IŻ-22 - Śrut nie opuszcza lufy

Iżewska (Iż) / Bajkał, wszystko o Jeżykach

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Sprężyna do wymiany
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

Z powodzeniem możesz zastosować sprężynę z tej aukcji .
http://www.allegro.pl/item648110050_spr ... kazja.html
w moim Iżyku 38 mam taką ponad rok.
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Post autor: Negza »

Albo zastosuj sprężynę od Slavii. Trzeba ją skrócić. W moim Iżyku taka sprężyna ma około 2cm napięcia wstępnego. Zmieściłaby się dłuższa, ale kopniak był zbyt duży.
Ta uszczelka ze zdjęć, to jest uszczelka od Chinki B-3. Oprócz usunięcia podkładki, można jeszcze skrócić samą uszczelkę. W mojej wiatrówce jest taka sama uszczelka skrócona o 2/3 (wewnątrz były trzy podkładki z grubej skóry). Zrobiłem tak i zaczep napinacza nie uderza w napinacz ani w cylinder. Zostało nawet sporo luzu.
Obrazek
Kiedyś obrazowo ujął problem wielkości komory sprężania mmajstruk na ajłebie- " nieważne jakbyś się nie sprężał, pierdniesz tylko tyle ile masz gazu w d...e."
Więc trzeba się postarać żeby gazu było jak najwięcej :P .
Wiatrówki różne
yobi
Posty: 16
Rejestracja: 2009-06-01, 20:35
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: yobi »

Okazało się że poprzedniemu właścicielowi już ktoś dorabiał sprężynę i dostałem od niego dwie sprężyny - jedna jest tak samo odkształcona jak ta co mam teraz a druga jest w miarę ok ale jest wykonana z innego drutu i tak na oko wydaje się miękciejsza. Pytanie tylko czemu tak odkształca sprężynę - w tłoku siedzi idealnie ale na prowadnicy( od strony spustu) ma duży luz tzn sprężyna ma średnicę wewnętrzną 14 a prowadnica ok 11,6mm czy chodziło o zmniejszenie tego luzu na prowadnicy tą koszulką termokurczliwą?????
Co do śrutu to dostałem dzisiaj kulki BB w miedzi o średnicy 4,46 i przelatują przez lufę bez oporu ( przypominam że mam mosiężną wkładkę) wiec chyba śrut 4,4 by się nie sprawdził.
A tak przy okazji co myślicie o strzelaniu takimi kulkami gość w sklepie twierdził, że będą lepsze niż ołowiane, bo są po to w miedzi by nie szkodzić lufie - ale jakoś mi to nie pasuje.

Acha jeszcze jedno czy uszczelka tłoka powinna się opierać o dno cylindra czy nie?? (chodzi o to czy w stanie jak już jest sprężyna rozciągnięta to tłok się zatrzymuje na końcu cylindra czy nie bo bez tej podkładki może się okazać że się nie zatrzyma i zostanie wolna komora na końcu cylindra.
Ostatnio zmieniony 2009-06-05, 22:12 przez yobi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Yobi, dlaczego kopiujesz identyczne wpisy w dwóch wątkach o iżach. Myślisz, że zainteresowany nie przeczyta?
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
yobi
Posty: 16
Rejestracja: 2009-06-01, 20:35
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: yobi »

Pomyliłem wątki a nie ma opcji usuń post. - o sprężynie pisałem tutaj. Sorki.
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

yobi pisze:bo bez tej podkładki może się okazać że się nie zatrzyma i zostanie wolna komora na końcu cylindra.
Totalna bzdura, pomyśl nad tym jeszcze raz!!!!!!!!!!!!
O grubość tej podkładki zwieszy się objętość komory sprężania ( W oryginale ta podkładka nie występuje w iżu 22 , 38 .
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Nie taka całkiem. Trzeba tak pasować, żeby zaczep tłoka nie uderzał w popychacz. Przy krótszym tłoku (a są takie), może się tak zdarzyć. Wtedy trzeba dołożyć podkładkę pod uszczelkę tłoka.
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Post autor: Negza »

Nic prostszego, jak odkręcić łoże i zobaczyć ile luzu zostało pomiędzy zaczepem a napinaczem (system musi być złożony do kupy i sprężyna w środku) i czy zaczep nie opiera się już o cylinder. Jeśli jest mniej niż 3mm, to nie skracałbym niczego. Podejrzewam, że u yobiego jest około 1,5cm luzu. takiej długaśnej uszczelki nie widziałem w żadnym Iżu 22.

Te kulki miedziowane wywal w diabły, albo wykorzystaj do pistoletu na CO2 z gładką lufą. Jak chcesz strzelać z kulek, to kup ołowiane 4,46. Są takie czeskie, pudełko ma brązowe wieczko, ale nie pamiętam nazwy. Takie same kulki 4,5 mają zielone wieczko. Też latają gdzie chcą, tak jak te miedziowane.
Wiatrówki różne
yobi
Posty: 16
Rejestracja: 2009-06-01, 20:35
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: yobi »

Kulki wziąłem tylko po to by sprawdzić czy nie wchodzi czasem śrut 4,4 do niej ale jeżeli kulki 4,46 przelatują (wylatują) same z lufy to chyba śrut 4,4 na pewno będzie za mały a to że 4,5 nie opuszcza lufy jest winą tłoka i sprężyny.
pięknyzadek
Posty: 236
Rejestracja: 2008-09-23, 13:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: pięknyzadek »

yobi pisze: Pytanie tylko czemu tak odkształca sprężynę - w tłoku siedzi idealnie ale na prowadnicy( od strony spustu) ma duży luz tzn sprężyna ma średnicę wewnętrzną 14 a prowadnica ok 11,6mm czy chodziło o zmniejszenie tego luzu na prowadnicy tą koszulką termokurczliwą?????
One tak mają, nawet na oryginalnej sprężynie jest duży luz pomiędzy prowadnicą a sprężyną. Poza tym prowadnica w iżu nie jest szczególnie długa. Idealna była by taka, która po naciągnięciu dochodziła by do końca tłoka. Założenie koszulki coś tam pomoże ale nie za dużo, najlepiej dotoczyć nową prowadnicę trochę dłuższą i szerszą.
yobi
Posty: 16
Rejestracja: 2009-06-01, 20:35
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: yobi »

Po wymianie sprężyny na jedną z tych co dostałem, obcięciu uszczelki - niestety nowa jeszcze nie doszłą , przeczyszczeniu , nasmarowaniu, wymianie uszczelki kostki lufy na oringa iżyk już śmiga - muszę jeszcze wyczyści złom. ale pierwsze wrażenia bardzo dobre. śrut nie ma już najmniejszego problemu z opuszczeniem lufy, muszę jeszcze ustawić szczerbinkę bo chyba jest za bardzo przestawiona.