Oksydowanie ZnAl-u

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Oksydowanie ZnAl-u

Post autor: Filo »

http://kolbaimg.pl/photo/l_p02664_a0166 ... e-77-g.jpg
Oksyda do stali Tetra Gun Liquid Blue , dająca błękitny odcień oksydy , została przeze mnie sprawdzona na innych metalach i stopach w poszukiwaniu innych jej zastosowań . Oksyda ta działa również z cynkiem białym ( z pasywowanym w kolor " pawie oczko " działa gorzej ) . Z aluminium nie działa . Sprawdziłem więc czy czerni ZnAl , jako stop cynku i aluminium . Działa . Najlepiej na ZnAl-u utlenionym ( szarym ), nie czyszczonym . Wystarczy odtłuścić wodą z płynem do zmywania i wysuszyć . Na zdjęciu magazynek Haenela na miedziowane kulki stalowe i element blokady . Stopka magazynka ma mocniejszą czerń , bo na niej była przeprowadzona pierwsza próba i magazynek nie był czyszczony szczotką drucianą . Nawet jeśli z pistoletu lub rewolweru usuniecie lakier i zmuszeni będziecie doczyszczać ZnAl szczotką drucianą , to oksydowanie trzeba będzie powtórzyć po jakimś czasie , a czerń będzie się pogłębiać w miarę jego utleniania . Magazynek zanurzony był w oksydzie bez rozbiórki , więc poczernione zostały jednocześnie wszystkie jego elementy składowe . Obrazek
Tak jak nie każda stal się dobrze oksyduje , tak i ZnAl może zawierać różne inne komponenty stopowe . Nim się zacznie poważną renowację warto zrobić próbę na niewidocznej powierzchni .
Ostatnio zmieniony 2015-06-09, 10:06 przez Filo, łącznie zmieniany 2 razy.
emes71
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 275
Rejestracja: 2013-09-09, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: emes71 »

Super sprawa , pewno się kiedyś przyda , udało Ci się może znaleźć coś podobnego do aluminium , szlag mnie trafia przez muszkę , która się powycierała
Steyr LP 2 , HW97k , FWB 65 , Zoraki HP-01 , Łucznik WZ.70 , Crosman 1377 i 1322 by emes71 , Walther CP Sport
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

emes71 pisze:Super sprawa , pewno się kiedyś przyda , udało Ci się może znaleźć coś podobnego do aluminium , szlag mnie trafia przez muszkę , która się powycierała
Niestety nie znam . Sam kupiłem , podobno świetny wg sprzedającego , niemiecki środek do czernienia aluminium . Czerń okazała się piękna , ale miała małą wadę , po dotknięciu zostawała na palcach :) . Do muszki nadaje się na tej samej zasadzie na której żołnierze okopcali płomieniem świecy muszkę i szczerbinkę przed każdym strzelaniem :D .
emes71
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 275
Rejestracja: 2013-09-09, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: emes71 »

No , niestety jestem na etapie kopciucha , w hali jest ok , ale w terenie przy słoneczku przed strzelaniem musi iść w ruch zapalniczka
Steyr LP 2 , HW97k , FWB 65 , Zoraki HP-01 , Łucznik WZ.70 , Crosman 1377 i 1322 by emes71 , Walther CP Sport
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Filo pisze:Oksyda do stali Tetra Gun Liquid Blue
A gdzie to kupowałeś ?
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

green_thunder pisze:
Filo pisze:Oksyda do stali Tetra Gun Liquid Blue
A gdzie to kupowałeś ?
W Kolbie . To podobno jedyny dystrybutor , ale musiałem czekać dwa miesiące aż sprowadzą ze Stanów . Oksyda cały czas jest w ofercie . Pomyślałem właśnie , że można by w ten sposób zaczerniać ubytki w lakierze , co byłoby mniej widoczne niż zamalowywanie .
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

OK., trochę długo, ale gwałtu nie ma.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

green_thunder pisze:OK., trochę długo, ale gwałtu nie ma.
Jak czekałem , to twierdzili , że idzie cała partia towaru . To nie było dawno , więc powinni mieć oksydę na bieżąco .
Ostatnio zmieniony 2015-06-09, 10:06 przez Filo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Jasne, sprawdzę.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Dodałem uwagę w pierwotnym poście o konieczności sprawdzenia działania tej oksydy na konkretnym stopie ZnAl-u , ze względu na różną zawartość procentową podstawowych składników stopu , a także obecność dodatków w stopie które mogą mieć wpływ na efekt końcowy . Jest pomysł Gebiego , do sprawdzenia , z przyspieszonym utlenianiem ZnAl-u . Proponuję poczekać na efekty tych prób .
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Wynik doświadczeń z utlenianiem .

Post autor: Filo »

Dla pozyskania ZnAl-u do doświadczeń rozebrałem stary , " bazarowy " pistolet na CO2 . Elementy metalowego szkieletu , mimo upływu lat , nie miały szarego nalotu jaki miały magazynki Haenela . Należy więc przyjąć , że stopy różniły się składem . Powtórzone próby czernienia , sposobem stosowanym do magazynków , dawały mierne rezultaty w postaci jasnobrązowej barwy pokrycia . Próbowałem uzyskać szarą barwę tlenków przy pomocy wody utlenionej i nadmanganianu potasu jako środków silnie utleniających . Niestety znaczących efektów nie uzyskałem . Przyspieszone utlenianie można uzyskać przez podgrzewanie , ale można też zniszczyć element . Spróbowałem więc posiadanej warsztatowej chemii i na tzw. pierwszy ogień wziąłem środek stosowany przed użyciem oksydy , tzn . do zdejmowania starej i odtłuszczania Tetra Gun Blue & Rust Remover . Okazało się to strzałem w dyszkę . Pokrycie płynem do odtłuszczania powodowało spienienie się płynu na powierzchni ZnAl-u i najwyraźniej aktywowało tę powierzchnię chemicznie . Po spłukaniu i pokryciu oksydą pojawiła się czerń . Kilkakrotne powtórzenie tej operacji zapewniło mocną i trwałą czarną barwę . Co ciekawe , środek do usuwania starej oksydy , ze ZnAl-u jej nie usuwał , ale jak się wydaje aktywował kolejne warstwy metalu . Przetarcie nowej oksydowanej powierzchni szorstką tkaniną usuwa lekkie zmatowienie zostawiając ją półmatową . Natłuszczenie wydobywa czerń jeszcze bardziej .
Twardość czernionej powierzchni jest porównywalna z twardością ZnAl-u i użycie jej do renowacji odprysków lakieru lub jego przetarć na krawędziach pistoletowych elementów będzie wymagało okresowego powtarzania . Obrazek
Na lewym elemencie , w jego dolnej części , widać zmiany nasycenia czarnej barwy po każdej operacji .