Pytanie do znawców ChairGun'a

Tu dajemy porady i oczekujemy odpowiedzi na pytania

Moderator: Hiszpan63

Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie do znawców ChairGun'a

Post autor: Cayin »

Jeśli ktoś już to przećwiczył to będę wdzięczny za pomoc.
Problem jest taki:
Ustawiam ChairGun’a dla danego rodzaju śrutu, określonej energii, podaję wszystkie wymagane parametry (zero, wiatr, ciśnienie, wilgotność …) i otrzymuję wykres krzywej balistycznej.
Pięknie, ale czy da się zrobić tak, żeby w zadanych parametrach zmienić tylko energię i zobaczyć jak zmieni się krzywa ale nie zachowując zadanego wcześniej zera ?
Zawsze pozostaje mi zadana wartość zera a chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie:
Jak zmieni się punkt trafienia jeśli mam ustawione zero powiedzmy na 10 m przy 4 J i nie zmienię ustawień przyrządów celowniczych a zmienię energię z zadanych 4 na 8 J i gdzie wypadnie wtedy zero ?
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Cayin pisze:Jak zmieni się punkt trafienia jeśli mam ustawione zero powiedzmy na 10 m przy 4 J i nie zmienię ustawień przyrządów celowniczych a zmienię energię z zadanych 4 na 8 J i gdzie wypadnie wtedy zero ?
.. jeżeli nie masz betonowych bucików i zabetonowanych ramion , to śrut padnie około 1,5 mm poniżej :P
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

Hiszpan63 pisze:
Cayin pisze:Jak zmieni się punkt trafienia jeśli mam ustawione zero powiedzmy na 10 m przy 4 J i nie zmienię ustawień przyrządów celowniczych a zmienię energię z zadanych 4 na 8 J i gdzie wypadnie wtedy zero ?
.. jeżeli nie masz betonowych bucików i zabetonowanych ramion , to śrut padnie około 1,5 mm poniżej :P
Chyba częściowym rozwiązaniem problemu jest funkcja Drop from LoD
“Vertical drop from horizontal line of departure v. current range” czyli tak jakby wykres rzutu poziomego.
Na taki wykres oczywiście nie ma wpływu ustalone zero.
Po wpisaniu wszystkich danych można n.p. ustawić End Range na odległość w jakiej znajduje się cel a następnie zmieniać energię lub Vo (samo się przelicza) i odczytać co się dzieje.
Po wstawieniu danych Exacta i ustawieniu energii na 4J w odległości 10 m opad wynosi 3,5 cm a przy 8J niecałe 1,8 cm.
Wydaje się więc, że chyba pomyliłeś się Przemku o przecinek i jest to nie 1,5 tylko ok. 15 mm.
Ostatecznie zweryfikuję to w planowanych świątecznych działkowych testach praktycznych :mrgreen:
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Cayin pisze:chyba pomyliłeś się Przemku o przecinek i
... nie pomyliłem się . Jestem praktykiem ... chairgun nie uwzględnia podrzutu pistoletu na dwóch czy trzech pompkach :idea: Ten program niczego takiego nie uwzględnia , jak stabilność czy reakcja strzelającego . Podane wartości bezwzględne z grubsza pokrywają się przy strzelaniu z PCP z zamurowanej postawy . Rzeczywistość jest jednak bardziej okrutna ... :P
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

Przemo prawdę ci powie (jak cyganka) :P . Dystans 10m, śrut exact, energia 8J a 4J - przy tym samym dystansie (10m) jest niewielka różnica w opadzie wg Streloka ;), natomiast przy 20m jest już sporo niecałe 3cm. Jeśli jest inaczej to Strelok jest do d.. y :P
Daystate MK3 FT-R
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

<będę testował temat na działce>

Postrzelałem sobie trochę na działce i wrażenia jak na razie mam takie :
1) Jeszcze za wcześnie żebym mógł mówić z przekonaniem o różnicy punktu trafienia przy 1 i 2 pompkach ale na pewno nie jest to jak pokazywał ChairGun aż 15 mm. tylko znacznie mniej.
2) Z wyników jakie uzyskałem pomimo przetrąconego palucha wynika, że Zoraki to celne urządzenie i jak się ścięgno zrośnie i ogarnę pistola to będzie frajda.
3) Po pomiarach na chrono (dla excite econ) wyszła ciekawa sprawa.
Na 1 pompce &#8211; zgodnie z danymi producenta 4J
Na 2 pompce &#8211; j.w. 7,2J
Na 3 pompce &#8211; j.w. 9,6J
Na 4 pompce - :shock: &#8230; to samo co na 3
Przypuszczam, że będę strzelał głównie z 2 pompki, moooże czasem z 3 ale tak dla zasady - o co chodzi ?, źle ustawiony zawór bezpieczeństwa ?, co i jak przestawić żeby czwarta pompka była czwartą pompką ?.
W jednym z postów ktoś pisał, że chodzi o element 3270, ale albo ja mam inny schemat niż autor postu albo to pomyłka.
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

<Na 4 pompce - :shock: &#8230; to samo co na 3>

Przepraszam za zamieszanie, problem rozwiązał się sam, przyczyną był mój brak doświadczenia, po prostu system musi być &#8222;rozgrzany&#8221;, po kilkunastu strzałach pojawiła się &#8222;czwarta pompka&#8221; przy której energia sięga 12,2J.
Poza tym po "rozgrzaniu" pierwsza pompka pozostała stabilnie bez zmian na poziomie 4J, 2 wzrosła o 0,1-0,2J a trzecia o ok 0,2-0,3J.
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra