Pomoc w wybraniu karabinka

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Ejdrian
Posty: 65
Rejestracja: 2016-07-27, 17:00
Lokalizacja: Żory

Pomoc w wybraniu karabinka

Post autor: Ejdrian »

Witajcie,
przed chwilą się z Wami przywitałem i zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze mojego pierwszego karabinka. Zamierzam strzelać na dystansie do 50m do puszek oraz z nieco mniejszej odległości do tarczy, ale jak najbardziej rekreacyjnie. Szukałem, czytałem i przeszukiwałem forum i wytypowałem kilkoro faworytów. Są to :

1. Crosman Vantage rodem z Cekaus.pl ;)
2. Crosman Cooperhead 900 RS ze sklepu superwiatrowki.pl z dodatkami pomijając tłumik
3. Hatsan Apachi 1100x RS z w/w sklepu bez dodatków
4. Używany H90 wysłany na "tuning"

Ogólnie nie chcę przekraczać kwoty 500zł. Optyka dojdzie z czasem, na początek nauka otwartych :) I tutaj rodzi się pytanie: jak wyglądają otwarte w w/w karabinkach ? Z tego co przeczytałem to w crosmanach są lipne bo "latają", Turaski też nie mają najlepszych, ale za to przewyższają Chinki jakością luf.

Wiatrówki nr 1 i 2 podobno niczym się nie różnią. Czy aby na pewno? Ich cena wraz z ucywilizowaniem jest prawie identyczna. Co robią magicy z Cekaus czego nie robią w "superwiatrówkach" i na odwrót ?

Następna sprawa. Mamy tutaj jakiegoś znawcę "tunera" który da radę takiego Harrego ucywilizować ?

Kwestia Apachi. Ktoś potępia, ktoś zachwala nawet stockowego. Ale jak jest w praktyce? Ktoś posiada(ł) tą dmuchawkę?

Próbuję dorwać coś z BMK ale trudno o taki na aukcjach w godnej uwagi cenie. Czy ten karabinek w wersji 19, 20 trzeba poprawiać ?

Każda pomoc, uwaga jest dla mnie bezcenna. Może macie jeszcze jakieś inne propozycje na karabinek? Z góry bardzo dziękuję i proszę o pomoc w temacie:)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Niechciałbym miec żadnego z wymienionych przez Ciebie karabinków, natomiast ten http://olx.pl/oferta/wiatrowka-4-5-CID767-IDgvJ3B.html bym kupił.

...a piszę zwykle o tym, co mam, albo miałem...
Ejdrian
Posty: 65
Rejestracja: 2016-07-27, 17:00
Lokalizacja: Żory

Post autor: Ejdrian »

Dziękuję za odpowiedź. A czy niezbędne jest zrobienie "tuningu" czy bez problemu i komfortowo można z niego strzelać od razu po zakupie?
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Niezbędne jest zrobienie przeglądu zerowego . Bez tego nie bedzie miło i komfortowo .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Ejdrian pisze:Turaski też nie mają najlepszych, ale za to przewyższają Chinki jakością luf.
Mam wrażenie, że masz podobne szanse trafić na trefną lufę w Hatsanie czy Crosmanie. Generalnie w kwestii jakości to chyba "jeden czort po babkę jechał".
Ejdrian pisze:Wiatrówki nr 1 i 2 podobno niczym się nie różnią. Czy aby na pewno? Ich cena wraz z ucywilizowaniem jest prawie identyczna. Co robią magicy z Cekaus czego nie robią w "superwiatrówkach" i na odwrót ?

Różnią się trochę wyglądem, wagą. Listę poprawek możesz uzyskać u źródła. Wg mnie nie ma sensu iść w jakiś zaawansowany tuning, bo wejdziesz w koszty za które mógłbyś kupić lepszą wiatrówkę, a w wersji podstawowej czyli przeglądu zerowego jedni i drudzy robią to samo - doprowadzają wiatrówkę do używalności.
Ejdrian pisze:Mamy tutaj jakiegoś znawcę "tunera" który da radę takiego Harrego ucywilizować
Cekaus - Hiszpan63
Ejdrian pisze:Czy ten karabinek w wersji 19, 20 trzeba poprawiać ?
Każdy karabinek z tej półki cenowej trzeba poprawiać, a każdemu karabinkowi sprężynowemu powinno się zrobić przegląd zerowy - mycie, smarowanie, sprawdzenie stanu mechanicznego i usunięcie ewentualnych wad lub uszkodzeń.
Ejdrian
Posty: 65
Rejestracja: 2016-07-27, 17:00
Lokalizacja: Żory

Post autor: Ejdrian »

Wielkie dzięki Swawolnikom za rady ;) Spróbuję wyrwać tego Hiszpana (wiatrówkę ;)) z OLX. Dopytam jeszcze o szczegóły bo po opisie dużo się nie dowiaduję.
Jeśli się nie uda to jeszcze zobaczymy czy Chińczyk czy Turek. Może przez ten czas znajdę coś podobnego ;)
Pozdrawiam.
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Przy wyborze między Crosmanami a Hatsanami najlepiej przymierz się gdzieś (nawet w sklepie) do nich, który bardziej pasuje, bo w sumie to będzie najistotniejszą różnicą.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Tu jest ta sama o stówę taniej. Hiszpanie mają limit 22J, moja na pewno była ponad poski limit. Sprężyny oryginalne mają w www.incorsa.pl/ , wiele części innych również.
Ejdrian
Posty: 65
Rejestracja: 2016-07-27, 17:00
Lokalizacja: Żory

Post autor: Ejdrian »

Witeg, tak zrobię. Mam w moim mieście sklep z wiatrówkami i w najbliższym czasie się tam udam.
Green_thunder, dostałem odpowiedź od sprzedawcy podanej przez Ciebie karabinka. Była kupiona "w latach 2000" i od tej pory była nieużywana. Niestety nie mam możliwości zobaczenia jej na miejscu bo do Warszawy mam spory kawał drogi. Musiałbym też przeznaczyć cześć pieniędzy na jej serwis, bo jeśli tyle stała nie używana będzie to niezbędne.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
marcek1973
Posty: 73
Rejestracja: 2016-05-24, 09:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcek1973 »

Z Crosmanami jest problem bo pomijając kłamstwa sprzedawców, że produkt hamerykański, po zakupie okazuje się, że jak prawie wszędzie "made in china".
Jest później spory problem żeby się tego pozbyć.
Zobacz, np. tutaj kolega z iweb.pl już się długo "buja" z Crosmanem Copperhead.
Fajna lunetka, ładna wiatrówka, a nawet za 400zł nie chce się sprzedać.
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?f=107&t=145868
Slavia 631 (Yogi9)
Diana 75 (r. 1978)
HW 50 (r 1960)
HW 50s (Dębowy)
HW 57
HW 97k (Hogan)
HW 45 (Dębowy)
Łucznik wz. 70 r. 1973 (Dębowy) oraz r. 1975
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Co do Norici to masz rację, warto byłoby ją zobaczyć, raz że stan nieznany, dwa - nie pamiętam dokładnie, kiedy zmieniono przepisy odnośnie limitu i gładkich luf, ale w okolicy roku 2000 sporo było wiatrówek z gładkolufowych. Choć nie ukrywam, że mając do wyboru Hatsana, Crosmana i Noricę, brałbym tę ostatnią.
A ten Crosman z iwebu to może być całkiem niegłupi pomysł.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Jeśli chodzi o limit w Hiszpanii, to jest po staremu - 22 dżule, lufy gwintowane.
Ejdrian
Posty: 65
Rejestracja: 2016-07-27, 17:00
Lokalizacja: Żory

Post autor: Ejdrian »

Panie Robercie, a co Pan sądzi na temat kupna Norici "w ciemno", oraz ile może kosztować zabieg przeglądu i wymienienia podstawowych elementów które zniszczył długi czas nieużywana?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

A może nic nie zniszczył, nie każdy trzyma wiatrówkę w piwnicy z cebulą. Koszt przeciętny konserwacji to 100-150 zł. Można zrobić samemu za darmo, opierając się na publikacjach. Przemycie, zaolejenie, smarowanie, wszystko w umiarkowanych ilościach. tylko te narosłe mity trzeba odrzucić. Przy tym ja nic nikomu nie narzucam, nie pytałbym nikogo, co mam kupić. Tylko to, co mi się podoba, z urody również. Marvic Gold jest po prostu elegancka, odwrotnie niż nachalny hatsan o urodzie bazarowca. Kilku Kolegów na forum ma noriki o niższej numeracji modeli i jakoś nie płaczą. Nowicjuszowi trudno to wyjaśnić, może tylko uwierzyć. Do BSA też ludzie przekonuja się, kiedy "misiać" przestaną.
Ejdrian
Posty: 65
Rejestracja: 2016-07-27, 17:00
Lokalizacja: Żory

Post autor: Ejdrian »

A czy jakieś elementy gumowe np. uszczelki itp. są podatne na działanie czasu? I podstawowe pytanie, czy dam radę jako początkujący rozebrać, zakonserwować i ponownie złożyć? Oczywiście kierując się schematem karabinka.
Pozdrawiam