Karabinek na prezent

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

PPatryk
Posty: 5
Rejestracja: 2016-09-09, 17:34
Lokalizacja: Lublin

Karabinek na prezent

Post autor: PPatryk »

Dzień dobry,

tak jak wspomniałem w przywitaniu potrzebuję Waszej pomocy i pokrótce o co mi chodzi.
Zbliżają się 50te urodziny mojego taty i chciałbym na taki jubileusz sprezentować mu coś ciekawego. Odkąd pamiętam tata lubił strzelać i interesował się wiatrówkami, miał dwie ale są to raczej wiekowe sprzęty, które po pierwsze wymagają poważnego serwisu, o ile w ogóle by pomógł. Druga sprawa, że nawet nie wiem gdzie są, pewnie kurzą się gdzieś pod stertą pudeł. Nie mniej jednak zdecydowałem, że na urodziny chcę mu podarować karabinek.
Z tego co pamiętam, gdy dawno temu oglądaliśmy jakieś wiatrówki na wystawach czy w sklepach tata zachwycał się przede wszystkim modelami Weihrauch, Diana, BSA. Ostatnim razem mięliśmy okazję obejrzeć HW98 oraz Air Arms TX200 i sprzęty robiły piorunujące wrażenie, szkoda tylko, że ceny są dla mnie w tym momencie nieosiągalne.
Przechodząc powoli do sedna, z początku planowałem wydać 1000zł na prezent i pierwsze pomysły to różnego rodzaju Crosman’y (Benjamin Trail, Venom Dusk), Umarex’y, Gamo itp. Poczytałem jednak Wasze opinie na temat takich sprzętów i pomyślałem, że lepiej zdecydować się na coś innego. Pomysł (budżet 1500zł): BSA Lightning XL (raczej w wersji Tactical). Sęk jednak w tym, że do ceny samej wiatrówki dochodzi optyka, jakieś akcesoria, tarcze, śruty, pokrowiec i nagle z 1300zł zrobi się 2000zł (o ile optyka będzie w miarę tania).
Także do sedna, dużo czytania, szukania i oglądania wyłoniło trójkę kandydatów:
- BSA Lightning XL Tactical,
- Diana Panther 31 Professional,
- Walther Century GT (nie wiem czy caliber 4,5 czy 5,5 – który według Was?).
Pytanie do Was: który z tej trójki wybrać?
Szczerze mówiąc to byłbym za BSA, sądzę, że jest najładniejszym karabinkiem z tej trójki, natomiast przeraża mnie cena. Nie tyle samej wiatrówki co całego prezentu. Jeśli również uważacie, że BSA to może zaproponowalibyście mi jakąś sensowną lunetę do niej w przedziale tak 400-500zł. Zdaję sobie sprawę, że za tą cenę nie będzie to topowa optyka ale niestety mam ograniczone fundusze. Co do Walthera to czytałem opinie na zagranicznych forach i ludzie są z niego zadowoleni. Dodatkowo na jego korzyść przemawia cena w granicach 1500zł (w zestawie z lunetą).
Co prawda do urodzin jest jeszcze trochę czasu ale jeśli poradzilibyście mi abym coś dokupił (jakiś serwis, konserwacja czy tuning) to będzie czas na odłożenie dodatkowej kwoty.
Miałem już wysyłać ale pomyślałem, że dodam jeszcze takie informacje, gdyby ktoś miał inny pomysł: interesuje mnie karabinek sprężynowy, klasycznie łamany (ewentualnie dolny naciąg), tata jest postawnym chłopem także nie będzie miał problemu z naciąganiem jeśli trzeba byłoby użyć trochę siły, strzelanie raczej rekreacyjne myślę, że na dystansie 20-50m (wiem duży przedział).

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

To, że interesujesz się karabinkami BSA to bardzo mi miło, mam już dziewiątą kolejną ;)
Natomiast obejrzyj ten elegancki karabin, miałem go i polecam ! Pogrubienie osady w przedniej części jest idealne, nie ma jak opisać, trzeba pomacać. Syntetyk, nie drewno. Przy tym kolba jest monolitem, nic nie rezonuje jak gitara. Kaliber 4,5 mm, jest o połowę tańszy, dobry śrut. Wykonanie karabinka wzorowe. Obdarowany przez chwilę zaniemówi, przygotuj setę (na początek) brandy. Do tego już nacięty, typowy, gwint pod tłumik.
Ponadto możliwość bezstrzałowa spuszczenia już napiętej sprężyny.
Luneta wystarczy Howke Vantage 3-9x40 AO MD z cieniutkim krzyżem nowej generacji, niecałe 320 zł. No i koniecznie dobry montaż, ja używam od lat i polecam centryczny, średni SportMatch E-59, dwuczęściowy, dzielony pionowo, montowanie, gdyby co, zacząć należy od górnych śrubek. Ok. 60 zł. O lunetę i montaż pytaj w www.cekaus.pl/

https://www.militaria.pl/walther/wiatro ... p28538.xml

Ojciec pokrowiec odpowiedni dokupi pewnie sam, z tą samą przyjemnością, jak mama becik dla niemowlaka :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2016-09-10, 14:51 przez green_thunder, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

PPatryk pisze: także nie będzie miał problemu
...a z czym ma ?..w tym przypadku "tak, że" piszemy oddzielnie !
PPatryk
Posty: 5
Rejestracja: 2016-09-09, 17:34
Lokalizacja: Lublin

Post autor: PPatryk »

Wielkie dzięki za odpowiedź i poradę. Co do Walther'a Terrus'a też oglądałem ale dwie kwestie co do niego.
1. Na zagranicznym forum dwóch gości wypowiadało się właśnie na temat Terrus'a i Cenruty i obaj byli za Century. Oczywiście pisali, że to tylko osobiste odczucia ale jednak. Natomiast Terrus + optyka = Century GT. I pytanie który wybrać?
2. Walther Terrus (1179,-) jest tańszy od BSA Lightning (http://www.arobron.pl/wiatrowka-bsa-lig ... -1909.html) o 90zł i tutaj jeszcze poważniejsze pytanie. Czy nie lepiej dołożyć 100zł i wybrać BSA? :)

PS Nigdy nie byłem mistrzem ortografii, tak że sory za błędzik ;)
mirek123
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 398
Rejestracja: 2014-01-13, 11:45
Lokalizacja: CK

Post autor: mirek123 »

Powiem tak : nie miałem ,nie strzelałem z tych karabinków więc nie podpowiem. (oczywiście besa ładniejsza)Z tego co pisałeś w 1 poście raczej staruszek jak do tej pory strzelał z jakiś wiekowych karabinków to bardziej doceni celność niż "szmoc".
Tamte karabinki miały lunety czy raczej otwarte przyrządy celownicze ??
FEG GPM-01
Mareczek55
Posty: 68
Rejestracja: 2008-06-01, 15:32
Lokalizacja: Lublin

Karabinek na prezent

Post autor: Mareczek55 »

A może rozważ taką ofertę, jeśli nie musi koniecznie być nówka ze sklepu:
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?f=107&t=147768
cena do negocjacji, możesz zrezygnować z kuferka i może poszedłby za 1500 -1600zł. Uwzględniwszy, że ma starą osadę, raczej 1500 według mnie.
Bardzo dobry karabinek, prosta lunetka, otwarte przyrządy, nawet jakiś śrut jest na początek.
Pokrowiec sobie tato dokupi, jak pisze Robert ;) albo będziesz miał pomysł na następny prezent.
Nie piszę, żeby reklamować, bo nie znam sprzedającego, tylko żeby doradzić koledze z Lublina :) Sprzęt powinien mieć gwarancję, jeśli ma dwa miesiące.
AA TX200 Mk3, HW30, Łucznik 87, CP 88, Łucznik 1970, C 1077
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Może Ojca zainteresuje całkowita zabawa, może niekoniecznie chce być "miszczem", lecz doskonale bawić się, trochę sentymentalnie: http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=88445

Ceny różne, zależy od długości, kolorystyki...
PPatryk
Posty: 5
Rejestracja: 2016-09-09, 17:34
Lokalizacja: Lublin

Post autor: PPatryk »

mirek123 pisze:Tamte karabinki miały lunety czy raczej otwarte przyrządy celownicze ??
Otwarte przyrządy. Co do strzelania to trochę miał styczności ze Slaviami czy Hatsanami bo kilka mamy w gronie rodziny/znajomych, ale to tylko krótkie epizody.

Mareczek55 zastanawiałem się co do używanych i nawet przeglądałem kilka propozycji. Nie powiem, były naprawdę interesujące bo karabinki cieszące się dobrymi opiniami (wiem po godzinach spędzonych na Waszym jak i innych forach :) ), natomiast później pomyślałem, że chyba na taki prezent chciałbym jakąś nówkę.
Ale dzięki za propozycje ;)
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

No, wolałbym nówkę...
PPatryk
Posty: 5
Rejestracja: 2016-09-09, 17:34
Lokalizacja: Lublin

Post autor: PPatryk »

green_thunder pisze:Może Ojca zainteresuje całkowita zabawa, może niekoniecznie chce być "miszczem", lecz doskonale bawić się, trochę sentymentalnie: http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=88445
Rzeczywiście ciekawy sprzęt. Poczytam sobie o nim ale z uwagi na to, że tata już od długich lat (zawsze znajdowało się coś ważniejszego do kupienia) przymierza się do zakupu karabinka myślę, że zostanę przy wyborze wiatrówki. Co więcej dzisiaj widziałem jak oglądał na allegro - były wśród nich oczywiście modele Weihrauch ale też znalazł się Walther Century.
mirek123
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 398
Rejestracja: 2014-01-13, 11:45
Lokalizacja: CK

Post autor: mirek123 »

Nówka fajna rzecz bo nowa :mrgreen: ale może warto poszukać sprzętu który jest dopieszczony przez poprzedniego właściciela .Na nówce i tak trzeba by było jakiś "tiuning" zrobić .

Używka nie znaczy gorsza .
FEG GPM-01
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Nie zgadzam się. Używka może ucieszyć tylko kogoś zaangażowanego, mającego porównanie.
mirek123
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 398
Rejestracja: 2014-01-13, 11:45
Lokalizacja: CK

Post autor: mirek123 »

green_thunder pisze:Nie zgadzam się. Używka może ucieszyć tylko kogoś zaangażowanego, mającego porównanie.
To fakt i nie mam zamiaru podejmować polemiki p.Robercie.Taka luźna myśl

Patryk pisze ,ze ojciec szuka , ogląda HW więc może warto się wyskrobać dla staruszka i wziąć mu to wymarzone - Patryk zastanów się dobrze :mrgreen:
PPatryk pisze: Sęk jednak w tym, że do ceny samej wiatrówki dochodzi optyka, jakieś akcesoria, tarcze, śruty, pokrowiec i nagle z 1300zł zrobi się 2000zł
Hmm rozumiem ,że chciałbyś ojcu kupić komplet ale myślisz ,że jak odpuścisz tarcze ,pokrowiec, jakieś akcesoria to tato nie doceni prezentu ??

Popatrzyłem na ceny i bez tej drobnicy to około 2tyś wyjdzie .Jak ma być dobrze to nie będzie tanio
Ostatnio zmieniony 2016-09-10, 19:27 przez mirek123, łącznie zmieniany 1 raz.
FEG GPM-01
Mareczek55
Posty: 68
Rejestracja: 2008-06-01, 15:32
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Mareczek55 »

green_thunder pisze:Nie zgadzam się. Używka może ucieszyć tylko kogoś zaangażowanego, mającego porównanie.
Ot i mądrze powiedział.
No, a prezent, rozumiem. Najlepszy nowy albo powyżej 100 lat :) Ale najlepszy od kochającego syna :D
AA TX200 Mk3, HW30, Łucznik 87, CP 88, Łucznik 1970, C 1077
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Jasne, spełnianie marzeń to miłe zajęcie, dlatego prezydent co obieca, to obieca :P