Co to jest paralaksa?

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
White_Eagle
Posty: 331
Rejestracja: 2007-12-29, 20:18

Post autor: White_Eagle »

RomekS pisze:O, to jest paralaksa w przyrządzie pomiarowym.
Tylko prostopadły odczyt jest prawidłowy.
[url=http://images24.fotosik.pl/104/359509c3726ed826.jpg]Obrazek[/URL]
Witam serdecznie.
Szanowne Koleżanki i Koledzy.
W naszych lunetach ustawia się tylko i wyłącznie OSTROŚĆ. Nie mam możliwości ustawiania paralaksy.
Bardzo dokładnie przedstawił to Kolega RomekS na zdjęciu a ja to postaram się wyjaśnić z mojej strony. Może nie bardzo zamieszam. Postaram się jak najjaśniej.
W miernikach (np. voltomierzach) ze wskazówką na całym zakresie pomiaru oprócz skali znajdowało się również lusterko. Tak wąski paseczek, na który to nie wiele osób zwracało uwagę. Aby dokładnie odczytać wskazania miernika, należy tak ustawić swoje oko w stosunku do miernika, aby wskazówka pokrywała się dokładnie ze swoim odbiciem w lusterku. W tym przypadku i tylko w tym przypadku odczyt był prawidłowy. W momencie, gdy wskazówka nie pokrywała się ze swoim odbiciem, odczyt był nie prawidłowy a kąt zawarty pomiędzy prawidłowym ustawieniem oka od nieprawidłowego ustawienia oka nazywa się błędem paralaksy.
Takie samo zjawisko występuje w lunecie. Kąt zawarty pomiędzy ustawieniem oka w osi z lunetą przy prawidłowym ustawieniu a kąt pomiędzy ustawieniem oka w nie pokrywającej się oka z osią lunety jest błędem paralaksy.
Wówczas oko celuje gdzie indziej a karabinek gdzie indziej i gdzie leci śrut? Nie w celowane miejsce przez nas.
Inną metodą, aby sobie dokładnie zobrazować to proponuję stanąć przed lusterkiem trzymając w ręku np. długopis. Ustawiamy się tak, aby odbicie w lusterku było pokryte z długopisem trzymanym w ręku. Teraz jesteśmy dobrze ustawieni i nie występuje błąd paralaksy. Teraz przesuń swoje oko w stosunku do długopisu np. w lewo i zobaczymy, że cień z lusterka się nie pokrywa z ołówkiem.
Kąt pomiędzy prawidłowym ustawieniem naszego oka a ustawieniem nieprawidłowym to jest błąd paralaksy.

Chyba za bardzo nie namieszałem.

Pozdrawiam serdecznie
White Eagle
Awatar użytkownika
Wierzbin
Posty: 64
Rejestracja: 2008-02-24, 22:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

White_Eagle pisze:W naszych lunetach ustawia się tylko i wyłącznie OSTROŚĆ. Nie mam możliwości ustawiania paralaksy.
Otóż nie tylko i wyłącznie, paralaksę też przestawiamy kręcąc AO.
Dwie gasrurki i dwa szkiełka.
Awatar użytkownika
Wierzbin
Posty: 64
Rejestracja: 2008-02-24, 22:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

O tu jest dość obszernie i wyczerpująco to opisane :)
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=377 ... sc&start=0
Przyjemnej lektury.
Dwie gasrurki i dwa szkiełka.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Trochę w temacie.

Obrazek
© Podręcznik strzelca wyborowego, 1972 (chyba).

Teraz powinno być lepiej. Chciałem żeby fotka w pełnych wymiarach pojawiała się w temacie, no ale nie wyszło.
Ostatnio zmieniony 2008-04-08, 00:02 przez Rlyeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Mnie się fotka nie otwiera. :cry:
guntuning.com
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

a mnie owszem ;)
odśwież kilka razy w końcu się otworzy.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Wierzbin
Posty: 64
Rejestracja: 2008-02-24, 22:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Myślę, że po tym linku już wszyscy będą wiedzieć o co chodzi :)
http://www.arld1.com/parallax.html
Dwie gasrurki i dwa szkiełka.