Oksyda brunirowanie receptury

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

O ile wiem to zakup kwasów jest możliwy tylko na firmę - FVAt. Tak jest przynajmniej z Gdańsku. Związane jest to z gwarancją, że nie kupuje odczynników nawiedzony.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Abenader
Posty: 156
Rejestracja: 2008-10-23, 20:28
Lokalizacja: gdzie indziej

Post autor: Abenader »

Nie wiem . U nas normalnie wchodzę i kupuję co chcę . Pewnie nie wszystko , ale zasadę sodową kupiłem , o kwas się pytałem , bez problemu ... :)
Hatsan 125 TH 6.35 , No name 6x42 .
krisiun1
Posty: 13
Rejestracja: 2008-10-03, 17:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Post autor: krisiun1 »

Witam

Nie mam doświadczenia w oksydowaniu ale chciałbym usunąć kilka zarysowań i otarć z mojej wiatrówki, mam pytanie:

Czy oksydowanie za pomocą oksydy na zimno takiej z Allegro zatrze również napisy na broni, wolałbym tego uniknąć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Co mam rozumieć przez to?
zatrze również napisy na broni
Jeśli chodzi Ci o to czy wejdzie na nie nalot to jak najbardziej tak.
Jeśli zaś chodzi o to czy znikną to nie ma obawy. Oksyda to jest nalot, nie zżera materiału. :D
guntuning.com
krisiun1
Posty: 13
Rejestracja: 2008-10-03, 17:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Post autor: krisiun1 »

Chodziło o to czy znikną.Dzięki wielkie za odpowiedź.
Awatar użytkownika
arturio111
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 164
Rejestracja: 2007-10-12, 21:20
Lokalizacja: Police

Post autor: arturio111 »

W Szczecinie również materiały do oksydy dostępne bez problemu i to w co najmniej dwóch miejscach o których wiem. Nikt o nic nie pyta. Jedynie na jeden z odczynników (nie pamiętam który) musiałem tydzień poczekać bo dla mnie zamawiali. Koszt całości to ok 60zł ale odczynników starczy na co najmniej kilka oksydowań całego systemu. jeżeli nie planujemy oksydy na większej ilości sprzętu to warto oddać do oksydowania bo będzie taniej.....ale znając życie to na obecnej wiatrówce się nie kończy choćby nie wiem jak "pacjent" się zarzekał :P Więc inwestycja zwróci się już na drugim systemie. Sam proces nie jest trudny. Wystarczy tylko zachować szczególną ostrożność......przynajmniej z tego co czytałem :) Odczynniki zakupiłem ale zanim ich użyłem zdążyłem sprzedać wiatrówkę do której miały być użyte :)
stareńkie HW35 :) Gamoń PR-45, Walther CP88
tymotek
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-03, 21:09
Lokalizacja: Brzeszcze

Post autor: tymotek »

Szanowni Koledzy.
Postanowiłem podzielić się recepturą na miksturę, którą z powodzeniem wykorzystałem przy renowacji starej, ponad 30-to letniej CZ-tki.
Starą oksydę usunąłem 10% roztworem kwasu siarkowego, potem szlifowanie bardzo drobnym papierem ściernym i polerowanie tam, gdzie chciałem uzyskać połysk. nie może pozostać żadna rdza, bo potem to widać (wiem z doświadczenia)
Roztwór do oksydowania:
1. woda - 0,5l
2. NaOH (czy też tak jak pisał ktoś wcześniej soda kaustyczna) - 400g (ja użyłem 40% roztworu ługu sodowego, bo taki akurat miałem)
3. Saletra potasowa NaNO2 - 600g (to ta do konserwacji/peklowania mięsa) 600g (ja użyłem saletry amonowej - nawóz ze sklepu ogrodniczego 8zł za 5kg)

Wszystko się miesza razem (moje składniki bardzo dymią przy mieszaniu, potem już nie) - konieczne okulary i świeże powietrze ;)
Gotowanie oksydowanych elementów w tymże roztworze na elektrycznej maszynce w temp ok. 140st. C przez pół godz.
Efektem jest bardzo intensywnie czarna oksyda delikatnie opalizująca na niebiesko.
Tanio i skutecznie - powodzenia :)
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

tymotek pisze:Efektem jest bardzo intensywnie czarna oksyda delikatnie opalizująca na niebiesko.
Tanio i skutecznie - powodzenia :)
Przydały by się fotki z efektów twojej pracy ;)
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Przed i po.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
tymotek
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-03, 21:09
Lokalizacja: Brzeszcze

Post autor: tymotek »

Postanowiłem trochę uporządkować mój post, bo zrobił się chaotyczny i wkradł się poważny błąd w recepturze :(


Podając przepis na miksturę, przepisałem ze swoich notatek, ale nie z tych co potrzeba.
Właściwa mieszanka:
1. wodorotlenek sodu (soda kaustyczna) 750g
2. saletra amonowa 300g
(przypuszczam, że potasowa będzie bezpieczniejsza w użyciu)
3. dopełnić wodą do 1 litra


Ja zamiast sody kaustycznej użyłem 46% roztworu NaOH więc musiałem go dać 2 x więcej i nie dodawałem już wody.
Powinienem jeszcze napisać na temat samego sporządzania mieszanki - otóż przy mieszaniu saletry amonowej z ługiem czy też wodą i sodą kaustyczną wydziela się duża ilość amoniaku, dlatego trzeba to robić np. w wiaderku z daleka od ludzi i KONIECZNIE w okularach ochronnych. Saletra rozpuszcza się jeszcze i pieni przy podgrzewaniu roztworu. Trzeba to wziąć pod uwagę przy projektowaniu naczynia. Jak się już rozpuści to tak nie kopci. niemniej trzeba zachować dużą ostrożność podczas całego procesu.
Powodzenia.



Byłem u mojej mamy 26.05.09 i zabrałem ze sobą właśnie tą wiatrówkę, żeby postrzelać trochę z bratem. Mamie przypomniało się, że jak była dzieckiem, to tata (znaczy się mój dziadek) miał wiatrówkę i... znalazła ją!!! Jest to niemiecka, gładkolufowa wiatrówka 4,25mm - HAENEL, niestety w opłakanym stanie. Zardzewiała, brak zatrzasku, pęknięta sprężyna, pęknięta w dwóch miejscach kolba, brak przyrządów celowniczych, śrubek itd... To będzie prawdziwy materiał do udokumentowania!!! :)

A tak na marginesie - czy ktoś wie ile ta HAENEL (oznaczenie "XXX") może mieć lat? Na lufie jest wyraźnie wybite - MADE IN GERMANY a z tego co się orientuję, to po wojnie wiatrówki HAENEL produkowano tylko w NRD.


Pozdrawiam

_______________________________________________________________________

[ Dodano: 2009-06-19, 20:21 ]
Fotografie CZ-tki się nie zmieściły... :|
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2009-06-19, 21:28 przez tymotek, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Polerowałeś, czy skończyłeś na papierku, jeśli tak to jak gradacja. Oksyda wygląda naprawdę nieźle.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
tymotek
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-03, 21:09
Lokalizacja: Brzeszcze

Post autor: tymotek »

Dzięki Krzysztof.
Wżery były takie, że ręcznie nic bym nie wskórał. Zaprzągłem do roboty szlifierkę kontową z tarczą z takich nakładanych papierów ściernych - gradacji nie pamiętam, ale wziąłem najdrobniejszy - chyba 360... a potem papier ścierny 1000, ale nie za wiele i na koniec - zwykła, ręczna szczotka druciana żeby wyprowadzić delikatne poprzeczne rysy. Powstaje taki fajny efekt - widać go lepiej na tej CZ-tce o której pisałem wcześniej, ale kurcze chyba za duże zdjęcia wklejam i nie da się :(

A błyszczy się tak mocno, bo po umyciu od razu przejechałem olejem :D

[ Dodano: 2009-06-19, 20:49 ]
________________________________________________________________________

Umieściłem zdjęcia wiatrówki CZ innym sposobem :)

po wyczyszczeniu

Obrazek



w trakcie gotowania w "nawozie" ;)

Obrazek

no i bezpieczeństwo!!!


Obrazek

gotowe


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Kawał dobrej roboty. Gratuluję
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
kometes
Posty: 49
Rejestracja: 2008-05-13, 19:36
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: kometes »

tymotek pisze:Podając przepis na miksturę, przepisałem ze swoich notatek, ale nie z tych co potrzeba.
Właściwa mieszanka:
1. wodorotlenek sodu (soda kaustyczna) 750g
2. saletra amonowa 300g (przypuszczam, że potasowa będzie bezpieczniejsza w użyciu)
3. dopełnić wodą do 1 litra
Czyli zmieszane wszystkie składniki razem mają mieć objętość 1L czy też do tych składników dodać litr wody?
"strzelanie z chinki to wielka frajda - nigdy nie wiem czy trafię"
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Spróbuj pokazać powierzchnie przed i po oksydzie w dużym zbliżeniu. Interesuje mnie ta lekko porysowana powierzchnia ( takie satynowanie, jak myślę).
Krzysztof

Quackenbush i nowsze