Wiatrówka pistolet śrut 4,5mm co wybrać, jakie rozwiązania

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

netshooter
Posty: 14
Rejestracja: 2016-06-11, 09:38
Lokalizacja: Warszawa

Wiatrówka pistolet śrut 4,5mm co wybrać, jakie rozwiązania

Post autor: netshooter »

Witam Was serdecznie. Jak większość na początek wybrałem karabinek. Teraz chce spróbować z pistoletem. Z racji tego że biegam po forach, googlach, sklepach, czytam opinie i oglądam video recenzje i nadal nie wiem co wybrać postanowiłem założyć temat poświęcony doborowi wiatrówki krótkiej na śrut ołowiany 4,5mm. Temat poświęcam tylko takiej amunicji i proszę o nie mieszanie go ze śrutem BB. Długo szukalem czegoś w pełnym zakresie i kupiłem po wielu namowach Umarex HPP i Dan Wesson'a. Przetestowałem i uważam że to nie to. Dlatego temat dotyczy śrutu ołowianego.

Zaczne od tego czego szukam choć obawiam się że nie ma takiej która spełni wszystkie wymagania. Poszukuje pistoletu wykonanego z metalu lub bardzo wytrzymałego połączenia polimeru i metalu który w ręku naprawdę leży solidnie a nie jak w pełni plastikowa zabawka. Pozostałe wymagania to:
- blowback
- śrut ołowiany 4,5mm
- koniecznie metalowy kurek, zamek, spust i lufa.
- dobrze by było gdyby magazynek był solidny (metalowy)
- prędkość początkowa powyżej 120m/s takiej realnej
- sa/da

Zebrałem trochę informacji na początek. Na rynku widzę podobne dwa rozwiązania:

1. Magazynek dwustronny plastikowy 2x8 śrucin
2. Magazynek w rozsuwanym zamku metalowy na 8 śrucin (w tym przypadku blowback to rzadkość)

W związku z wymogami porównuje poniższe modele:

GAMO P25: zamek metalowy - nie wiem jak lufa, realistyczny wygląd, magazynek 2x8śrucin, sa/da, 140m/s, waga 700g, tani magazynek 39zł, pistolet tani 399zł
GAMO PT85:zamek metalowy - nie wiem jak lufa, realistyczny wygląd, magazynek 2x8 śrucin, sa/da, 140m/s, waga 500g, podobno to to samo co p25 tylko ma szynę akcesoryjna, pistolet trochę droższy 449zł
Beretta PX4: zamek metalowy razem z lufą podobno, realistyczny wygląd, magazynek 2x8 śrucin, da/sa, 160m/s, drogi magazynek zapasowy 119zł, 24msc gwarancji, cena 499zł
Sig Sauer P226: full metal, wygląd mniej realistyczny atrapa komory na zamku, 2x8śrucin, sa/da, 152m/s, waga 1150g, fajnie ciężki, nie znalazłem zapasowych magazynków co mnie martwi. stosunkowo drogi 599zł

znalazłem jeszcze pdobne konstrukcje jak Sig Sauer P250, CZ P-09M i inne rozwiązanie magazynka jak Walther CP99 Sport, CPS i Smith Wesson MP45.

Proszę Was o opinie, może mieliście te modele możecie coś o nich powiedzieć, celność? żywotność, wytrzymałość materiałów, dostępność części zamiennych?
Dla mnie nie musi być to pistolet do strzelania tarczowego a jedynie rekreacyjnego z racji bardziej wymagań wizualnych, wykonania i frajdy ze strzelania do różnych puszek, płytek itp.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Raczej jeszcze nie znajdziesz blowback'a na diabolo, jedynie magazynki rewolwerowe pod różnymi postaciami. Kiedyś na wakacje pożyczyłem berettę px4 storm, strzelałem tylko z bb'esów i porażka - jeden wielki siewnik formatu A-5 ! Zniechęciłem się do tego modelu i więcej go do ręki nie brałem. Kilka wymienionych przez Ciebie pistoletów strzela dość celnie, jak na rekreację. Maja jednak magazynki bębenkowe. Ostatnio sprzedalem Colta 1911A1 Umarexa za niewielkie pieniądze, a zalicza się on do Wielkiej Trójki. Pozostal crosman 357 4', 6' i 8' + dwa szkielety. Tak, to moje ogłoszenie, więc o nim piszę. Domyślam się, że szukasz czegoś innego, bardziej jakby współczesnego. Takie realistyczne repliki, to raczej sa na bb, tzn. większość.
Jak masz ochotę, to zapraszam na oględziny tego, co zostało, mieszkam w Warszawie samotnie i całymi dniami siedzę w domu, nr telefonu na PW.
netshooter
Posty: 14
Rejestracja: 2016-06-11, 09:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: netshooter »

green_thunder dzięki za odpowiedź. nie rozumiem do końca Twojej wypowiedzi. Piszesz że nie znajde za bardzo blowbacka na diabolo... blowback to system realistycznego odrzutu zamka podczas strzału który automatycznie napina kurek. Nie wiem co ma on wspólnego z rodzajem śrutu? wszystkie modele które wymieniłem z magazynkiem 2x8 strzela ze śrutu diabolo. Z tego co wiem to beretta nie powinno się wogóle strzelać z BBsów, zresztą skoro jest gwintowana lufa i przystosowanie do śrutu ołowianego to po co strzelać z bezsensownie niecelnych kulek stalowych? Czy możesz coś powiedzieć o samym wykonaniu px4?
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Konstrukcja pistoletów na bb i ich rzędowych magazynków na to nie pozwala, może kiedyś coś wymyślą. Osobiście na Siekierkach widziałem, jak facet z walthera CP99 compact walił na dystansie 20 m do puszki, lokując 8/10 bebeesów w cel. Na grilla wystarczy.
Jak na razie nie znajdziesz na 100% pistoletu z blowback na diabolo.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

green_thunder pisze:Jak na razie nie znajdziesz na 100% pistoletu z blowback na diabolo.
Znajdzie. Chociażby cytowany Gamo P25. Miałem i nie polecam - dość szybko padł mechanizm indeksowania wianuszka. Ponieważ pistolet jest bardzo ciężko rozbieralny, zdecydowałem się sprzedać jako uszkodzony.

I nie kupię go nigdy więcej. Nie tylko dlatego, że awaryjny, bo mógł mi się trafić słabszy egzemplarz, ale dlatego, że z diabolo strzela się, gdy zależy nam na trafianiu. W przypadku pistoletu z blow-back sam mechanizm ruchomego zamka wprowadza takie przyspieszenia, że Łucznik wz. 70 to przy nim pistolet matchowy. Cały zysk w celności z zastosowania diabolo bierze w tym przypadku w łeb.

Blowback ma sens jedynie przy strzelaniu dynamicznym. Ale wtedy celność jest drugorzędna, ważniejsza jest szybkość przeładowania. I nie ma wtedy znaczenia, że BB nie są stabilizowane ruchem obrotowym, tak jak diabolo.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
netshooter
Posty: 14
Rejestracja: 2016-06-11, 09:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: netshooter »

Nie rozumiem mieszania rodzaju magazynka do blowback. To dwie różne sprawy. Tak jak pisałem każdy z wymienionych przeze mnie pistoletów ma blowback i nie koliduje to z magazynkiem wianuszkowym.

Za to bardzo interesuje mnie wykonanie tych pistoletów. Czy p25 poza magazynkiem który jest tani bo tylko 39zl jest dobrze wykonany?
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

netshooter pisze:Nie rozumiem mieszania rodzaju magazynka do blowback. To dwie różne sprawy.
Robert ma chyba na myśli fakt, że przy strzelaniu dynamicznym z diabolo (z blowback) nie da się wykorzystać magazynka liniowego - po pierwsze, sprężyna wypychająca śrut będzie gniotła sukienkę śrucin, po drugie bardzo ciężko byłoby rozwiązać kwestię podawania odpowiednio zorientowanego kierunkowo śrutu. Próbowałem podejść do tego problemu robiąc magazynek do C1760 *) ale śruciny nadal się klinują.

Z tego powodu pozostają tylko do wykorzystania magazynki wianuszkowe, ale wtedy nie jest to już pistolet, a rewolwer (np. Twinmaster !) :^)
netshooter pisze:Czy p25 poza magazynkiem który jest tani bo tylko 39zl jest dobrze wykonany?
Nie jest. Sam fakt, że trzeba się mocno nakombinować aby go rozłożyć świadczy o stopniu skomplikowania konstrukcji. W takiej konstrukcji jest masa elementów, które mogą zawieźć.

*) Widzę, że coś zeżarło obrazki - zaraz przerzucę je na Postimage.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
netshooter
Posty: 14
Rejestracja: 2016-06-11, 09:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: netshooter »

Ok. Rozumiem Wasz punkt widzenia. A co powiecie o px4 i sig sauer'ze? Bo widzę z opinii że gamo to producent niskiej jakości wiatrówek.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

netshooter pisze:A co powiecie o px4 i sig sauer'ze?
Ja nic nie powiem, bo ich nie miałem. Co do jakości pozostałej produkcji Gamo się nie wypowiadam, bo nie miałem, a na podstawie jednego egzemplarza ciężko wnioskować.

Powtórzę jednak, że (moim zdaniem) wymóg "blowback" kłóci się z wymogiem "diabolo". Wiatrówka to nie broń ostra, w której pocisk opuszcza lufę zanim odrzut skieruje ją do góry.

Albo więc chcesz mieć celny pistolet albo kozacko wyglądający/działający. Wybierz sam. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
netshooter
Posty: 14
Rejestracja: 2016-06-11, 09:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: netshooter »

Hmmm chce żeby dobrze wyglądał tzn był przede wszystkim dobrze wykonany, ale nie chce BB bo drażni mnie słaba przebijalnosc i odbijanie się od celu typu puszki i butelki. Jak strzelam i trafiam to srut ma się chociaż wbić a nie odbijać się rykoszetem po wszystkim dookoła. Przypuszczam że gdybym chciał byle jak wyglądający pistolet do tarczy i puszek to na początek kupiłbym kandara cp1 za stosunkowo niska kwotę. Dlatego szukam dobrze wykonanego pistoletu. Zdaje sobie też sprawę że Odrzut broni palnej i blowback to dwie różne sprawy tylko na pozór z daleka wyglądające tak samo. Ale to właśnie replika a nie podróbka broni palnej. Trzeba się pogodzić z tym że "wygląda podobnie" nie równa się "działa tak samo". Celem mojego tematu jest porównanie wykonania i szczegółów różniących na pozór identyczne modele pod względem zasady działania. Tak aby początkujący miał łatwiejszy wybór.
Ostatnio zmieniony 2016-06-18, 08:37 przez netshooter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

OK., mnie wystarczy.
Awatar użytkownika
Pan Sołtys
Posty: 80
Rejestracja: 2015-10-26, 09:15
Lokalizacja: Lublin k/Świdnika

Post autor: Pan Sołtys »

Szanowny netshooter'ze - nie obraź się, ale w swoich wypowiedziach, pominąłeś bardzo ważną rzecz - zaproszenie Pana Komendanta do siebie.
Gdybym ja mieszkał w Warszawie, a nie mieszkam (no i nie byłem zaproszony) - to pognałbym do Niego co moje mechaniczne konie zdołałyby wyskoczyć. :)
Pozdrawiam serdecznie obu Panów.
Strzelam na dystansie: "jak wzrok sięga" - w moim przypadku jest to ok. 12,5 metra.
Ludzkie słowo tego nie wypowie jak się cieszę gdy czasami trafiam. :mrgreen:
I chwała Bogu, że dzięki Bogu, bo jak by tak nie daj Boże, to niech Pan Bóg broni!!!
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

...a poza tym dobrze się czujesz ?..nie zabrakło Ci czego?..nie masz nic do powiedzenia to bierz przykład z myszek...
netshooter
Posty: 14
Rejestracja: 2016-06-11, 09:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: netshooter »

Nie za bardzo rozumiem te docinki. Z zaproszenia chętnie bym skorzystał gdybym mógł, niestety się rehabilituje ale to nie sprawa na forum. Ponadto Wasze docinki są nie na miejscu. Gdybym chciał pożytku tylko dla siebie nie pisał bym na forum. Chodząc po internecie nie znalazłem takiego tematu a uważam że jest istotny aby inni też skorzystali chyba po to jest forum... Staram się pisać rzeczowo i na temat który założyłem. Z tematów w internecie zauważyłem że jest bardzo dużo przeciwników BBs i ludziom może łatwiej było by wybrać pierwszy model gdyby w takim temacie dyskutowalo się na temat.

Czy te modele to dobry czy zły wybór. Kazdy oceni sam. Faktem jest ze istnieją i sa w sprzedaży. Proszę zatem forumowiczów o opinię jeżeli posiadali taki sprzęt. Jak są wykonane, jak im się je uzytkuje, jak z awaryjnościa, na jaki dystans strzelają, jak eksploatacja magazynów itd.
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Widzisz, próbowano ci wyjaśnić, że blowback działa dobrze z magazynkiem liniowym, z wianuszkowym nie do końca, powoduje nadmierne skomplikowanie konstrukcji i podatność na awarie. Z kolei śrut diabolo nie sprawdza się w magazynkach liniowych. Konkluzja jest prosta -jeśli ma być dobrze to jak blowback to BB, jak Diabolo to nie blowback.
W imieniu swoim oraz (mam nadzieję reszty kolegów) chciałbym wyrazić głębokie ubolewanie nad tym, że odpowiedź rozminęła się z oczekiwaniami. Możesz starać się z tym żyć, lub olać to co inni napisali i kupić co ci się podoba, losy świata z tego powodu raczej się nie zmienią.