Strzelanie do papierowego ptaka !!!

Szeroko i niezobowiązująco pojęte strzelectwo rekreacyjne

Moderatorzy: Hiszpan63, SlaweQ

Awatar użytkownika
warchlaq
Posty: 60
Rejestracja: 2009-06-14, 09:12
Lokalizacja: z nienacka

Post autor: warchlaq »

Walend pisze:Moje doświadczenia podpowiadają że Przemek ma rację w tym co mówi
A ile tych karabinkow FAC przerobiles w swojej karierze? :)
Walend pisze:Moim subiektywnym zdaniem, nie ma sensu pchać się w fac'owe karabinki. Strzelanie tylko na strzelnicy ze wszystkimi z tym związanymi obwarowaniami
Nie to jest tematem
Walend pisze: korzyści z tych kilku J więcej...dla mnie żadne.
Dla Ciebie...
Walend pisze:Tylko niech pamięta żeby dopełnić wszelkich procedur z tym związanych.
A co Ty jakas przypominajka jestes? :) Jego sprawa co zrobi :)
Daystate MK3 .22, Theoben RAPID MK II .22, Hatsan 125 .22, Tikka T3 Varmint 223REM, CZ550 FS 308Win i starczy :)

http://airgun-hunting.pl
Awatar użytkownika
Walend
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1160
Rejestracja: 2007-10-05, 06:59
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: Walend »

warchlaq pisze:A ile tych karabinkow FAC przerobiles w swojej karierze? :)
Kilka było...
warchlaq pisze:Nie to jest tematem
Podobnie jak loty śrutu.
warchlaq pisze:Dla Ciebie...
A owszem.
A co Ty jakas przypominajka jestes? :) Jego sprawa co zrobi :)
Choćby po to żeby nie tłumaczyć się potem mundurowym i wysyłać im logi z forum.
FWB 300 "Palemka"
FWB 600 + Burris Timberline 4.5-14x32
Remington 1858 Uberti .44
Ruger Mk2 Target .22
CZ P10C 9x19
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

warchlaq, ... spoko loko Kolego :D ... wiem , że masz doświadczenie z FAC-ami , ale też wyszło tu łapanie za słówka i do tego bez konsekwencji ... a zatem:
warchlaq pisze:A ile tych karabinkow FAC przerobiles w swojej karierze?
... sporo ... zawsze trzeba było odFAC-ować .. :mrgreen:
warchlaq pisze:Nie to jest tematem
warchlaq pisze:A co Ty jakas przypominajka jestes? Jego sprawa co zrobi
... sprawa rejestracji , to również ważna kwestia , zwłaszcza dla kogoś nieświadomego obowiązków i .... konsekwencji . :P

Natomiast odnośnie balistyki ... :roll:

Balistyka śrutu (termin ukuty na potrzeby wiatrówkowiczów) dzieli się na dwie podstawowe kategorie , zaczerpnięte z broni palnej .
Na balistykę wewnętrzną i balistykę zewnętrzną . O ile w przypadku broni palnej , rakietowej itp. rozdziela się nieco obie dziedziny , to w przypadku wiatrówek (urządzeń pneumatycznych , broni pneumatycznej ) obie balistyki mają wspólną cechę : sposób nadawania pędu pociskowi (śrutowi) i dalej , to już z górki ...

Karabinek pneumatyczny stanowi pędnik dla śrutu . Sposób jego przepchnięcia przez lufę zapewnia sprawność energetyczna karabinka , jego energia , rodzaj gwintu lufy , rodzaj śrutu (stop , masa , kształt , dobrany nad/podkaliber itp)
Tym samym np. zbyt duża energia może i powoduje często zerwanie się śrutu z gwintu lufy i po prostu przeciągnięcie go przez przewód lufy ... to jak zachowuje się śrut w momencie strzału karabinka do momentu opuszczenia lufy , to balistyka wewnętrzna (w dużym uproszczeniu) .

Po opuszczeniu lufy , śrut wkracza w fazę balistyki zewnętrznej . To w jakim stanie i w jaki sposób opuścił lufę (np. wpływ dobrej korony lub nie ) , czy powstały znaczne straty energetyczne w momencie opuszczania lufy , zadecyduje o sposobie i torze lotu .
A więc o prędkości , ruchu obrotowym , wybiciu z tego ruchu lub powstałe z tego tytułu zawirowania boczne czy zmiany w ruchu poziomym .
Tak więc pomijanie karabinka pneumatycznego w przypadku balistyki śrutu nie ma zasadności , a zgoła jest to nieodzowny element w uzgodnieniu balistyki danego śrutu , w danym karabinku przy danej energii .
Używanie słowa balistyka , tylko w odniesieniu do toru lotu śrutu jest zatem niezasadne i stanowi wręcz ignorancję oraz wprowadzanie w błąd potencjalnych czytaczy . To są procesy wpływające na to co się będzie działo z pociskiem/śrutem po jego wystrzeleniu .

Dla lepszej ilustracji : w broni palnej na balistykę zewnętrzną pocisku wpływa ładunek inicjujący , prochowy , waga i kształt pocisku , lufa (wszystko w dużym uproszczeniu) , a w wiatrówce sprawność energetyczna karabinka (system inicjujący/napędzający) kształt , waga śrutu (również w uproszczeniu) . Czyli na balistykę zewnętrzną śrutu oraz krzywą balistyczną ma wpływ .... karabinek pneumatyczny (w uproszczeniu).

Tym samym bez karabinka nie ma mowy o jakiejkolwiek balistyce śrutu ... A w przypadku wiatrówek w kal. 4,5mm ze standartowymi lufami (ot , producent takie robi i tyle ) najlepsza sprawność i balistyka śrutu dla podstawowej masy 0,52 - 0,56g wychodzi w przedziale 15,5-16 J ... (napisałem to wyżej i z niczego nie będę się już tłumaczył) ... zawsze trafią się wyjatki , ale wynikające właśnie z fenomenalnej sprawności systemu karabinka .

I jeszcze na marginesie : .... Kolega zarzucał , że śrut jednakowo lata przy 240 czy też 280 m/s ... na pewno nie . Poza tym, to jest kwestia krzywej balistycznej , proszę nie mieszać tych pojęć , bo to zupełnie inne zagadnienie niż balistyka ...

Możliwości energetyczne danego modelu , jego stan techniczny , ustalona energia będzie odpowiadać za balistykę wewętrzną , zewnętrzną , krzywą balistyczna , ale również za zużycie , zmęczenie pędnika jakim dla śrutu jest karabinek czyli składowa nieodzowna , balistyki śrutu w przypadku pneumatyków .

Odrębnym tematem mogłyby być karabinki skonstruowane do dużych energii (oczywiście z doskonałym procesem produkcyjnym) , karabinki w kalibrze 5,5mm(duże energie bardzo zasadne do wykorzystania ) oraz karabinki PCP .

Tylko czemu maja służyć takie wywody skoro wielu znanych strzelców , na wielu zawodach , spotkaniach , testach udowodniło to co napisałem wyżej . Najlepsza balistyka śrutu w kal. 4,5mm , o masie 0,547 jest w energii 15-16 J. Najlepsza celność karabinka to już wypadkowa i sprzętu i strzelca i optyki i pogody i pewnie jeszcze wielu kwestii łącznie z balistyką śrutu .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Nabuchodonozor
Posty: 183
Rejestracja: 2012-07-01, 19:36
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Nabuchodonozor »

Że tak się Panom za przeproszeniem wtrącę w rozmowę.
Walend pisze:Kilka było...nie były porywające.
Zainteresowało mnie to. Możesz je wymienić wraz z krótką jedno-dwu zdaniową opinią? Byłbym bardzo wdzięczny, zawsze to byłby powiew czegoś nowego.
Walend pisze:Podobnie jak loty śrutu.
To akurat wymyślił i rozpoczął Hiszpan kilka postów wcześniej ;)
Walend pisze:Choćby po to żeby nie tłumaczyć się potem mundurowym i wysyłać im logi z forum.
Możemy być spokojni. Mundurowych nie interesowałyby raczej tłumaczenia delikwenta co i gdzie wyczytał ;)
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Jak przeczytam jeszcze jeden post w wersji ostatniego kolegi Warchlaq-a, będę ingerował. Post nic nie wniósł do dyskusji.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
warchlaq
Posty: 60
Rejestracja: 2009-06-14, 09:12
Lokalizacja: z nienacka

Post autor: warchlaq »

Walend pisze:Choćby po to żeby nie tłumaczyć się potem mundurowym i wysyłać im logi z forum.
Nie jestes adminem zeby wysylac logi, daruj sobie.
Hiszpan63 pisze:Tylko czemu maja służyć takie wywody skoro wielu znanych strzelców , na wielu zawodach , spotkaniach , testach udowodniło to co napisałem wyżej . Najlepsza balistyka śrutu w kal. 4,5mm , o masie 0,547 jest w energii 15-16 J
Tylko na jakim dystansie? 60? 80? moze 100m? Ktos porownal jak sie ma skupienie FAC`a na 100m do limitowego karabinka?
Sorry za brak Polskich krzaczkow ale zalalem sobie klawiature :)

Scaliłem - Walend
Ostatnio zmieniony 2013-09-20, 21:55 przez warchlaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Daystate MK3 .22, Theoben RAPID MK II .22, Hatsan 125 .22, Tikka T3 Varmint 223REM, CZ550 FS 308Win i starczy :)

http://airgun-hunting.pl
Nabuchodonozor
Posty: 183
Rejestracja: 2012-07-01, 19:36
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Nabuchodonozor »

Hiszpan63 pisze:Kolega zarzucał , że śrut jednakowo lata przy 240 czy też 280 m/s ... na pewno nie
Hiszpan63 pisze:wielu znanych strzelców , na wielu zawodach , spotkaniach , testach udowodniło to co napisałem wyżej . Najlepsza balistyka śrutu w kal. 4,5mm , o masie 0,547 jest w energii 15-16 J.
Dobrze Hiszpanie (jeśli oczywiście wolno dalej kontynuować), to teraz skupmy się na kilku innych aspektach.
Pomińmy już na chwilę wiatrówki sprężynowe i skupmy się na samym śrucie.
Zapytam się w ten sposób, czy śrut wystrzelony dla przykładu z AAs400 z prędkością 240 m/s będzie bardziej celny od tego samego śrutu, wystrzelonego z tego samego karabinka z prędkością 280m/s? Piszesz że "A w przypadku wiatrówek w kal. 4,5mm ze standartowymi lufami (ot , producent takie robi i tyle ) najlepsza sprawność i balistyka śrutu dla podstawowej masy 0,52 - 0,56g wychodzi w przedziale 15,5-16 J" a można by tu nadmienić że producenci nie robią luf i gwintów pod nasz limit. Robią je na jedno kopyto, w jednym państwie będzie ona w FACu a w innym zdławiona. I o ile w wiatrówce sprężynowej z powodu wielu czynników z tym związanych (np. odrzut) faktycznie przy takiej energii zestaw może być najcelniejszy. To w przypadku wiatrówek zasobnikowych wcale już to takie oczywiste nie będzie. Do wcześniej wymienionego AA można dodać np. AT44, w którym śrut wystrzelony z prędkością 280m/s jest równie celny jak ten wystrzelony z prędkością 220m/s.
Wyczuwam tutaj dorabianie pewnych teorii do obowiązującego w kraju limitu. Oczywiście z powodu tego limitu takie a nie inne karabinki widuje się na zawodach itd. Przypomina to troszkę sytuację jaką można obserwować w Formule 1, są narzucone pewne ograniczenia i konstruktorzy robią wszystko co mogą aby ich sprzęty pracowały w tym limicie jak najlepiej. To samo jest u nas z wiatrówkami. Ale poza granicami Polski są państwa o innych limitach lub i bez nich, w których strzela się z tych samych karabinków co u nas, z tych samych śrutów lecz przy większych prędkościach/energiach równie celnie co u nas przy niższych. Więc nie można stwierdzić że śrut lata najlepiej przy 15-16J i tyle.
Ostatnio zmieniony 2013-09-20, 22:07 przez Nabuchodonozor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warchlaq
Posty: 60
Rejestracja: 2009-06-14, 09:12
Lokalizacja: z nienacka

Post autor: warchlaq »

Nabuchodonozor pisze:Więc nie można stwierdzić że śrut lata najlepiej przy 15-16J i tyle.
W naszym kraju najlepiej, bo w limicie nie ma zadnej rejestracji i zwiazanych z nia wydatkow ;)
Daystate MK3 .22, Theoben RAPID MK II .22, Hatsan 125 .22, Tikka T3 Varmint 223REM, CZ550 FS 308Win i starczy :)

http://airgun-hunting.pl
Awatar użytkownika
Walend
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1160
Rejestracja: 2007-10-05, 06:59
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: Walend »

warchlaq pisze:Nie jestes adminem zeby wysylac logi, daruj sobie.
Tak się śmiesznie składa że jestem adminem. I mógłbyś się zdziwić o co nas mundurowi prosili już kiedyś, w ramach postępowania w sprawie jednego z użytkowników.
FWB 300 "Palemka"
FWB 600 + Burris Timberline 4.5-14x32
Remington 1858 Uberti .44
Ruger Mk2 Target .22
CZ P10C 9x19
Awatar użytkownika
warchlaq
Posty: 60
Rejestracja: 2009-06-14, 09:12
Lokalizacja: z nienacka

Post autor: warchlaq »

Walend pisze:
warchlaq pisze:Nie jesteś adminem żeby wysyłać logi, daruj sobie.
Tak się śmiesznie składa że jestem adminem. I mógłbyś się zdziwić o co nas mundurowi prosili już kiedyś, w ramach postępowania w sprawie jednego z użytkowników.
Oj wiem wiem, sam to przechodziłem z AH i ta cala afera :)
Ostatnio zmieniony 2013-09-20, 22:27 przez warchlaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Daystate MK3 .22, Theoben RAPID MK II .22, Hatsan 125 .22, Tikka T3 Varmint 223REM, CZ550 FS 308Win i starczy :)

http://airgun-hunting.pl
Awatar użytkownika
AdamWawa
Posty: 2231
Rejestracja: 2011-04-14, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AdamWawa »

Ja tam na balistykach i tym podobnych się nie znam, ale jeśli chodzi o AT44 to strzelałem na 50 do tarczy z limitowego, a później ( ten sam egzemplarz ) z FAC-ka i wynik radykalnie się różnił, na niekorzyść FAC-ka, karabinek był w kal. 5.5, nie powiem na wyspach, do królików FAC może być dobry, bo ze skupieniem tragedii nie ma, ale ile razy w roku będziemy chodzić TYLKO i WYŁĄCZNIE na strzelnicę o osi 100, 80 m , aby wykorzystać potencjał tej Broni Pneumatycznej. Jeśli zaś mamy strzelać max 50m, to moje pytanie, po co FAC? To tak jakby kupiło się Ferrari i jeździło 50 km/h w Warszawie. Wiem, że można, ale jaki sens???
Zoraki HP 01, Sharp Tiger, IŻ 61 carbon design + M/S ...
---Przepraszam za swoje skandaliczne zachowanie na Bemowie i obiecuję, że to się więcej nie powtórzy.
Awatar użytkownika
jimi krewetka
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1082
Rejestracja: 2011-09-02, 21:15
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: jimi krewetka »

Jak jeździć Ferrari to tylko 50km/h, żeby Żizell zdążyły się zorientować na sukces i załadować swą skromną osobę na najbliższych światłach na siedzienie pasażerskie ;)
Weihrauch HW 97 KT + Delta Optical Titanium 4-16x42 MD, Tanfoglio Witness 1911
Awatar użytkownika
warchlaq
Posty: 60
Rejestracja: 2009-06-14, 09:12
Lokalizacja: z nienacka

Post autor: warchlaq »

AdamWawa pisze:ale jeśli chodzi o AT44 to strzelałem na 50 do tarczy z limitowego, a później ( ten sam egzemplarz ) z FAC-ka i wynik radykalnie się różnił, na niekorzyść FAC-ka
Nie ukrywajmy, ale at44 nie jest karabinkiem z najwyższej polki, porównywałeś może karabinki Daystate? AirArms? może Theobena?
AdamWawa pisze:ale ile razy w roku będziemy chodzić TYLKO i WYŁĄCZNIE na strzelnicę o osi 100, 80 m , aby wykorzystać potencjał tej Broni Pneumatycznej.
Nie ważne ile razy, nie o to idzie w tej dyskusji, za wszelka cenę próbuje się tu udowodnić ze karabinki powyżej 17J są nie fajne, bo nie celne :)



Zmień klawiaturę
Ostatnio zmieniony 2013-09-20, 22:28 przez warchlaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Daystate MK3 .22, Theoben RAPID MK II .22, Hatsan 125 .22, Tikka T3 Varmint 223REM, CZ550 FS 308Win i starczy :)

http://airgun-hunting.pl
Awatar użytkownika
AdamWawa
Posty: 2231
Rejestracja: 2011-04-14, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AdamWawa »

Ja bym karabinki FAC-owe, określił mianem ( w Polsce oczywiście ) mało praktycznego sprzętu. W końcu chodzi o sprzęt rekreacyjny, bo nie zawodniczy, a co to za rekreacja, jak więcej problemów niż zabawy? AT 44 to nie najwyższa półka, powiem więcej, niska ( jeśli chodzi o PCP ), ale skoro dobrze poprawiony, ma na 50 w limicie skupienie rzędu 50gr. ( piszę o tym z którego strzelałem ), a na FAC- ku pudełka zapałek, to różnica jednak jest ( w Anglii dla królika pewnie żadna, ale dla nas dość duża ).
Zoraki HP 01, Sharp Tiger, IŻ 61 carbon design + M/S ...
---Przepraszam za swoje skandaliczne zachowanie na Bemowie i obiecuję, że to się więcej nie powtórzy.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Nabuchodonozor pisze:Dobrze Hiszpanie (jeśli oczywiście wolno dalej kontynuować)
... nie : wolno (przyp.pozwalać :mrgreen: ) , tylko trzeba kontynuować :idea:

... ale ...
Nabuchodonozor pisze: czy śrut wystrzelony dla przykładu z AAs400 z prędkością 240 m/s będzie bardziej celny od tego samego śrutu, wystrzelonego z tego samego karabinka z prędkością 280m/s?
... tego nie wiem :idea: .. ponieważ wystąpi zupełnie inna balistyka śrutu w przypadku PCP , co również udowodniono już dawniej testując energię dolotową PCP i spręzyny , bodaj z korzyścią dla sprężynowych . Ale też może chociaż nie musi zaistnieć zjawisko lepszej balistyki i krzywej balistycznej dla śrutu wystrzelonego z PCP . Akurat AA 400/410 sa skonstruowane do sporych limitów i tu o wiele więcej mogą wypowiedzieć się posiadacze . Ja nie lubię PCP , to sie wokół nich nie wymądrzam ...
Hiszpan63 pisze:Odrębnym tematem mogłyby być karabinki skonstruowane do dużych energii (oczywiście z doskonałym procesem produkcyjnym) , karabinki w kalibrze 5,5mm(duże energie bardzo zasadne do wykorzystania ) oraz karabinki PCP .
Nabuchodonozor pisze: można by tu nadmienić że producenci nie robią luf i gwintów pod nasz limit.
... robią :! ... szybkie i wolne ... np. CZ-ka lub ze spowalniaczami w postaci czoka co też wg. różnych źródeł psuje lub poprawia balistykę śrutu .
Nabuchodonozor pisze: I o ile w wiatrówce sprężynowej z powodu wielu czynników z tym związanych (np. odrzut) faktycznie przy takiej energii zestaw może być najcelniejszy. To w przypadku wiatrówek zasobnikowych wcale już to takie oczywiste nie będzie.
... bo faktycznie nie jest . niemniej nadal sprawność systemu będzie miała nieodzowny wpływ na balistykę śrutu . Pamiętaj również , że z PCP śrut wypychany jest mniej gwałtownie niż ze sprężyny . To jednak już tylko moje gdybanie :!

... Temat tyczy Fac-owania średniej klasy sprężyny (Gamo) , która już przy 22J ma kres swoich możliwości i pracuje max. wysilona .
Nabuchodonozor pisze:Wyczuwam tutaj dorabianie pewnych teorii do obowiązującego w kraju limitu.
... a ja nie . Żaden Hatsan , Gamo itp sprężynowe(sprawne , zadbane z dopasowanym niby śrutem) , nawet te skonstruowane do dużych energii , nie odznaczają się jakąś fenomenalną celnością w porównaniu z dopracowanym systemem mniejszych jednostek w 3/4 naszego limitu .
Nabuchodonozor pisze: Ale poza granicami Polski są państwa o innych limitach lub i bez nich, w których strzela się z tych samych karabinków co u nas, z tych samych śrutów lecz przy większych prędkościach/energiach równie celnie co u nas przy niższych.
... ja bym nie porównywał . Co innego kal 5,5mm ...
warchlaq pisze: Ktos porownal jak sie ma skupienie FAC`a na 100m do limitowego karabinka?
... dyć dopiero na beżowym ktoś foty wklejał .... wynik nie powalał ...
Nabuchodonozor pisze:Więc nie można stwierdzić że śrut lata najlepiej przy 15-16J i tyle.
... a teraz to już uprościłeś po bandzie :/ ... lata , lata , najlepszy , ogólnodostępny w wagomiarze 0,547g :P ... cięższe , jak się dopasują maja inna balistykę i (co już raz rzekłem) i moze się okazać , a na ogół okazuje , że kilka Julków więcej niczego nie doda co można poniżej limitu i bez ceregieli .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)