Budowa tarczociągu.

Pomysł Rafała aby wrzucać tu nasze pomysły

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
stiven22
Posty: 209
Rejestracja: 2011-01-06, 13:09
Lokalizacja: Wilkowuje

Budowa tarczociągu.

Post autor: stiven22 »

Zamierzam zrobić sobie tarczociąg i zastanawiam się jak go wykonać.
Dysponuje około 20m budynkiem starą wkrętarką.
Budynek to stodoła i zawsze jest pełno różnych maszyn i grató i ciągłe bieganie slalomem do tarczy mnie drażni.

Pytanie jedno linkowy czy dwu linkowy (2-3mm stalowa linka nośna) cienka linka napędowa.
Czy montować kamerę do podglądu trafień.
Jak rozwiązać problem sterowania żeby tarcza zatrzymała się na 10 lub 15m.

Wujek Google trochę pomógł ale nie mam doświadczenia w strzelaniu na takim ustrojstwie więc jakieś rady by się przydały.
Air Arms s410f 4,5 mm +BKL 237 + Hawke varmint II 4-16x44 AO Mil Dot
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Nie wiem, czy nie prościej będzie jednak "wyprostować slalom" niż rozkładać przed każdym strzelaniem linkę. No, chyba, że masz taki kawałek pomieszczenia, na którym rozciągnięta na stałe linka nie będzie przeszkadzać.

Co do konstrukcji:
1. Przy założeniu, że kulochwyt będzie zamocowany na stałe, a poruszać się będzie tylko uchwyt na tarczę, stalowa linka 3mm to zdecydowanie overkill - 10 metrów takiej linki już sporo waży i uchwyty bloczków musiałyby być mocno przymocowane. Wystarczy cienka linka, taka jak np. do podnoszenia celów FT.
2. Linka typu "pojedyncza pętla" - na części powrotnej oklejona kawałkiem kolorowej taśmy w miejscu, które będzie przy Twoim stanowisku w momencie gdy tarcza dojedzie do kulochwytu. Ew. dodatkowo zderzaki uniemożliwiające wciągnięcie uchwytu tarczy w bloczek.
3. Podgląd tarczy - standardowe kable przedłużające do kamery USB mają ok. 10m - nie daje to dużo swobody na poprowadzenie ich np. pod sufitem, czy po ścianie. Poza tym trzeba doprowadzić zasilanie do komputera "odbiorczego", co w niektórych lokalizacjach może stanowić problem. Ja to rozwiązałem poprzez zakup lunety obserwacyjnej w Lidlu za 100zł i postawienie jej na stałe na stanowisku. Jeśli masz dłuższy tor, to jest to lepsze (i tańsze) rozwiązanie.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Puma
Posty: 299
Rejestracja: 2014-02-06, 08:27
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Puma »

Parę miesięcy temu myślałem o tarczociągu. Ale na wkrętarce to będzie trwało wieczność. Silniczek 12V DC + wyłącznik czasowy np. taki i sprawa rozwiązana. Prowadzenie na żyłkach - 1 napędowa i 2 prowadzące. Prędkość posuwu w granicach 2 m/s. Przynajmniej tak to wygląda na zawodach, na które jeżdżę. Oczywiście napęd kupny a nie robiony ;)

EDIT:
Zmieniam zdanie, jeśli wkrętarka ma obroty rzędu 1000 obr/min to nada się. Kółko napędowe ok. 4 cm średnicy i będzie ok. Tylko będzie to duże i nieporęczne. Mały silniczek z wyłącznikiem zamkniesz w małej skrzynce i będzie elegancko.
Awatar użytkownika
stiven22
Posty: 209
Rejestracja: 2011-01-06, 13:09
Lokalizacja: Wilkowuje

Post autor: stiven22 »

Tarczo ciąg ma z założenia być stacjonarny raz zrobiony na służyć długo.
Miejsce w którym chcę go zrobić umożliwia pozostawienie linek na stałe.
Mam zamiar strzelać z przesklepionej części budynku linki umieścił bym pod dachem około 4m od ziemi.
Stalowe dwie linki były by umocowane do przeciwległych ścian być może nawet na wylot.
Po linkach zasuwał by wózek z tarczą kulochwytem i kamerą bezprzewodową.
Szacuje że całość nie przekroczy 2kg ale będę starał się zrobić to jak najlżejsze.

Fajnie by było żeby wszystko jeździło automatycznie na krańcówkach ale jeszcze czegoś takiego nie robiłem i nie wiem czy dam radę.

Wkrętarkę którą mam(zamierzam użyć tylko silnik z przekładnią) ma 550obr. i planowałem kółko 10-15cm
Air Arms s410f 4,5 mm +BKL 237 + Hawke varmint II 4-16x44 AO Mil Dot
Puma
Posty: 299
Rejestracja: 2014-02-06, 08:27
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Puma »

Kółko 10-15 cm przy 550 RPM daje 3-4 m/s. Linka napędowa może się zrywać.

Krańcówek nie potrzebujesz. Wyłącznik czasowy ma regulację i możesz ustawić tak, żeby tarcza dochodziła do konkretnego miejsca. Tak przynajmniej działają tarczociągi na zawodach w Tychach.

Kamera bezprzewodowa? Jak już będzie tarczociąg to po co kamera?
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

stiven22 pisze:linki umieścił bym pod dachem około 4m od ziemi.
I zafundował sobie w ten sposób czterometrowe *) wahadło :^) . Zapomnij o pomyśle zrobienia tego na bazie starej wiertarki. Bez automatyki z adaptacją prędkości pod koniec ruchu wózka (aby wygasić wahania uchwytu tarczy) i szybkiego silnika krokowego z dokładnym pozycjonowaniem, za każdym razem będziesz dostawał tarczą w głowę.

Edit: *) No, dwuipółmetrowe :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
stiven22
Posty: 209
Rejestracja: 2011-01-06, 13:09
Lokalizacja: Wilkowuje

Post autor: stiven22 »

He He Rafale wahadełka nie będzie.
Napisałem że będę strzelał z przesklepienia. Czyli wchodzisz na piętro (po schodach) siadasz przy stoliku i tuż nad głową śmiga tarcza a od ziemi będzie z 4 metry.

Kuba właśnie nad automatyką może mi się zejść najdłużej i muszę wszystko przemyśleć.
Zwalnianie i przyśpieszanie można zrobić zmieniając napięcie z 12 na 6 i na odwrót.
Air Arms s410f 4,5 mm +BKL 237 + Hawke varmint II 4-16x44 AO Mil Dot
Puma
Posty: 299
Rejestracja: 2014-02-06, 08:27
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Puma »

Dlatego proponuję rozwiązanie, które działa w Tychach od dawna, na mistrzostwach Śląska LOK też funkcjonowało. Masz potencjometr do ustawiania czasu przejazdu, więc krańcówek się nie stosuje. Tarcza nie zwalnia tylko idzie cały czas tym samym tempem. Dochodzi do kulochwytu i po max. 0,5 sekundy napęd się wyłącza. Przez te 0,5 sekundy żyłka ślizga się po kole napędowym, ale to w niczym nie przeszkadza. Jak ustawisz dokładniej to można zminimalizować ten czas.

Potencjometr ma też ten plus, że możesz sobie skręcić opór i tarcza będzie wyjeżdżać np. na 10 metrów. Ewentualnie można potencjometrem dobrać odpowiednie opory na 10,15,20 metrów, po czym dobrać stałe rezystory albo potencjometry, dorzucić przełącznik 3-pozycyjny i mieć tarczociąg z 3 pozycjami tarczy. Przy czym nie wiem jak będzie z dokładnością pozycjonowania na krótszych odległościach. W przypadku jakiegoś oporu po drodze, tarcza może dojechać np. na 9,80 m zamiast 10,00 m. Wtedy przy zastosowani potencjometru można to wyregulować. Jakimś wyjściem byłyby też 3 krańcówki na 10, 15 i 20 m, z przełącznikiem 3-pozycyjnym do wyboru krańcówki wpiętej w układ.

Silnik krokowy byłby dobry do dokładnego pozycjonowania, ale trzeba znaleźć szybki i go połączyć np. z Arduino.

Albo można również tak :lol:

Obrazek
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Rezystory ogólnie, a potencjometry szczególnie mają to do siebie, że mają ograniczoną dokładność. A tarcza powinna zatrzymywać się stale w tym samym miejscu. Dlatego Arduino plus wyłączniki krańcowe to dobry kierunek, nawet bez silnika krokowego.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Wózek ok.2kg, linki też swoje ważą, plus jakiś opór na bloczkach, tor 20m, na pewno silniczek z wkrętarki da radę?
Awatar użytkownika
mironTG
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1041
Rejestracja: 2013-07-22, 21:48
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

Ludziska!!! Jaki wózek? Jaka linka? Żyłka wędkarska jest tak wytrzymała że linek nie trzeba stosować, mam starą wkrętarkę mogę wziąć i małą ostrzałkę stołową o napędzie mięśniowym zapewne jedno i drugie da radę. Kurka jestem na zwolnieniu i jutro pomimo strachu zmajstruję toto. Fotki jutro wstawię a teraz idę do warsztatu restaurować Slavkę 630 i majstrować ciągadło do tarczek. Zmuszacie mnie do lenistwa bo tak mogłem sobie pochodzić do tarczek a jak już zrobię leniucha to nie będzie spacerków tam i nazot.
Strzelam bo lubię :-) AR 50 PCP.

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

mironTG pisze:jak już zrobię leniucha to nie będzie spacerków tam i nazot.
Zmajstruj tak , żeby trzeba było ciągle naprawiać , to też się nachodzisz a od wk...nia będziesz chudł :D .
Awatar użytkownika
mironTG
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1041
Rejestracja: 2013-07-22, 21:48
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

Nie mam z czego chudnąć, 182 wzrostu i 88 wagi. Taki dobrze wyrzeźbiony wesoły dziadek :lol:
Strzelam bo lubię :-) AR 50 PCP.

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

No do żyłki i lekkiego wieszaka na tarcze wkrętarka będzie akurat, ale do ustrojstwa zaplanowanego przez stivena22 prędzej bym widział silnik od Frani.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

mironTG pisze:jak już zrobię leniucha to nie będzie spacerków tam i nazot.
No i lustrzyca murowana... :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."