Do czego służą małe powiększenia lunety .

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2874
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Do czego służą małe powiększenia lunety .

Post autor: Filo »

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=59 ... ule_id=201
Zawsze mnie to zastanawiało , do czego służą regulowane , małe powiększenia . Do strzelania wiatrówkowego wystarczają lunetki o stałym powiększeniu .
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Lunety biegowe głównie stosowane są w myślistwie na polowania zbiorowe gdzie dozwolone jest powiększenie tylko x3 i gdzie jest potrzebne szybkie namierzanie,a pole widzenia jest wiele szersze.
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Nie wystarczają, to taka moda, co wyszła z HFT :/
Reszta doskonale wyjaśniona w opisie tej lupy, napisanym ze znajomością tematu.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Filo pisze:Do strzelania wiatrówkowego wystarczają lunetki o stałym powiększeniu .
... a skąd będziesz wiedział , że akurat stałe x4 będzie najlepsze : 1, dla Ciebie , 2, dla Twojego karabinka , 3. zgodzi się z najlepszą wspólną balistyczną karabinka i używanego śrutu . ... a nie np. x6 , x9 , x12 ... itp.

Z lubością strzelam z powiększenia x2 . Max. x4 ... ale lubię na daleki dystans pogapić się na x10 ... To mam kupić pięć lunet ???
Właśnie do wiatrówkowania potrzeba zmiennych powiększeń , by metodą prób i błędów dobrać sobie 1-2 powiększenia pod siebie i jeszcze móc próbować kilku sposobów strzelania .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2874
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Hiszpan63 pisze:... a skąd będziesz wiedział , że akurat stałe x4 będzie najlepsze : 1, dla Ciebie , 2, dla Twojego karabinka , 3. zgodzi się z najlepszą wspólną balistyczną karabinka i używanego śrutu . ... a nie np. x6 , x9 , x12 ... itp.
Może , a nawet na pewno , jestem laikiem jeśli chodzi o strzelectwo sportowe , ale strzelając do tarczy używam największych powiększeń . Nie wiem także , co to " wspólna balistyczna karabinka i używanego śrutu ".
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Filo pisze: ale strzelając do tarczy używam największych powiększeń .
... a to nie masz stałopowiększeniowej lupki?? :shock:
Filo pisze:Nie wiem także , co to " wspólna balistyczna karabinka i używanego śrutu ".
... to tor lotu śrutu wystrzelonego z danego karabinka "widziany" w danej optyce i dający przewidywalne oznaczone poprawki na siatce celowniczej przy konkretnym powiększeniu .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2874
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Hiszpan63 pisze:a to nie masz stałopowiększeniowej lupki??
Mam . Jedną sam kupiłem ( DOE ) , a różnistą resztę kupiłem razem z używanym sprzętem . Sprzęt kupuję tanio . Najczęściej okazuje się , że sprzedawca " zapomniał " poinformować , że jest niesprawny . Ale potrafię doprowadzać go do użyteczności .
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Hiszpan63 pisze:....Z lubością strzelam z powiększenia x2 . Max. x4 ... ale lubię na daleki dystans pogapić się na x10 ... To mam kupić pięć lunet ???...

...eeee...wystarczy jedna dobra stałka, ale z Polą Raksą od 7-8m - do ostatniego drzewa... :mrgreen:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Jak ktoś potrafi strzelać tylko na 43 m to mu rzeczywiście wystarczy... :noniemoge:
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

...a skąd wiesz, na jakim dystansie rośnie ostatnie drzewo??? :shock: :chgw:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
kejkej
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 841
Rejestracja: 2015-02-21, 20:58
Lokalizacja: Kępno/Opole

Post autor: kejkej »

Cortez pisze:...a skąd wiesz, na jakim dystansie rośnie ostatnie drzewo??? :shock: :chgw:
Można poznać po słojach. :mrgreen:
Pssst...
Strzelać nie umiem za bardzo, ale za to bardzo lubię.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Cortez pisze:...a skąd wiesz, na jakim dystansie rośnie ostatnie drzewo??? :shock: :chgw:
... noooo ... na końcowym ... :gwizdze:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

Ja mam Barska 3-12 x 40 i strzelam najczęściej z powiększenia x5 :( Bardzo rzadko używam X10 czy x12, chyba tylko, żeby obserwować tarcze kolegów :oops:
Hiszpan63 pisze:Z lubością strzelam z powiększenia x2 . Max. x4 ... ale lubię na daleki dystans pogapić się na x10 ...
Jak mnie pamięć nie myli to nawet próbowałeś strzelać na x -2 (dla niewtajemniczonych: lupka posadowiona odwrotnie)
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Jak mnie pamięć nie myli to nawet próbowałeś strzelać na x -2 (dla niewtajemniczonych: lupka posadowiona odwrotnie)
_________________
... bywało , podobnie jak strzelanie do kapsli na 50m bez żadnych przyrządów celowniczych (vide BSA SS pmarka3 ) :mrgreen:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

He, a myśmy kiedyś z Mirkiem rozstrzelali kibel z 5m i to z lupkami.... :noniemoge:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42