Hatsan Striker Edge .177 (sprężyna)

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Hatsan Striker Edge .177 (sprężyna)

Post autor: Nestor2204 »

Witam!

Ponad rok temu, stałem się posiadaczem karabinka i zawitałem na naszym zielonym forum. Jak widać po poprzednich postach, był to czas, nauki, zdobywania doświadczenia, zmieniania dotychczasowych poglądów... i nie obeszło się bez zje#ów, za amatorszczyznę :komp: .
Bardziej doświadczonych, pewnie nie raz krew zalewała, ale to dzięki temu zyskałem wiedzę :D

Przez ten rok nauczyłem się bardzo wiele, przekonałem się do samodzielne tuningu i teraz mogę pokazać wam co z tego wyszło. :D

Oto tytułowy Hatsan ! ;)

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Hatsan jaki jest każdy widzi, zdjęć pełno w internecie, ale ja miałem chęć zrobić mu jakieś swoje klimatyczne zdjęcia :D

Z zewnątrz nie zmieniło się nic, poza tym że doszła optyka i zdjąłem szczerbinkę z kostki. Standardowo, znana i lubiana Point Precision 3-13x42 AO na montażu 1cz. również od PP, z Zielonego Sklepu.

Ale za to dość sporo zadziało się wewnątrz wiatrówki.
Zacząłem od wymiany prowadnicy oraz dociążenia kolby i już było o niebo lepiej. W takim stanie wystrzeliłem około 750 peletek i nastąpił powrót do tematu... oraz chęć posiadania jakiejś lunetki i trafiania w mniejsze cele.
Z stalową, lepiej spasowaną prowadnicą sprzęt i tak był zbyt narowisty, żeby założyć lunete. Harry przeszedł według mnie kompleksowy tuning i zmienił się nie do poznania.

Oto lista moich poczynań:
- Obciążona i wytłumiona kolba
- Wymiana prowadnicy na stalową lepiej spasowaną o 2 mm podstawie
- Mini prowadniczka z polamidu włożona na drugi koniec sprężyny-do tłoka
- Podkładki łożyskujące i tłumiące
- Zmiękczenie spustu, włożenie podkładek aby zniwelować luzy
- Sprężyna skrócona o jeden zwój, splanowane i wypolerowane czoła sprężyny
- Uszczelka Zepto, oryginalna czerwona
- Wygładzone krawędzie cylindra od strony napinacza
- Pierścień prowadzący tłoka

Iii jaki efekt ? Śrut postawiony na kostce lufy podczas strzału, ledwo się przesuwa po jej powierzchni. Nie wiem jak dla was, ale dla mnie już jest to powód do dumy :D
Karabinek na 30-45 metrów mieści się w kapselek, ma dobre skupienie, jedynie czasem przeszkadzają mu moje umiejętności :roll: ale nad tym teraz pracuje :D

Rozpisałem się trochę, ale jak dla mnie jest to dość duży krok i sukces poniekąd, bo mimo ograniczeń wiekowych (miałem wtedy 16 lat) udało mi się to ogarnąć co dla niektórych osób mimo prostoty i tak jest problemem. Teraz doskonalenie strzelania, może nie jest źle, ale też nie jest tak dobrze jak bym chciał... :roll: :chgw:

Jedyne co mi zostaje teraz to podziękować wszystkim którzy w pewnym sensie, nauczyli mnie wielu rzeczy i bardziej wciągnęli w ten sport, potęgując we mnie zamiłowanie do wiatrówek. I oczywiście przeprosić za totalny brak pojęcia na początku i głupie pytania nad którymi mogłem się sam zastanowić. :noniemoge: ...

Specjalne podziękowania dla: Hiszpan, Filo , Ślubek, Cortez, Witeg :D

PS. Tarcze podeślę za jakiś czas (co by nie ujmować karabinkowi celności swoją padaczką :P ).
Szepnę jeszcze tylko że już w głowię rodzi mi się pomysł z Crosmanem 2250, ale zobaczymy jak to wyjdzie :D
Ostatnio zmieniony 2017-08-14, 09:01 przez Nestor2204, łącznie zmieniany 2 razy.
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

W naszej zabawie najważniejsze jest własne zadowolenie . Krytykanci niech się martwią o swoje . :P :D
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Gratulacje :! Jest dobrze, a kiedyś pewnie będzie jeszcze lepiej. Grunt, że jesteś zadowolniony..... :P
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

No i gitarra. :mrgreen:
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Nestor2204 pisze:Jedyne co mi zostaje teraz to podziękować wszystkim którzy w pewnym sensie, nauczyli mnie wielu rzeczy i bardziej wciągnęli w ten sport, potęgując we mnie zamiłowanie do wiatrówek. I oczywiście przeprosić za totalny brak pojęcia na początku :noniemoge: ...

Miło to przeczytać.
Co do początków to nikt się majstrem nie urodził.
Teraz czas, żebyś dołączył do tych którzy w miarę swojej wiedzy próbują coś doradzić. Z mojej strony wygląda to tak, że nie uważam się za fachowca, znawcę, wszechwiedzącego, po prostu kiedyś byłem całkowicie zielony, bez jakiegokolwiek pojęcia i znalazło się kilku ludzi którym się chciało, coś napisali, odpowiedzieli na pytania, poradzili, to swego rodzaju dług, który powinno się spłacić następnym świeżakom.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

witeg pisze:Miło to przeczytać.
b ... i owszem . Zwłaszcza , że co raz rzadziej komuś się chce kompleksowo dłubać i eksperymentować na własnym karabinku .

Generalnie , duże brawa za zapał i efekt :D
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

Witam!
Po bardzoo długim czasie odkopuję temat i wracam bogatszy o nowe doświadczenia.
Przyszła pora na wymianę sprężyny, ponieważ wiatrówka zaczęła siać strasznie na tarczy (podejrzewam sprężynę, ale mogła paść też lunetka - nevermind)
Przy okazji zabiorę się za jakiś lepszy tuning , może coś z ciekawszą prowadnicą i stalową przednią ? Zobaczymy, to wyjdzie w praniu. :D
Ale mam w tym momencie dylemat z wyborem sprężyny.

Na allegro jest pełno wynalazków które mają podobne długości, lecz różnią się grubością drutu i ilością zwojów itd.
Ii w tym momencie nie wiem na co się zdecydować, czy mniej zwojów, a grubszy drut, czy odwrotnie... jeśli w ogóle ma to jakieś znaczenie... No i muszę jeszcze pomierzyć wszystko, jak już będę miał Hatsana rozebranego, bo jako takiej dedykowanej do Edga nie ma, więc będzie transplantacja.

Jakieś sugestie ? Napomnę tylko, że celem jest nie zabicie lunety i moc 14-15J... choć nie koniecznie, wystarczy każda optymalna by nie było siewnika. Może ktoś z forumowiczów rozprowadza takie sprężyny ?:D

Z czasem będę aktualizował temat jak ma się mój Hatsan i co się zadziało w środku. :D
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Jeśli dobrze pamiętam, mniej zwojów (przy tej samej grubości drutu) oznacza większą sztywność - to samo ugięcie sprężyny rozkłada się na mniej zwojów, a więc zwój musi się bardziej odkształcić. Jeśli, dodatkowo, przy mniejszej liczbie zwojów, dasz większą grubość drutu - sztywność wzrośnie jeszcze bardziej.

Wyższa sztywność oznacza oczywiście większą pojemność energetyczną, a więc i większą energię wylotową śrutu. O kłopotach z naciągnięciem nie wspominając. :^)

Sugestia? Kup sprężynę o mniejszej średnicy drutu, ale dłuższą od planowanej o kilka zwojów. Załóż, zmierz Vo. Jak będzie za duże - sprężynę możesz zawsze skrócić. Z wydłużeniem byłoby trudniej... :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

No i pamiętać trzeba , że większa liczba zwojów przy tej samej średnicy drutu wcześniej ją zblokuje . Nie tak dawno ktoś bodaj szukał przyczyny dlaczego karabinek raz tłok zapina a raz nie zapina . Czasem tak się dzieje , gdy sprężyna jest na granicy zblokowania .
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Nie ma co dużo kombinować.
Eres ma dobre i sprawdzone zestawy w dobrej cenie.
http://superwiatrowki.pl/zestaw-tuningo ... -p-55.html
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

Znalazłem coś takiego :
Oteva 70
Długość: 310mm
Szerokośc zewnętrzna: 12.3mm (zapewne pomylili się w opisie i chodzi o wewnętrzną)
Grubość drutu: 2mm
Zwoje: 66

Jakaś cienka się wydaje, nie wiem czy nie będzie problemu z wykonaniem prowadnic ze "sprzęgłem"....

W każdym razie - nawet jak ją skróce będę musiał pewnie zostawić spore napięcie wstępne, aby nie wyszła dmuchawka zwykła, przynajmniej tak mi się wydaje...

Ewentualnie założę sprężyne z drutu 3.2 mm a napięcia zrobię 10 mm. Te 2 mm grubości jakoś mało się wydaje, może to dlatego, że pierwszy raz gdybam nad wymianą springa i się nie znam :D
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Ja bym skorzystał z podpowiedzi Daniela - kupujesz gotowy zestaw u człowieka, który wiatrówki tuninguje, jest znany w środowisku, opinie o jego robocie możesz znaleźć, cena zestawu też wygląda na atrakcyjną.
Nawet jeśli masz swoją tokarkę i sam planujesz toczyć prowadnice, to warto na początek taki zestaw kupić i zobaczyć jak to ma wyglądać, zamiast odkrywać Amerykę na nowo. A zlecanie wytoczenia prowadnic...... w przypadku robienia po koleżeńsku koszt materiału+flaszka za fatygę+sprężyna z wysyłką wyjdzie może ciut taniej, albo i nie zależy jaki macie litraż, usługowo wyjdzie zdecydowanie drożej.
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

Znalazłem chwile wiec chwalę się co mi wyszło z wymiany, czytając wasze sugestie.

Sprężyna, jakaś tam z allegro, podobno Oteva, 3,2 mm grubości, oczywiście musiałem ją skracać i dorobić nową prowadnice . Nie dysponowałem palnikiem więc jakieś 200 śrutów wystrzeliła z jednym końcem niesplanowanym (a co tam raz się żyje :roll:)

Efekty: 30 m, strzelane na siedząco, z krzesła, podpierając się z chwiejącej barierki - skupienie w celu trochę mniejszym od paczki śrutu (zrobiony w parę minut syfiasty cel reaktywny). Sianie na tarczy zniknęło - wbrew niektórych opini, że to na 90% nieszczelności systemu, a nie sprężyna.
Po tygodniu sprężyna splanowana, dodatkowo wymieniłem i rozciągnalen sprężyne zaczepu lufy i podpilowałem odrobinę zaczep aby wysuwał się dalej. Miałem podejrzenia ze właśnie ma lekki luz pionowy i stąd też mały siewnik się robił.

Efekty napraw widać na zdjęciach z dzisiejszego strzelania :D
"Na luzie, bez ciśnienia" rekreacyjnie, noo i jakieś tam kombinacje z wieżyczkami były dla własnego doświadczenia, więc są pudła.
Pozycja leżąca (snajper ze mnie marny) , 30 m, lekki wiaterek, Exaxt 4.51 (pierwszy kontakt z tym śrutem)

Obrazek

Ogółem, jestem zadowolony, nawet bardzo :D. Nie jest źle, nie starałem się jakoś szczególnie żeby trafiać. Lecz musze przyznać, że następnym razem wezmę śrut 4.52, te lubiły się wysuwać z portu tuż przed zatrzasnieciem lufy, inne wypadały wcześniej i je odrzucałem. Zauważyłem, że te luźne najczęściej waliły w obrzeża wokół lizaka lub nawet 3 sztuki całkiem poza celem. :sciana:

Podsumowując, jest dobrze IMO - jak na Turka z twardym, nieregulowanym spustem i podobno niezbyt lubianym (ja akurat nie mam porównania). Gdyby tylko moje umiejętności.. :roll: obiecałem w pierwszym poście zdjęcia tarcz, ale raczej ze mnie strzelec rekreacyjny, narazie ich nie ma :mrgreen: i raczej szybko nie będzie... Kto wie może kiedyś mi się odmieni... :lol
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J