czy tak być powinno?

Moderator: Hiszpan63

bolow
Posty: 5
Rejestracja: 2008-12-06, 12:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: bolow »

Nowy na tym forum Wita.
Używam lupki 4x15 (Crosman 2250B) i uzyskuję ostry obraz od około 7 metrów.
Sprawdzam teraz celownik NoName 3-9x32. Przy ustawieniu powiększenia na 3x, ostrość jest powyżej 10 m. Po powiększeniu do 9x dopiero powyżej 30 m. widzę w miarę ostry obraz.
Czy tak powinno być?
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Zalezy co rozumiesz pod pojęciem "Powinno". Nie jest to usterka, ale czasem jest niewygodne.
Każdy celownik, ma swoje dystanse na których dobrze ostrzy.
Do strzelania z wiatrówek (z wyjątkiem FT) najlepiej jak celownik ma dużą głębię ostrości.
Jeżeli strzelasz rekreacyjnie, to ważne żeby celownik ostrzył na dystansach na których strzelasz.
Jeżeli np. HFT to najlepiej od 8 do 40 metrów.

Często w celownikach da się zmienić zakres ostrości w mniej lub bardziej skomplikowany sposób.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Witaj na forum, moim zdaniem ta lupka powinna ostrzyć od 6 metrów, pewnie przestawiły się soczewki albo została źle złożona.
guntuning.com
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Normalne lupki mysliwskie, nie dedykowane do wiatrówek tak mają.
Choć przy małym zoom'ie może powienien troszkę bliżej, ale np. BT3-9x40 bez przestawiania na x3 ostrzył chyba od 8-9 metrów więc może być i 10 (te metry to z pamięci, więc mogłem coś pomylić)
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
bolow
Posty: 5
Rejestracja: 2008-12-06, 12:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: bolow »

Zależy co rozumiesz pod pojęciem "Powinno"? Czarny obszar na tarczy ma 45mm. Z odległości 10m i powiększeniu 4x dla mnie jest za mały. Sądziłem że zakładając celownik powiedzmy z 9-cio krotnym powiększeniem, zobaczę biały punkt w środku. I będę mógł precyzyjnie "pyknąć". Tymczasem obraz jest rozmyty. Ponieważ przygodę z wiatrówkami rozpoczynam, stąd moje pytanie do obeznanych w temacie. Czy lunety takie są że powiększając 9x widzą ostro powyżej 30-tu m. Czyli na granicy realnego zasięgu Cromana 2250B. Czy może trafiłem na felerny egzemplarz (całkiem nowy, świeżo odpakowany).
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Słuchaj Piotra. Im większe powiększenie, tym mniejsza głębia ostrości. Radą na Twoje problemy jest "przefokusowanie". (Fokus=ognisko, czyli inaczej, kręcąc obiektywem, przesuwasz jego ognisko do wymaganej przez Ciebie ostrości na danym dystansie.)
KWP
Posty: 653
Rejestracja: 2008-08-06, 01:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KWP »

Moim skromnym zdaniem 10m to dystans na otwarte. Jaka przyjemność ładować z takiego przefokusowanego "mikroskopu", gdzie na tarczy widać fakturę papieru? Ja muszę strzelać z lupy, ale zawsze ustawiam na 3,5 (mniej nie mam). Chociaż takie wyzwanie. Dla Kol. bolow: moja dmuchawka nie ma otwartych. Za to jak mogę, to pykam z cudzych FWB z przezierników. To jest dopiero strzelanie. Takie sprężynowe PCP, zero odrzutu, czysta przyjemność.
Pozdrawiam
KWP
PS. Napisz z czego pykasz.
bolow
Posty: 5
Rejestracja: 2008-12-06, 12:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: bolow »

Dzięki za radę. To jest sposób. Tyle że po gwarancji. No i jeszcze sprawa z gazem. Podobno azot jest już standardem w nowych lunetach.

[ Dodano: 2008-12-06, 18:22 ]
Odpowiedź dla Kol. KWP.
Wzrok nie pozwala korzystać z "otwartych".
PS. Mam Crosmana 2250, zero odrzutu - CO2.
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

W przypadku strzelania na małych dystansach możesz użyć blendy (przysłony), która zwiększy głębię ostrości, ale zmniejszy jasność.
bolow
Posty: 5
Rejestracja: 2008-12-06, 12:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: bolow »

Cyt."W przypadku strzelania na małych dystansach możesz użyć blendy (przysłony), która zwiększy głębię ostrości, ale zmniejszy jasność."
Pojęcie przysłony jest mi znane z foto, więc wiem o co chodzi. Na forum nie znalazłem nic w tym temacie. Zakryć obiektyw a może okular, jak duży otwór w zasłonce? Czy Kol.Maruda zechce rozwinąć temat. Może jakiś link?
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Pewnie nie będzie to odpowiedz jaką chciał byś usłyszeć ale myślę że u podłoża twojego problemu może leżeć niska jakość Szkieł i całej lupy :/
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Z otworem w przesłonie musisz sam popróbować. Ja w bushnellu zrobiłem fi 3,5mm i było OK.
Co do strzelania z lupki na blisko, to czasem jest to nieuniknione. Na torze takie cele są strasznie wkurzające, zwłaszcza jak są nisko. Trzeba brać dużą poprawkę, na słabej ostrości
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Przysłonę dajesz na obiektyw.