. A potem na prostym fragmencie lunety.

Sprawdź, czy punkt trafienia lasera zmieni się, gdy obrócisz wskaźnik wokół osi optycznej - jeśli tak, kładź go zawsze na tym samym boku.

BTW, sprawdzałeś na innej lunecie/montażu? Może po prostu lufa jest źle zamontowana w systemie, albo jest po prostu krzywa?
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Ruxpin
Posty: 7
Rejestracja: 2023-04-14, 21:37

Re: Kłopot z wyzerowaniem lunety OWL L3 (bliźniak PARD-a NV008).

Post autor: Ruxpin »

Dziękuję za cenne wskazówki. Zastosuje sie do nich i przeprowadzę badania.

Co do samej lufy, to jestem jej pewiem ponieważ mam do tej samej wiatrówki lunetę (ponoć mizernej jakości) Vogler Opt 4-16x50 i po jej zamontowaniu zamiast cyfrowej lunety, trafienia są idealne i na 50 metrowym dystansie w pełni i powtarzalnie pokrywają się z krzyżem.

Tylko wiesz co - ten montaż fabryczny od lunety cyfrowej jest tak potężny, że nie wyobrażam sobie jak mógłby być skrzywiony poprzez odkształcenie - trzeba by go normalnie tirem chyba najechać żeby się poddał. Chyba, że fabrycznie było coś schrzanione (?).
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Kłopot z wyzerowaniem lunety OWL L3 (bliźniak PARD-a NV008).

Post autor: Ślubek »

Ciężko się wypowiadać nie widząc sprzętu na stole, stąd moje zgadywania.

To, że z inną lunetą nie ma problemu świadczy raczej o tym, że jest to faktycznie kwestia układu celownik/montaż.

Nie mam doświadczenia z noktowizją, ale klasyczną lunetę zamontowałbym w obejmach do góry nogami, aby sprawdzić, czy nie zacznie "trafiać" w lewo do góry. A jeśli tak, reklamowałbym sprzęt. A przynajmniej zapytałbym w serwisie.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Ruxpin
Posty: 7
Rejestracja: 2023-04-14, 21:37

Re: Kłopot z wyzerowaniem lunety OWL L3 (bliźniak PARD-a NV008).

Post autor: Ruxpin »

Z kronikarskiego obowiązku informuję, że ta zamówiona szyna Eagle Vision w pełni rozwiązała mój problem z zestrojeniem lunety cyfrowej do wiatrówki.

Gdyby ktoś napotkał taki problem, to jest to idealne rozwiązanie.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 919
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kłopot z wyzerowaniem lunety OWL L3 (bliźniak PARD-a NV008).

Post autor: Yurko »

Cóż, gdyby za te pieniądze nie rozwiązała problemu, to... zabrakło by mi słów! ;)
Ruxpin
Posty: 7
Rejestracja: 2023-04-14, 21:37

Re: Kłopot z wyzerowaniem lunety OWL L3 (bliźniak PARD-a NV008).

Post autor: Ruxpin »

Cena faktycznie potworna.
Udało mi się ją kupić na popularnym portalu ogłoszeniowym Alle, używaną, w idealnym stanie za 200.
Ktos ją oferował pierwotnie z 400 ale zrobił akurat przecenę. 200 warta jest definitywnie. Wykonanie bajeczne.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/monta ... ard-nv008s