Jak zrobić prowadnice do Hatsana (pilne)

Czyli co poprawiliśmy po fabryce

Moderator: Hiszpan63

Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Jak zrobić prowadnice do Hatsana (pilne)

Post autor: Nestor2204 »

Witam!
Chciałbym sobie utoczyć prowadnice z metalu pod oryginalną sprężyne.
Trochę już znalazłem informacji ale nie bardzo wszystko rozumiem i proszę fachowców o zdefiniowanie paru faktów/mitów które znalazłem oraz o porade jak zabrać się do toczenia prowadnicy.

Jeśli chodzi o wymiary to znalazłem takie informacje:
-Średnica prowadnicy musi być taka by sprężyna ciasno siedziała ale swobodnie dała sie obrócić wokół własnej osi

-Długość prowadnicy (nie wiem czy samego pręta co siedzi w sprężynie czy z tą grubszą podstawką) oblicza się ze wzoru "średnica drutu sprężyny x ilość zwojów = długość prowadnicy w mm"

Niestety nie znam się na tym niem wiem czy te informacje są prawdziwe. Samo toczenie to nie problem bo mam znajomego po fachu dla niego to bułka z masłem tylko problem jest z wymiarami. Fajnie by było jakby ktoś podesłał jakiś schemat .

Prowadnice chce wykonać taką jak na zdjęciu . Zaznaczyłem na nim wymiary które chciałbym żebyście powiedzieli mi jak je pomierzyć i względem czego to mierzyć .

Jeszcze takie pytanko . Na zdjęciu tego nie widać, ale czy w tej szerszej części prowadnicy trzeba jeszcze coś nacinać / wiercić? Czy zrobienie prowadnicy to tylko stoczenie pręta w literke " T " pod odpowiednie wymiary i to wszystko?

Z góry dzięki za pomoc. :D

Obrazek
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Średnica prowadnicy powinna być taka, żeby sprężyna ciasno na nią wchodziła, definicje ciasności zależnie od szkoły bywają różne, jedni lubią z oporem, inni lekko suwliwie. To na co warto zwrócić uwagę to czasem końcowe zwoje sprężyny mają mniejszą średnicę i jak się tego nie uwzględni, poprawi, to prowadnica wchodzi z oporem, ale dalej jest luz.
W kwestii długości, to ma się dać zapiąć zaczep tłoka i to wyznacza jej maksymalną długość. Wyliczanie wg zwojów i grubości drutu ma sens jeśli stosujesz sprężynę upychaną na maxa, jeśli dasz z cieńszego drutu, czy z mniejszą liczbą zwojów może się okazać, że zrobisz za krótką.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Jak zrobić prowadnice do Hatsana (pilne)

Post autor: Ślubek »

Nestor2204 pisze:-Średnica prowadnicy musi być taka by sprężyna ciasno siedziała ale swobodnie dała sie obrócić wokół własnej osi
Prawda. Prowadnica zabezpiecza sprężynę przed wyboczeniem. Gdy sprężyna naciskowa zostaje ściśnięta, zwoje zbliżają się do siebie (skok zwojów sie zmniejsza), a średnica wewnętrzna sprężyny rośnie. Stąd wymóg jak najlepszego dopasowania średnicy prowadnicy, gdy sprężyna jest w stanie swobodnym. Nie potrafię podać konkretnych pasowań, bo nie wiem, jakie są stosowane w przypadku wiatrówek, ale myślę, że tokarz będzie potrafił to dobrać do konkretnej sprężyny. Pasowania nie mogą być zbyt małe, bo sprężyna wykonywana jest też w pewnej klasie dokładności i średnice wewnętrzne zwojów zawsze się od siebie różnią. Niewiele, bo niewiele, ale jednak.
Nestor2204 pisze:-Długość prowadnicy (nie wiem czy samego pręta co siedzi w sprężynie czy z tą grubszą podstawką) oblicza się ze wzoru "średnica drutu sprężyny x ilość zwojów = długość prowadnicy w mm"
Również prawda. W granicznym przypadku, gdy sprężyna jest tak ściśnięta, że zwoje opierają się o siebie, jej sztywność gwałtownie wzrasta, co nie jest dobre ani dla sprężyny, ani dla reszty mechanizmu. Z drugiej strony, prowadnica nie może być zbyt długa, aby tłok się o nią nie opierał. Powyższy wzór to wzór na minimalną długość ściśniętej sprężyny. I jest prawdziwy oczywiście tylko gdy średnicę drutu podamy w milimetrach :^) Należy również pamiętać, że liczba zwojów nie musi być liczbą całkowitą.
Taka powinna być długość pręta "co siedzi w sprężynie". Wysokość podstawy prowadnicy (wymiar "3") z kolei wpływa na napięcie wstępne sprężyny. Lepiej dać mniej, aby potem ew. móc zwiększyć napięcie wstępne dokładając podkładki. Nie można jednak dać za mało, aby nie zmniejszyć wytrzymałości prowadnicy.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

Myślałem że wymiar 3 powinien być taki jak w oryginale :)
Ostatnio zmieniony 2015-05-28, 18:26 przez Nestor2204, łącznie zmieniany 1 raz.
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

15 mm wysokości podstawy prowadnicy wystarczy ?
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

Okey, Rozkręciłem Hatsana! :mrgreen: Striker Edge ma inny spust którego zdjęć nie znalazłem ale udało się ! I okazało sie że firma Hatsan zrobiła duży postęp ale o tym kiedy indziej. :) Jutro jak będziecie chcieli napisze jak rozkręcić Edge'a :)

Teraz do rzeczy.
Pomierzyłem i wyszły mi następujące dane:

-Głębokość tłoka - 130mm
-Długość maksymalnie ściśniętej sprężyny ~ 107mm
-Długość całej (razem z podstawą) oryginalnej prowadnicy - 100mm
-Wysokość podstawy prowadnicy (wymiar 3 ) - 5mm
-Szerokość podstawy prowadnicy (wymiar 4) - 22mm
-Średnica wewnętrzna sprężyny 13mm

Dobra prosiłbym teraz żeby ktoś ogarnięty pomógł mi dobrać długość "samego pręta co siedzi w sprężynie" oraz ile dziesiątych/setnych milimetra luzu zrobić na średnicy tegoż
pręta względem sprężyny.

PILNE NA JUTRO! :)
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Nestor2204 pisze:-Długość maksymalnie ściśniętej sprężyny ~ 107mm
...
-Średnica wewnętrzna sprężyny 13mm
Długość "pręta w sprężynie" dałbym 110mm. Trochę więcej niż minimalna długość sprężyny, a jeśli będzie za długo i nie da się zapiąć tłoka, dwa-trzy milimetry da się spiłować.
Jeśli chodzi o średnicę prowadnicy, dałbym pasowanie suwliwe φ13h8 (albo φ13H8 - nie pamiętam dokładnie - tokarz powinien wiedzieć, o co chodzi, jak mu powiesz, że pasujesz wałek z wnętrzem sprężyny).
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Ślubek mnie wyprzedził , ale i tak zamieszczam swój eleborat . Na swobodnej sprężynie luz na prowadnicy może być zerowy tzn . prowadnica może wchodzić suwliwie lub ze znikomym luzem . Ściskana sprężyna powiększa swoją średnicę wewnętrzną i zewnętrzną . Jeśli sprężyna ma duże napięcie wstępne , rzędu 20 - 35 mm , co jest dość częste w wiatrówkach z dolnym naciągiem , to prowadnica może być pasowana z lekkim wciskiem . Pamiętać trzeba tylko , że zewnętrzne " zarobione " zwoje sprężyny bywają ciaśniejsze i trzeba je od wewnątrz nieco doprowadzić do kultury np. przez potraktowanie ścierniczką na trzpieniu , zamocowaną w wiertarce , lub diamentowym pilniczkiem iglakiem . Według podanych wymiarów sprężyny , prowadnica plus ewentualny kapelusik w części prowadzącej nie powinny przekraczać 105 - 106 mm ( Ślubek proponuje więcej z możliwością ucięcia ) . Suma wysokości odsadzenia obu ( podstawa prowadnicy + kapelusika ) powinno zostać takie samo , bo powiększenie jego długości grozi zblokowaniem sprężyny przed zapięciem tłoka . Średnica tych odsadzeń powinna zostać jak w oryginale , bo pewnie jest właściwa . Zwiększone luzy w fabrycznych prowadnicach wynikają tego , że producenci mniej markowych wyrobów korzystają z usług różnych dostawców , a ci nie zawsze z atestowanych materiałów . Sprężyny nawijane na zimno mogą się więc różnić średnicą wewnętrzną , a prowadnica musi pasować na każdą .
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

Gdzieś w internecie znalazłem (chyba e tawerna ) cytuje:
" Jeśli głębokość tłoka wynosi 130mm i nie będziesz robił kapelusza to Prowadnice zrób na 150 mm razem z podstawą" - dziwne wy mówicie ze krótszą trochę .

Dodam jeszcze ze na oryginalnej prowadnicy były dwie podkladki, ze stali i ertalitu . Z czego jedna miała 3 mm

Zdjęcia :

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-11-06, 20:48 przez Nestor2204, łącznie zmieniany 2 razy.
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Nestor2204 pisze:" Jeśli głębokość tłoka wynosi 360 mm i nie będziesz robił kapelusza to Prowadnice zrób na 150 mm razem z podstawą" - dziwne wy mówicie ze krótszą trochę .
Głębokość tłoka nie ma nic do rzeczy . W tę głębokość może wejść kapelusik , sprężyna , prowadnica i większość korka zamykającego system od strony sprężyny . To co napisaliśmy ze Ślubkiem wynika z wymiarów sprężyny i tego się trzymaj . A poza tym chciałbym w swym życiu zobaczyć tłok o długości 360 mm . Chodziło prawdopodobnie o głębokość cylindra .
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

Ooo matko... Nie wiem czemu napisałem 360, miało być 130 :) już poprawiłem. Btw.Najwyżej się drugą dotoczy ;) jak będzie coś źle . Mam metr materiału a tokarz to mój wujek także... :D
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Na początek , to skróć sprężynę o około dwa zwoje , bo masz zapewne FAC-kowy karabin . Długość prowadnicy , to 120 mm z czego 10 mm to grubość podstawy. Do tego 6 mm korka . To wystarczy , żeby było prawie pod limit . Nie zapomnij o wymianie tej plastikowej uszczelki na coś bardziej uszczelkę przypominające .
okazało sie że firma Hatsan zrobiła duży postęp
... ciekawe w czym :lol:
Striker Edge ma inny spust którego zdjęć nie znalazłem
... bo ten model , to hybryda Hatsana z Gamo ... znany , często nie lubiany moduł spustu skopiowany z Gamoni.
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

Jeśli korek to ten plastikowy element za prowadnicą w którym jest bezpiecznk to nie ma on 6 mm raczej
Sprężyny raczej nie będę skracał :) Raczej FAC to nie jest niby ma poniżej 17 j i mam na to certyfikat. :lol:
Hiszpan nawet jeśli nie będe skracał sprężyny to prowadnice i tak robić na 110 mm?

A hatsan poprawił przynajmniej to ze sprężyny są splanowane :P
Ostatnio zmieniony 2015-05-29, 14:24 przez Nestor2204, łącznie zmieniany 1 raz.
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

A hatsan poprawił przynajmniej to ze sprężyny są splanowane
_________________
... to raczej Tobie się trafił Hatsan z takiej partii co to wetknęli splanowane sprężyny ... :P
Nestor2204 pisze:FAC-Tzn?
... ponadlimitowy karabinek ...
Nestor2204 pisze:Korek to ten plastikowy element za prowadnicą ?
Korek na drugą stronę sprężyny ... do tłoka ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

FAC to znaczy ponad limitówkę,powyżej 17 Julianów.
Hatsan nie poprawił nic z czego może być dumny,ponieważ nawet jeśli splanują springa to i tak nieudolnie że trzeba poprawiać.Osobiście w moim Harnasiu splanowana została tylko jedna strona springa i to jeszcze na odpierdziel,więc idą jak zawsze na łatwiznę,cieszyć można się tylko z tego że dają zarobić naszym znajomym znającym się na rzeczy.
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22