Stara wiatrówka- prośba o identyfikacje

Sprzęt sprzed 1985 roku

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze, krzysztof

Przemich
Posty: 11
Rejestracja: 2015-08-24, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Stara wiatrówka- prośba o identyfikacje

Post autor: Przemich »

Witam,

otrzymałem w drodze spadku starą wiatrówkę- poniżej wrzucam zdjęcia. Nie ma na niej żadnych oznaczeń- jedyne co znalazłem po rozkręceniu to nabite numery 622.
Poszperałem trochę na forach i zdaję się jest to czeska BÍGLOVKA (tak się to pisze?).

Stan jest kiepski ale chciałbym ją przywrócić do życia- pamiątka rodzinna. Jest ona niestety niekompletna- brakuje jednej sprężyny oraz tego elementu (tłoka?) widocznego po środku na ostatnim zdjęciu.

Moje pytania- czy dobrze zidentyfikowałem sprzęt oraz gdzie mogę dostać brakujące elementy ?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3690
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Ta wiatrówka to Bugelspanner - bardzo fajny zabytek.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Przemich
Posty: 11
Rejestracja: 2015-08-24, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemich »

Dzięki Ślubek :) a gdzie mogę dostać części do tego zabytku ?
Sprężyny takiej mi nikt nie dorobi bo już się dopytywałem. Tłok z uszczelką, na CNC może mi dorobi znajomy (o ile zdobędę wymary).
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3690
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Przemich pisze:...Jest ona niestety niekompletna- brakuje jednej sprężyny
Nie za bardzo Cię rozumiem - brakuje sprężyny, którą pokazałeś na zdjęciu?

PS. Zapraszam do Powitalni :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
adaś
Posty: 173
Rejestracja: 2011-04-09, 10:46
Lokalizacja: Opole

Post autor: adaś »

Ta sprężyna ze zdecia to nie jego. Jak niema na górze lufy sygnatur to moze byc powojenna! Daj zdjecie lufy, a czesci to tylko na popularnym portalu aukcyjnym , ale pokazują sie sporadycznie i trzeba jeszcze przelicytowac kilku kolekcjonerow którzy na nie poluja.
Przemich
Posty: 11
Rejestracja: 2015-08-24, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemich »

Nie znalazłem żadnych sygnatur- nawet zatartych. Wieczorem wrzucę zdjęcia lufy bo jestem ciekaw z jakiego okresu ona pochodzi i kto mógł być producentem.
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Może tak byś się przywitał jak należy.
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Przemich
Posty: 11
Rejestracja: 2015-08-24, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemich »

JesperKyd pisze:Może tak byś się przywitał jak należy.
Sorry- juz nadrobiłem ;)
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3690
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

adaś pisze:Ta sprężyna ze zdecia to nie jego.
Jeśli tak, to dorobić będzie trudno, choć nie jest to niemożliwe - to nie rocket science, w końcu ten sprzęt robiono kiedyś bez użycia obrabiarek sterowanych numerycznie, a zwykłymi narzędziami - piłą, pilnikiem etc.

Ta sprężyna działa naciskowo - oprócz szukania na popularnym serwisie aukcyjnym są dwie możliwości:

Zwymiarować gabaryty (długość wolnego miejsca w wiatrówce i jego średnicę), a potem:

1. Na podstawie zdjęć (liczba zwojów) policzyć wymiary taśmy, którą trzeba zwinąć, aby uzyskać sprężynę taką jak oryginalna. Wyciąć z blachy (najlepiej kilka sztuk o różnych rozmiarach), zwinąć, ostre krawędzie stępić, obrobić termicznie.

2. Zamówić/dobrać sprężynę śrubową o podobnych gabarytach.

Potem oczywiście trzeba sprawdzić, czy dorobiona/dobrana sprężyna ma właściwą sztywność - nie może być za słaba (bo nie będzie mieć siły wypchnąć śrutu) ani za mocna (aby nie uszkodzić wiatrówki podczas strzału).

Bez oryginału sztywności idealnie nie dobierzesz, zresztą, nie ma chyba takiej potrzeby.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
adaś
Posty: 173
Rejestracja: 2011-04-09, 10:46
Lokalizacja: Opole

Post autor: adaś »

Ta wiatrowka nie byla nigdy demonem mocy! Strzelano z niej lotkami do tarczy. Proponowlbym odpuscic sprezyne tasmowa bo orginal jest nie do zdobycia a dorabiane sa malo wytrzymałe, wstaw zwykla bo taka zapewne w troim modelu byla! Wieczorem wkleje zdjecie jak to wyglada u mnie!
Przemich
Posty: 11
Rejestracja: 2015-08-24, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemich »

Tak- to było zdjęcie z internetu. Ja mam tylko 1 z 2 sprężyn ;)

Pod tym linkiem więcej zdjęć.
adaś
Posty: 173
Rejestracja: 2011-04-09, 10:46
Lokalizacja: Opole

Post autor: adaś »

Na mojej sa takie sygnaturki. Pokasz co dokladnie masz za części!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Przemich
Posty: 11
Rejestracja: 2015-08-24, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemich »

Original Will... widziałem już takie.
Na mojej nie ma w tym miejscu nawet śladu po czymkolwiek. Jedyne oznaczenia jakie znalazłem to wybite "622" na wewnętrznych częściach większości elementów.

Co do elementów które mam to tylko tyle znalazłem w komorze:

Obrazek

Mógłbyś pokazać jak wygląda to u Ciebie ? Jakie są sprężyny ?
adaś
Posty: 173
Rejestracja: 2011-04-09, 10:46
Lokalizacja: Opole

Post autor: adaś »

W jednej mam dwie tasmy a w drugiej sprezyne. Widzialem już dwie krótkie sprężyny zamiast tasmy. Niestety dzis nic nie wkleje bo angina mnie dopadla ale jutro obiecuje.
Przemich
Posty: 11
Rejestracja: 2015-08-24, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemich »

adaś pisze:W jednej mam dwie tasmy a w drugiej sprezyne. Widzialem już dwie krótkie sprężyny zamiast tasmy. Niestety dzis nic nie wkleje bo angina mnie dopadla ale jutro obiecuje.
Mógłbym prosić jeszcze o zdjęcie i wymiary tłoka ? Może na CNC by mi dorobili :)