Tuning HAMMERLI Hunter Force 600

Czyli co poprawiliśmy po fabryce

Moderator: Hiszpan63

Bartek J.
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-05, 13:50
Lokalizacja: Podlsaie

Tuning HAMMERLI Hunter Force 600

Post autor: Bartek J. »

Cześć ;) ,
posiadam wiatrówkę Hammerli Hunter Force 600 i chciałbym zwiększyć w niej moc (obecnie jest to wg. producenta 7,5J). Słyszałem, ze można wymienić sprężyne, tylko nie wiem na jaką. Prosiłbym o pomoc!
Z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Bartek J. pisze:Słyszałem, ze można wymienić sprężyne
...można, wszystko można, nawet przywitać się można...

http://nasze-wiatrowki.pl/viewforum.php?f=18
Bartek J.
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-05, 13:50
Lokalizacja: Podlsaie

Post autor: Bartek J. »

Przecież się przywitałem
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Bartek J. pisze:Słyszałem, ze można wymienić sprężyne, tylko nie wiem na jaką.
My też nie wiemy, nikt tu raczej nie posiada takiej wiatrówki raczej. Zapomnij o tych super, hiper, extra mocnych tuningowych z alle...shit.
Podpowiem że go każdego karabinka sprężynę dobiera się inną.
Sam musisz dobrze pomierzyć i dobrać odpowiedną.
Dodam jeszcze że jest na naszym forum jest sporo napisane i do rzeczy na temat HHF 600.
Miłej lektury zatem.
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Bartek J.
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-05, 13:50
Lokalizacja: Podlsaie

Post autor: Bartek J. »

A mógłby mnie jakoś Pan trochę naprowadzić?
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Zmierz sprężynę, którą masz obecnie. Sprężyna do strzelania z większą energią powinna mieć te same wymiary (średnica zewnętrzna, średnica drutu, skok linii śrubowej w stanie spoczynkowym), tylko większą liczbę zwojów (a więc i większą długość w stanie spoczynkowym). Dzięki temu będzie miała większe napięcie wstępne, a więc i więcej energii zgromadzi po naciągnięciu. Oczywiście, nie należy przesadzać - myślę, że na początek można dać jeden, może dwa dodatkowe zwoje.

Tylko że tak przeciążony system może działać gorzej - głośniej, ciężej będzie naciągnąć, no i może być mniej celny (większy "kop"). W krańcowym przypadku może to grozić przekroczeniem limitu, uniemożliwieniem naciągnięcia, czy nieoczekiwanymi strzałami nawet przy lekkim stuknięciu o kolbę.

Można oczywiście zastosować dwie sprężyny jedna w drugiej, jednak skoro zadajesz takie pytania, myślę, że lepiej będzie, jeśli oddasz wiatrówkę do tuningu fachowcowi od sprężyn.

I jeszcze jedno: większa moc systemu nie oznacza lepszej celności. Energia wylotowa 7.5 J umożliwia bezproblemowe strzelanie - dlaczego chcesz ją zwiększyć?
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Przede wszystkim jaką ta wiatrówka ma pojemność komory sprężania?
Tak ogólnie jest przyjęte, że optymalnie z 1cm3 uzyskuje się 0,3-0,35J, maksymalnie 0,4J.
Do poczytania - http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?p=19
Wpis jest stary i nie dotyczy akurat tego karabinka, jednak prawa fizyki się nie zmieniły od tamtej pory.
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Chińczyki mówią, że żeby przejść tysiąc metrów, to marsz zacząć trzeba od jednego metra. To może i Ty najpierw pokaż jak strzelasz, jak Ci idzie, na podnoszenie energii zawsze przyjdzie czas...jest tu paru Kolegów z długim stażem, którzy są w stanie pokazać jak strzelają z energią 7,5 dżula...postaw sobie na belce śrut w teflonie i zmieć go na 25 metrów...
Ważniejsze jest dopracowanie karabinka mechanicznie, żeby nie szarpał, żeby spust był miękki i przewidywalny, żeby nie szurał i nie rezonował...
Większość nowych adeptów chciałaby receptę na już, a tymczasem nie ma takiego złotego środka, do wszystkiego dochodzi się powoli, metodą wielu, wielu prób. Każdy z nas to przechodził, dlatego rozumiemy tę niecierpliwość.
Najgorzej jest, gdy ktoś myśli, że ci bardziej doświadczeni go olewają i lekceważą, bo są tacy mądrzy. Nie tak to wygląda, z przyjemnością udzielają porad, jeśli zainteresowany z nich korzysta...sorry za odbiegnięcie od tematu, ale chciałem żebyś wiedział, że nie tylko o naciśnięcie spustu w tym wszystkim chodzi.
Ostatnio zmieniony 2016-01-03, 09:17 przez green_thunder, łącznie zmieniany 2 razy.
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

[quote="green_thunder"] postaw sobie na belce śrut w teflonie i zmieć go na 25 metrów../quote]

Powyższe to nie dowcip tylko dobry "test naprowadzający", jeśli potrafisz tak zrobić, to po co zwiększać moc ?, jeśli nie, to opisz sytuację i pokaż swoje wyniki a koledzy Ci doradzą co zrobić żeby było lepiej ale raczej nie będzie to zalecenie zwiększenia mocy :D .
No chyba, że celem jest przebicie grubszej niż dotychczas puszki strzałem z biodra :mrgreen:

Ps.
Ja moją slavią z 10,5J potrafię tak trafić w dobry dzień z 25 m z siedzącej podpartej powiedzmy średnio jakieś 3/5 :D i nie mając dostępnej na co dzień bezpiecznej osi dłuższej niż 30 m nie kupuję teoretycznie celniejszego lub mocniejszego karabinka tylko ćwiczę różne postawy.
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
zbisz41
Posty: 1061
Rejestracja: 2015-11-20, 12:52
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Post autor: zbisz41 »

green_thunder pisze:Większość nowych adeptów chciałaby receptę na już, a tymczasem nie ma takiego złotego środka, do wszystkiego dochodzi się powoli, metodą wielu, wielu prób.
To naprawdę złota myśl i powinna być umiejscowiona na górze forum .
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Cayin pisze:nie kupuję teoretycznie celniejszego lub mocniejszego karabinka tylko ćwiczę różne postawy.
Jeżdżą już samochody bez kierowcy , to za kilka lat będzie się można spodziewać wiatrówek trafiających w dyszkę bez strzelca . A może już są ? Ciekawe do czego będzie przydatny człowiek za pół wieku . Ja już , szczęśliwie , mam zamiar tego nie dożyć . :P
Bartek J.
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-05, 13:50
Lokalizacja: Podlsaie

Post autor: Bartek J. »

green_thunder pisze: Ważniejsze jest dopracowanie karabinka mechanicznie, żeby nie szarpał, żeby spust był miękki i przewidywalny, żeby nie szurał i nie rezonował...
Właśnie, a propo spustu. Jak zrobic, aby był miększy, skoro oryginalnie nie ma takiej opcji.
Awatar użytkownika
mironTG
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1041
Rejestracja: 2013-07-22, 21:48
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

A moja pra babka miała ponoć 103 lata a ja mam zamiar ją pobić. A że w styczniu mam 55 to jeszcze właśnie te pół wieku dla mnie. :mrgreen:
Strzelam bo lubię :-) AR 50 PCP.

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Bartek J. pisze: Właśnie, a propo spustu. Jak zrobic, aby był miększy, skoro oryginalnie nie ma takiej opcji.
Trzeba znaleźć warsztat dorabiający sprężyny śrubowe . Kupić kilka metrów drutu o wymiar handlowy cieńszego od drutu oryginalnej sprężyny i wygiąć nową płaskoszczypami wg oryginału. Resztę drutu zatrzymać do kolejnego zakupu kolejnego karabinka . Drut tzw. fortepianowy wygina się na zimno . Dla ewentualnego odpuszczenia naprężeń można przed montażem delikatnie podgrzać na kolor fioletowy . :>