Wiatrówka do efektownej destrukcji celów materialnych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Pisałem co prawda o przyspieszaniu śrutu w lufie, a nie o balistyce po opuszczeniu lufy, ale publikacja bardzo ciekawa - nareszcie ktoś to zrobił bez misiania, z prostymi, łatwymi do zrozumienia wzorami. :mrgreen:

Zastanawiają mnie jedynie dwie rzeczy:

1. Różnica między lufami gwintowanymi i gładkimi. Kąt theta zaczyna się "rozjeżdżać" przy wiatrówkach gładkolufowych i śrucie płaskim dopiero po ok. 150 m (rys. 16 i 18, ten zielony zygzak na dole). To znaczy, że do tej odległości w wiatrówkach 17 J nie ma (teoretycznie) znaczenia, czy lufa jest gwintowana, czy nie. Mam wrażenie, że praktyka jednak temu przeczy, choć można to wytłumaczyć małą rozdzielczością pionową wykresu.

2. Na rys. 3 śrut o głowie kroplowej oznaczony jest jako "nos 1", a szpiczasty jako "nos 2". Tymczasem, rys. 14 i rys. 15 pokazują chyba odwrotnie. A ma to duże znaczenie przy analizie rys. 16 (zasięg).

Ale najciekawsze, moim zdaniem, jest ostatnie zdanie wniosków: "Obroty pocisku można uzyskać nie tylko przez stosowanie lufy gwintowanej, ale również przez inne ukształtowanie samego pocisku (...)". W sumie można by się tego spodziewać, ale nigdy w ten sposób nie myślałem. A to oznacza przecież, że odpowiednio ukształtowany śrut, może być stabilizowany obrotowo bez konieczności wgryzania się (tarcie!) w zwoje gwintu.

No i że takiego pocisku nie dałoby się dopasować potem do konkretnej lufy, jak to robią w CSI. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
kejkej
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 841
Rejestracja: 2015-02-21, 20:58
Lokalizacja: Kępno/Opole

Re: Wiatrówka do efektownej destrukcji celów materialnych

Post autor: kejkej »

robertsocha pisze:
Keras72 pisze: Czy warto brać pod uwagę takie konstrukcje, jak Crosman 2240 lub 2250? Rozmiary i wygląd są OK, ale nie wiem jak resztą.
To jest dobry pomysł - kup sobie 2240 i sprawdź jaką to ma "szmoc". Na świeżym naboju CO2 wyciągniesz jakieś 12-13J. Jak Ci się nie spodoba to bez problemu odsprzedasz go z jakąś tam większą lub mniejszą stratą. Jak Ci się spodoba to 2250 to samo tylko w innej osadzie (dla mnie wygodniejszej do takiej zabawy jak chcesz mieć).
Keras72 pisze: A sądziłem, że takie miejsca jak to służą m.in temu, by mądrzejsi i bardziej doświadczeni mogli pomóc laikom
Żartujesz? Internet służy do tego by ludzie, którzy coś tam więcej wiedzą poczuli się lepiej, pisząc tym, którzy nic nie wiedzą, że no nic nie wiedzą. Po to został stworzony - bo w twarz mało kto Ci powie, żeś lamer, niemota i nic tam nie wiesz... ;)
W tym kierunku stawiałbym na CP-01M, dostawiana kolba to chwila dla ślusarz, a pistolet już w oryginale ma magazynek i szynę pod optykę.
Strzelać nie umiem za bardzo, ale za to bardzo lubię.
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

Ślubek pisze: do tej odległości w wiatrówkach 17 J nie ma (teoretycznie) znaczenia, czy lufa jest gwintowana, czy nie.
...........
śrut, może być stabilizowany obrotowo bez konieczności wgryzania się (tarcie!) w zwoje gwintu.
Dla mnie też, dość wątpliwa wydaje się teza którą poniekąd można wysnuć z opracowania, że .. no może nie do 150 ale do 100m to czym i z czego się strzela to jeden … , a faktycznie
ciekawe czy dałoby się stworzyć śrut który z racji kształtu wprowadzałby się w ruch obrotowy (lotki rozkładane po opuszczeniu lufy :yyy: ) i w takim przypadku o ile opory „wgryzania” okazałyby się większe od oporów „ślizgania” ale przy założeniu, że konstrukcja pocisku zapewniałaby uszczelnienie nie gorsze niż w przypadku lufy gwintowanej.

Q... co ja wypisuję :sciana: ... strasznie dziś duszno w robocie :lol:
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Qwa...Ludzie :! Na 100m strzelaliśmy na strzelnicy w Rembertowie do łusek karabinowych i gilz "12. Z normalnego JSB !!!
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Keras72
Posty: 10
Rejestracja: 2016-07-01, 21:18
Lokalizacja: Szczebrzeszyn

Post autor: Keras72 »

No, no, kto by pomyślał, że z mojego pytania wykiełkuje taka uczona dyskusja ;) Aż, żal sprowadzać ją znowu do mojego poziomu, ale okazuje się, że trudno jest namierzyć używany karabinek HW-97, a już szczególnie w komplecie z optyką lub w cenie umożliwiającej osobny jej zakup. Czego jeszcze warto szukać (i co daje realne szanse znalezienia)?
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

Keras72 pisze: co daje realne szanse znalezienia ?
Cierpliwość :mrgreen:

.... a tak w ciągu 10 sekund znalazłem:

http://allegro.pl/wiatrowka-weihrauch-h ... 94450.html
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
Keras72
Posty: 10
Rejestracja: 2016-07-01, 21:18
Lokalizacja: Szczebrzeszyn

Post autor: Keras72 »

Cayin pisze:a tak w ciągu 10 sekund znalazłem
Też na nią trafiłem, ale to 4,5 mm, a szukam 5,5 mm.
Cierpliwość się znajdzie, ale zastanawiam się po prostu czy HW-97 to jedyna opcja, za jaką powinienem się rozglądać. Może są inne, porównywalne karabinki?
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

Keras72 pisze: czy HW-97 to jedyna opcja, za jaką powinienem się rozglądać. Może są inne, porównywalne karabinki?
Pewnie, że są a nawet łatwo wygooglać jakie oraz poczytać o podobieństwach, różnicach, osiąganych wynikach ....
Tylko nie wiem czy np. tx200 jest porównywalny z hw97 i prosportem czy też prosport jest porównywalny z hw97 i tx-em czy też jeśli chodzi o inne firmy to może ... eee... :sciana:

:szukaj: :szukaj: :szukaj:
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

TX 200, Prosport, Hw 77, Diana 48/52/54, Walther....
Skoro mieszkasz w Szczecinie i do granicy masz blisko to możesz spróbować poszukać na egun.de
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Cortez pisze:Na 100m strzelaliśmy na strzelnicy w Rembertowie do łusek karabinowych i gilz "12. Z normalnego JSB !!!
Z gładkolufowej wiatrówki? :mrgreen:
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Ślubek pisze: Z gładkolufowej wiatrówki? :mrgreen:
'
W czym problem ? Ja strzelałem do muchy na 200 m . Tyle , że , kuźwa , nie chciała poczekać , aż ją ogniem przykryję .
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Ślubek pisze:...Z gładkolufowej wiatrówki? :mrgreen:
...no niestety z PCP...a fotki są na iwebie i SGS. :P
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Keras72
Posty: 10
Rejestracja: 2016-07-01, 21:18
Lokalizacja: Szczebrzeszyn

Post autor: Keras72 »

witeg pisze:spróbować poszukać na egun.de
A czy niemieckie wiatrówki nie mają limitu ustawionego poniżej zaledwie 7J?
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Mają, jednak jeśli nie kupujesz używki z naprawdę zaufanego źródła i tak powinieneś się liczyć z tym, że będzie trzeba rozebrać, oczyścić, pewnie wymienić sprężynę, jakieś uszczelki, nasmarować. Tak jak kupując używany samochód wymienia się na dzień dobry np. olej i trzeba się liczyć, że parę drobiazgów też będzie do roboty w ramach pakietu startowego. Jak kupisz w niemieckim limicie będziesz miał po prostu jeden dylemat z głowy,bo byś się zastanawiał, ile sprężyna jeszcze pociągnie. ;)
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

Keras72 pisze: A czy niemieckie wiatrówki nie mają limitu ustawionego poniżej zaledwie 7J?
Nie, limit nie jest ustawiony poniżej 7J tylko powyżej a dokładnie na 7,5 J. (Google :szukaj: ), a w związku z tym należy domniemywać, że większość wiatrówek też nie jest ustawiana poniżej tylko powyżej 7J ale poniżej 7,5J.
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra