Magazynek

Pomysł Rafała aby wrzucać tu nasze pomysły

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Magazynek

Post autor: Ślubek »

Crosman 1760 jest, jak wiadomo, karabinkiem napędzanym CO2, obsługiwanym czterotaktowym zamkiem, jak w kbks (z tego zresztą powodu go kupiłem). Po odciągnięciu popychacza odsłania się rynienka, na której kładzie się śrut. W trzecim takcie popychacz wsuwa śrut do komory, następuje zaryglowanie zamka i karabinek gotowy jest do strzału.

Jakiś czas temu zacząłem się zastanawiać, jak by tu do niego dorobić magazynek, najlepiej taki, który by podawał śrut bez konieczności ręcznej obsługi. Oczywiście, zastosowanie magazynków napędzanych popychaczem/zamkiem nie wchodziło w rachubę, gdyż wymagałoby daleko idących modyfikacji mechanizmu.

Postanowiłem zrobić to prościej, zaprząc do roboty siłę, która nas trzyma na tej pięknej, zielonej planecie - grawitację. :^) Obawiałem się, że napęd sprężynowy może powodować zgniatanie śrutu, szczególnie przy zbyt dużym załadowaniu magazynka. Problemem było również rozwiązanie sposobu mocowania magazynka do systemu - chciałem uniknąć jakiejkolwiek ingerencji w system. Między innymi po to, by w razie czego móc wrócić do starego rozwiązania.

Oto prototyp:
Obrazek

Do ukośnego, prostokątnego, kanału ładowane są od góry śruciny. Opadają pod swoim ciężarem i opierają się na popychaczu. Kiedy popychacz jest cofnięty, najniższy śrut opada do rynienki i może być wsuniety do komory.

Śruba (jak widać własnej roboty :^) ) po prawej służy do zamocowania magazynka w odpowiednim miejscu (zęby obejmują zamek).

Tak to wygląda na karabinku (zamontowane w lewą stronę, aby nie utrudniać obsługi bolca zamka. Równie dobrze można zamontować "w prawo"):
Obrazek

Poniżej widać uszczelkę znajdującą się na popychaczu:
Obrazek

Plusy:
- Jak się ma tak duże łapy jak ja, ładowanie śrutu (szczególnie, gdy zamontowana jest luneta) nie stanowi przyjemności a wymaga dużej wprawy.
- Magazynek bardzo łatwo się ładuje, bardzo szybko można go zamontować i zdemontować, na prawo i na lewo (choć przy demontażu trzeba uważać, aby reszta śrutu nie poleciała na ziemię.
- Ograniczeniem pojemności magazynka jest tylko długość kanału.
- Widać, ile śrutu zostało. :^)

Minusy:
- Do magazynku wchodzą jedynie śruty diabolo o określonej długości. Za krótkie potrafią się zakleszczyć, za długie po prostu się nie zmieszczą. Mniejsza szansa na zakleszczenie jest w przypadku śrutu matchowego, o płaskiej główce. Również śrut nadkalibrowy może spowodować problemy. Niestety, ograniczeniem są wymiary kanału magazynka.
- Ze względu na wykorzystanie ciężaru śrutu trzeba uważać, aby wiatrówka z załadowanym magazynkiem nie pochyliła się na bok (chyba żeby dodać zamknięcie).
- Zbyt niski montaż lunety może powodować problemy z zamontowaniem magazynka.
- Nacisk na dolny śrut powoduje, że może on zahaczać o sukienkę ładowanego popychaczem śrutu. Myślałem już nad czymś w rodzaju przerywacza zamykającego podajnik, ale to w końcu przecież tylko prototyp. :^)
Aby uniknąć zakleszczenia śrutu w kanale można by zrezygnować z jego prostokątnego przekroju, zastosować coś przypominającego przekrój śrutu Diabolo - coś w rodzaju klepsydry. Tylko że na razie nie mam pomysłu, jak to wyfrezować.

Tak, czy inaczej, prace koncepcyjne trwają. :^)

Edit: odnośniki do obrazków.
Ostatnio zmieniony 2016-06-17, 22:28 przez Ślubek, łącznie zmieniany 1 raz.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Szkic podobnego magazynka do AR2079A mam zrobiony i też po kilku próbach na modelu doszedłem do wniosku , że taki podajnik grawitacyjny musi być zrobiony pod konkretny śrut . Tak jak piszesz , jeśli będzie odpowiednio prowadzony , to nawet przechylenie " do góry nogami " ( z zamknięciem ), nie powinno śrutem namieszać . Frez kształtowy do wyfrezowania kanałka w stosunkowo miękkim materiale daje się wydłubać z wiertła . Frezarkę mam , próbę można zrobić . Miałem też taką myśl , żeby śrut prowadzić dwoma równoległymi kanałami łączącymi się w jeden tuż przed portem ładowania , ale w warunkach na poły amatorskich zaprojektowanie i wykonanie działającego magazynka wydaje niewykonalne .
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Pomysł wykonania frezu z wiertła bardzo mi się podoba - tego mi brakowało. Teoretycznie wystarczy wziąć wiertło 10mm, zamontować w wiertarce i obrobić tarczą do cięcia metalu osadzoną w Dremelku. Potem tylko zahartować, żeby wzmocnić oś... To się może udać.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Ślubek pisze:To się może udać.
Uda się na pewno , bo zostało to doświadczalnie sprawdzone . No może nie za pierwszym podejściem :) .
W_Pawel
Posty: 108
Rejestracja: 2014-10-11, 19:07
Lokalizacja: Warszawa Ursynów

Post autor: W_Pawel »

OT
Ile Jouli ma twój Crosman?
GAMO PR-45, Kandar CP1, Remington Summit
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

No, proszę ... to ja w malignie śnię o magazynkach, a tu tajne konstrukcje istnieją nie tylko na papierze. :shock: Oby tak dalej Panowie Kamraci :D
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

W_Pawel pisze:OT
Ile Jouli ma twój Crosman?
Crosman 3576 ma ok. 2J, C1760 jeszcze nie mierzyłem (chrono mam dopiero od niedawna), ale jak zmierzę, to napiszę.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Gebi pisze:No, proszę ... to ja w malignie śnię o magazynkach, a tu tajne konstrukcje istnieją nie tylko na papierze. :shock: Oby tak dalej Panowie Kamraci :D
Bo to są konstrukcje tajne / poufne :D . Ślubek wykonał w materii i należy mu się pierwszeństo . Takimi dobrymi chęciami jak moje to ponoć piekło jest wybrukowane .
W_Pawel
Posty: 108
Rejestracja: 2014-10-11, 19:07
Lokalizacja: Warszawa Ursynów

Post autor: W_Pawel »

Wg instrukcji podobno ma 7,5J, natomiast z pomiarów na Airguns.pl miał ponad 12J. Interesuje mnie, czy jest taki duży rozrzut, czy mogę liczyć na przyzwoitą moc. Przyznam się, że zaczęło mnie wciągać i szukam karabinka do strzelania z pozycji leżącej.
GAMO PR-45, Kandar CP1, Remington Summit
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

Bez przesady. Bez koncepcji nie ma przedmiotów. Same się przecież nie wymyślają. Mi się przyśniły w "Marudzeniu" i tylko Kamrat Ślubek zwrócił mi uwagę, na coś, co już jest, choć nie do końca o ten typ "strzeladeł" mi chodziło.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Gebi pisze:... Kamrat Ślubek zwrócił mi uwagę, na coś, co już jest, choć nie do końca o ten typ "strzeladeł" mi chodziło.
Kamrat Ślubek chciał odpisać w Marudzeniu, że skoro coś istnieje, to można je zastosować w różnych strzeladłach. W Twoim przypadku nie tylko w PCP. Trzeba tylko pomyśleć, jak to zrobić.
Ale, ponieważ zeszło na magazynki, skończyło się nowym tematem w Pomysłowym Dobromirze. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

I bardzo dobrze, bo to poszerza wiedzę i horyzonty.
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

W_Pawel pisze:...Ile Jouli ma twój Crosman?
Mój bez przeróbek (tylko korona lufy), ale z dorabianym tłumikiem, miał ok. 9J na Crosie Pointed 4.50. (chrono Radecka). Na 25m był bardzo celny do 30 strzałow... ;)
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Sprawdziłem, mój również ma od 8.5 do 9.4J (chrono Radecka) na JSB Exact RS - próba 10 strzałów w nieogrzewanej piwnicy. Największa energia na początku, potem monotonicznie opada. Po ok. 18 strzale spada poniżej 7J, znaczy, że kartusz CO2 się kończy. Szkoda bombiczek na taką zabawę. :^(
Co do celności - w lecie, na Bemowie, bez problemu strącałem w pozycji leżącej zakrętki z ok. 20m. Tylko że strzałów z bombiczki wychodziło zdecydowanie więcej.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Fajny pomysł ten magazynek grawitacyjny, ale ma jeden feler musi być zrobiony pod jeden rodzaj śrutu, bo albo spada łebkiem w dół albo sukienką i się zacina, jak sam zauważyłeś. Kiedyś już dawno temu zrobiłem taki prototyp i dopiero po wielu przeróbkach zaczął działać jak należy. No ale pomysł jest fajny, widać jak śrut opada i ile go jeszcze jest. Myślę że warto się pomęczyć, bo największa radocha jest wtedy jak coś co się zrobi to działa. :D Pomysł z mocowanie też przedni, gratuluję.
guntuning.com