Co to jest paralaksa?

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

ok chłopaki będe udawał mądrego :mrgreen:
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 139
Rejestracja: 2007-10-08, 21:04
Lokalizacja: Toruń

Post autor: RomekS »

O, to jest paralaksa w przyrządzie pomiarowym.
Tylko prostopadły odczyt jest prawidłowy.
Obrazek
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

No pieknię nam to Romek namalował, więc logiczne jest że takiej regulacji lunety nie mają, a to co się nazywa regulacją paralaksy jest faktycznie regulacja ostrości.
guntuning.com
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

NIE PANOWIE :) w błędzie jesteście. Przynajmniej niektórzy z Was.
Błąd paralaksy najprościej opisać tak. Jeśli macie paralaksę dobrze ustawioną i przesuwacie delikatnie głowę w prawo lub lewo patrząc w tym samym czasie przez lunetkę nie zmienia wam się punkt celowania. Patrzycie pod różnym kątem przez lunetę a punkt celowania jest stały. To jest paralaksa. Sorry ale nie wiem jak to fachowo opisać. Irak napisał dobrze :)
Regulacja ostrości (AO) to nie regulacja paralaksy. To dwie różne sprawy
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Mariusz chodzi o to że wszyscy piszą że luneta posiada regulację paralaksy co jest nie prawdą, ponieważ jest to regulacja ostrości. Nie wiem dlaczego sie to tak przyjęło ale to błąd.
guntuning.com
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

ieee, tak naprawdę, to całe AO to zmienna ogniskowa :P
ale myślę, że dość mieszania, bo zamiast wyjaśnić -zaciemniamy.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Zaciemniamy wiem, jednak Marcinowi chodziło właśnie o tą regulacjo AO a pytał o paralaksę skoro wszyscy tak na to mówią.
guntuning.com
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

no tak. Zgadza się :) AO=adjustable objective - regulowany obiektyw
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

najlepiej zrozumiał mnie Darek . Pytałem o AO bo kupuje lupkę i chciałem poprostu wiedzieć za co płacę :mrgreen: . ale dziękuje wam wszystki za odpowiedz. Wiem że żadne pytanie na tym forum nie pozostaje bez odp
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

E, Marcin wbrew pozorom każdy z nas uczy się czegoś nowego na problemach innych. Nie ma za co dziękować. Jak mówią Francuzi : bon apetit
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Czyli ja mogę powiedzieć, że w swoim PSOP też mam regulacje paralaksy :mrgreen: Ale z waszych rozważań wynika że to nic innego jak regulacja ostrości. I tak właśnie wprowadza się ludzi w błąd.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

AO - to regulacja ostrości, paralaksa to co innego :) już to pisałem. Nie wprowadzam nikogo w błąd ;)
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Mariusz nie chodziło o to że ty wprowadzasz w błąd tylko sprzedawcy którzy mówią że lupka ma regulacje ostrości :mrgreen:

[ Dodano: 2007-11-02, 11:24 ]
regulacje paralaksy miałem napisać
Diablik + Waver v10 2-10x38
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

no tak się właśnie dzieje. Jak kupowałem Leapersa na początku mojej drogi strzeleckiej też myślałem, że ma regulację paralaksy :]
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
Wierzbin
Posty: 64
Rejestracja: 2008-02-24, 22:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

To jeszcze żeby bardziej zaciemnić, może ja zaprezentuję swoją wersję co to ta magiczna paralaksa jest. :)
daras pisze:Co by to nie było regulacja paralaksy w lunetach to nic innego jak regulacja ostrości widzenia i nie cudujmy, bo nic nowego nie wymyślimy. Marcinowi napewno chodziło o tą regulacje paralaksy w lunecie więc odpowiedź na to już ma. Nazwanie tej regulacji ostrości regulacja paralaksy moim zdaniem jest błędne.
Regulacja ostrości idzie w parze z regulacją paralaksy - czyli mówiąc krótko obraz (cel) i krzyż w jednym planie. Jeśli ustawimy cel np. na 20m i paralaksę ustawimy również na 20m, to przy zmianie położenia oka względem osi lunety błędu paralaksy nie zaobserwujemy Jeżeli natomiast przy paralaksie ustawionej na np. 20m oglądamy cel (obraz) na np. 50m i poruszymy delikatnie głową przy patrzeniu przez lunetę, to będzie można zaobserwować delikatne "poruszanie sie" krzyża na celu - zmienia się POA (Point of Aim) - punkt celowania, mimo, że lunetą nie porusza się.
Można to bardzo łatwo zaobserwować kładąc karabin na stabilnej podpórce i zerknąć przez szkło subtelnie poruszając głową.
Irak pisze:Paralaksa, zejście oka z osi optycznej. Niektóre lupy mają ją zniwelowaną (siatki w pierwszym planie).
Niestety siatka w pierwszym planie nie ma absolutnie nic wspólnego z niwelowaniem błędu paralaksy. To jedynie odmierzanie zawsze tych samych kątów (mil) niezależnie od powiększenia zoom. Krzyż w celownikach z FFA zakrywa dokładnie tę samą powierzchnię bez różnicy, czy jest ustawione na x4 czy x20. Mówiąc oględnie siatka mildot "kurczy" się i zwęża jak zmniejszamy zoom i powiększa "rozciąga" jak zoom zwiększamy.
dagoo pisze:A bez tego też da się trafiać, wiele jest lupek bez AO.
Bez wiedzy o tym również :lol:
Każda lupa obarczona jest błędem paralaksy jeśli celujemy na różne dystanse przy jednej nastawie (lepsze konstrukcje mają błąd mniejszy inne większy), niezależnie czy jest AO czy go nie ma. AO zmieniamy jednocześnie dwie rzeczy - regulujemy dystans ostrego widzenia i jednocześnie w środku tego "ostrego widzenia" mamy niejako "środek paralaksy" - czyli punk gdzie błąd paralaksy nie występuje.
Dlatego tak istotne jest powtarzalne składanie się do strzału w dyscyplinie HFT. Tu nie można nic zmieniać w optyce na torze, a dystanse są z goła różne - od 8 do 41m.
daras pisze:No pieknię nam to Romek namalował, więc logiczne jest że takiej regulacji lunety nie mają, a to co się nazywa regulacją paralaksy jest faktycznie regulacja ostrości.
Nie jest to dokładnie to samo, ale jak już pisałem wcześniej, jedno idzie w parze z drugim. :)
Dwie gasrurki i dwa szkiełka.