HW 70 Medalist :-)

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

HW 70 Medalist :-)

Post autor: SlaweQ »

Witam :)

Chciałem przedstawić mój pistolet, który pozwolił mi postrzelać zimą w domu, dał wiele radości i medal w Zimowej Lidze Domowej.

Obrazek Obrazek

Pistolet ten zakupiłem po tym jak mój Iżyk 53 przeszedł w ręce kolegi.
Był to zakup w ciemno ponieważ w necie nie znalazłem wiele informacji o nim.
W między czasie mogłem jeszcze postrzelać z Łucznika i Texa.
Na zdjęciu powyżej jest widoczny cały pistoletowy arsenał jakim dysponujemy w dziale.

Jaki jest HW 70.
Dość ciężki, waży prawie 1200g, z tym że 100g to mój wkład ołowiu w pusty chwyt.
Dzięki temu poprawiło się wyważenie pistoletu. Ma długą linie celowania, rozstaw muszki i szczerbinki to 32,5cm. Szczerbinka jest identyczna jak w HW 40. Na zdjęciu spróbowałem uchwycić widok otwartych w czasie celowania. Pod tym względem uważam, że w Tex-ie otwarte są lepsze, są delikatniejsze, muszka nie przysłania małego celu, punktu.
Z racji tego, że lufa ma 16cm (a do osi kostki jakieś 14cm), przy dość mocnej sprężynie do złamania trzeba podejść dość energicznie. Uszczelka lufy jest osadzona tradycyjnie w kostce, pod światło widać ładny gwint. Na kostce jest wybite oznaczenie modelu, kaliber i literka F oznaczająca nie przekraczanie przez konstrukcje niemieckiego limitu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Osada jest z plastiku imitującego drewno. Chwyt typu ambi dość wygodny, ale kiedy łapki się spocą przestaje być pewny. System do łoża jest zamocowany przy pomocy czterech śrub.
Śruba mocująca kostkę ma wcięcia na łbie po obwodzie i jest kontrowana mniejszą. Kostka łożyskowana dużymi podkładkami. Język spustu metalowy, z regulowanym pierwszym stopniem (długi-krótki). Śrubą regulacyjną można wykonać około 3,5 obrotu. Drugi stopień wyczuwany jako lekki, krótki opór, po którym następuje energiczny strzał. Tłok jest zwalniany przez układ dwóch zapadek. Niestety nie udało mi się dobrać do tłoka, barierą okazał się korek, kontrowany małym robaczkiem na imbus. Najprawdopodobniej jest wykręcany, ale nie mam odpowiedniego klucza (patentu) z wielowypustem. Sprężyna jest na pewno na prowadnicy, nasmarowana, tylko nie wiem jakie ma końce.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Jakie wyniki w strzelaniu udało mi się osiągnąć można zerkną ć w archiwum Zimowej Ligi Domowej. Poniżej wstawiam cztery tarcze, strzelane na dystansie 5m, Tomitexem, x10, na stojąco, z tym że pistolet trzymany w dwóch łapkach.

Obrazek Obrazek
Tomitex w przypadku tego HW wydaje się być najodpowiedniejszym śrutem.
Esr = 3,4J Vsr = 114m/s i najważniejsze mała różnica prędkości dV = 5m/s.
W przypadku Exacta była trochę większa energia, ale i większy rozrzut prędkości.
Esr = 3,6J Vsr = 114m/s i dV = 10m/s.

Pistolet będzie do pomacania i przestrzelania na zlocie.
Obecnie zaznajamiam się z HW 40, opis swojej zamieścił Piotrek na starcia forum.
70-ka zostaje u mnie i mam co do niej plan, tylko będę musiał pogadać z kolegą Prezesem :mrgreen:

Uczę się strzelać od nowa 8-)
TomekM
Posty: 57
Rejestracja: 2007-11-06, 06:45
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekM »

Fajny pistolecik , szkoda że nie dla mnie :cry: . Miałem jakiś czas temu łucznika widocznego na jednym ze zdjęć ale ciężko mi było z niego cokolwiek sensownego trafić :oops: , tym bardziej gratuluję skupienia.
Tomek.
Diana 54 , Diana 75 , Diana 24 ,Colt 1911 , Walther CP2
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Bardzo ładne skupienie, a opis jak zwykle extra. Już nie długo będziemy nazywać taki dokładny opis opisem Sławkowym. :mrgreen:
guntuning.com
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Jak to jest, że Niemcy dadzą dwie zapadki i spust jest miękki i regulowany, a Turcy nawet jak trzy dadzą to (bez przeróbek) jest ciężki i regulacja nie działa.
Dzięki za opis.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Germańskie :evil: kilkudziesięcioletnie doświadczenie rzemieślnicze jest tym czego turkom brakuje :cry:

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Ja bym to nazwał, Niemiecką precyzją.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Slinger
Posty: 26
Rejestracja: 2010-02-21, 13:05
Lokalizacja: Wielka Brytania

Post autor: Slinger »

Zastanawiam się nad zakupem tej oto wiatrówki (w wersji drewnopodobnej). Poradźcie mi, czy to dobra Wiatrówka? Czy warto ją kupić? Czy jest warta swojej ceny?
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Patrząc z perspektywy innych pistoletów, które miałem w łapkach i strzelałem, HW 70 jawi się, jako najsolidniej (dokładniej) wykonany klasyk.
Spasowanie części, praca mechanizmów, wygląd elementów, to po prostu kawał solidnej niemieckiej roboty.
Tyle, że za tą solidność, trzeba też solidnie zapłacić :/

Najtaniej można kupić w AKHobby u Andrzeja Kliszewskiego:
http://www.akhobby.pl/index.php?a=opis&k=59&kt=&id=299

Na rynku wtórnym z kolei ich nie ma, bo są dość mało popularne.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Slinger
Posty: 26
Rejestracja: 2010-02-21, 13:05
Lokalizacja: Wielka Brytania

Post autor: Slinger »

SlaweQ pisze:Patrząc z perspektywy innych pistoletów, które miałem w łapkach i strzelałem, HW 70 jawi się, jako najsolidniej (dokładniej) wykonany klasyk.
Spasowanie części, praca mechanizmów, wygląd elementów, to po prostu kawał solidnej niemieckiej roboty.
Tyle, że za tą solidność, trzeba też solidnie zapłacić :/

Najtaniej można kupić w AKHobby u Andrzeja Kliszewskiego:
http://www.akhobby.pl/index.php?a=opis&k=59&kt=&id=299

Na rynku wtórnym z kolei ich nie ma, bo są dość mało popularne.
Bardzo dziękuję za odpowiedź :) .
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Zostałem zagadnięty przez kolegę Jacka z forum, czy nie mam schematu do 70-ki.

Wrzucam dla potomnych plik .pdf wraz z wykazem części zamiennych :>
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
jacekkarolak
Posty: 8
Rejestracja: 2009-11-12, 00:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jacekkarolak »

Jakiś czas temu dostałem stary ale sprawny pistolet. Jeszcze raz serdecznie dziękuję Andrzejowi. Brakowało mu szczerbinki więc ją szybciutko dokupiłem. Ponisło mnie i postanowiłem o prezent nieco zadbać. Schemat podesłał mi Sławek. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za schemat. Mój egzemplarz nie ma bezpiecznika. Zatem jest znacznie prostszy w rozbiórce. Rozebrałem i ogoliłem z pokancerowanego lakieru. Teraz chcę go pomalować. Czy macie jakieś sugestie co do lakieru. Powinien być czarny i błyszczący, to wiem. Ale jakiej firmy, jaki rodzaj?

Natomiast odkręcenie korka z tyłu jest dla mnie dużym problemem. Zastanawiam się nad dorobieniem jakiegoś klucza. Jest tylko jedno ale. Korpus jest, prawdopodobnie, odlewem ciśnieniowym. Obawiam się że mógłbym go uszkodzić. Byłaby wielka rozpacz. Ponieważ Sławek też nie odkręcił tego korka to chyba go zostawię. A może ktoś wie jak sobie poradzić? W końcu w serwisie jakoś to muszą robić.

Będę wdzięczny za sugestie.

Jacek
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Na prośbę Jacka wstawiam fotkę 'rozkładową' Jego egzemplarza 70-ki :>

Obrazek

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

Wszystko okey, tylko nie widzę tłoka , sprężyny , prowadnicy :(
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
jacekkarolak
Posty: 8
Rejestracja: 2009-11-12, 00:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jacekkarolak »

Odkręciłem korek. Okazało się, że potrzebne było cwane narzędzie. Znalazłem w piwnicy kawałek duralowego kątownika i pilnik zdzierak do metalu. Kilka ruchów i zrobiłem dwa skrzydełka. Wsunąłem do tych "otworów" na korku i nadspodziewanie i szybko poszło. Cieszę się z tego sucesu. Ale zastanawiam się jak to na powrót wcisnąć. Ale o tym później. Sławku dziękuję za zamieszczenie zdjęcia. Sprawa jest o tyle ciekawa, że Andrzej podesłał mi zdjęcia jeszcze innej wersji tego pistoletu. Jeśli chodzi o lakierowanie, to dziś zakupiłem samochodowy lekier s sprayu. Niebawem zacznę próby lakierowania.

Zrobiłem dziś kilka zdjęć ale małą małpą. Nie do końca jestem zadowolony. Jutro wezme lustrzankę i jak będą lepsze to postaram sie zamieścić. Ku uciesze towarzystwa oczywiście.

Jacek

[ Dodano: 2010-07-13, 23:54 ]
Do Janusza. Początkowo spasowałem z wyjęciem sprężyny. Sławek też jej nie wyjął. Ale jak napisałem przed chwilą, udało się. Masz rację, pora na nowe zdjęcia.

Jacek
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Ponieważ kolega stanął z rozbiórką, na tym samym etapie co ja.
Problem z odłączeniem korka z tyłu korpusu, trzymającego prowadnicę i sprężynę.

Uczę się strzelać od nowa 8-)