Strzelanie do papierowego ptaka !!!

Szeroko i niezobowiązująco pojęte strzelectwo rekreacyjne

Moderatorzy: Hiszpan63, SlaweQ

Awatar użytkownika
rafalsb
Posty: 22
Rejestracja: 2013-06-10, 16:34
Lokalizacja: Toruń

Post autor: rafalsb »

jimi krewetka pisze:[url=http://images61.fotosik.pl/188/8e2adaec8e22455bm.jpg]Obrazek[/URL]

Tu masz piękną Dianę, panie Rafał, i możesz pan ładować nawet petardami :)
Widzę kolega ma HW 97, a była o niej dyskusja. Zamiast napisać coś konstruktywnego wkleił żart:)

"Czasem tęsknię za minionym ustrojem, wtedy nie trzeba było tłumaczyć, dlaczego nie należy dyskutować publicznie o rzeczach niezgodnych z prawem.
Na forum nie ma negatywnego nastawienia do sprężynowych FAC-ów, za to jest ono do nieprzestrzegania prawa z nimi związanego.
W kwestii fascynacji szmocą.... przypomniały mi się praktyki w ogrodzie zoologicznym i dzień w którym pierwszy raz na żywo widziałem podnieconego słonia- prąciem machał między przednimi nogami. Od tamtej pory na kwestie wielkości męskiego przyrodzenia i przechwałki w tej materii zacząłem patrzeć z innej perspektywy. :mrgreen: Całkiem sporo osób tutaj zapisanych strzelało z takich ustrojstw, że każda wiatrówka jest popierdółką, a 10 czy 20J więcej czy mniej naprawdę nie gra roli.
Oj ja kończyłem studium detektywistyczne i też strzelałem z shootgunów, karabinów maszynowych, Uzi itp i mimo to nie uważam wiatrówek za popierółki i chcialbym mieć mocną. Czy jest tu w ogóle ktoś kto podchodzi do mocnych sprężyn inaczej, niż większosć? Ja nie strzelałem z FAC i może faktycznie nie powinni ich produkować sądząc po opini większości...?


JesperKyd dzięki za opinie. Też mi się wydaje, że do każdego sprzętu można się przyzwyczaić i stać się jego wirtuozem. A Ty strzelałeś z Faca, czy w limicie?

Cortez wiem jakie są konsekwencje i wszystkie rzeczy z tym związane.[/quote]
Gamo Big Cat 1250 + Luneta Center Point Adventure 4-16x 40 AO Mil-Dot
Awatar użytkownika
AdamWawa
Posty: 2231
Rejestracja: 2011-04-14, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AdamWawa »

Kolego, FAC- kiem, sprawa prezentuje się tak, więcej problemów niż zabawy, bo musisz zarejestrować, bo strzelasz tylko na profesjonalnych strzelnicach, w razie sprzedaży nie tak łatwo w Polsce znaleźć kupca jak na wiatrówkę w limicie. Powiem szczerze, że jak bym miał wybrać wiatrówkę ponad limit, to wolałbym, albo czarny proch, albo pozwolenie i ostrą. Jarać się mocą w jaki sposób będziesz? Na strzelnicy do tarczy? Różnicy widać nie będzie, w ogródku do dechy 40 mm będziesz strzelał? Życzę powodzenia w łażeniu po sądach. No chyba, że postawisz sobie na półce w domu i napiszesz kartkę pod wiatrówką " Za...sta Moc 40J !!! " I tyle z Twojej radości FAC- kiem.
Zoraki HP 01, Sharp Tiger, IŻ 61 carbon design + M/S ...
---Przepraszam za swoje skandaliczne zachowanie na Bemowie i obiecuję, że to się więcej nie powtórzy.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

rafalsb pisze:Oj ja kończyłem studium detektywistyczne i też strzelałem z shootgunów, karabinów maszynowych, Uzi itp i mimo to nie uważam wiatrówek za popierółki i chcialbym mieć mocną.
...Kolego, nie epatuj nas tu szkółką, bo zaręczam Ci, że są tu ludzie z większą "ostrą" i długoletnią praktyką, a to, co piszą o sprężynowych FAC-ach, to wiedzą, co piszą...przy tym nadwrażliwy jakiś jesteś, jeśli ktoś ma inne, swoje zdanie na temat przez Ciebie poruszony, jest to już "krytyką"...
Awatar użytkownika
jimi krewetka
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1082
Rejestracja: 2011-09-02, 21:15
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: jimi krewetka »

rafalsb pisze:Widzę kolega ma HW 97, a była o niej dyskusja. Zamiast napisać coś konstruktywnego wkleił żart:)
Widzieliście go jaki detektyw po szkole detektywiwstecznej, a lupką się posługiwać nie umi :)

O HW 97 to tyle napisano, że czytania to byś miał pod sam dekiel panie Rafał, oczywiście gdybyś wyraził chęć.
Weihrauch HW 97 KT + Delta Optical Titanium 4-16x42 MD, Tanfoglio Witness 1911
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

rafalsb pisze:Czy jest tu w ogóle ktoś kto podchodzi do mocnych sprężyn inaczej, niż większosć?
... bardzo wątpliwe :/ ... a przyczyna prozaiczna : ... przy całym galimatiasie związanym z rejestracją , obwarowaniami prawnymi przy strzelaniu z broni pneumatycznej , sposobem przechowywania i wątpliwymi korzyściami z rzekomej celności na większych dystansach , po prostu się to nie opłaca merytorycznie i finansowo .

Do tego nie oszukasz ni fizyki , ni balistyki śrutu :! ... większość dostępnych , dobrych śrutów , prawidłowo zachowuje się w naszym limicie 17 J. A ja zawęziłbym temat do max. 16J . W tym zakresie wyniki są najbardziej powtarzalne i miarodajne . Tyczy to zarówno strzelania zawodniczego , jak i rekreacyjnego .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Nabuchodonozor
Posty: 183
Rejestracja: 2012-07-01, 19:36
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Nabuchodonozor »

Sprężyna jak sprężyna. Im mocniejsza tym więcej problemów, a to lunetki padają, a to śruby się odkręcają, a to kopie, a to wierzga, przez co trudno w coś trafić.

Co innego PCP, tam to sobie można pozwolić na więcej.
Hiszpan63 pisze:większość dostępnych , dobrych śrutów , prawidłowo zachowuje się w naszym limicie 17 J. A ja zawęziłbym temat do max. 16J
Czyli jak to jest, że ten sam śrut w Polsce lata dobrze tylko do prędkości 245 m/s a np. w takiej Holandii ten sam śrut równie dobrze lata przy prędkości 280 m/s. Tam obowiązuje inna fizyka i balistyka? :lol:
Awatar użytkownika
warchlaq
Posty: 60
Rejestracja: 2009-06-14, 09:12
Lokalizacja: z nienacka

Post autor: warchlaq »

Hiszpan63 pisze:Do tego nie oszukasz ni fizyki , ni balistyki śrutu :! ... większość dostępnych , dobrych śrutów , prawidłowo zachowuje się w naszym limicie 17 J. A ja zawęziłbym temat do max. 16J .
Masz na to jakieś dowody czy sobie misiasz?? :)
Daystate MK3 .22, Theoben RAPID MK II .22, Hatsan 125 .22, Tikka T3 Varmint 223REM, CZ550 FS 308Win i starczy :)

http://airgun-hunting.pl
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

warchlaq pisze:Masz na to jakieś dowody czy sobie misiasz?? :)
... nie , nie misiam :idea: ... i akurat fakt , że zabrałeś głos ma duże znaczenie , bo możesz koledze na PW potłumaczyć czym "pachnie " legalne posiadanie FAC-a . Natomiast w kwestii doboru śrutu , nie potrzeba mieć dowodów pod postacią wzorów :! ... dobór śrutu i jego zachowanie w konkretnych karabinkach , przy konkretnych energiach testuje każdy , kto chce celnie i powtarzalnie strzelać . Dobór samego rodzaju śrutu , to osobny temat , natomiast dziwnym zapewne zbiegiem okoliczności podstawowa waga 0,547g (exact ) zachowuje doskonałą celność w zakresie 10 -70 m przy prędkości 0k. 230-242m/s. Potem jest już sporo gorzej , a zastosowanie cięższych śrutów zmienia tor lotu (parabolę) .... chyba , że jak nie raz już wmawiano .. strzelamy na jednym ustalonym dystansie .

Dodatkowa kwestia , to Fac-owanie sprężyny i to z dostępnych egzemplarzy na rynku . Na ogół kończy się pogorszeniem celności , chociaż czasem kultura strzału wzrasta .

Zatem Kolego Warchlaq opisz to proszę , jakim to śrutem z wiatrówki sprężynowej , np takim Hatsanem 125 czy 135 można strzelać na większe dystanse (powyżej 50m ) i z jakim skutkiem :!
Nabuchodonozor pisze:Czyli jak to jest, że ten sam śrut w Polsce lata dobrze tylko do prędkości 245 m/s a np. w takiej Holandii ten sam śrut równie dobrze lata przy prędkości 280 m/s.
... aaa , to przepraszam :oops: ... ja jak zwykle myślę tu wyłącznie o trafianiu , natomiast widzę temat o lataniu :lol:

Ja wiem co potrafi FAC-owy Gamo , przy 23J .Wiem też , że wcale nie pracuje przyjemnie przy tej energii . Stosowanie ciężkich śrutów powoduje ten sam efekt co 16J i zwykły exact ... zupełnie inaczej ma się temat przy kal. 5,5 mm i tu może się zapewne udzielać Kolega warchlaq :idea: Im większa energia karabinka sprężynowego tym większa jego podatność na uszkodzenie związane z niewytwarzaniem poduszki powietrznej lub niepowtarzalnością strzału . Kończy się siewnikiem na 50-tce , a czasem jeszcze bliżej . Tak więc nie da się w jednolity sposób obliczyć , jaki śrut , wagowo , ze względu na budowę będzie dobrze latał przy takiej , a takiej energii . Ale dało się określić na podstawie wielu posiadaczy karabinków i wielu ton śrutu . To właśnie jest dowód :idea:

warchlaq,
Natomiast skoro temu zaprzeczasz , to uświadom mnie i innych Kolegów , że jest inaczej .... przypominam , że mówimy o wiatrówkach sprężynowych ze średniej półki z zamiarem ich Fac-owania .....
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Nabuchodonozor
Posty: 183
Rejestracja: 2012-07-01, 19:36
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Nabuchodonozor »

Hiszpan63 pisze:... aaa , to przepraszam :oops: ... ja jak zwykle myślę tu wyłącznie o trafianiu , natomiast widzę temat o lataniu :lol:
Temat jest o śrucie, gdyż sam rozmowę na te tory skierowałeś.
Weź pod uwagę że podajesz "balistykę i fizykę śrutu", a nie śrutu + konkretnego karabinka.
Więc skoro sam tak zacząłeś temat to teraz nie zmieniaj zdania tylko skupmy się na śrucie.

Dla samego śrutu bez znaczenia czy leci on 240 czy 280, ponieważ przy tej drugiej prędkości zachowuje się równie dobrze jak przy mniejszej. Dlatego wprowadzasz kolegę w błąd mówiąc:
Hiszpan63 pisze:... większość dostępnych , dobrych śrutów , prawidłowo zachowuje się w naszym limicie 17 J. A ja zawęziłbym temat do max. 16J .
Tak, to są twoje słowa. Nie napisałeś, że karabinki sprężynowe najlepiej zachowują się strzelając z taką energią. Napisałeś że śrut się z taką najlepiej zachowuje :lol: To że jakiś karabinek sprężynowy zachowuje się tak a nie inaczej przy różnych ustawieniach to inna sprawa. Z jednego karabinka strzelającego śrutem o prędkości 200 m/s w nic nie trafimy, a z innego który strzela śrutem o prędkości 280 m/s jak najbardziej. Wszystko zależy od konstrukcji karabinka, a nie śrutu jak to dumnie stwierdzasz.

Po prostu zbytnio uprościłeś i wrzuciłeś wszystko do jednego worka, zamiast oddzielić karabinek sprężynowy - jedno, śrut - drugie.
Hiszpan63 pisze:przypominam , że mówimy o wiatrówkach sprężynowych ze średniej półki z zamiarem ich Fac-owania .....
Nie mydl oczu Hiszpanie, jakbyś już zdążył zapomnieć to przypominam że pisałeś o śrucie a nie o karabinku :P
Awatar użytkownika
Kiersnowski Art
Posty: 476
Rejestracja: 2012-03-17, 18:49
Lokalizacja: Błonie, obecnie

Post autor: Kiersnowski Art »

Kiedyś zdaje się w "Strzał" był test śrutów i prędkości z jakimi "lata" i POWTARZALNIE trafia. Wniosek był jeden. Śrut tzw "grzybek" bez względu na markę nie nadaje się do prędkości naddźwiękowych, już w poddżwiękowych traci stabilność. Najlepiej (jeśli dobrze pamiętam) sprawuje się w prędkościach poniżej 300m/s. Dokładnych danych nie pamiętam bo czytałem dawno i równie dobrze mógł to być "Arsenał" a nie "Strzał" lub podobna prasa.
Koniec żartów Panowie. Zaczęły się schody
Slavia 631 + Blog 3,5-10X40 SFE
Remington NMA1858 .44
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Nie mydl oczu Hiszpanie, jakbyś już zdążył zapomnieć to przypominam że pisałeś o śrucie a nie o karabinku :P
... czytaj Waść ze zrozumieniem , to będziesz wiedział do czego służą odnośniki :! ... :lol: :lol:

... a odniosłem się dokładnie do : ...
rafalsb pisze: Czy jest tu w ogóle ktoś kto podchodzi do mocnych sprężyn inaczej, niż większosć?
.... zatem ciągnięcie kwestii tylko pod względem śrutu i pomijanie meritum tematu jest właśnie mydleniem ... :P

Opisywanie lotu samego śrutu = się opisywaniu lotu samej kuli . Niestety coś je wystrzeliwuje , coś ma gwint (wolny , szybki) przystosowany do dużych/małych energii i niestety zbyt duża energia w nieprzystosowanym do tego karabinku powoduje , ze ten śrut na pewnych odległościach nie lata już tak , jakbyśmy chcieli . Dwukrotna energia niestety , nie równa się dwukrotnie lepszej celności .
Nabuchodonozor pisze:Po prostu zbytnio uprościłeś i wrzuciłeś wszystko do jednego worka, zamiast oddzielić karabinek sprężynowy - jedno, śrut - drugie.
... jedyna słuszna uwaga , którą wydłubałeś :P
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Nabuchodonozor
Posty: 183
Rejestracja: 2012-07-01, 19:36
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Nabuchodonozor »

Hiszpan63 pisze:... jedyna słuszna uwaga , którą wydłubałeś :P
Tak sobie tłumacz. Przecież wiadomo że się nigdy do błędu nie przyznasz ;)
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Proszę zachować sens swoich wypowiedzi, zaczynacie waści loty dyskusji obniżać. Obserwuję....
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Nabuchodonozor
Posty: 183
Rejestracja: 2012-07-01, 19:36
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Nabuchodonozor »

Dobrze Krzysztofie, w takim razie postaram się podnieść i wzbogacić poprzednią wypowiedź. I mam nadzieję że teraz będzie bogatsza w treść na temat.

Moja wypowiedź odnosi się cały czas do wypowiedzi Hiszpana:
Hiszpan63 pisze: ... większość dostępnych , dobrych śrutów , prawidłowo zachowuje się w naszym limicie 17 J. A ja zawęziłbym temat do max. 16J
Wypowiedź ta jest moim zdaniem mocną bujdą na resorach, wspieraną rzekomo to balistyką śrutu :lol: . Oczywiście wbrew temu co później Hiszpan wypisuje próbując jakoś z tego wybrnąć, pada w nim słowo "śrut" i "balistyka" co jasno wskazuje na to co piszący miał na myśli. Kontynuując, wypowiedź ta jasno stwierdza jakoby to właśnie owy śrut a nie karabinek najlepiej się sprawował w danym zakresie energetycznym. Późniejsze tłumaczenia Hiszpana w stylu "co autor miał na myśli" to po prostu robienie z ludzi idiotów. Bo kto pisze o balistyce śrutu mając na myśli karabinek :lol:

Oczywiście z tą wypowiedzią można by się jak najbardziej zgodzić, gdyby znajdowało się w niej słowo np. wiatrówka.
Wtedy cała wypowiedź brzmiałaby mniej więcej tak:

"... większość dostępnych wiatrówek sprężynowych , prawidłowo zachowuje się w naszym limicie 17 J. A ja zawęziłbym temat do max. 16J"

W takiej formie jak najbardziej miałoby to sens. Niestety wypisywanie głupot jakoby to śrut najlepiej latał przy 16J jest po prostu śmieszne. Przyjdzie potem jakiś nowy użytkownik na forum, przeczyta coś takiego i odpukać uwierzy.
Awatar użytkownika
Walend
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1160
Rejestracja: 2007-10-05, 06:59
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: Walend »

Panowie!
Spokojnie! Każdy wyraził swoje zdanie, mamy do tego prawo. To nie miejsce na jałowe spory.
Moje doświadczenia podpowiadają że Przemek ma rację w tym co mówi, sam zresztą strzelam z karabinku o energii ponad połowę mniejszej niż nasz limit.
Moim subiektywnym zdaniem, nie ma sensu pchać się w fac'owe karabinki. Strzelanie tylko na strzelnicy ze wszystkimi z tym związanymi obwarowaniami, a w sprężynach trudności z opanowaniem cyklu strzału. A korzyści z tych kilku J więcej...dla mnie żadne.
Ale jeśli kolega bardzo chce, droga wolna. Tylko niech pamięta żeby dopełnić wszelkich procedur z tym związanych.
Pozdrawiam
Walend
FWB 300 "Palemka"
FWB 600 + Burris Timberline 4.5-14x32
Remington 1858 Uberti .44
Ruger Mk2 Target .22
CZ P10C 9x19