Pistolet hukowy + na śrut? Marko RK-95? Inny?

Wszystko co dotyczy naszych dmuchawek

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

... a tak se pier...imy od rzeczy, a co? :shock:
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

...a to, że już czytać się tego nie da na sucho.... :owca:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
mironTG
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1041
Rejestracja: 2013-07-22, 21:48
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

Właśnie otwieram to co zamknięte żeby na sucho nie było :D i ładuję mojego hałaśnika nowo dostarczonymi patronami long i wcale nie żałuje tego że to nie jest ostra 9mm, mam fajne sztachety z gwoździami :mrgreen: a ułomkiem nie jestem.
Strzelam bo lubię :-) AR 50 PCP.

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Gebi pisze:Co zawierają kodeksy wiem. (...)
@Ślubek: masz rację, tylko co z tymi, którzy mają zaburzenia lękowe, albo osobowość anankastyczną - z urzędu zwolnić ich z odpowiedzialności w myśl art.25 § 3, bo wystraszyli się kogoś i ukatrupili lub poważnie uszkodzili? Te choroby i zaburzenia tak mają.
Jak ktoś ma zaburzenia, to nie jest karany ze względu na niepoczytalność, a nie na przekroczenie granic obrony koniecznej.

Co zaś do procesu cywilnego się nie wypowiadam, bo się nie znam. Ale podejrzewam, że może być problem z wyciągnięciem odszkodowania za spowodowane obroną konieczną obrażenia napastnika.

BTW, Ty zdaje się też nie jesteś prawnikiem. A skoro tak, to niepotrzebnie siejesz panikę. To właśnie dzięki takiej panice ludzie boją się bronić, mimo, że mają do tego prawo. Wstydź się. :/
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

Ślubek
Chyba inaczej rozumiemy przytoczony przez Ciebie art.25.
Przekroczenie granic obrony koniecznej jest karalne, sąd może złagodzić lub odstąpić od jej wymierzenie tylko w wyjątkowych wypadkach i nie ma nic wspólnego z "niepoczytalnością", która z mocy prawa zwalnia taką osobę od odpowiedzialności za swoje czyny. Stan silnego wzburzenia, bądź strachu, to częściowe ograniczenie "poczytalności", który to stan sąd może wziąć pod uwagę w zakresie §§ 2 i 3.
Problemem jest ustalenie granic obrony koniecznej i określenie współmierności zastosowanych środków obronnych oraz okoliczności zamachu.

Prawdą jest, że bronić można się wszelkimi dostępnymi środkami. Można też w szczególnych okolicznościach, w imię wyższej konieczności dopuścić się złamania prawa i nie ponieść za to kary. Tako rzecze prawo.
Szkody wynikłe z obrony koniecznej z zastosowaniem odpowiednich do zagrożenia środków obronnych nie są podstawą do jakichkolwiek roszczeń, jeśli tak zawyrokował sąd prawomocnym orzeczeniem. Uznanie, że te granice zostały przekroczone - daje taką możliwość.

Nie wydaje mi się bym kogokolwiek straszył, raczej "nabijał" z najbardziej kuriozalnych przypadków. Osobiście uważam, że ktoś, kto podejmuje bezpośredni atak na inną osobę, zwłaszcza z zastosowaniem niebezpiecznego narzędzia, musi się liczyć z utratą zdrowia, a nawet życia poprzez zastosowane środki obronne bez prawa do potencjalnych roszczeń w wyniku odniesionych obrażeń.

Jak widzisz szarżującego na Ciebie gościa ze sztachetą nabitą gwoździami, a masz pod ręką widły, to zatopisz je w tym gościu zanim dopadnie Cię jego sztacheta?
Jeśli tak, to z mojego doświadczenia wynika, że ... "sztachetowiec" jest ofiarą, a Ty masz wikt i opierunek na koszt podatników. Niestety!


BTW: prawnikiem nie jestem, ale biegłym sądowym bywałem.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Komentowałem Twoją wypowiedź odnośnie prawa do obrony:
Dziś pozostaje Ci albo zniechęcić napastnika nie dotykając go i/lub natychmiast spier.... . Inaczej zostaniesz oskarżony o to, że śmiałeś się bronić. Prawo do obrony masz po swojej śmierci.
Cieszę się, że jednak się ze mną zgadzasz, że obrona nie jest karalna: "Prawdą jest, że bronić można się wszelkimi dostępnymi środkami" :^)
Przekroczenie granic obrony koniecznej oznacza, że nie jest to już obrona, tylko atak, ale do tego się nie odnosiłem, bo to temat na osobną dyskusję.

A wyciąganie "kuriozalnych" przypadków to jest straszenie, skoro to są przypadki incydentalne, a nie praktyka. To tak, jakbyś chciał zakazać posiadania, ekhm, narzędzia gwałtu, bo "jednak przypadki gwałtu się czasami zdarzają". A o to Cię nie podejrzewam. :mrgreen:
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

Ślubek:
Gawędzi się miło, bo i temat ciekawy, niczym UoBiA ;)
Co do jednego się zgadzamy: obrona nie jest karalna - "Prawdą jest, że bronić można się wszelkimi dostępnymi środkami".
Z następującymi później tezami już się nie zgadzam i to zdecydowanie - są dla mnie kuriozalne i nie do obrony (IMHO). W tym miejscu nie będę bronić swoich tez, ani polemizować w temacie.
"Wredny bachor" jestem, a do kąta nie chcę iść. Nie chcę też, by ktoś musiał swój cenny czas tracić, na sprzątanie tej "nietematycznej" dysputy.
Możemy mailowo, albo poprzez PW.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Gebi pisze:Nie wydaje mi się bym kogokolwiek straszył, raczej "nabijał" z najbardziej kuriozalnych przypadków. Osobiście uważam, że ktoś, kto podejmuje bezpośredni atak na inną osobę, zwłaszcza z zastosowaniem niebezpiecznego narzędzia, musi się liczyć z utratą zdrowia, a nawet życia poprzez zastosowane środki obronne bez prawa do potencjalnych roszczeń w wyniku odniesionych obrażeń.
Zgadzam się całkowicie . Broniąc się , działamy w warunkach wielkich emocji , które sąd może i próbuje ocenić , ale nie jest w stanie wejść w skórę zaatakowanego . Zawsze mnie śmieszyło , gdy prokurator i sąd , wydarzenia rozgrywające się w sekundach , oceniali potem całymi latami . Są jednak przypadki , które trzeba traktować jako oddzielne zdarzenie , gdy zaatakowany " dozbraja się " w poręczniejsze narzędzie i zaczyna " wymierzać sprawiedliwość ".
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

A nawet zdarza się, że szuka okazji, by mu ktoś "przyłożył" :P
Są tez tacy przygotowani na co dzień: na apokalipsę zombie, inwazję ufoludków i "zielonych ludzików" z odpowiedniego kierunku oraz pospolitych "oprychów". Sędziów ci u nas dostatek, a prawo ... wiadomo: prawo prawem, sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie (za Klasykiem cytując).
Awatar użytkownika
mironTG
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1041
Rejestracja: 2013-07-22, 21:48
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

Powiem tak, jak jakiś koleś wlazłby mi do domu po zmroku i przez okno, czyli w wiadomym celu, zapewne jego koniec byłby taki że trawka by na nim rosła. Zapewne nie chwalił bym się gdzie został zakopany, chyba że dopadł by mnie na spaniu i grali by dla mnie. Nie liczył bym wcale na sprawiedliwy wyrok, już się naczytaliśmy o ludziach którzy poszli na urlop za kratki broniąc rodziny i dobytku. Nasze sądy jakie są wiemy, moja sprawa o podział majątku ciągnie się już sześć lat i końca nie widać. Flaki z olejem. Wracajmy do tematu dziadowskiego strzeladła na dziadowskie gumowe kule :mrgreen:
Strzelam bo lubię :-) AR 50 PCP.

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

mironTG,
W nie naszym kraju (choć może i też), zamiast gumowych ładują do bębna ołowiane od czarnoprochowców zawinięte w bibułkę, by nie wypadały (kalibru nie pamiętam). Nie wiem jakiej firmy kartridży hukowych typu short używano, ale kula wylatywała i o dziwo nie spadała zaraz za lufą. Taki filmik "tubowy" oglądałem, ale może to efekty specjalne jakieś ktoś zastosował :chgw:
Awatar użytkownika
mironTG
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1041
Rejestracja: 2013-07-22, 21:48
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

Jarku, daj mi obojętnie jaki hukowy na longi a przerobię go na ostre bocznego zapłonu, nie ma z tym wielkiego problemu. Demon celności to by nie był ale uszkodzić poważnie potrafi. Nie bawię się w takie klocki bo to urlopem w wiadomym miejscu grozi. :lol:
Strzelam bo lubię :-) AR 50 PCP.

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )
Gargulec
Posty: 56
Rejestracja: 2016-02-23, 18:46
Lokalizacja: CENTRUM

Post autor: Gargulec »

Gebi pisze:mironTG,
W nie naszym kraju (choć może i też), zamiast gumowych ładują do bębna ołowiane od czarnoprochowców zawinięte w bibułkę, by nie wypadały (kalibru nie pamiętam). Nie wiem jakiej firmy kartridży hukowych typu short używano, ale kula wylatywała i o dziwo nie spadała zaraz za lufą. Taki filmik "tubowy" oglądałem, ale może to efekty specjalne jakieś ktoś zastosował :chgw:
W Naszym kraju też ładują wprawdziwe nie ołów ale kule gumową do stalkera 906 w nasadkę z przodu lufy i pomimo,że jest to pojedynczy strzał to jednak biada temu co by tym zarobił bo hukowiec jest na longi a huk jest jak z dziewiątki :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

mironTG:
Toteż ja piszę tylko o tym, co widziałem na filmie. Widziałem też ewidentnie krótkie "patrony", czyli takie, jakie powinny być.
Jak ktoś będzie chciał, to gazrurki i gwoździa zrobi "moździerz" na bombiczki dwutlenkowe.
To Polacy potrafią. Zdziwiłem się, gdy dowiedziałem się, że jednym ze skutków Powstania Warszawskiego i produkowanej na jego potrzeby broni wzorowanej na "stenach", udoskonalonej przez powstańców, był NIEMIECKI Volkssturm MP3008:
https://www.youtube.com/watch?v=9keyfZjfouE
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

Gargulec:
I to jest tzw. "logika prawna" :?
- ma gwint na lufie?
- zamiast nasadki można tłumik wkręcić?
- raca, albo co tam wsadzisz w nasadkę leci dalej, niż metr?
- kocham tę Ustawę :mrgreen: