Tarcie pomiędzy elementami 14,17 i 41 w Slavii

Można wpisywać tu rady które przydadzą sie nowym posiadaczom wiatrówek. Rady związane z użytkowaniem wiatrówki jak również z bezpieczeństwem podczas strzelania.

Moderator: Hiszpan63

Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Tarcie pomiędzy elementami 14,17 i 41 w Slavii

Post autor: Cayin »

Coś mi zaczęło chrobotać przy naciąganiu.
Ponieważ jestem poza Warszawą, daleko od Cekaus—u miałem dwa wyjścia, odważyć się na grzebanie albo zrezygnować ze strzelania … wybór nie był trudny ;) .
Odkręciłem drewno od metalu (lub odwrotnie) i stwierdziłem, że problemem jest tarcie elementu 14 o element 17, (widoczne otarcia)
Oczywiście widać również otarcia na elemencie 41 ale to raczej mniejszy problem.
Zakupiłem smar molibdenowy, trochę przepolerowałem powierzchnie w miejscach otarć, usunąłem stary smar nałożyłem nowy i póki co jest nieźle, ale ponieważ sytuacja raczej szybko się powtórzy zaczęło mi chodzić po głowie pytanie czy nie dałoby się zastąpić elementu 41 np. dwoma małymi łożyskami a w miejscu styku elementu 17 i 14 zastosować coś co by robiło za łożysko ślizgowe np. cienki bakelit czy tekstolit ?, czy to bardzo głupie ? a może próbował ktoś już takich rozwiązań ?
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Blaszka ślizgowa jest do tego , zeby się naciąg po niej ślizgał . A jednocześnie dopychał dźwignię do rowka . Inaczej przy próbie naciągania zeskoczy z tłoka bardzo często uszkadzając nieodwracalnie rowek w tłoku .

Ja wiem , że eksploatujesz karabinek podobnie do mnie (duuuużo , bardzo dużo :mrgreen: ) więc pora zacząć próbować samemu serwisować zgodnie ze sztuką , w Twoim przypadku , po każdym łyk-endzie ... ;)
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

Czyli Twoim zdaniem nadszedł czas żeby się trochę jak by to powiedzieć ... usamodzielnić ? … hmmm ... no dobrze ... "Tato",.. niech i tak będzie, ... a co mi tam, najwyżej będziesz miał za jakiś czas trochę więcej roboty :)
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Cayin pisze:Czyli Twoim zdaniem nadszedł czas żeby się trochę jak by to powiedzieć ... usamodzielnić ?
... owszem ;) Jeżeli bardzo dużo strzelasz , to samo przez się zrozumiałe jest , że nie zawsze będziesz miał po drodze do mnie , a przeserwisowanie karabinka to kilkanaście minut roboty . Przy takiej eksploatacji (czyt. wytężonej) po prostu musisz zadbać sam , żeby wszystko grało . Oczywiście nie wyganiam Cię spod drzwi :lol: .. wpadaj jak tylko masz ochotę sprawdzić swoje wypociny ... :mrgreen:
Cayin pisze:najwyżej będziesz miał za jakiś czas trochę więcej roboty
... a Ty satysfakcji , że masz sprawny karabinek aż do kolejnego serwisu ... :D
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)