Nożyk z resora

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
DZIKIslupsk
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1180
Rejestracja: 2010-05-11, 18:16
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: DZIKIslupsk »

Nóż świetny bardzo ładny tylko jaka jest jego grubość? Może by tak położyć oksydę czy pomalować(nie znam się na tym ale chodzi o coś co będzie czarne zapobiegnie rdzewieniu i nie będzie odpryskiwać). Wtedy po zaostrzeniu powstał by kilku milimetrowy błyszczący pasek. Drewienko zaokrąglił bym naturalnie bez żadnych fantazji. Ja szczerze mówiąc i tak w tych sprawach lubię klasykę, tak samo w broni.
Bo zaczyna się zabawa...
CZ 550 Ebony Edition + Swarovski Z4i 2,5-10x56
ZH 304 + Zeiss 2,5-10x52
Iż 12
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Marcin nie martw się że bedzie rdzewiał delikatnie. Damasty też rdzewieją a nikt tego nie oksyduje. Poza tym zawsze mnie ciekawiło skąd wziął się pogląd że oksyda zabezpiecza przed rdzewienie? Dziki nie używaj z miesiąc PKB na lufie swojej flinty a zobaczysz jak oksyda zabezpiecza.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
DZIKIslupsk
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1180
Rejestracja: 2010-05-11, 18:16
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: DZIKIslupsk »

Wiem, że w 100% nie zabezpieczy, ale to lepsze niż nic.
Bo zaczyna się zabawa...
CZ 550 Ebony Edition + Swarovski Z4i 2,5-10x56
ZH 304 + Zeiss 2,5-10x52
Iż 12
Awatar użytkownika
Nelo
Posty: 1561
Rejestracja: 2009-03-16, 10:59
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: Nelo »

Ja Ci mogę polecić materiał do EDC (ewentualnie do cięcia?), a mianowicie, tarcza z piły tarczowej. Resor to rzeczywiście lepiej na miecz :)
Hatsan85 + PP 4x32AO
Qb78 + Hawke Eclipse 4x32
Awatar użytkownika
tregarth
Posty: 1204
Rejestracja: 2009-07-29, 16:01
Lokalizacja: Piła

Post autor: tregarth »

DZIKIslupsk, grubość to dobre 4mm, ale z założenia to miał być nóż na którym będzie można się uwiesić :)

maximus, absolutnie nie martwi mnie rdzewienie, (profesjonalne noże do sushi muszą być wycierane do sucha po każdym użyciu, ale za to są piekielnie ostre),
Nelo pisze:tarcza z piły tarczowej
- teściowi ostatnio wyobliła się jedna tarcza od piły, więc może coś wychaczę na kolejny projekt :P
cheng13
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 648
Rejestracja: 2010-10-24, 10:37
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: cheng13 »

Cześć Marcin :)
Fajny nożyk Ci wyszedł. Nie jestem specjalistą od materiałoznawstwa (egzamin ponad 20 lat temu:)), ale czasami w pracy robiliśmy podobne noże, przeważnie z jakiś brzeszczotów. Problem z szybkim tępieniem można usunąć hartując i odpuszczając go w oleju. Nagrzewasz ostrze do barwy wiśniowo-czerwonej i siup do puszki z olejem. Trzeba tylko pamiętać żeby nie przedobrzyć, ze wzrostem twardości wzrasta kruchośc materiału.
No i potem podczas ostrzenia też lepiej nie używać szlifierki. Nagrzewanie zmienia strukturę, tyle pamiętam jeszcze ze szkoły.
Powodzenia w dalszej pracy
Jarek
orzeszki....koniecznie :)
Awatar użytkownika
Nelo
Posty: 1561
Rejestracja: 2009-03-16, 10:59
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: Nelo »

Tak, tzw, hartowanie palone, czy jakoś tak. wsadzasz rozgrzany metal do oleju, wyciągasz, olej na metalu się błyskawicznie zapala, a ty dziada siup jeszcze raz w olej... i masz super wyhartowany kawał żelaztwa. Ale to już po wstępnym ostrzeniu i wybieraniu materiału pod ostrze.
Hatsan85 + PP 4x32AO
Qb78 + Hawke Eclipse 4x32
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

tregarth pisze: A skoro już o nożach, jaki materiał polecałbyś na nóz EDC?
A co to jest EDC? Jak mi podpowiesz to pomyślimy jaki materiał będzie najlepszy. ;)
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Awatar użytkownika
tregarth
Posty: 1204
Rejestracja: 2009-07-29, 16:01
Lokalizacja: Piła

Post autor: tregarth »

EDC oznacza EveryDay Carry - czyli nożyk do codziennego użytku, do prac o średnim obciążeniu,
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

I wszystko jasne, do otwierania konserw, rozłupywania drewna, podważania kapsli pokrywek i wszystkiego co robi się na biwaku to resor jest idealny,bo nie do złamania czy wyszczerbienia. Lecz jak będziesz chciał zrobić nóż który będzie służył do krojenia mięsa, warzyw (zwłaszcza pomidorów) i do innych bardzo precyzyjnych cięć ,czyli klinga bardzo ostra przez długi czas (ale za to krucha) to stal narzędziowa czyli HSS i pokrewne. Nóż uniwersalny najlepiej jest zrobić tak: kupić nóż Gerlach (taki z czarną bakelitową rękojeścią) możliwie jak największy, obłupać rękojeść a samej klindze nadać odpowiedni kształt i oprawić po swojemu. W ten sposób mamy jedyny i niepowtarzalny (bo własny projekt) nóż z klingą z najlepszej stali dostępnej za niewielką kaskę. ;)
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Awatar użytkownika
tregarth
Posty: 1204
Rejestracja: 2009-07-29, 16:01
Lokalizacja: Piła

Post autor: tregarth »

donkihot pisze:kupić nóż Gerlach (taki z czarną bakelitową rękojeścią) możliwie jak największy, obłupać rękojeść a samej klindze nadać odpowiedni kształt i oprawić po swojemu.
- a na to, to bym nie wpadł :)
Awatar użytkownika
LocutusBorg
Posty: 585
Rejestracja: 2010-08-09, 11:02
Lokalizacja: Radom

Post autor: LocutusBorg »

Donkihocie, a zapodaj fotkę tego swojego cuda...
Slavia 634 + PP 6x40
Awatar użytkownika
tregarth
Posty: 1204
Rejestracja: 2009-07-29, 16:01
Lokalizacja: Piła

Post autor: tregarth »

Moje kosidło już "prawie " skończone, teraz jeszcze tylko dopieścić klingę i zaolejować drewienko.
Jak zrobię jakąś sensowną fotkę to wrzucę.
A propos... nie ma ktoś szlifierki taśmowej, której już dawno nie używał i nie chciałby się jej pozbyć na rzecz młodego "nożoroba" :P ??
Awatar użytkownika
citmaster
Posty: 199
Rejestracja: 2010-03-21, 23:04
Lokalizacja: z Chin

Post autor: citmaster »

HMM chyba czuje się zainspirowany, gdzieś mi się poniewierała złamana kosa od kosiarki, może jak znajdę też coś scudacze :)

Fajna finka ;)
At 44 BP .177 & Leoś 4,5-14x50 SF
http://www.youtube.com/watch?v=K1t4pGxYG0o
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

LocutusBorg pisze:Donkihocie, a zapodaj fotkę tego swojego cuda...
"Mało casu kruca bomba" może w weekend cuknę jakieś fotki to wkleję. ;)
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.