Wkladka lufy QB57

Czyli co poprawiliśmy po fabryce

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Wkladka lufy QB57

Post autor: Filo »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
QB57 to karabinek bardzo poręczny z którego " każden jeden " emeryt może do puszek strzelać na stojaka , bez obawy , że trafi w oko sąsiadowi z posesji obok . Tak bardzo ta możliwość mi się spodobała , że postanowiłem doprowadzić go do wysokiej sprawności . Do wszelkich prób i przeróbek ten karabinek nadaje się idealnie , bo demontuje się , łącznie z lufą w mgnieniu oka . Nic nie jest w karabinku tak ważne jak lufa , więc pomyślałem , by zastąpić oryginalną lufę lufą gładkolufową i na jej końcu dołączyć " czok " z gwintowanej , markowej lufy . W tym celu poprosiłem Swawolnego Darasa by podarował mi kawałek porządnej lufy z ucinki ( jeszcze raz dziękuję Darku ) . Nim pomysł " dostawki " wprowadziłem w życie to spróbowałem co się da uzyskać z lufy oryginalnej . Dało się dużo , co opisałem w temacie " Naprawa lufy ". Jednak zgodnie z zasadą , że lepsze jest wrogiem dobrego próbowałem poprawiać dalej aż zniszczyłem uzyskane rezultaty . Wrócił więc pierwotny pomysł . Oryginalną lufę potraktowałem rozwiertakiem fi 4,5H7 , co tylko wyrównało minimalną średnicę lufy nie czyniąc ją gładkolufową i dołożyłem darasową ucinkę ustalając ją na stożkach . Stożek wkładki współpracujący z oryginalną lufą docierałem pastami do zaworów samochodowych centrując na je na spasowanym , wspólnym trzpieniu .
Na jednym ze zdjęć pokazałem jak różny jest punkt trafienia , przy jednakowym punkcie celowania . Odległość między skupieniami na dystansie 20 m to około 3,5 cm . Dociążnik ukierunkowujący strumień powietrza wydaje się poprawiać celność .
Ostatnio zmieniony 2015-05-13, 09:33 przez Filo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

Jestem pod wrażeniem :shock:
To indywidualna sprawa, ale karabinek jest naprawdę wygodny i składny do strzelania z postawy stojącej - takie moje odczucie :oops:
Gładką lufę możny by pewnie uzyskać zmieniając kaliber na wyższy, ale pytanie chciałem zadać następujące: czy technologicznie i finansowo opłacalna by była wymiana lufy na lepszą jakościowo (ciaśniejszą)? Lufa w "57" jest dość ... specyficzna. że się tak wyrażę, mam na uwadze jej dokręcanie i stożkowy port ładowania?
Wiem, że to tylko QBeta, ale poręczna, składna i wyjątkowo "przenośna i transportowalna".
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Gebi pisze:Gładką lufę możny by pewnie uzyskać zmieniając kaliber na wyższy,
Tak czy inaczej pozostaje problem wiercenia długiego otworu . Do tego celu służą specjalne wiertła , zwane , nie wiadomo dlaczego :D , lufowymi .
Raczej trzeba by kupić gładkolufową chinkę , w cenie do 100 zł i użyć jej lufy . Pewnie można kupić też dobrą lufę gwintowaną , choć z tym jest zawsze ten problem , że nie wiadomo z jakiego powodu jest sprzedawana jako oddzielny element . Mam gdzieś namiar na surowe lufy Lothar-Walter w cenie ok. 400 zł , ale wkładanie 400 zł żywej gotówki w QB57 , bo swojej pracy nie liczę , to chyba przesada . Warto będzie spróbować jeszcze lufy gładkolufowej bo jak pokazuje doświadczenie ze skupieniem , przejście z gwintu na gwint skutkuje spadkiem energi strzału .
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

@Filo,
Rozumiem. Krótko - mój pomysł to niewypał, albo kula w płot :-?
Większość aktualnie oferowanych "chinek" pod różnymi nazwami, reklamowana jest jako gwintowane wiatrówki. Na 100% gładką lufę mają Pumpastery 760 Crosmana - nowe, bowiem po strzelaniu śrutem ołowianym (tak dotąd czyniłem, ale to zmieniłem :mrgreen: ) wnętrze lufy "rysuje się". Być może zbyt twardych śrutów używałem, albo materiał "lufowy" jest "miętki" :shock: Cena nowego Pumpmastera to okolice 150 PLN.
Nie pozostaje mi nic innego, jak cieszyć się tym, co mam i czekać na dalsze wyniki Twoich eksperymentów.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Pewnie lufa tej 760 to taka rurka fi 8 mm w plastikowym lub metalowym płaszczu o znacznie większej średnicy . Jeśli tak , to się nie nadaje .
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

Nie mam pod ręką suwmiarki, ale na zewnątrz jest bezsprzecznie metalowa, średnica zewnętrzna ca. 11mm. Nie wiem, czy ma płaszcz, nie widać tego, bo zasłania montaż muszki, ale nie wydaje mi się, by była warstwowa.