Kandar 3-9x40

Można wstawiać tutaj opisy i zdjęcia naszych lupek. Będzie jak znalazł dla nowych użytkowników.

Moderator: Hiszpan63

itbox
Posty: 22
Rejestracja: 2015-09-25, 11:22
Lokalizacja: Popowo Parcele

Kandar 3-9x40

Post autor: itbox »

Witam

Luneta Kandar 3-9x40. Wiatrówka Crosman Vantage normalna fabryczna. Dwuczęściowy montaż Kandar Media Profile. Śrut Excite Econ. Odległość do celu 10 metrów
Problem z ustawieniem lunety. Nie mogę ustawić celownika, koniec zakresu (góra). Śrut pada za nisko. Celowałem wyżej, skupienie i powtarzalności jak na laika myślę ok. Dlatego obstawiam problem z lunetą.
Czy jest możliwość rozebrania takiej lunety?
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Re: Kandar 3-9x40

Post autor: Cortez »

itbox pisze:...Czy jest możliwość rozebrania takiej lunety?
Raczej nie. Spróbuj ją wyzerować na 20 - 25m, a potem bierz poprawki na bliższe i dalsze dystanse. ;)
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
itbox
Posty: 22
Rejestracja: 2015-09-25, 11:22
Lokalizacja: Popowo Parcele

Post autor: itbox »

Już próbowałem. Ten sam motyw. Co prawda skupienie już nie takie samo ale dalej śrut ciągnie na dół. Strzelałem z 20 i maksymalnie 30 metrów. Żeby wykluczyć wszelkie zmienne przybliżyłem się do celu na 10. Bez zmian :(
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

itbox pisze:Żeby wykluczyć wszelkie zmienne
W tym ewentualną wadę lunety mimo iż jest budżetowa, to po prostu zmień montaż na inny. Może w nim jest przyczyna ;)
Daystate MK3 FT-R
itbox
Posty: 22
Rejestracja: 2015-09-25, 11:22
Lokalizacja: Popowo Parcele

Post autor: itbox »

Nie wytrzymałem. Musiałem ją rozebrać :).
Środek lunety wysłany kurzem i tysiącem paproszków. Zlokalizowałem powód grzechotania, który usunąłem dokręcając pierścień przy jednej z soczewek. Zabieram się za składanie i....
Wewnątrz lunety była umoszczona blaszka, sprężyna rozporowa. Co dziwne nie przymocowana do żadnego z elementów na stałe. Pytanie gdzie jest jej miejsce. Na pewno wewnątrz lunety :)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

itbox pisze: Wewnątrz lunety była umoszczona blaszka, sprężyna rozporowa. Co dziwne nie przymocowana do żadnego z elementów na stałe.
Sama blaszka dociska " lunetkę " zespołu soczewek odwracających obraz ( luneta Galileusza pokazywała obraz do góry nogami ) , do obu wieżyczek regulacji krzyża i musi się znajdować dokładnie po przeciwnej stronie . Przypominam , że regulację krzyża przeprowadza się "naciągając " obraz celu na krzyż , podczas gdy ten pozostaje praktycznie nieruchomy . W droższych ( lub po prostu lepszych ) lunetach ta sprężyna ma mocowanie stałe . W tańszych jeden koniec jest blokowany w kanałku i ustala się wzdłużnie . Poprzecznie to już trochę na zasadzie równoważenia się sił reakcji od nacisku obu wieżyczek . Chińskie rączki skręcające lunetki , mają taką szybkość , że nie zawsze skręcą dokładnie . Też miałem lunetę w której wykręcił się pierścień skręcający zespół soczewek okularu i było to słynne padnięcie lunety .
itbox
Posty: 22
Rejestracja: 2015-09-25, 11:22
Lokalizacja: Popowo Parcele

Post autor: itbox »

Mam takie wrażenie, że ta blaszka działała bardziej na wieżę lewo, prawo. Poskładane trochę na czuja. Przetestuje zobaczę jak będzie. Jestem ciekawy ile cykli wytrzyma luneta.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

itbox pisze:Mam takie wrażenie, że ta blaszka działała bardziej na wieżę lewo, prawo.
Nie rozumiem o czym piszesz . Ta sprężyna ma w w założeniu dociskać koniec wspomnianej " lunetki " równomiernie do obu wieżyczek , a nie bardziej na wieżę lewo, prawo . Pokręcając wieżyczkami zmieniasz położenie lunetki względem krzyża znajdującego się na jej drugim końcu , a tym samym zmieniasz położenie obrazu celu względem krzyża . No , trudne to , ale prawdziwe :> .
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

itbox pisze:Przetestuje zobaczę jak będzie
...przygotuj okrągły segregator...
itbox
Posty: 22
Rejestracja: 2015-09-25, 11:22
Lokalizacja: Popowo Parcele

Post autor: itbox »

Nie wyraziłem się jasno. Pisząc "działała" miałem na myśli pierwsze podejścia do rozmontowania lunety. Szukałem w głowie gdzie ta blaszka powinna się znajdować.
Sposób działania jest jasny.
Po dzisiejszych testach efekt ten sam. Dopiero po kompletnym zdemontowaniu wieży góra/dół śrut pada w środku krzyża.
Ostatnio zmieniony 2015-10-03, 13:23 przez itbox, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

itbox pisze:Po dzisiejszych testach efekt ten sam.
Spróbuj może podłożyć coś pod montaż (na szynie), np. kawałek tworzywa z kubeczka po jogurcie.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
itbox
Posty: 22
Rejestracja: 2015-09-25, 11:22
Lokalizacja: Popowo Parcele

Post autor: itbox »

Na montażu w obejmach są taśmy. Może zdjąć z przedniego mocowania taśmę. Luneta powinna się opuścić. Styk bezpośredni lunety z obejmą to pewnie kiepski pomysł?
itbox
Posty: 22
Rejestracja: 2015-09-25, 11:22
Lokalizacja: Popowo Parcele

Post autor: itbox »

Na forum wyczytałem, że taka propozycja dla początkującego będzie optymalna LINK. Czy mieliście okazję używać ten model?
itbox
Posty: 22
Rejestracja: 2015-09-25, 11:22
Lokalizacja: Popowo Parcele

Post autor: itbox »

green_thunder pisze:...przygotuj okrągły segregator...
Przy takiej lunecie plastry i bandaże :)
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

itbox pisze:Czy mieliście okazję używać ten model?
Wielu miało okazję i to niejednokrotnie . Tyle , że nie była to okazja :mrgreen:

Spoko .... na początek dobry wybór , tyle , że musisz raczej poszukać lepszego montażu niż ten z zestawu . Albo kupić sam celownik i dokupić dobry montaż .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)