Czyszczenie lufy wyciorem.

Wszystko co dotyczy naszych dmuchawek

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

erli
Posty: 78
Rejestracja: 2015-07-06, 13:00
Lokalizacja: Radom

Post autor: erli »

No i widzisz... i to jest porada - konkretnie i merytorycznie z podaniem konkretnych modeli. Właśnie dlatego prowokuję kolejne pytania i konkretne odpowiedzi - żeby autor miał z czego wybrać. Dziękuję.
Co do mojej wypowiedzi dotyczącej lunet PP to dotarłem do informacji jakoby ta marka była minimum... - ktoś też mi polecał w tych pieniądzach Hawke Sport HD 4x32 (ale jakoś mnie nie przekonuje ta luneta) dlatego też o tym napisałem i poprosiłem innych o swoje opinie. Nigdzie nie napisałem że moja prawda jest jedyną i objawioną prawdą :)
Ja na tę chwilę skoro jesteś kolego ze Skarżyska świeżakiem w wiatrówkach polecam raczej nie kupowanie wyciorów, lunet czy innych wynalazków - bo takich to sporo jeszcze możesz kupić. Masz przyzwoity karabinek więc strzelaj na otwartych... jak już uzyskasz przyzwoite skupienia - a to wbrew pozorom nie przychodzi łatwo - to pomyślisz o lunecie.
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

erli pisze: A o nie wiem co to jest DESA. Jedyna DESA jaką znam - jeszcze z czasów studiów to Dzieła Sztuki i Antyki - kiedyś państwowa instytucja a teraz to w sumie dom aukcyjny z dziełami sztuki :)
I brawo ! to miałem na myśli... 99,9% ludzi tu na forum potwierdzi że używanie oleju do śrutu jest bez sensu,tak jak pisałem wyżej.Ale OK już o oleju nie piszemy ;)
Mam takie wrażenie że Ty i tak wiesz lepiej,więc ...
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Michał, odniosłem podobne wrażenie. Kolega chce na smarować śrut bo zamierza kupić hurtowo, 5k śrut, czaisz? Toż to 10 pudełek. Zapas na kilka lat :). Musiał by pogadać z wikingami którzy w v-maxie kupowali na spółkę paletę śrut , a 10 pudełek puszczają w miesiąc czasu :). A co do lupy to rzeczywiscie mając 200 zł rozsądnie jest kupić pp 4x niż dołożyć 50 zl do używanego doca. To dopiero porada :)
Diablik + Waver v10 2-10x38
erli
Posty: 78
Rejestracja: 2015-07-06, 13:00
Lokalizacja: Radom

Post autor: erli »

O cho cho cho;... toż to rodzinna atmosfera prawie... i jaka merytoryczna dyskusja... no normalnie ... nie posrajcie się z samozachwytu i dumy.
Precyzyjnie napisałem jakie mam doświadczenie i precyzyjnie staram się odpowiadać na pytania kolegi który je zadaje.

Pytał o wyciory to podałem mu najtańszą i najlepszą - mi znaną metodę czyszczenia lufy - jeśli już musi i chce to robić. Napisałem dalej że jeśli chce się pobawić w inne pierdoły i wydać kilka plnów więcej to może poprubować specyfików typu oleje do śrutu - w tym samy wątku również napisałem z jakiego powodu myślę że - jak ktoś ma ochotę może tego spróbować.
W ten sposób z jakiegoś małego drobnego punkciku w stylu: Jak Ci się chce bawić to sobie kup - stworzyliście w zasadzie 3/4 wątku - gdzie moim zdaniem powinno się to zakończyć po 1-2 postach gdzie każdy wyraziłby swoje zdanie - bez czepiania się opinii drugiej strony.

To samo teraz dotyczy optyki... napisałem co wyczytałem i czego się dowiedziałem - prosząc oczywiście o to aby inni napisali swoje propozycje i jedyne co zrobiłem to skomentowałem że ciągłe mówienie: "dozbieraj do tego czy tamtego" raczej zniechęca niż zachęca nowych adeptów wiatrówkowania i przydałyby się konkretne przykłady i propozycje i tu jedyną osobą która napisała - bez sarkazmu czepiania i patrzenia z góry konkretnie był Hiszpan63 za co podziękowałem bo jego informacja również i dla mnie może okazać się przydatna.... będąc już pewnym że możemy przejść dalej nagle pojawiają się kolejni "miszczowie fahó" i jak i - jak to mówią - "hop, siup, i od nowa - polska ludowa" znowu olej w śrucie ... i że to ja jestem uparty i że wiem lepiej.
No panowie... naprawdę...?
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Ale ze co? Mam przytaknąc że to małe pp jest ok jak nie jest? Lepiej dobierać 50 zl i kupić doca bo różnica między nimi jest kolosalna niż wywalić w błoto 2 stówy. Piszesz ze to wyczytałeś tu a tamto gdzie indziej . A ja miałem te lupy i wiem co są warte. Śrut też kupowałem takie ilości że paski od plecaka zrywałem i mam jeszcze pojedyncze pudełka z przed 3-4 lat i nie zauważyłem żeby gorzej latał lub się utleniał. Gdybyś pisał tak jak się sprawy mają nikt by tego nie kwestionował , pamiętaj że nie wszystko co przeczytasz w necie jest prawdą . A że słownictwem typu " nie posrajcie się uważaj bo tak szybko jak się zalogowałeś tak szybko cie pozegnamy .
Diablik + Waver v10 2-10x38
erli
Posty: 78
Rejestracja: 2015-07-06, 13:00
Lokalizacja: Radom

Post autor: erli »

Oczywiście że nie musisz się zgadzać ze mną ani z nikim - nie o to chodzi ... i nie miałbym też żadnych uwag gdybyś napisał to co napisałeś właśnie teraz czyli że:
- PP miałem ... rozpadły się po tylu to a tylu strzałach, miałem tez to czy tamto i absolutnie nie ma sensu kupowania za 200 bo za 250 kupisz już to czy tamto co również miałem w rękach i wiem że na hatsanie wytrzyma. A jedyne do czego się odniosłem to fakt dość lakonicznego ciągłego mówienia dozbieraj ... tak można powiedzieć o wszystkim. Z drugiej jednak strony oczywiście rozumiem że są jakieś minima - po kilku rozmowach otrzymałem informacje że minimum okolice 200 pln PP da radę na Hatsanie - i to napisałem. Kolega Hiszpan63 trochę mnie z błędu wyprowadził - za co podziękowałem, a teraz Ty te informacje uzupełniłeś i jedyne co przychodzi mi do głowy to: Nie można było tak od razu?

Co do tego nieszczęsnego oleju do śrutu to jak już napisałem ... to był rodzaj PS. gdzie wyraźnie napisałem że - do pielęgnacji wystarczy Ci w zasadzie Ballistol/lub inny podobny i szmatka bawełniana, a jak chcesz się pobawić to poprubuj to czy tamto - gdybym wiedział że taką burzę wywoła Napier to bym tego nie pisał :) - bo chyba raczej nie będziecie się czepiać że odradziłem wyciory i poleciłem ballistol - co było sednem mojej odpowiedzi?

Więc teraz znowu postarajmy się wrócić do sedna... mówię o optyce do Hatsana - co więc można uznać za absolutne minimum jeśli chodzi o lunetę - mówię o nowych a nie używanych.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

erli pisze: i nie miałbym też żadnych uwag gdybyś napisał to co napisałeś właśnie teraz
Gubi nas tzw. oczywista oczywistość . To także problem zajmujących się nauczaniem z doskoku . Wydaje się nam , że rzeczy podstawowe i nieomal oczywiste powinny być powszechnie znane , a tak po prostu być nie może .
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Absolutne minimum jeśli idzie o optyki na kopiącą sprezynę to taka która ma porządny serwis i egzekwowalną gwarancję a taką jest Delta. Do tego oprócz wytrzymałość równie ważna jest jakość obrazu i tu też doc wygrywa. Powtarzam , nie sztuką jest wywalić 200. Złym wyborem nie będzie też leapers .
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Filo pisze:
erli pisze: i nie miałbym też żadnych uwag gdybyś napisał to co napisałeś właśnie teraz
Gubi nas tzw. oczywista oczywistość . To także problem zajmujących się nauczaniem z doskoku . Wydaje się nam , że rzeczy podstawowe i nieomal oczywiste powinny być powszechnie znane , a tak po prostu być nie może .
Tylko ze te rzeczy są już na tym forum milion razy i mamy prawo zakładać że ktoś zadał sobie minimum zachodu i poczytał.
Diablik + Waver v10 2-10x38
erli
Posty: 78
Rejestracja: 2015-07-06, 13:00
Lokalizacja: Radom

Post autor: erli »

Dziękuję maximus za naprostowanie moich informacji jakie zdobyłem - nomen omen na forach między innymi na tym oraz w rozmowach z ludźmi którzy powinni coś wiedzieć. Teraz więc ostatecznie uznajemy DOCa za minimum. :)
masz rację że na forum te informacje się pojawiały, ale sami też pisaliście że nie można wierzyć we wszystko co piszą w internetach :)
Filo ma tutaj absolutnie rację. Sam siedze od w zasadzie zawsze w branży animacji, filmu i reklamy i też często irytowałem się gdy ktoś nie rozumiał tego co mówię - bo przecież to każdy powinien wiedzieć. Było tak do chwili gdy zacząłem uczyć i robić wykłady oraz kursy - właśnie w dziedzinach ruchomych obrazków. A że uczyłem i ludzi którzy siedzą już w branży jakiś czas jak i również ludzi - szczególnie starszych - którzy często mieli problemy nawet z obsługą komputera to dzięki temu wyrobiłem w sobie nawyk tłumaczenia każdemu kto pyta danej rzeczy na tyle precyzyjnie na ile jest to możliwe, a gdy już uznam że dana rzecz została opisana już wielkokrotnie to po prostu odsyłam do konkretnego - moim zdaniem najlepszego - źródła informacji na dany temat. Mówienie - powinieneś to wiedzieć - zamyka w zasadzie dyskusję ale nie rozwiązuje problemu.
Awatar użytkownika
daNeczek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 199
Rejestracja: 2014-08-11, 21:31
Lokalizacja: z Rynku na wyspie

Post autor: daNeczek »

No i trzecia strona bicia piany. Na początek kupić co się podoba. Spodobała mi się kolba to kupiłem Hatsana Strike czy jakoś tak. Drogi nie był, tani też nie. Jak strzeliłem na Bemowie to samolot wpadł a turbulencję takie drgania ma sprężyna. - ale strzela. Chciałem lupkę - na te armate tylko NN za 70zł. Śrut - proszę bardzo, KTK bez KTK. I co? i dobrze!
Huk jest, śrut wylata, ja trafiam najczęściej obok celu ale czasami uda się w celu. Wtedy jestem zdziwiony.
A czy będę uczył się na NN czy ma jakiejś maczówce, to i tak tylko nauka. Ale jak już to będę widział to wtedy będę też wiedział jakie pytania zadać. I nie będzie to pytanie: jaki sprzęt do 300zł?
Bo nie sztuka trafić z pcp-a, według mnie jest sztuką trafić kwiatka dla kobity na strzelnicy na jarmarku. Oczywistą oczywistością jest, że posiadanie sztuki strzelania z pcp-a znacznie ułatwia to drugie, lecz nie o tym mówimy.
Tak więc kup 4x20 za 25zł. Naucz się przez to patrzeć a może i celować. Jak sie rozleci będziesz wiedział o czym mówią, że lunety się rozsypują. Jak trafisz będziesz cieszył się jak dziecko. A potem zadasz właściwe pytanie i nie będzie to pytanie ze złotówkami na końcu.
Pozdrawia
dziadek daNeczek
PS I. a może przy okazji też nauczysz się pisać :P
PS II. Zawsze przecież można przerobić taką sztukę na steampunka. Jeżeli będzie użytkowy to będzie dopiero jazda :) :) .
B.
Wszystko już było - rzekł Ben Akiba
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Filo ma tutaj absolutnie rację.
Wiem co piszę , bo sam zajmowałem się przez 10 lat belferką . Co prawda ubocznie , ale zawsze . :>
erli
Posty: 78
Rejestracja: 2015-07-06, 13:00
Lokalizacja: Radom

Post autor: erli »

Ten wątek również poruszałem i w sumie taką drogę przeszedłem - zacząłem od b-3 i bardzo szybko zdałem sobie sprawę że to się bardziej nadaje do rzutu w dal niż do strzelania... wybrałem Hatsana - i tez wielu stwierdza że to się do niczego nie nadaje, ale to już był wybór w miarę świadomy po dotknięciu i Slavii i kilku Hatsanow i Crosmana i AirMastera (tego który jest w polimerach a udaje drewno - co za ohyda... z przyczyn estetycznych nie polecam :) ) i wybrałem właśnie Hatsana... i już przy b-3 pojawił się jakiś noname luneta za 25pln... i wszystko ładnie bo po paczce śrutu luneta już się do niczego nie nadawała - i tak wytrzymała długo.
Ale moja decyzja co do b-3 była świadoma - co do lunety również... chciałem kupić cokolwiek - byle najtaniej aby wystukać z tego trochę ( wystrzelałem prawie 2k śrutu) i dopiero wtedy stwierdzić czy wiatrówkowanie jest dla mnie czy mi się znudziło ...jak widać mi się nie znudziło ... podotykałem kilka dmuchawek i wybrałem bardzo świadomie kopiącego hatsana.
Dlatego tez jeśli ktoś pyta - chce kupić wiatrówkę co mam wybrać - powinno się takiego delikwenta zapytać o kilka rzeczy:
- czy to jego pierwsza dmuchawka
- do czego chce jej używać? Bo jeśli do grilla to cokolwiek byle najtaniej, ale jeśli do rekreacji ale bardziej precyzyjnej to już można myśleć o czymś lepszym
- etc.
Dopiero wtedy powinno się powiedzieć - kup cokolwiek byle taniej, albo kup to i to albo dozbieraj na tamto czy tamto.

W przypadku jednak autora tego wątku gdy już wydał te 600-700 pln na hatsana 95 to wkładanie na niego szkieł za 25pln nie mija się z celem. W takiej sytuacji to już lepiej strzelać z otwartych aż do uzyskania względnej perfekcji na rozsądnych - dla otwartych dystansach - odległościach (dzięki czemu mamy szansę poznania lepiej naszej dmuchawki) a w tym czasie uzbierać te - jak mi się wydawało +/-200pln na PP albo - jak się przekonałem dziś - więcej na DOCa.
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Bogdan, no właśnie nie. Kupi taki ołówek postrzela raz i drugi. Nie będzie trafiał bo się nie da jak zero lata jak żyd po pusty sklepie i stwierdzi że strzelanie to jednak nie dla niego bo inni trafiają a on nie.
Diablik + Waver v10 2-10x38
erli
Posty: 78
Rejestracja: 2015-07-06, 13:00
Lokalizacja: Radom

Post autor: erli »

Myślę że prawda leży po środku tego co napisał maximus i daNeczek. Myślę że celem takich pytań i naszych odpowiedzi nie powinno być podanie jedynie słusznej odpowiedzi - bo zawsze jest gdzieś lepszy śrut, zawsze jest gdzieś lepsza wiatrówka i lepsza optyka.... bo u sąsiada trawa jest zawsze bardziej zielona. Myślę że takie pytania i nasze odpowiedzi powinny pozwolić danej osobie podjąć po prostu świadomą decyzję zgodną z indywidualnymi potrzebami.
Jeśli ktoś potrzebuje do grilla to niech kupi na targu wiatrówkopodbne cudo za 100 pln, jeśli ktoś chce do rekreacji i mocno niech kupi np. hatsana, chce precyzyjniej i subtelnie - niech kupi slavię, a jeśli ma wyższe potrzeby i grubszy portfel to niech kupi jeszcze coś innego, ale każda taka decyzja powinna być podjęta świadomie dlatego też nie ma sensu na pytanie :Jaką wiatrówkę kupić? odpowiadać: Slavię. Niezależnie od indywidualnych potrzeb.