HATSAN 90 - co ulepszyć

Wszystko co dotyczy naszych dmuchawek

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Po to żeby podkładka robiła za łożysko ślizgowe. ;)
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Nabuchodonozor pisze:W jakim celu ?
To jest zestaw ... przygotowany tak , aby prawidłowo działał tak jak go zaprojektowano :P ... podkładkami w tym zestawie , reguluje się napięcie wstępne , a tym samym energię . Spełniaja również rolę łożyska dla sprężyny ... :P
Nabuchodonozor pisze: Osobiście chyba nigdy nie dawałem podkładek i jakoś wszystko działało tip-top
... no właśnie ... jakoś ?? ... czy tip-top ??? ... i w jakim karabinku ... ???
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Nabuchodonozor
Posty: 183
Rejestracja: 2012-07-01, 19:36
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Nabuchodonozor »

Dobra, uściślę więc, działało tip-top :-) A karabinki wszelakiej maści, Hatsany (tu zestawy różne różniste od składanych po te gotowe "by Alchemik"), HW, Gamo, Diana. Spora część z nich pamiętam miała fabrycznie podkładki, ja je wywalałem i żadnego ujemnego wpływu nie zaobserwowałem.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Nabuchodonozor pisze:Spora część z nich pamiętam miała fabrycznie podkładki, ja je wywalałem
... a w jakim celu usuwałeś podkładki ???
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Nabuchodonozor
Posty: 183
Rejestracja: 2012-07-01, 19:36
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Nabuchodonozor »

A bo mam Przemku czasem takie swoje odchyły :P Jedni montują PETy a ja wywalam podkładki.
A tak na serio, to powiem Ci że skoro nie ma różnicy czy one są czy nie to wolałem je zdemontować (w myśl zasady - im mniej tym lepiej). Staram się też w miarę możliwości unikać wysokiego napięcia wstępnego. Po odpowiednim wypieszczeniu końców sprężyny, prowadnic i przesmarowaniu miała ona możliwość swobodnego obrotu bez potrzeby korzystania z podkładek. Cały pic polegał na tym że ja przeważnie stosuje metalowe prowadnice. W przypadku plastikowej i an dodatek przy źle obrobionej sprężynie może ona troszkę wyżłobić sobie prowadniczkę, wtedy metalowa podkładka się przydaje.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Nabuchodonozor pisze:powiem Ci że skoro nie ma różnicy czy one są czy nie to wolałem je zdemontować
... powiem Ci , że tak na prawdę po prostu nie widzisz różnicy bo zbyt mało takich tuningów robiłeś ... nie mówisz też w jaki sposób brak owych podkładek , stabilizuje system lub destabilizuje ... Innymi słowy , po prostu robisz tak i już , a efekt raz jest taki , a raz inny :P ... chociaż być może w każdym przypadku tip-top .. ;)

Zestawy typu "Alchemik" są tak skonstruowane , że ujęcie/dołożenie podkładki , reguluje w przewidywalny sposób energię zachowując stabilne Vo. Napięcie wstępne w tych zestawach jest niemal zerowe i podkładkami to właśnie się reguluje. Tam nie ma żadnych metalowych części prócz sprężyny.

W chwili obecnej , wespół z Maćkiem (debowy) :D skonstruowaliśmy wysokoenergetyczny zestaw do wszystkich Hatsanów SAS QT serii 55-99 .. :P Po wielu testach , wypuściliśmy kilkadziesiąt Hatsanów 55-90 , osiągając 16J , przyjemny kopniaczek i Vo o max. rozrzucie 2m/s :P Do tego kultura pracy na naprawdę na wysokim poziomie . Bez takich elementów jak podkładki (notabene ertalitowe) takie osiągi były nie do skomponowania :P ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Nabuchodonozor
Posty: 183
Rejestracja: 2012-07-01, 19:36
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Nabuchodonozor »

po prostu nie widzisz różnicy
Może w warunkach laboratoryjnych dałoby się stwierdzić jakaś różnice, mnie jednak przy odpowiednim dobraniu reszty podzespołów udaje się uzyskać taki efekt i bez nich. Swoją drogą większość i tak wmawia sobie że to co robi coś daje, potęgując efekt placebo ;-)
Bez takich elementów jak podkładki (notabene ertalitowe) takie osiągi były nie do skomponowania :P ...
Niestety muszę Cię zaskoczyć. W swoim H55 nie mam ani jednej podkładki a maksymalne wahanie Vo nie przekracza 3 m/s. Co prawda wynik gorszy, ale zaledwie o jeden metr na sekundę, dla mnie to zbyt mała różnica aby się bawić z podkładkami.

Podsumowując, według mnie jest wiele dróg do osiągnięcia jednego celu, każdy dobiera sobie odpowiednią ;-)