Ot opowieść o Hatsanie 95 i zvortexowaniem go

Moderator: Hiszpan63

erli
Posty: 78
Rejestracja: 2015-07-06, 13:00
Lokalizacja: Radom

Ot opowieść o Hatsanie 95 i zvortexowaniem go

Post autor: erli »

Hatsan 95 to dobry i ładny karabinek - przynajmniej moim zdaniem. Drewienko zawsze ponad polimer ;) Ale tak postrzelałem podlubałem, wczoraj dłubanie zakończyłem i dziś rano postrzelałem swoim H95 ... i jakbym miał w ręku zupełnie nowy karabinek o klasę wyższy od poprzedniego ;)

Polecam wszystkim... tak jak połknąłem wiatrówkowego bakcyla jakiś czas temu tak od dziś oficjalnie muszę przyznać że połknąłem bakcyla dłubania przy wiatrówkach :)

Co zrobiłem:
Wstępnie miałem brać zestaw z nową sprężyną, dłuższą prowadnicą etc. Poszukałem, poczytałem i w końcu zdecydowałem że jednak do środka wejdzie sprężyna Vortex (zwane również gas ram, gas spring, nitro piston).
I tak oto polerce zostało poddane w zasadzie wszystko w spuście (dużo tego polerowania nie było, ale tu i tam coś się dopieściło), tłok, cylinder (delikatnie, ale jednak). Nowa uszczelka tłoka (to co Turcy dają fabrycznie to kamień a nie tworzywo w tej uszczelce) , nowa uszczelka lufy. Wszystko wyczyszczone do perfekcji i zupełnie nowe i świeże smarunki wszędzie gdzie trzeba. No i w środku Vortex a nie tradycyjna sprężyna.

Obserwacje ze strzelania:
No normalnie jak nowy karabinek... zdecydowanie inna praca podczas naciągania. Naciąg jest bardziej jednolity, jednostajny i płynny. Cykl strzału zupełnie inny, zupełnie inny rodzaj odrzutu/kopniaka... dużo delikatniejszy i jednokierunkowy (test śruta przechodzi bezdyskusyjnie).
Samo strzelanie dużo, dużo celniejsze... a to co mniej celne to już wina strzelca nad którym teraz trzeba popracować i w niego poprawki wprowadzić bo karabinek sprawuje się idealnie :)

Oczywiście vortex to vortex i dużo zmienił/poprawił (polecam wszystkim) ale delikatne polerki w spuście, nowe smary - zdecydowanie poprawiły i tak już bardzo dobry spust QT.

UWAGA!
Dla wszystkich którzy chcą rozkręcić swojego Hatsana 95 albo jakiegokolwiek innego - uważajcie na śrubę boczną mocującą łoże, a dokładniej nie na samą śrubę ale na małą upierdliwą śrubę kontrującą. Niestety jak się to cholerstwo zatnie to choćbyście mieli najlepiej na świecie spasowane śrubokręty, najlepsze chęci to i tak "bez młota to h... nie robota". U mnie cała próba odkręcenia śrubki kontrującej skończyła się (bo nie dawało rady nic, ani stukanie, ani pukanie, anie dokręcanie, ani nic innego) rozcięciem jej tak aby dostac się płaskim śrubokrętem do nakrętki właściwej. Całe szczęście mam mini szlifierkę do precyzyjnych pracy i bardzo małe tarczki tnące które akurat pozwoliły na przecięcie bez uszkodzenia śruby właściwej ani osady - polecam zaopatrzenie się w takie coś gdy będziecie mieli problemy. Śruba właściwa poszła, kontra wtedy również ruszyła .... więc jedynymi ofiarami podczas wszystkich prac są 1 śruba kontrująca (już siedzi nowa), i naciągnięte ścięgno stawu łokciowego (coś gdzieś "strzykło" i teraz boli jak cholera), ale wiatróweczka miodzio teraz strzela...
Nie pozostaje mi więc nic innego teraz jak strzelać, strzelać, strzelać i myśleć o kolejnych przeróbkach albo o kolejnym karabinku i praca nad nim. Polecam wszystkim - to nic trudnego a w razie czego służę pomocą :)

Zdjęć karabinku nie ma za bardzo co wrzucać bo z zewnątrz się nic nie zmieniło, a podczas pracy niestety zdjęć nie robiłem - no chyba że mnie najdzie i rozłożę za jakiś czas (do konserwacji) i wtedy porobię zdjęcia. A jak na teraz to mogę jak znajdę podrzucić ostatnią tarczkę ze strzelania ze sprężyną i dorzucę strzelanie teraz z Vortexa z tej samej odległości.

Swoją drogą to dziwne że w PL nie ma w sprzedaży za bardzo H95 z vortexem...? Czyżbyśmy w polandii woleli zwykłe sprężyny?

Mam nadzieję że moja opowieść Was wzruszyła ;) i pomoże każdemu kto będzie się zastanawiał czy vortex to dobry kierunek.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

erli pisze:Mam nadzieję że moja opowieść Was wzruszyła i pomoże każdemu kto będzie się zastanawiał czy vortex to dobry kierunek.
... mnie wzruszyła niesamowicie . Prawie tak samo się wzruszyłem jak za każdym razem gdy przylatuje do mnie użytkownik z połamanym lub rozszczelnionym vortexem :lol:

Aczkolwiek niech Ci tam służy jak najlepiej . Natomiast tym co się zastanawiają .... nie polecam ... :P
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
erli
Posty: 78
Rejestracja: 2015-07-06, 13:00
Lokalizacja: Radom

Post autor: erli »

Się posypie to włożę sprężynę - wszystko ma prawo się popsuć. A co postrzelam to moje ;)
Niezależnie od tego czy ktoś lubi vortexy czy inne gasramy czy nie to dłubaniem w wiatrówce się zaraziłem i pewnie nie będzie to ostatnia przeróbka i dłubanina w moim życiu.
indrzyj
Posty: 46
Rejestracja: 2012-09-02, 21:33
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: indrzyj »

Hiszpan63 pisze:Prawie tak samo się wzruszyłem jak za każdym razem gdy przylatuje do mnie użytkownik z połamanym lub rozszczelnionym vortexem
A czy przylatują z pękniętą sprężyną drucianą ? ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

indrzyj pisze: A czy przylatują z pękniętą sprężyną drucianą ? ;)
Podejrzewam ,że kilkakrotnie częściej ;) .
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

indrzyj pisze:A czy przylatują z pękniętą sprężyną drucianą ?
... oczywiście , zwłaszcza w "chińczykach" :idea: W Hatsanach z ostatnich lat po prostu sobie nie przypominam . Obecnie są bardzo dobre i wytrzymałe sprężyny tego producenta .

Tyle , że nie o to do końca chodzi . testowaliśmy w Cekausie vortexy , jak tylko miały być wprowadzone do sprzedaży . Śmiem twierdzić , że te egzemplarze do testów , jak i pierwsze modele z tym systemem zachowywały się zupełnie inaczej . Były wyjątkowo stabilne i faktycznie bezobsługowe . niestety w masowej produkcji coś poszło nie tak ( nie jestem zdziwiony ) i obecny produkt nie spełnia definicji bezawaryjnego , bezobsługowego , fenomenalnego produktu . A pojedyncze działające egzemplarze nie są i nie będą wykładnią jakości produktu .
Podejrzewam ,że kilkakrotnie częściej
... bardzo się mylisz . W chińczykach to norma . Ale w "zrobionych juz nie ... :P
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Hiszpan63 pisze:... bardzo się mylisz . W chińczykach to norma . Ale w "zrobionych juz nie ... :P
Markowe " druciaki " też padają , czego dowodem podaż sprężyn na Alledrogo .
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Filo pisze:Markowe " druciaki " też padają , czego dowodem podaż sprężyn na Alledrogo .
A co ma podaż na allegro do markowych sprężyn ??? ... bo nie rozumiem :shock: Pamiętaj :idea: ... jak chcesz mieć tanio i dobre , to musisz kupić dwie rzeczy ... :P

Tam kupują Ci, co to chcą mieć 305 m/s z 10Julowej chinki , albo 40 J w Hatsanie czy Łuczniku :lol: ... a potem przylatują po pomoc , bo nie działa , kopie , nie strzela , wierzga lub pękła .... :mrgreen:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Hiszpan63 pisze:A co ma podaż na allegro do markowych sprężyn ??? ...
No to , że markowa sprężyna najpierw musi paść , by ludzie na Allegro poszukiwali g...nych zamienników .
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

Hiszpan63 pisze: Tam kupują Ci, co to chcą mieć 305 m/s z 10Julowej chinki , albo 40 J w Hatsanie czy Łuczniku :lol: ... a potem przylatują po pomoc , bo nie działa , kopie , nie strzela , wierzga lub pękła .... :mrgreen:
Przemek co tak skromnie podajesz 305m/s :P
http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5345482526 :mrgreen:
Daystate MK3 FT-R
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Jacentus pisze:Przemek co tak skromnie podajesz 305m/s
... przepraszam Obrazek
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Jacentus pisze:Przemek co tak skromnie podajesz 305m/s :P
Ale tam w zestawie jest olej do tłoka. No i wychodzi prędkość ponaddźwiękowa. Jakby dodali benzyny lotniczej, to może i dałoby się osiągnąć więcej... :^)
Tylko jak tym trafić w cokolwiek...
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
erli
Posty: 78
Rejestracja: 2015-07-06, 13:00
Lokalizacja: Radom

Post autor: erli »

Ślubek pisze:Tylko jak tym trafić w cokolwiek...
Eee... no trafisz i to bez problemu ...we wrota od stodoły ... z 10 metrów... i jak stodoła stara to nawet zrobi we wrotach dziurkę ;) a to może i nawet lepsze od robienia dziur w karoserii samochodów co ostatnio staje się wyznacznikiem jakości wiatrówki dla wielu ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

erli pisze:
Ślubek pisze:Tylko jak tym trafić w cokolwiek...
Eee... no trafisz i to bez problemu ...we wrota od stodoły ... z 10 metrów... i jak stodoła stara to nawet zrobi we wrotach dziurkę ;) a to może i nawet lepsze od robienia dziur w karoserii samochodów co ostatnio staje się wyznacznikiem jakości wiatrówki dla wielu ;)
Sprzedają stalowe kulki do proc , żeby łobuz się nie zmęczył schylaniem po kamień , to może wyprodukują stalowy , płaski śrut diabolo , żeby dziurki w karoseriach wychodziły równiutkie jak z wykrojnika :/ .