Sumatra 2500

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Sumatra 2500

Post autor: Filo »

Zacząć trzeba od tego , że ten karabinek mnie zafascynował . Ma coś z dziewietnastowiecznego uroku , indywidualnie wykonywanej broni myśliwskiej . Charakter myśliwski , wyraźnie podkreśla scena po obu stronach karabinka . Więc kiedy zdarzyła się okazja go kupić za umiarkowane pieniądze , z nową , praktycznie nie używaną lunetą Leapers 6-24x50 , ze sporym zapasem śrutu i "szuwaksów" do konserwacji , długo się nie zastanawiałem .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-09-30, 22:49 przez Filo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Sumatra 2500

Post autor: Filo »

C.d. bo pewnie ze względu na przekroczoną ilość bitów , nie mogę wgrać nowych zdjęć .

Obrazek
Obrazek
Mało strzelam , więc Sumatra pełni rolę sympatycznej dekoracji . Leapers'a zamieniłem na bardziej stylową , starą lunetę Zaissa , do której jakości obrazu nie umywają się budżetowe lunetki współczesne . Na dalszych zdjęciach widoczny jest montaż hakowy , zaprojektowany do Sumatry i przeze mnie wykonany . Lunetę zdejmuje się jednym ruchem i jednym ruchem wkłada , a zerowanie nie ulega zmianie . Kilkadziesiąt lat temu , luneta była kilkakrotnie droższa od egzemplarza broni myśliwskiej , toteż po skończeniu strzelania zdejmowano ją ze sztucera , lub dubeltówki i przechowywano w sztywnym , skórzanym etui . Kolba , zintegrowana jest z obudową mechanizmu przeładowania . Obudowa i korpus mechanizmu wykonane są ze ZnAL-u , co , jak dla mnie , pogarsza ocenę tej wiatrówki . Ciekawym , bo prostym i niezawodnym jest mechanizm obrotu i indeksowania magazynka . Magazynek jest jak widać 6-cio strzałowy ( w mojej , kal. 5 mm , co nie znaczy 5,5 :> ) , i w zastosowaniu myśliwskim zupełnie wystarczający . Oś bębenka , to dwie kulki wypychane sprężynką . Brak jest wszelkich ząbków mechanizmu obrotu , bo popychacz działa bezpośrednio na otwory na śrut . Ostatecznie położenie bębenka ustala podajnik śrutu , przepychający śrut do portu ładowania . Ustrojstwo proste jak budowa cepa i w związku z tym , nie do zajechania . Wydaje mi się , choć nie jestem pewien , że podobne rozwiązanie zastosowano w Air Master Puncher . Sumatra i jej warianty są na świecie bardzo popularne . Występuje również w jednostrzałowym wariancie , oczywiście bez bębenka , w kalibrze 0,5 " , tzn , 12,7 mm . Oczywiście do zastosowań myśliwskich .
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Świetny opisik Włodziu,a powiedź jak wygląda sytuacja na tarczy ? Robiłeś może jakieś pomiary charakterystykę ? ,ilość strzałów z kartuszy,energię,prędkość itp.
A tak swoją drogą gratuluję zakupu w okazyjnych pieniądzach,jeśli jeszcze okaże się być dobrym ponad limitowcem to tym bardziej gratuluję.
Mógłbyś zrobić fotkę z bliska baskili ?
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
kejkej
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 841
Rejestracja: 2015-02-21, 20:58
Lokalizacja: Kępno/Opole

Post autor: kejkej »

To cudo ma podwójny kartusz? Ile magazynków i w jakiej energii można wystrzelić z pełnego napompowania?
Na ścianie prezentuje się bardzo ładnie. :)
Strzelać nie umiem za bardzo, ale za to bardzo lubię.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Tu Was zawiodę . Mam chronometr Combro , którego nijak nie da się przyłożyć , w Sumatrze , do wylotu lufy . Więc wicie , rozumicie . Obu kartuszy też nie mogę w pełni napełnić , bo posiadana pompka automatyczna kończy ładowanie nieco powyżej połowy zielonego pola manometru napełnienia . Z tego stopnia naładowania daje się uzyskać ok. 30 stabilnych strzałów, po czym regulator podaje niższe ciśnienie . Trzeba powiedzieć , że Sumatra jest wyposażona w trzypozycyjną , przestawną regulację regulatora . Dzięki czemu można , na krótszych dystansach , ograniczać zużycie powietrza . Niestety , w moim egzemplarzu ta regulacja jest uszkodzona i regulator jest ustawiony na maksimum . Może znajdę gdzieś tarczki z ostatniego strzelania . Zdjęcia tej niby baskili będę mógł zrobić dopiero w poniedziałek .
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Filo pisze:Mam chronometr Combro , którego nijak nie da się przyłożyć , w Sumatrze , do wylotu lufy .
Faktycznie,tu przydało by się chrono Radeckowskie.
Filo pisze:Niestety , w moim egzemplarzu ta regulacja jest uszkodzona i regulator jest ustawiony na maksimum .
Nie myślałeś o naprawie,może da się coś z nim zrobić,albo zleceniu zrobienia nowego ? Szkoda tak fajnego sprzętu.
Jakiej pojemności są kartusze ?.
Filo pisze: pompka automatyczna
Zwykłą byś się wykończył :mrgreen: , Nie lepiej zainwestować w butlę ? 6l nawet w okazyjnych cenach "chodzą".
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Michał pisze: Nie myślałeś o naprawie,może da się coś z nim zrobić,albo zleceniu zrobienia nowego ? Szkoda tak fajnego sprzętu.
Sam nie dam rady . Muszę zlecić wykonanie kółka zębatego . I szczerze powiedziawszy , gdy wystrzeliwuje się w sezonie 100 - 200 śrutów , to zużycie powietrza nie ma istotnego znaczenia . Za to jestem zaawansowany w wykonaniu kolby o podwyższonej bace :D , łatwej w wymianie z obecną , bo mi się nieco bardziej podoba .
Michał pisze:Zwykłą byś się wykończył :mrgreen: , Nie lepiej zainwestować w butlę ? 6l nawet w okazyjnych cenach "chodzą".
Ręczna pompka , dostała siłownik o nieco za małej średnicy tłoka , bo tylko taki udało mi się wówczas nabyć . Taniej , w tej chwili , byłoby poszukać większego siłownika o tym skoku niż wchodzić w butlę . Dzisiaj miałem trochę rodzinnych problemów , bo córcia wylądowała w szpitalu , ale jutro dołączę do postu parę zdjęć . Zajrzyj jak jesteś zainteresowany .
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Filo pisze:Sam nie dam rady . Muszę zlecić wykonanie kółka zębatego
Na AH jest szpec od regów o nicku Antonio i nie raz naprawiał zdezelowane regi,może by pomógł,elementy do pompek też dorabiał.Wiem że Darek (Daras) ma w swej ofercie regi,ale czy dorabia części do nich to nie wiem.
Zdrówka dla córy !!! A ze zdjęciami się nie śpieszy,nigdzie nie uciekam ;)
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
kejkej
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 841
Rejestracja: 2015-02-21, 20:58
Lokalizacja: Kępno/Opole

Post autor: kejkej »

"Miałem kawałek orzecha, to se wystrugałem kolbe w wolnej chwili." ;)
Ciekawym energetycznych osiągów tej strzelby. Widziałem film ze strzelania Sumatrą w wersji "armata", demolka niesamowita. W kilku filmach pojawia się informacja o pojemności kartusza 500 cm3. Dotyczyło to chyba .22, ale podejrzewam, że w tym jest podobnie. Sporo. Czekamy na zdjęcia, a dla córki pozdrowienia. :hello:
Strzelać nie umiem za bardzo, ale za to bardzo lubię.
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Bo to plujka z przeznaczeniem do polowania,nie do tarczy,choć jak ktoś lubi... :mrgreen:
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
mironTG
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1041
Rejestracja: 2013-07-22, 21:48
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

Widziałem, trzymałem w łapkach. Kawał pięknego karabinka. Jak miałbym się skusić na PCP-a to to by było TO :mrgreen:
Strzelam bo lubię :-) AR 50 PCP.

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

http://www.eldiabolo.com/Espanol/Eun%20 ... 0metal.jpg
http://www.eldiabolo.com/Espanol/Eun%20 ... tencia.JPG
http://www.eldiabolo.com/Espanol/Eun%20 ... rasera.JPG
http://www.eldiabolo.com/Espanol/Pagina ... 20fija.jpg
Poszedłem na skróty i znalazłem dobre zdjęcia w necie .
Zobaczycie motyw myśliwski na "baskili", trójpołożeniowy regulator energii , ciekawą "szczerbinę" przeziernikową , z wymiennym otworem przeziernika i kolbę , którą staram się odtworzyć . Mam tarczkę z korekty zerowania lunety . Dystans 45 m . Ostatni strzał po korekcie .
Obrazek
Myślę , że wprawny strzelec skupienie zrobi lepsze .
Nabuchodonozor
Posty: 183
Rejestracja: 2012-07-01, 19:36
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Sumatra 2500

Post autor: Nabuchodonozor »

Przez jakiś czas karabinek ten był i moją własnością. Bardzo miło go wspominam i patrząc z perspektywy czasu nie zdecydowałbym się na jego sprzedaż. Tym bardziej, że takich konstrukcji już się nie widuje i raczej kolejne nie powstaną. Pozostaje tylko cieszyć się, że poszedł w dobre ręce ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Re: Sumatra 2500

Post autor: Filo »

Obrazek

Obecnie "pracuje" jako dekoracja ścienna, będąc najbardziej dostojnym eksponatem. Zrobiłem nową osadę. Niestety, kupiłem narzędzia do zbyt drobnego ryflowania i nie mam odwagi zacząć, bo oczy i cierpliwość już nie takie jak kiedyś. Dołożyłem własnego pomysłu montaż "szybkiego montażu" do starej lunety myśliwskiej Zeissa, która wizualnie o wiele lepiej pasuje do całości niż kupiony w komplecie Leapers.
Nabuchodonozor
Posty: 183
Rejestracja: 2012-07-01, 19:36
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Sumatra 2500

Post autor: Nabuchodonozor »

A co Ciebie skłoniło do nowej osady? Fabryczna niedługo przed pójściem w Twoje ręce była szlifowana i olejowana + dołożona regulowana stopka. Co do lunety pełna zgoda, u mnie siedziała na niej stałka Bushnella ;) Jakby ktoś gdzieś kiedyś słyszał o podobnym karabinku na sprzedaż to chętnie kupię.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.