Gamo Compact - jak naprawić półkę chwytu ?

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Tomasz_XX
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 457
Rejestracja: 2015-09-03, 10:04
Lokalizacja: Chotomów / Legionowo

Gamo Compact - jak naprawić półkę chwytu ?

Post autor: Tomasz_XX »

Zakładam ten wątek, bo nie wiem jak naprawić widoczne pęknięcie chwytu, deformację otworu - łezki oraz deformację i pęknięcia wokół otworu śruby mocującej półkę do chwytu.
Wszystko to skutkuje zmniejszonym zakresem regulacji półki góra - dół oraz brakiem możliwości mocnego przykręcenia półki, tak aby się nie poruszała.

Co radzicie, kupić nową półkę czy da się naprawić tą ? A jeśli tak to jak ?
Żywica epoksydowa, metal....tak, żeby solidnie wzmocnić to miejsce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Tomasz
Gamo PR 45, Łucznik wz. 70, Haenel 312 "Chrom" , IŻ-61, Slavia 631 lux 77
Awatar użytkownika
pala30
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1016
Rejestracja: 2011-04-23, 14:00
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: pala30 »

A co to się stało ????W takim stanie trafił do Ciebie ode mnie???? Rozbierałem półkę do olejowania przed wysyłką i nie było czegoś takiego.......Nie dowalił czasem kolega śruby na maxa aż z niej soki poszły??? :shock: :/
Awatar użytkownika
Tomasz_XX
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 457
Rejestracja: 2015-09-03, 10:04
Lokalizacja: Chotomów / Legionowo

Post autor: Tomasz_XX »

Tak mam, że z nowym jak z jajkiem. Owszem poluzowałem śrubę, żeby dopasować półkę pod siebie, a następnie dokręcałem z czuciem, aż półka przestała się ruszać. Nic na siłę. Jak półka zaczęła się ponownie ruszać, to odkręciłem ją całkiem i wtedy zobaczyłem to co pokazuję. Myślę, że czas zrobił swoje i drewno pod stałym obciążeniem powoli pękało i w końcu jest jak jest. Teraz trza naprawić i tyle. ;)
Poza tym, wg. mnie fabryczna podkładka pod łbem śruby ma za małą średnicę przez co drewno w tym miejscu ulegało przeciążeniu i sprasowało się, aby ostatecznie popękać.
Sam otwór tez mógłby być kilka mm płytszy.
Ostatnio zmieniony 2016-07-05, 11:53 przez Tomasz_XX, łącznie zmieniany 2 razy.
Tomasz
Gamo PR 45, Łucznik wz. 70, Haenel 312 "Chrom" , IŻ-61, Slavia 631 lux 77
Awatar użytkownika
pala30
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1016
Rejestracja: 2011-04-23, 14:00
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: pala30 »

No drewienko ma już swoje latka i musi być dokręcone z czuciem ale dość mocno bo jest tylko jedna śruba .Być może temperatura i docisk do tego dość obfite olejowanie przed wysyłką stworzyły to co widać na fotkach.Po prostu się rozeschło .Nie mam pojęcia jak to naprawić najlepiej pytać dobrego stolarza. :(
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2873
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Tomek , wybierz się do mnie na dwie godzinki , to pewnie zaradzimy . Kierunek i adres znasz .
Awatar użytkownika
Tomasz_XX
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 457
Rejestracja: 2015-09-03, 10:04
Lokalizacja: Chotomów / Legionowo

Post autor: Tomasz_XX »

Filo pisze:Tomek , wybierz się do mnie na dwie godzinki , to pewnie zaradzimy . Kierunek i adres znasz .
Ok. chętnie skorzystam. Niestety mam czas tylko w sobotę, a w tygodniu po 16 -tej ?

Przyszedł mi pomysł z wstawieniem - wklejeniem metalowej np. mosiężnej tulejki z kołnierzem w rozwiercony tylko pod kołnierz otwór półki. Tylko trza frezarki i tokarki... ;)
Tomasz
Gamo PR 45, Łucznik wz. 70, Haenel 312 "Chrom" , IŻ-61, Slavia 631 lux 77
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

pala30 pisze: Być może temperatura i docisk do tego dość obfite olejowanie przed wysyłką stworzyły to co widać na fotkach. :(
Chyba masz rację, bo mogło być np. tak:

Śruba była dobrze dokręcona a drewno po olejowaniu zaczęło z dumy, że jest takie piękne puchnąć i puchnąć aż uznało, że skoro śruba mu przeszkadza w dalszym puchnięciu to ją pokona i zerwie gwint.
Śruba zaś jak to śruba, lubi się sama odkręcać ale nigdy wtedy kiedy byłoby to przydatne, więc tym razem uparła się, że takiemu świeżo zaolejowanemu drewienku nie popuści i już !
Drewno napinało się, napinało aż w końcu coś puściło … właśnie to co widać na zdjęciach.
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
Awatar użytkownika
mildot
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 590
Rejestracja: 2011-09-21, 14:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mildot »

Myślę, że szkoda gadać. trzeba brać się za robotę.
Wgłębienie w rękojeści na pewno jest częścią problemu. Gdyby pólka była podparta to by tak łatwo się nie poddała. Proponuję zalepić żywicą z wypełniaczem drewnianym.
Samą półkę, żeby było elegancko, warto by zrobić nową - to dość prosty element. Można ewentualnie powiększyć średnicę otworu i zastosować podkładkę, zrobić wstawkę, ... ale chyba najłatwiej i najładniej zrobić nową półkę z kawałka orzecha - np. z deski parkietowej.
Najszybciej będzie z podkładką. ;) Ale nie wiem czy masz narzędzia, żeby powiększyć precyzyjnie i centrycznie obecny otwór pod łeb śruby.

Profil półki musi być bardzo dopasowany lub nawet w którymś miejscu prowadzony równolegle kształtem gripu. Inaczej pólka lata jak opisałeś powyżej. Popatrz jak to jest zrobione w innych pistoletach. Np. AirMatch 600 ma jedną śrubę i pólka stoi dobrze - nie rusza się. Bardzo dobrze widać takie rozwiązanie w Waltherze CP2.
:-D
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Post autor: mc_iek »

Tylko czy żywica złapie naolejowane drewno?
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
Tomasz_XX
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 457
Rejestracja: 2015-09-03, 10:04
Lokalizacja: Chotomów / Legionowo

Post autor: Tomasz_XX »

Andrzej - to bardzo prawdopodobny scenariusz. ;-)
Jarek - dziękuję za radę. O desce parkietowej nie pomyślał bym ;-)
Maciek - przed wklejeniem oczyściłbym drewno do żywego..

Plan już mam...
Jak naprawię, to pokażę.

Dzięki
Tomasz
Gamo PR 45, Łucznik wz. 70, Haenel 312 "Chrom" , IŻ-61, Slavia 631 lux 77
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Ta półeczka jest tak prosta że zrobiłbym nową Jeśli zaś nie miałbym czym, to poprosił kogoś z tokarką, aby zrobił tulejeczkę mosiężną po wierzchu z moletkiem. Rozwiercił w półce otwór na 16 mm i wkleiłbym tą tulejkę w to miejsce. Koszt pewnie z 10 zł a mocowanie będzie już na bank pewne i nigdy się nie rozejdzie.

P.S. Widzę że fi16 się nie zmieści, to tyle ile się da, można nawet stoczyć łepek śrubki mocującej.
guntuning.com
Awatar użytkownika
Tomasz_XX
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 457
Rejestracja: 2015-09-03, 10:04
Lokalizacja: Chotomów / Legionowo

Post autor: Tomasz_XX »

daras - i w tym kierunku pójdę. a jeśli wklejona tulejka się nie sprawdzi i drewno znowu popęka, to pomyślę o nowej półce. Średnicy otworu jeszcze nie sprawdzałem.
Tomasz
Gamo PR 45, Łucznik wz. 70, Haenel 312 "Chrom" , IŻ-61, Slavia 631 lux 77
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Nie popęka, będzie trzymać jak zamurowana. :D
guntuning.com
Awatar użytkownika
Tomasz_XX
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 457
Rejestracja: 2015-09-03, 10:04
Lokalizacja: Chotomów / Legionowo

Post autor: Tomasz_XX »

Ok. ;-)
Tomasz
Gamo PR 45, Łucznik wz. 70, Haenel 312 "Chrom" , IŻ-61, Slavia 631 lux 77
Awatar użytkownika
kejkej
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 841
Rejestracja: 2015-02-21, 20:58
Lokalizacja: Kępno/Opole

Post autor: kejkej »

Kleiłem Jeżyka z wykorzystaniem mufy w otworach na śruby mocujące drewno do systemu i sprawdza się to idealnie. Otwory rozwiercone, mufka wklejona na "wikol" z dodatkiem pyłu za szlifowania. Trzyma jak zamurowana. :D
Strzelać nie umiem za bardzo, ale za to bardzo lubię.